Logo

Jak dbać o trawnik? Wertykulacja i pielęgnacja trawnika w pigułce – sianie, nawożenie, koszenie

Kategorie: Otoczenie

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego nowoczesnego domu z ogródkiem. Warto wiedzieć, jak zadbać o murawę tak, aby cieszyła oko i nie sprawiała problemów, niezależnie od pory roku. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasz ogródek będzie kwitł na tle pięknej zieleni. Jeszcze przed wysiewem lub położeniem trawy należy zainteresować się procesami i artykułami służącymi do pielęgnacji trawnika. Warto zwrócić również szczególną uwagę na kalendarz prac w ogrodzie oraz zabiegi na trawnik, które należy wykonać wczesną wiosną, aby odżywić trawnik po zimie.

Jak dbać o trawnik - wertykulacja trawnika

Kompleksowa pielęgnacja trawnika – najważniejsze kwestie jak pielęgnować trawnik?

Jeśli zastanawiasz się jak pielęgnować trawnik w odpowiedni sposób, powinieneś rozpocząć od podstaw. Standardowe zabiegi są nam wszystkim znane i powinny być powtarzane w różnym natężeniu niemal przez cały rok. Do tego typu standardowych prac ogrodowych należą podlewanie, koszenie i nawożenie trawnika. Bez tego niemożliwe jest utrzymanie murawy w dobrym stanie. Powinniśmy pamiętać również, że dbanie o trawnik wymaga od nas użytkowania odpowiedniej jakości kosiarek, które nie zaszkodzą roślinności zbyt tępymi ostrzami. Jeśli zastanowimy się, czym koszono trawę w dawnych czasach, odkryjemy, że zawsze robiono to bardzo ostrymi narzędziami. Dlatego też jedną z najważniejszych kwestii, na którą musimy zwracać uwagę, jeśli chcemy mieć idealny trawnik, jest właśnie odpowiednia jakość stosowanego sprzętu. Warto świadomie podążać za naturalnym cyklem roślinności i wprowadzać pielęgnację trawnika dostosowaną do pory roku.

Kalendarz pielęgnacji trawnika – nawożenie, koszenie, wertykulacja i podlewanie oraz aerację

Każdy z nas chciałby mieć przez cały rok piękny ogród – jak zabrać się za realizację tego celu? W marcu można podjąć pierwsze prace pielęgnacyjne i renowacyjne po zimie. Jeśli temperatury na to pozwolą, można zrobić też wertykulację. Najwięcej pracy czeka nas jednak w kolejnych miesiącach.

W kwietniu i maju następuje wzmożony wzrost trawy. W tym okresie o trawnik w ogrodzie musimy dbać regularnie i sumiennie. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych w tym czasie najważniejsze są regularne koszenie i podlewanie trawy. Co więcej, jeśli ze względu na niskie temperatury nie wykonaliśmy wertykulacji w marcu, możemy zrobić to również w kwietniu.

W czerwcu powinniśmy kontynuować regularne prace w trosce o trawnik. Pielęgnacja ograniczać powinna się w tym czasie do obfitego podlewania, regularnego odchwaszczania, jak również koszenia. W okresie wakacyjnym powinniśmy bacznie obserwować stan murawy, zwłaszcza w okresie suszy. Wtedy należy podlewać trawnik nawet co dwa dni tak, aby woda dostała się do gruntu na głębokość około 10 centymetrów.

Trawa jesienią również wymaga naszej uwagi. Jeśli wrzesień jest ciepły, możemy z powodzeniem wysiać nową murawę. Ponadto prace przy trawniku w tym okresie powinny objąć koszenie i ostatnie nawożenie w okresie wegetacyjnym, najlepiej preparatem o małej zawartości azotu. Pomoże on chronić roślinność przed nadchodzącymi przymrozkami i chorobami.

Trawnik w wiecznie zielonym ogrodzie krajobrazowym

W październiku wykonujemy jesienną aerację. Ponadto regularnie powinniśmy wygrabiać liście, które opadają na murawę z drzew. W tym miesiącu, jak również w listopadzie kontynuujemy koszenie trawy, ale już nie tak często, jak w ciepłych miesiącach w roku. Zima jest okresem wolnym od prac przy trawniku.

Wertykulacja i aeracja trawnika – różnica

Wspomniane wcześniej wertykulacja i aeracja trawnika to bardzo istotne zabiegi pielęgnacyjne, którymi powinien zainteresować się każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zadbać o trawnik. Obie czynności powinniśmy wykonywać regularnie. Czym właściwie różnią się te pojęcia?

Aeracja to spulchnianie gleby, które polega na nakłuwaniu jej na głębokość około 8 centymetrów.

Dzięki temu woda i składniki mineralne dużo łatwiej docierają w głąb ziemi. Natomiast wertykulacja to nacięcie darni na mniejszą głębokość, od 1 do około 5 centymetrów. Główną różnicą jest właśnie sposób ingerencji.

Najważniejsze korzyści z wertykulacji trawnika

Regularne zabiegi wertykulacji wpływają na zagęszczanie trawnika, a to rzutuje bezpośrednio na jego kondycję, ponieważ chwasty nie mogą przebić się przez gęstą murawę. To oznacza, że wertykulacja zapewnia nam nie tylko ładny trawnik, ale również zdrowszy.

Wertykulacja trawnika – w jakim celu się ją przeprowadza?

Wertykulację trawnika przeprowadzamy, aby usunąć obumarłą roślinność, mech i inne naturalne zanieczyszczenia. Powinniśmy zastanowić się nad wertykulacją zawsze wtedy, gdy murawa wydaje nam się zbyt zbita, bo to najczęściej wina naturalnych zanieczyszczeń. Dzięki wertykulacji nie tylko pozbywamy się nieprzyjemnego dla oka efektu, ale również umożliwiamy trawie szybszy wzrost.

Trawa po wertykulacji na kompost

Trawnik po zimie – pielęgnacja, nawożenie, renowacja

Wiosna to idealny czas dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak dbać o trawnik. To właśnie wtedy można rozpocząć najistotniejsze prace pielęgnacyjne. Przed przystąpieniem do realizacji wskazówek jak dbać o trawnik po zimie, warto wcześniej sprawdzić stan murawy. Należy upewnić się, że jej powierzchnia nie ma wybrzuszeń, a jeśli jakieś wystąpi, konieczne będzie wałowanie.

Pielęgnacja trawnika powinna zostać rozpoczęta od podstaw. Pierwsze prace można rozpocząć już w marcu, gdy śnieg stopnieje i odpuszczą największe mrozy. Należy skosić nisko trawę i wygrabić całość trawnika. Następnie, gdy temperatura wzrośnie, możemy wykonać zabiegi aeracji i wertykulacji trawnika. Pielęgnacja trawy na wiosnę powinna uwzględniać również nawożenie oraz obfite podlewanie, które pomoże rozpuścić nawóz. W razie konieczności należy też usunąć chwasty. To sprawi, że trawa na wiosnę będzie przygotowana do okresu intensywnego wzrostu i regeneracji.

Wertykulacja trawnika i jego rekultywacja krok po kroku

Wertykulacja trawnika wiąże się również z zabiegami rekultywacji zniszczonej powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z murawą w złym stanie, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Jednym z nich jest właśnie wertykulacja. Zabieg pomaga w usunięciu nadmiaru filcu, jak również ułatwia korzeniom trawy dostęp do wody i powietrza. Niekiedy to okazuje się wystarczające i skutkuje uratowaniem murawy. Rekultywacja trawnika czasem może polegać na zastosowaniu standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety, to nie zawsze tak proste.

Profesjonalnie ubrany ogrodnik używający wertykulatora

Jeśli po standardowych zabiegach na murawie wciąż znajduje się wiele naturalnych zanieczyszczeń, konieczne będzie sprawdzenie pH gleby, co pozwoli określić jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika. Często nadmiar mchu jest spowodowany zakwaszeniem gleby. Jeśli odczyn podłoża okaże się być na poziomie poniżej 6 w skali pH, powinniśmy wykonać wapnowanie trawnika. Ten zabieg jest dość inwazyjny, ale niekiedy okazuje się konieczny. Polega na nawożeniu gleby specjalnym preparatem z wysoką zawartością tlenku wapnia (CaO). Najczęściej tego typu zabiegi przeprowadzamy późnym latem bądź jesienią. Wapnowanie przywraca naturalny odczyn gleby, co pozwala na zniknięcie mchów.

Należy zwrócić uwagę na jakość gleby również w wypadku, gdy trawa nie rośnie równomiernie. W takim przypadku może okazać się, że należy dodać do ziemi czegoś, co poprawi jej strukturę. Jeśli podłoże jest zbyt lekkie, miesza się je z obornikiem i torfem. W przeciwnym przypadku powinno się dodać piasku.

Jak wertykulować trawnik – czy trzeba kupować profesjonalne narzędzia?

Do wertykulacji używamy narzędzi manualnych bądź mechanicznych, takich jak wertykulatory spalinowe oraz elektryczne. Do najpopularniejszych rozwiązań manualnych należą specjalne grabie ogrodnicze z kółkami. Dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich trawników przydomowych, więc nie musisz kupować profesjonalnych narzędzi. Nie poleca się ich do zabiegów pielęgnacyjnych na większych powierzchniach, bo wymagają użycia dużego nakładu siły.

Czyszczenie wertykulatora do trawnika

Dlaczego warto wykonywać wertykulację trawnika?

Warto uzmysłowić sobie, że dzięki regularnej wertykulacji trawnika możemy cieszyć się idealną murawą. Zabieg pozwala nie tylko na szybszy wzrost roślinności, ale też zabezpiecza murawę przed wzrostem chwastów.

Kiedy należy wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulację przeprowadzamy co najmniej raz w roku, ale poleca się, aby robić to dwa do trzech razy w okresie wegetacyjnym. Pierwszy zabieg należy przeprowadzić niedługo po pierwszym skoszeniu trawy, natomiast ostatni jesienią w celu usunięcia obumarłej roślinności.

Koszenie, wertykulacja, renowacja, nawożenie trawników – krok po kroku

Przed przystąpieniem do prac w ogrodzie warto przygotować harmonogram prac porządkowych. Rutynową renowację murawy warto przeprowadzić przed przystąpieniem do nich. Należy wtedy wyrównać powierzchnię murawy i skrócić źdźbła trawy. Dobrze też skontrolować, czy murawy nie zaatakowały choroby.

Do najbardziej podstawowych zabiegów należy koszenie trawnika, które przeprowadzamy na różne sposoby w zależności od wieku trawy oraz panującej pory roku. Odpowiednio skoszona murawa nie tylko pięknie wygląda, ale też sprzyja kondycji roślinności. W określonym przez pogodę czasie powinniśmy wykonywać zabiegi dodatkowe, takie jak wertykulacja. Kilka razy w roku, zachowując odpowiednią regularność, musimy nawozić też murawę środkami mineralnymi.

Koszenie trawnika podkaszarką

Wiosenny lifting trawnika – najlepsze porady i triki dotyczące zdrowego trawnika

Doskonałym sposobem na to, jak zadbać o trawnik na wiosnę jest aeracja gleby, czyli jej napowietrzenie. Co prawda aeracje możemy wykonać niemal o dowolnej porze roku, ale to właśnie wiosną, po pierwszej w roku wertykulacji, możemy liczyć na najlepsze efekty.

Należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie ogrodu. Warto zacząć regularnie nawadniać glebę już od początku corocznych prac porządkowych w ogrodzie. Późną wiosną i latem należy szczególną uwagę przykładać do regularnego podlewania, w czym może pomóc system automatycznego podlewania ogrodu. W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z suszami, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję murawy. Z tego względu latem powinniśmy podlewać ją raz na 2-3 dni, a w przypadku młodych trawników częstotliwość powinna być jeszcze wyższa (należy nawadniać je codziennie, ale mniejszą ilością wody). Instalacja automatycznego systemu nawadniania okazuje się rozwiązaniem ułatwiającym życie.

Optymalna wysokość koszenia trawy

W naszym klimacie najlepiej radzą sobie trawy, które są przystrzyżone na wysokość około 4-6 centymetrów. Taka długość trawy umożliwia ochronę gleby przed przesuszeniem. Optymalną wysokość koszenia trawy powinniśmy dopasować do panującej obecnie pory roku. Wiosną kosimy trawę niżej, niż podczas upalnego lata.

W przypadku trawników ozdobnych i murawy sportowej wysokość trawy jest oczywiście niższa, jednak nisko przystrzyżone trawniki należy regularnie i dokładnie podlewać.

Czy należy nawozić skoszony trawnik?

Nawożenie przeprowadzamy zawsze na trawniku skoszonym. Dzięki temu składniki mineralne łatwiej przenikają do gleby. Proces nawożenia nie jest skomplikowany. Przed wysypaniem środka mineralnego powinniśmy lekko spulchnić trawnik przy pomocy grabi, a następnie rozprowadzić preparat po całej powierzchni murawy. Najlepiej wykonywać ten zabieg w pochmurny dzień, aby ziemia nie była zbytnio nagrzana. To zapewnia optymalne warunki do odżywienia trawy.

Przygotowanie gleby pod trawę z rolki

Trawnik z rolki. Dlaczego wymaga aeracji i wertykulacji

Coraz popularniejsza wśród Polaków staje się trawa z rolki, czyli sposób na szybkie założenie trawnika. Okazuje się, że tego typu trawa nierzadko przyjmuje się lepiej, niż z tradycyjnego siewu.

Nowy trawnik jest umieszczony na warstwie torfu ułożonego na folii. Ma całe korzenie, więc może rozkrzewiać się szybciej, niż kiełkujące dopiero nasiona. Kolejnym plusem tego typu rozwiązania jest to, że gotowa trawa charakteryzuje się odpornością na przymrozki.

Wciąż musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji takiego trawnika. Wymaga aeracji i wertykulacji tak samo, jak murawa posiana w tradycyjny sposób, ponieważ podlega tym samym procesom. Nie trzeba jednak przeprowadzać wertykulacji od razu na młodym trawniku z rolki, kolejnej wiosny po założeniu go wystarczy aeracja. Powinniśmy sami ocenić, w którym momencie stan trawy będzie wymagał od nas przeprowadzenia zabiegu wertykulacji.

Jak założyć i dbać o trawnik? Sianie, nawożenie

Trawa w ogrodzie z rolki ma swoje plusy, do których należy przede wszystkim fakt, że tego typu trawnik od razu po położeniu wygląda idealnie. Jednak tradycyjny wysiew trawy również ma wielu zwolenników. Możemy skorzystać z różnych mieszanek nasion, które sprawdzą się dla różnorodnych powierzchni, które chcemy, aby pokryła trawa. Pielęgnacja wysianego trawnika na początku wymaga jednak od nas sporo uwagi.

Piękny ogród to nie tylko trawnik. Ogrodnik przecinający drzewka i krzewy ogrodowe

Trawa zaczyna kiełkować po upływie około dwóch tygodni. Bardzo ważne, że w pierwszym okresie wzrostu nie należy wchodzić na wysiany trawnik. Pierwsze koszenie trawy po posianiu powinno mieć miejsce, dopiero gdy źdźbła trawy osiągną wysokość 8-10 centymetrów. Później nie powinniśmy skracać murawy od razu do powierzchni ziemi. Początkowo powinniśmy skracać ją ostrożnie, o 1-1,5 centymetra. Jeśli zastanawiasz się, kiedy kosić młodą trawę w późniejszym okresie, wszystko zależy od pory roku, podobnie jak w przypadku starych muraw. Warto wiedzieć również, kiedy nawozić trawę po posianiu. Pierwszy raz można to zrobić około dwóch tygodni po wysianiu nasion. Jeśli używany nawozów mineralnych, polecanych do trawników, powinniśmy nawozić murawę regularnie, trzy do czterech razy w sezonie wegetacyjnym. Nie powinniśmy jednak przesadzać z nawożeniem gleby. Jeśli młoda trawa żółknie, może być to spowodowane nadmiarem składników pochodzących z nawozów mineralnych.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść