Logo

Czym zajmuje się inspektor nadzoru budowlanego? Zadania i kompetencje

Kategorie: Prawo

Budowa wymarzonego domu wymaga solidnego przygotowania się pod kątem biurokratycznym nie tylko przed rozpoczęciem prac, ale również w ich trakcie. Nad przebiegiem stawiania domu będzie bowiem czuwać inspektor nadzoru budowlanego, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Co warto o nim wiedzieć?

nadzor budowlany na budowie

Definicja nadzoru budowlanego

Zakres obowiązków organów nadzoru budowlanego został określony w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Jednym z ich zadań jest kontrola nad robotami m.in. podczas stawiania nieruchomości prywatnych – ta praca inspektora budowy interesuje nas najbardziej, szczególnie jeśli właśnie planujemy zbudować lub rozbudować własny dom.

Warto wiedzieć, że organy nadzoru budowlanego nie zajmują się wydawaniem pozwoleń na budowę (tym, czy i kiedy można rozpocząć budowę, zajmuje się administracja architektoniczno-budowlana), ale interesuje ich to, co dzieje się w czasie oraz po zakończeniu budowy. Jaki jest zatem zakres obowiązków inspektoratu nadzoru budowlanego?

  • Kontrolowanie trwających budów w celu dopilnowania przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego.
  • Kontrolowanie administracji architektoniczno-budowlanej.
  • Badanie przyczyn katastrof budowlanych.
  • Współpraca z organami kontroli państwowej.

Struktura organów nadzoru budowlanego

Zakres obowiązków organów nadzoru budowlanego wykonują:

  • powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB);
  • wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego (WINB);
  • Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB).

Każdy z tych organów ma jednak inne zadania. Decydując się na budowę domu, najpewniej będziemy mieli do czynienia jedynie z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.

pracownik inspektoratatu budowlanego - organ nadzorczy

Czym zajmuje się PINB, a czym WINB?

Jaki zakres obowiązków i kompetencji mają wojewódzki inspektorat i powiatowy nadzór budowlany?

PINBWINB
- Kontrola obiektów budowlanych
- Usuwanie nieprawidłowości i zagrożeń wykrytych w obiektach
- Przyjmowanie zawiadomień dotyczących zagrożeń
- Nakładanie kar
- Wydawanie nakazów rozbiórki, wyłączana obiektów budowlanych z użytku, a także zastosowania środków zabezpieczających
- Badanie przyczyn katastrof budowlanych
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ma podobny zakres obowiązków, jak PINB, jednak jest organem wyższego stopnia i zajmuje się publicznymi obiektami budowlanymi, m.in. robotami na terenie morskich wód wewnętrznych, lotnisk itd.

Obowiązki i kompetencje inspektora budowlanego

Nas, jako prywatnych inwestorów, najbardziej interesuje praca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Z jakimi działaniami ze strony tego organu możemy się spotkać w trakcie stawiania domu?

Przede wszystkim jest on upoważniony do wstępu na teren budowy i przeprowadzenia kontroli. W jej trakcie może żądać dostępu do dokumentacji budowy oraz projektów, a nawet szczegółowych ekspertyz w momencie, w którym ma wątpliwości co do jakości materiałów lub technik budowlanych, a także stanu technicznego obiektu.

Będzie też zwracał uwagę, czy wszelkie czynności wykonywane są w zgodzie z wytycznymi prawa budowlanego – jeśli nie, może nawet wyznaczać kary, np. gdy na placu budowy nie będzie znajdowała się tablica informacyjna budowy.

Kierownik a inspektor budowy

Może się zdarzyć, że inspektorat nadzoru budowlanego będzie wydawać polecenia kierownikowi budowy – np. gdy wykryje nieprawidłowości mogące prowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia. Takie polecenia muszą być zanotowane w dzienniku budowy i respektowane przez ekipę budowlaną. W przypadku niezastosowania się do nakazów przy kolejnej kontroli inspektor budowy może nałożyć na nas kary.

inspektorat na budowie

Zawiadomienie o zakończeniu budowy czy pozwolenie na użytkowanie domu?

Po zakończeniu prac budowlanych musimy dopełnić formalnościzgłosić się do powiatowego nadzoru budowlanego. Najczęściej tylko po to, by zawiadomić o ukończeniu inwestycji – takie rozwiązanie możliwe jest wtedy, gdy przed budową uzyskaliśmy pozwolenie na jej przeprowadzenie i po 14 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli nie pojawi się żaden sprzeciw, możemy zacząć użytkować dom.

Jeśli jednak mieliśmy do czynienia z samowolą budowlaną lub, co jest częstszą sytuacją, chcemy zamieszkać w budynku przed zakończeniem wszystkich prac, wówczas potrzebujemy pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Inspektorat nadzoru budowlanego najczęściej wydaje taką decyzję, jeśli np. chcemy zamieszkać na gotowym parterze, mimo że piętro jest ciągle w trakcie wykańczania.

Zobacz też, czy garaż blaszany wymaga pozwolenia.

Dlaczego warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie musi działać w interesie inwestora – jego zadaniem jest respektowania prawa i rzetelna ocena przebiegu prac budowlanych pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli jednak chcemy, by na naszym placu budowy znajdował się także ktoś, kto zadba o najlepsze rozwiązania dla nas, możemy wynająć inspektora nadzoru inwestorskiego.

Będzie to osoba sprawująca pieczę nad jakością wykonywanych prac budowlanych, stosowania odpowiednich technik i materiałów, a także przestrzegania zasad prawa budowlanego. Dzięki niemu mamy pewność, że nasza inwestycja powstaje zgodnie ze sztuką, kierownik budowy przestrzega swoich obowiązków i uprawnień, a my nie musimy obawiać się skutków wizyty organów nadzoru budowlanego. Unikniemy bowiem najpopularniejszych błędów popełnianych w czasie budowy.

Warto wiedzieć, że kierownik budowy nie może być jednocześnie inspektorem nadzoru inwestorskiego. Ten pierwszy najczęściej jest bowiem częścią ekipy budowlanej, która działa na swój własny rachunek. Inspektor powinien być natomiast osobą niezależną, kompletnie niepowiązaną z wynajętą przez nas firmą stawiającą dom, byśmy mieli pewność, że działa w naszym interesie.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść