Logo

Elektrycze i wodne ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. Z pewnością przemawia za tym komfort cieplny, jaki zapewnia, niskie koszty inwestycyjne oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Dlaczego warto ten typ ogrzewania w domu i jak wygląda jego montaż oraz użytkowanie?

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego

Czy warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza umieszczona w podłodze. Źródłem ciepła może być woda (ogrzewanie podłogowe akumulacyjne wodne) lub prąd (ogrzewanie podłogowe elektryczne). W tego rodzaju systemach to podłoga pełni funkcję grzejnika, który ma za zadanie ogrzać pomieszczenie. Ogrzewanie podłogowe można stosować samodzielnie lub jako dodatkowe źródło ciepła. Bardzo często stosuje się je w łazienkach lub w salonie z dużymi przeszkleniami, gdzie miejsce na tradycyjny grzejnik jest ograniczone.

Zanim zdecydujemy się na montaż konkretnego rodzaju, staniemy przed wyborem: ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne? To drugie dedykowane jest zwykle nowo powstającym budynkom, natomiast ogrzewanie elektryczne można zastosować zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w budynkach już istniejących oraz w konkretnych pomieszczeniach (kładzie się je płycej i nie posiada właściwie żadnych wymagań odnośnie konstrukcji posadzki). To doskonała alternatywa dla tradycyjnego systemu grzewczego, ponieważ układ ten równomiernie rozprowadza ciepłojest przyjazny dla alergików i można w prosty sposób regulować jego moc.

Istotną zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest oszczędność miejsca oraz potencjalnie mniejsze koszty całej instalacji. Nie tylko możemy zrezygnować z tradycyjnych grzejników, ale także dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Obniżając ilość wody, którą trzeba byłoby podgrzać do obsługi grzejników lub ogrzewania podłogowego wodnego, możemy zastosować bardzo kompaktowe rozwiązania do ogrzewania ciepłej wody użytkowej ze zbiornikiem buforowym o pojemności nawet 50-100l. W przypadku pieca gazowego lub pompy ciepła, pozwala to stworzyć system bardzo wydajny, zaś koszt całej instalacji okaże się znacznie niższy, niż przy zastosowaniu ogrzewania wodnego w całym budynku.

Do zalet ogrzewania elektrycznego należy też fakt, że jest ono bardziej "aktywne" niż wodne. Rury z ciepłą wodą kładzione sa niżej i mają za zadanie ogrzać całą wylewkę podłogową. Nagrzanie jej trwa dłużej, a po uzyskaniu podwyższonej temperatury i odłączeniu ogrzewania - dłużej oddaje ona ciepło. W przypadku ogrzewania elektrycznego efekt ten można zniwelować, stosując maty grzewcze zlokalizowane przy samej posadzce.

Oczywiście, zjawisko akumulacji ciepła w podłodze (charakterystyczne dla wodnego ogrzewania podłogowego) może być bardziej korzystne ekonomicznie - wykorzystując np. czas pracy paneli PV możemy nagrzać posadzkę i wyłączyć ogrzewanie na noc. Pomieszczenia znacznie dłużej zachowają komfort cieplny (pomoże w tym dobra izolacja budynku oraz domowa automatyka).

Maty grzewcze elektryczne

Jak wyglądają maty i sposób montażu przewodów grzejnych?

Elektryczną instalację podłogową można zainstalować na dwa sposoby – w zależności od tego, czy montaż odbywa się w nowym czy w remontowanym budynku. W pierwszej opcji układa się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas renowacji podłogi stosuje się cieńsze przewody, elektryczne maty grzewcze lub folie. Podobne maty stosuje się także w systemach przeciwoblodzeniowych na dachach.

Mata do ogrzewania podłogowego to nic innego jak przewody zamontowane na siatce, którą rozwija się na podłodze. Jest to rozwiązanie szybsze w wykonaniu, ale i droższe. Popularniejsze jest układanie pętli z przewodów grzewczych w jastrychu. W tym przypadku niezbędne będzie wykonanie izolacji cieplnej w postaci maty izolacyjnej.

Maty na ogrzewanie elekryczne akumulacyjne

Koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego – jak to wygląda w praktyce?

Na koszt ogrzewania podłogowego składa się bardzo dużo czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując montaż tego systemu. Na wycenę wpływa przede wszystkim ocieplenie budynku – ścian, poddasza i fundamentów. Znaczny wpływ na obniżenie rachunków ma montaż paneli fotowoltaicznych. Kolejny czynnik to to, czy ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła w domu lub mieszkaniu.

 Ponadto istotna jest temperatura w pomieszczeniach – czy mieszkańcy są ciepłolubni, czy wolą mieć chłodniejszy klimat. Orientacyjnie możemy przyjąć, że średnie zużycie prądu miesięcznie dla mieszkania o powierzchni 50 m2 wyniesie od 110 do 200 zł, a samo zużycie przy tym metrażu to ok. 220 kWh/m-c.

Ogrzewanie podłogowe podnosi komfort użytkowania domu lub mieszkania. Ciepło jest rozłożone równomiernie, a możliwość regulacji pozwala na ustawienie optymalnej temperatury. Dzięki temu koszt elektrycznego ogrzewania wcale nie musi być znacznie wyższy niż innych źródeł ciepła.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść