Logo

Energooszczędne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – jak dobrać najlepszą stolarkę drzwiową?

W domu energooszczędnym każdy element ma znaczenie. Na wysoką izolacyjność termiczną wpływ mają nie tylko ściany, dach czy fundamenty, ale także stolarka okienna i drzwiowa. Jakie drzwi wybrać, aby uzyskać najwyższe wskaźniki termoizolacyjne?

drzwi zewnetrzne stalowe

Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wytrzymałość i trwałość

Budownictwo energooszczędne wiąże się ze specjalnymi wymaganiami konstrukcyjnymi. Podlegają nim także drzwi zewnętrzne, których współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 1,5 W/(m²·K). Od roku 2021 parametr U nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Dlatego wybierając drzwi aluminiowe zewnętrzne, należy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i wytrzymałość, ale przede wszystkim na właściwości termoizolacyjne. Z uwagi na wysoką odporność na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, bardzo często wybór pada na drzwi zewnętrzne aluminiowe.

Drzwi zewnętrzne – jak powinny być ocieplone?

Aby drzwi aluminiowe zewnętrzne spełniały wymagania WT2021, powinny mieć:

  • ciepłe skrzydło z termoizolacją w środku,
  • wypełnienia termiczne w ościeżnicy i progu,
  • przekładki termiczne w profilach ram,
  • ciepłe pakiety szybowe (o ile występują przeszklenia),
  • systemy uszczelek.
drzwi rodzaje

Wysoka izolacyjność termiczna – jak uzyskać najwyższe wskaźniki termoizolacyjne?

Wymaganą izolacyjność osiągniemy poprzez zastosowanie w przestrzeniach odpowiednich materiałów wypełniających. Bez względu na to, czy mamy drzwi aluminiowe pełne, czy z przeszkleniami, wnętrze skrzydła drzwiowego wypełniamy styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową.

Warstwa izolacji powinna mieć odpowiednią grubość – powyżej 10 cm. Dodatkowo w drzwiach aluminiowych, które dobrze przewodzą ciepło, stosujemy wkładki i przekładki termiczne. Wnętrze większych komór wypełniamy styropianem lub pianką poliuretanową. Między komorami profili ramowych umieszczamy element z materiału nieprzewodzącego ciepła, np. poliamidu.

Drzwi aluminiowe – wymagania dotyczące przeszkleń

Drzwi zewnętrzne nie muszą być całkowicie pokryte aluminium, żeby spełniały wymagania WT2021. Odpowiednią termoizolację zapewnią również drzwi aluminiowe przeszklone. W tego typu stolarce stosuje się specjalne pakiety szybowe, które dorównują właściwościami tym stosowanym w oknach.

drzwi na zewnątrz

Najlepiej sprawdzą się pakiety trzyszybowe, których komory wypełnione są argonem. Wyposażone są one dodatkowo w ciepłe ramki dystansowe pomiędzy szybami. Takie pakiety osiągają współczynnik przenikania ciepła U 0,5 lub 0,6 W/(m²·K). Mogą zatem stanowić przeszklenie w drzwiach wejściowych.

Dobra dźwiękochłonność drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe powinny nie tylko zapewniać odpowiedni komfort cieplny, ale także akustyczny. Modele aluminiowe doskonale radzą sobie z hałasem zewnętrznym. Przy zastosowaniu prawidłowego wypełnienia drzwi aluminiowe zewnętrzne mogą osiągnąć Rw na poziomie 40 dB, a nawet wyższym. Dla porównania drzwi wewnętrzne osiągają współczynnik Rw na poziomie 15 dB.

Aby drzwi zewnętrzne było maksymalnie dźwiękoszczelne, skrzydło wyposaża się w tzw. listwy uszczelniające, zamontowane w dolnej części. Podczas zamykania drzwi uszczelki opadają, zamykając szczelinę między skrzydłem a posadzką.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi zewnętrzne PCV wzmacniane aluminium. Mają one właściwości drzwi aluminiowych, ale są znacznie lżejsze.

Antywłamaniowe drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe to pierwsza przeszkoda w dostaniu się do środka domu. Oprócz właściwości użytkowych warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczają budynek. Drzwi wzmocnione osiągają klasę RC2, a antywłamaniowe RC3 i RC4. W takich drzwiach stosuje się wypełnienia termiczne z najlepiej izolujących materiałów oraz wzmocnienia w postaci prętów lub blach stalowych oraz certyfikowane zamki.

drzwi

Warto wiedzieć, że wybierając drzwi antywłamaniowe, nie musimy rezygnować z przeszkleń. Dostępne są drzwi zewnętrzne szklane antywłamaniowe, które będą doskonałym zabezpieczeniem przed potencjalnym włamywaczem.

Odpowiedni montaż drzwi w domu

Musimy pamiętać o tym, że żadne drzwi nie osiągną wspomnianych parametrów, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Dotyczy to zarówno drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, bez względu na ich rodzaj.

Bardzo często dochodzi do nieprawidłowego założenia uszczelek lub zamocowania progu. Istotną rolę w montażu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych odgrywa równe osadzenie i wyregulowanie drzwi oraz wypełnienie ościeżnicy pianką.

Zwykle zgodnie z wymaganiami w budynku jednorodzinny mamy drzwi zewnętrzne 90 x 200 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drzwi aluminiowe zewnętrzne dwuskrzydłowe. Warto wtedy jeszcze dokładniej sprawdzić wszystkie miejsca montażu, szczególnie jeśli w grę wchodzi produkt droższy o wyższych parametrach użytkowych.

Na polskim rynku znajdziemy szeroki wybór drzwi aluminiowych zewnętrznych o znakomitych właściwościach. Koszt tego typu produktów zależy nie tylko od samego modelu, ale także od dodatkowego wyposażenia, typu klamki, progi czy pochwyt. Ceny zaczynają się już od 1000 zł.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ