Logo

Dywan, wykładzina, a może oba na raz? Dlaczego dywan sprawdzi się w salonie, a wykładzina dywanowa w pokojach?

Dywan czy wykładzina? To pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających domowe wnętrza. Tymczasem wybór pomiędzy oboma produktami nie zawsze jest konieczny – każdy z nich sprawdzi się w innym pomieszczeniu mieszkalnym.

Zadowolona rodzina leżąca na dywanie w salonie

Dywan czy wykładzina – względy estetyczne i dopasowanie

Miękki, puszysty dywan spełnia na posadzce przede wszystkim funkcję dekoracji. Jego kształt, długość włosa, wzornictwo i kolorystyka uzupełniają wnętrze o ciekawy dodatek i podkreślają jego charakter. Dywan może również w symboliczny sposób dzielić przestrzeń, wyznaczać w niej określone strefy, a przy okazji czynić aranżację przytulniejszą. Bez trudu go przeniesiemy czy oddamy do czyszczenia. Co bardzo ważne, ze względu na ograniczone rozmiary, a czasem także owalny lub okrągły kształt, znajduje zastosowanie wyłącznie na podłodze wykończonej panelami lub parkietem.

Kupowaną na metry wykładzinę dywanową można natomiast dokładnie dopasować do kształtu pomieszczenia oraz wykończyć listwami. Od dywanu różni ją fakt, że wymaga przymocowania do podłoża, a ponieważ zakrywa je w całości, układa się ją bezpośrednio na wylewce betonowej. Wykładzina w pokoju z powodzeniem zastępuje więc inne materiały podłogowe – nie tylko wpływa na ostateczną stylistykę aranżacji, ale również spełnia funkcje praktyczne: wycisza pomieszczenie oraz chroni przed chłodem posadzki. Dzięki miękkości oraz sprężystości zapewnia codzienny komfort użytkowania pomieszczenia. Niektóre wykładziny nadają się również na ogrzewanie podłogowe.

Jak wybrać dywan do salonu?

Ze względu na swoje cechy i ogromny wybór wzorów dywany najczęściej wybierane są do najbardziej reprezentacyjnych domowych wnętrz, czyli salonów. Jednak salon z dywanem zachwyci aranżacją tylko wtedy, gdy dywan zostanie odpowiednio dopasowany. Najlepiej wybrać go na końcu, gdy najważniejsze elementy wyposażenia znajdują się we wnętrzu. Dywan powinien mieć rozmiar dopasowany do wielkości strefy wypoczynkowej, w której zwykle jest umieszczany, a wyznaczonej przez komplet mebli wypoczynkowych i stolik kawowy.

Nie bez znaczenia będzie także jego kolorystyka i wzornictwo – mogą one ożywiać monochromatyczną aranżację lub stanowić subtelne tło dla deseni znajdujących się na tapicerce mebli, zasłonach czy ścianach.

Dywany wykladziny dywanowe na posadzkach

Wybierając dywan do salonu, warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania. Do wyboru są eleganckie, często tkane ręcznie dywany z włókien naturalnych (np. wełny, jedwabiu oraz bawełny), a także produkowane maszynowo dywany syntetyczne (np. polipropylenowe i akrylowe), polecane alergikom, odporne na zanieczyszczenia i łatwe w pielęgnacji.

Wykładziny dywanowe czy wykładziny PCV – która wykładzina będzie najlepsza?

Wybór wykładziny do domu również nie powinien być przypadkowy. Miękka wykładzina do sypialni czy dywanowawykładzina w pokoju dziecięcym są przyjemne w kontakcie ze skórą i ciepłe, ale nie sprawdzą się tak samo dobrze w intensywnie eksploatowanym, narażonym na kontakt z wilgocią przedpokoju lub korytarzu. W tych pomieszczeniach bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wykładziny PCV.

Taki materiał ma właściwości antypoślizgowe, jest wodoodporny, co znacznie ułatwia jego pielęgnację, a im jest grubszy, tym lepiej izoluje termicznie. Nie trzeba się również martwić o jego wygląd – takie wykładziny produkuje się w wielu barwach i wzorach, m.in. imitujących kamień czy drewno, dzięki czemu można łatwo dopasować je do modnych aranżacji wnętrz.

Materiały naturalneMateriały sztuczne
DywanWełna, jedwab, bawełnaNylon, akryl, polipropylen, poliamid, wiskoza
Wykładzina dywanowaWełna, bawełna, trawa morska, włókno kokosowePoliester, poliamid, polipropylen, akryl

Jak wybrać wykładzinę do sypialni i pokoju dziecięcego?

Wybierając materiał podłogowy do zastosowania w pokojach, należy zwrócić uwagę na jego wygląd i właściwości. Wykładzina dywanowa w sypialni powinna mieć stonowany odcień i miękkie runo, dzięki czemu aranżacja pokoju będzie sprzyjała wypoczynkowi oraz zapewni komfort domownikom podczas stąpania boso po podłodze. O ile jednolita, brązowa, beżowa lub szara wykładzina do sypialni będzie stanowiła idealne tło dla nowoczesnego i subtelnego wystroju, o tyle w pokoju dziecięcym już się nie sprawdzi – tutaj lepiej postawić na żywą kolorystykę i ciekawe wzornictwo, które przypadnie do gustu małym lokatorom i zapewni im przestrzeń do zabawy. Drobny deseń zamaskuje dodatkowo powstające na wykładzinie plamy.

Trzeba też pamiętać, że jeśli w podłodze zamontowany jest system grzewczy, należy wybrać specjalną wykładzinę na ogrzewanie podłogowe, najlepiej z krótkim włosiem – produkty o takim zastosowaniu mają stosowne oznaczenie na etykiecie. Liczy się także cena – duży wybór wykładzin powoduje jednak, że łatwo znajdziemy produkt mieszczący się w naszym budżecie.

Układanie wykładziny dywanowej – przygotowanie podłoża oraz techniki klejenia wykładzin

Wykładzinę w pokoju zamontujemy na różne sposoby, jednak w pierwszej kolejności należy przygotować podłoże – może nim być zarówno wylewka betonowa, jak i parkiet, panele czy płytki ceramiczne. Najważniejsze, by posadzka była równa, stabilna, czysta oraz sucha.

Wykładzina dywanowa w salonie

Montaż wykładziny dywanowej najczęściej przeprowadza się przy użyciu taśmy dwustronnej lub taśmy samoprzylepnej z rzepem – rozwiązanie to najlepiej stosować jednak tylko do podklejenia wykładziny układanej w niewielkich pomieszczeniach. W przestronnych wnętrzach montaż odbywa się poprzez przyklejenie wykładziny do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju, rozprowadzanego na całej tylnej powierzchni materiału podłogowego. Możliwe jest również swobodne ułożenie wykładziny na podłodze i przymocowanie jej listwami przypodłogowymi – dzieje się tak w najmniejszych pomieszczeniach, gdzie materiał układa się w jednym kawałku.

Zarówno dywan, jak i wykładzina stanowią element aranżacji współczesnych wnętrz. Dzięki temu, że sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, można stosować je w swoim domu jednocześnie, wykorzystując wszystkie ich zalety. Po więcej ciekawych inspiracji zapraszany do naszej czytelni.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść