Logo

Dwa domy na jednej działce – pozwolenie na budowę drugiego domu

Kategorie: Prawo

Jeśli dysponujemy dużą działką i chcielibyśmy wybudować na niej dugi dom, w większości przypadków jest to możliwe. Sposób postępowania jest jednak nieco inny niż wtedy, gdy na działce powstaje jeden budynek. Jakie warunki trzeba spełnić, by przeprowadzić taką inwestycję zgodnie z prawem?

 
dwa domy na jednej działce jak
Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybudować drugi dom na działce?

Czy dwa domy jednorodzinne na jednej działce to dobry pomysł?

Odpowiedź zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak duża jest działka. Jeśli pozwala zbudować dwa domy, a przy tym zapewnić przestrzeń na ogród, ścieżki czy potrzebną małą architekturę, jest to rozwiązanie warte rozważenia, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny gruntów. Koszt całej inwestycji znacząco się obniży, kiedy nie uwzględnimy w nim zakupu terenu pod budowę.

Kilka budynków na jednej działce to najpewniej zły pomysł, jeśli będzie się to wiązać z ciasną zabudową i koniecznością rezygnacji z przestrzeni wokół domu (podjazdu, tarasu, ogrodu itd.). W przypadku niewielkich działek dobrym rozwiązaniem może okazać się budowa bliźniaka.

Czy można wybudować drugi dom na jednej działce?

Sam podjęcie decyzji o budowie drugiego domu nie wystarczy, by można rozpocząć prace. Musimy najpierw sprawdzić, czy nasze plany nie kolidują z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W praktyce to właśnie gmina ocenia, czy budowa kolejnego domu na działce jest możliwa. Jeśli w planach miejscowych określono, że zabudowa nie może być zbyt gęsta lub budynki nie mogą być zbyt duże, inwestycja może nie dojść do skutku.

Zgłoszenie i pozwolenie na budowę wydane dla inwestora

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybudować dwa domy na jednej działce? Oprócz zgodności z lokalnymi planami zabudowy trzeba upewnić się, że budowa nie wpłynie negatywnie na działki sąsiednie, czyli np. nie doprowadzi do utrudnień w dostępie do światła słonecznego znajdujących się tam budynków. Należy się także dostosować do przepisów określających dopuszczalną odległość zabudowań od granicy działki. Trzeba pamiętać, że dwa domy na jednej działce muszą znajdować się w odpowiedniej odległości względem siebie. Dystans między nimi nie jest precyzyjnie ustalony – wynika z miejscowych planów i zasady neutralności (tzn. jeden obiekt nie może wpływać negatywnie na użytkowanie drugiego).

Jak wygląda zgłoszenie i pozwolenie na budowę dwóch domów na jednej działce?

Wzniesienie każdego domu mieszkalnego musi być poprzedzona uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy w odpowiednim urzędzie.Nie inaczej jest wtedy,kiedy chcemy postawić kilka budynków na jednej działce. Jak wyglądają formalności?

Wniosek składa się w najbliższym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Warto widzieć, że w przypadku, gdy tzw. obszar oddziaływania domu (określany przez projektanta) dotyczy okolicznych budynków, nie możemy zgłosić budowy, a wystąpić o pozwolenie. Dotyczy to również sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie postępowania środowiskowego (co ma miejsce, kiedy budowa będzie realizowana na obszarach chronionych).

Jeśli nasza inwestycja nie oddziałuje negatywnie na okolicę i jest zgodna z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, prawdopodobnie uzyskamy zgodę urzędu.

Określenie własności gruntu i służebności

Budowa dwóch domów na jednej działce wymaga doprecyzowania kwestii własności. Można spotkać się z koniecznością połączenie działek dwóch różnych właścicieli. Zdarza się, że oba budynki wznosi jeden inwestor, ale także, że dwa domy na jednej działce należą do różnych właścicieli. Czy innym jest także budowa domu jednorodzinnego dwulokalowego, a czym innym dwóch domów jednolokalowych. Jakie zasady obowiązują w tej sytuacji?

Projekt domu - Kasjopea II B

Formalnie budowę może rozpocząć właściciel działki. Jeśli inwestorem ma być inna osoba (np. dzieci chcące wznieść dom na działce rodziców), należy sporządzić odpowiednią umowę cywilnoprawną. Drugą możliwością jest ustanowienie użytkowania, czyli umowy podpisywanej notarialnie. Wybierając tę formę, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.

Opisane wyżej rozwiązanie jest jednak problematyczne, ponieważ formalnym właścicielem nie jest ten, kto wybudował dom, a ten, na czyjej działce się on znajduje. Uporządkowanie tej sprawy wymaga kolejnych czynności administracyjnych już po zakończeniu budowy.

Mniej skomplikowaną metodą jest formalny podział działki na samym początku. Inwestycję rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy teren został podzielony między nowych właścicieli. Dopiero w takim wariancie dwa budynku na jednej działce mają jasną sytuację własnościową.

Projekt domu - Mrówka 2 B

Projekty bliźniaków w zabudowie szeregowej z naszego katalogu

W naszej ofercie dostępne są projekty dwóch domów posadowionych na jednej działce. Popularnym wyborem są bliźniaki, czyli szczególny przypadek domu dwulokalowego. Z formalnego punktu widzenia bliźniak to dwa budynki – nie mają wspólnej ławy fundamentowej, są jedynie połączone przylegającymi do siebie ścianami (po jednym boku). Właściciele obu lokali mogą rozporządzać nimi niezależnie, ponieważ każdy z nich ma odrębną księgę wieczystą.

Projekt domu - Mrówka 6 B

W naszej ofercie znajduje się blisko 40 projektów domów dwulokalowych, wykonanych w różnych technologiach, ze zróżnicowanym układem pomieszczeń oraz stylem wykończenia. Są to zarówno kameralne budynki, jak i rozbudowane projekty o powierzchni dochodzącej do 200 m². Bliźniaki dobrze sprawdzają się jako rozłożyste budynki parterowe, ale także jako piętrowe domy z poddaszem użytkowym.

W zależności od preferencji możemy wybrać klasyczny projekt domu o harmonijnej bryle, jak również nowoczesny, zwracający na siebie uwagę odważną formą. Budowa dwulokalowego bliźniaka to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zlokalizować dwa domy pod jednym adresem.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść