Logo

Dom z pomysłem na taras – wszystko, co trzeba wiedzieć, decydując się na zadaszony taras

Kategorie: Otoczenie

Planując budowę, z reguły wybieramy projekty domów z tarasem. Mimo że do niedawna strefa ta odgrywała wyłącznie sezonową rolę, dziś stanowi integralną część domu i może być użytkowana nawet zimą. Oto sprawdzone pomysły na zadaszony taras.

Projekt domu Cyprys

Projekty domów z dużym zadaszonym tarasem. Jak wybrać odpowiedni projekt?

Tarasy znajdziemy w projektach domów zarówno jedno-, jak i wielopoziomowych. Coraz częściej tradycyjna strefa nie jest jednak wystarczająca. Wielu inwestorów stawia na zewnętrzny, zadaszony obszar wypoczynkowy, który jest ciekawie wkomponowany w bryłę budynku i chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – silnym słońcem, wiatrem czy deszczem. Taras jest wówczas naturalnym przedłużeniem domów parterowych czy budynków z zagospodarowanym poddaszem.

Jeśli interesują nas domy parterowe z tarasem i ten element architektoniczny ma być zadaszony, najprościej wybrać projekt z podcieniami, wtedy naturalną osłoną są ściany. Z kolei w domach z poddaszem użytkowym funkcję zadaszenia tarasu może pełnić balkon. Inne sposoby na wydłużenie części mieszkalnej o taras to dodatkowy trakt dachu lub wydłużony okap. To rozwiązania technologiczne znane z projektów domów nowoczesnych, które pozwalają stworzyć funkcjonalną, atrakcyjną i całoroczną strefę wypoczynkową.

Z kolei w integracji tarasu z ogrodem pomoże drewniana, metalowa lub aluminiowa pergola, najlepiej w połączeniu z żaluzjami lub roletami, które dobrze osłonią strefę wypoczynkową. Ciekawy efekt daje też połączenie nowoczesnej pergoli z podcieniem.

Usytuowanie domu względem stron świata. Dom od południa czy północy?

Usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata wpływa na samopoczucie domowników, ale też niższe koszty ogrzewania oraz mniejsze zużycie prądu.

Architekci polecają projekty domów z wejściem od północy. To strona oszczędna w światło słoneczne, dlatego w tej części domu warto umieścić garaż, pomieszczenia gospodarcze i kuchnię. Naprzeciwko, gdzie słońca jest najwięcej, jest miejsce na jadalnię, salon, a dalej taras i ogród. Inaczej jest w przypadku projektów domów z wejściem od południa – tutaj stworzenie funkcjonalnego układu wnętrza jest znacznie trudniejsze.

Generalna zasada mówi, żeby pokoje dzienne (salon, jadalnia, pokoje dziecięce) znajdowały się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Dobrym pomysłem jest wyposażenie ich w duże przeszklenia, które będą wspierać ogrzewanie. Oczywiście z uwagi na silne nasłonecznienie wymagają one osłon okiennych. Od północy projekty domów parterowych z tarasem przewidują kuchnię, spiżarnię, kotłownię, garaż, suszarnię, pralnię czy łazienkę. Kwestią dyskusyjną jest umiejscowienie sypialni, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

A co jeśli jest to działka z wjazdem od południa? Takie budynki są trudniejsze w zaprojektowaniu, aczkolwiek nie oznacza to, że projekt domu z wejściem od południa zawsze przewiduje taras od frontu. Podobnie jak w przypadku wjazdu na działkę od strony wschodniej, strefę dzienną możemy umiejscowić od zachodu. Jako że rzadko chcemy mieć część rekreacyjną i ogród od wejścia, często są to domy z tarasem z boku, aczkolwiek muszą na to pozwalać wymiary działki.

Jeżeli to dom parterowy z dużym zadaszonym tarasem, powinien on wówczas wychodzić na stronę południową (działka z wjazdem od zachodu) lub zachodnią (działka z wjazdem od południa). Oczywiście przy takim układzie trudniej znaleźć optymalne rozwiązanie w gotowych katalogach. Dużo większe możliwości dają projekty domów parterowych z zadaszonym tarasem wykonywane na zamówienie.

Dom w układzie podłużnym lub poprzecznym – gdzie usytuować taras?

Jak zauważyliśmy wyżej, projekt domu z wejściem od południa może być problematyczny. Jeżeli działka jest wąska, w układzie podłużnym pomieszczenia strefy dziennej należy umieścić z przodu, z kolei część gospodarczą – z tyłu. Tu pojawia się jednak problem z brakiem intymności w części wypoczynkowej. Taki dom parterowy z tarasem warto wówczas osłonić przed oczami sąsiadów i przypadkowych gapiów. Pomóc może pergola. Nie ma natomiast takiego problemu na długiej podłużnej działce, jeżeli możemy postawić dom z dala od drogi.

Projekt domu - Pasat

W przypadku domów w układzie konstrukcyjnym poprzecznym strefa gospodarcza powinna znaleźć się od wschodu, dzienna – od zachodu. Również w tym przypadku możemy wykorzystać pergolę, którą podzielimy na dwie strefy – wejściową i wypoczynkową. Alternatywą dla pergoli może być żywopłot.

Podsumowując, optymalnym rozwiązaniem jest projekt domu z zadaszonym tarasem od strony południowej. Takie usytuowanie to gwarancja przyjemnego wypoczynku w godzinach popołudniowych, chociaż w dzień mocne słońce może dać się nam we znaki. Podobne warunki panują od strony zachodniej i jest to jedyna rozsądna alternatywa dla lokalizacji tarasu od południa. Strefy dziennej nie należy natomiast umieszczać od strony północnej, gdzie czekają na nas chłód, cień i wilgoć.

Projekt domu - Akord V bis

Musimy tylko pamiętać, że wystawa południowa jest wymagająca dla roślin. Lepiej pod tym kątem wypada strona zachodnia, aczkolwiek ważne, aby dobrać właściwe rośliny, zwłaszcza gatunki odporne na wyższe temperatury i promienie słoneczne. Kluczowa jest też ich pielęgnacja, przede wszystkim odpowiednie nawadnianie. Zresztą znacznie łatwiej jest utrzymać ogród w dobrej kondycji od strony południowej niż po przeciwległym kierunku. Od północy możemy posadzić tylko rośliny cieniolubne, które wymagają wilgotnej gleby i są odporne na zalegający śnieg.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść