Logo

Dom z pomysłem na taras – wszystko, co trzeba wiedzieć, decydując się na zadaszony taras

Kategorie: Otoczenie

Planując budowę, z reguły wybieramy projekty domów z tarasem. Mimo że do niedawna strefa ta odgrywała wyłącznie sezonową rolę, dziś stanowi integralną część domu i może być użytkowana nawet zimą. Oto sprawdzone pomysły na zadaszony taras.

Projekt domu Cyprys

Projekty domów z dużym zadaszonym tarasem. Jak wybrać odpowiedni projekt?

Tarasy znajdziemy w projektach domów zarówno jedno-, jak i wielopoziomowych. Coraz częściej tradycyjna strefa nie jest jednak wystarczająca. Wielu inwestorów stawia na zewnętrzny, zadaszony obszar wypoczynkowy, który jest ciekawie wkomponowany w bryłę budynku i chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – silnym słońcem, wiatrem czy deszczem. Taras jest wówczas naturalnym przedłużeniem domów parterowych czy budynków z zagospodarowanym poddaszem.

Jeśli interesują nas domy parterowe z tarasem i ten element architektoniczny ma być zadaszony, najprościej wybrać projekt z podcieniami, wtedy naturalną osłoną są ściany. Z kolei w domach z poddaszem użytkowym funkcję zadaszenia tarasu może pełnić balkon. Inne sposoby na wydłużenie części mieszkalnej o taras to dodatkowy trakt dachu lub wydłużony okap. To rozwiązania technologiczne znane z projektów domów nowoczesnych, które pozwalają stworzyć funkcjonalną, atrakcyjną i całoroczną strefę wypoczynkową.

Z kolei w integracji tarasu z ogrodem pomoże drewniana, metalowa lub aluminiowa pergola, najlepiej w połączeniu z żaluzjami lub roletami, które dobrze osłonią strefę wypoczynkową. Ciekawy efekt daje też połączenie nowoczesnej pergoli z podcieniem.

Usytuowanie domu względem stron świata. Dom od południa czy północy?

Usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata wpływa na samopoczucie domowników, ale też niższe koszty ogrzewania oraz mniejsze zużycie prądu.

Architekci polecają projekty domów z wejściem od północy. To strona oszczędna w światło słoneczne, dlatego w tej części domu warto umieścić garaż, pomieszczenia gospodarcze i kuchnię. Naprzeciwko, gdzie słońca jest najwięcej, jest miejsce na jadalnię, salon, a dalej taras i ogród. Inaczej jest w przypadku projektów domów z wejściem od południa – tutaj stworzenie funkcjonalnego układu wnętrza jest znacznie trudniejsze.

Generalna zasada mówi, żeby pokoje dzienne (salon, jadalnia, pokoje dziecięce) znajdowały się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Dobrym pomysłem jest wyposażenie ich w duże przeszklenia, które będą wspierać ogrzewanie. Oczywiście z uwagi na silne nasłonecznienie wymagają one osłon okiennych. Od północy projekty domów parterowych z tarasem przewidują kuchnię, spiżarnię, kotłownię, garaż, suszarnię, pralnię czy łazienkę. Kwestią dyskusyjną jest umiejscowienie sypialni, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

A co jeśli jest to działka z wjazdem od południa? Takie budynki są trudniejsze w zaprojektowaniu, aczkolwiek nie oznacza to, że projekt domu z wejściem od południa zawsze przewiduje taras od frontu. Podobnie jak w przypadku wjazdu na działkę od strony wschodniej, strefę dzienną możemy umiejscowić od zachodu. Jako że rzadko chcemy mieć część rekreacyjną i ogród od wejścia, często są to domy z tarasem z boku, aczkolwiek muszą na to pozwalać wymiary działki.

Jeżeli to dom parterowy z dużym zadaszonym tarasem, powinien on wówczas wychodzić na stronę południową (działka z wjazdem od zachodu) lub zachodnią (działka z wjazdem od południa). Oczywiście przy takim układzie trudniej znaleźć optymalne rozwiązanie w gotowych katalogach. Dużo większe możliwości dają projekty domów parterowych z zadaszonym tarasem wykonywane na zamówienie.

Dom w układzie podłużnym lub poprzecznym – gdzie usytuować taras?

Jak zauważyliśmy wyżej, projekt domu z wejściem od południa może być problematyczny. Jeżeli działka jest wąska, w układzie podłużnym pomieszczenia strefy dziennej należy umieścić z przodu, z kolei część gospodarczą – z tyłu. Tu pojawia się jednak problem z brakiem intymności w części wypoczynkowej. Taki dom parterowy z tarasem warto wówczas osłonić przed oczami sąsiadów i przypadkowych gapiów. Pomóc może pergola. Nie ma natomiast takiego problemu na długiej podłużnej działce, jeżeli możemy postawić dom z dala od drogi.

Projekt domu - Pasat

W przypadku domów w układzie konstrukcyjnym poprzecznym strefa gospodarcza powinna znaleźć się od wschodu, dzienna – od zachodu. Również w tym przypadku możemy wykorzystać pergolę, którą podzielimy na dwie strefy – wejściową i wypoczynkową. Alternatywą dla pergoli może być żywopłot.

Podsumowując, optymalnym rozwiązaniem jest projekt domu z zadaszonym tarasem od strony południowej. Takie usytuowanie to gwarancja przyjemnego wypoczynku w godzinach popołudniowych, chociaż w dzień mocne słońce może dać się nam we znaki. Podobne warunki panują od strony zachodniej i jest to jedyna rozsądna alternatywa dla lokalizacji tarasu od południa. Strefy dziennej nie należy natomiast umieszczać od strony północnej, gdzie czekają na nas chłód, cień i wilgoć.

Projekt domu - Akord V bis

Musimy tylko pamiętać, że wystawa południowa jest wymagająca dla roślin. Lepiej pod tym kątem wypada strona zachodnia, aczkolwiek ważne, aby dobrać właściwe rośliny, zwłaszcza gatunki odporne na wyższe temperatury i promienie słoneczne. Kluczowa jest też ich pielęgnacja, przede wszystkim odpowiednie nawadnianie. Zresztą znacznie łatwiej jest utrzymać ogród w dobrej kondycji od strony południowej niż po przeciwległym kierunku. Od północy możemy posadzić tylko rośliny cieniolubne, które wymagają wilgotnej gleby i są odporne na zalegający śnieg.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść