Logo

Jak dobrać i zamontować parapet zewnętrzny?

Kategorie: akcesoria

Parapety zewnętrzne nie tylko nadają urok naszym domom, ale także dbają o to, by deszcz nie podmakał ścian i ościeży okiennych. Jak zatem dobrać i odpowiednio zamontować parapet idealnie dopasowany do fasady budynku?

montaż parapetów zewnętrznych usztywnianie

Funkcje parapetów zewnętrznych

Podstawowym zadaniem parapetu jest ochrona ściany budynku przed wodą. Element ten jest zamontowany pod delikatnym kątem, co umożliwia mu odprowadzanie deszczówki poza obrys domu. Dzięki temu zabezpiecza fasadę i chroni przed wsiąkaniem wilgoci w ścianę nośną. Poza tym pozbawiona parapetu oścież okienna wyraźnie odstawałaby od bryły budynku.

Przeznaczenie parapetów zewnętrznych może być też uzależnione od ich wykonania. Stal, marmur oraz płytki klinkierowe to tylko jedne z nielicznych materiałów, z jakich produkowane są te elementy. Jakie zatem powinniśmy wybrać? Poniżej omówimy najpopularniejsze rodzaje.

Parapety zewnętrzne z aluminium i stali

Blacha (stalowa lub aluminiowa) to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykonywania parapetów. Jest stosunkowo tania i wytrzymała. Dodatkową zaletą tego materiału jest możliwość dokładnego dopasowania blachy do wymiarów okna, co jest szczególnie ważne w przypadku nietypowych ościeży.

montaż parapetów zewnętrznych - dopasowanie

Parapety blaszane są malowane lub poddawane procesowi ocynkowania, dzięki czemu zyskują wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo ciekawie prezentują się natomiast parapety zewnętrzne w kolorze złoty dąb. Jest to specjalny wariant, w którym blacha zostaje polakierowana tak, aby imitować deskę drewnianą.

Wielu producentów oferuje stworzenie parapetu blaszanego na wymiar. Problemu nie stanowi jednak dopasowanie tego typu produktów do ościeży. Ogromna łatwość ich obróbki umożliwia monterowi odpowiednie docięcie komponentu bezpośrednio przed montażem.

Główne zalety parapetów z blachy to niska cena i długa żywotność.  Trzeba mieć jednak na względzie również fakt, że metal potęguje dźwięki spadających kropel deszczu, co może przeszkadzać domownikom. Problem ten da się zminimalizować, stosując specjalne podkładki wyciszające.

Parapety zewnętrzne z PVC – pełne lub komorowe

Są bardzo często oferowane przez sprzedawców jako element wykańczający stosowany w nowoczesnych systemach okien plastikowych. Parapety zewnętrzne z PVC są dość tanie, a ich kolor można idealnie dobrać do framugi okien, tworząc jedną, całkowicie spójną całość. Pokrywane są specjalnym laminatem, który dodatkowo je zabezpiecza.

montaż parapetów zewnętrznych pomiary\

Należy pamiętać, że tego typu produkty są całkowicie odporne na wilgoć, ale długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV powoduje ich blaknięcie i zmianę barwy lakieru. Parapety zewnętrzne z PVC są też mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów.

Parapety zewnętrzne z kształtek klinkierowych lub ceramicznych płytek szkliwionych

To bardzo ciekawa opcja wykończenia domu. Nadaje całej fasadzie nieco rustykalny wygląd, a odpowiednio wykończona zaprawa murarska znajdująca się pomiędzy klinkierem lub płytkami szkliwionymi tworzy na ścianie ożywiający kontrast. Takie parapety są trwałe, wodoodporne i mrozoodporne. Nie blakną na słońcu oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Niestety, prawidłowy montaż parapetu zewnętrznego z kamienia wymaga dużej wprawy, dlatego zadanie to lepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Fachowcy należycie dopasują i podocinają klinkier oraz zamontują go zgodnie ze sztuką budowlaną.

montaż parapetów zewnętrznych wkręt

Parapety zewnętrzne z kamiennego granitu

Kamienie szlachetne, takie jak granit, są niezwykle wytrzymałe i mogą przetrwać dziesiątki lat bez potrzeby napraw lub nietypowej konserwacji. Są odporne na ścieranie, dlatego można na nich swobodnie trzymać duże ceramiczne donice z kwiatami. Ponadto łatwo się je czyści, a naturalna faktura spolerowanego kamienia pięknie prezentuje się w słoneczne dni. Parapety z kamiennego granitu doskonale sprawdzają się też jako parapety wewnętrzne, skutecznie podkreślając minimalistyczną aranżację.

Główną wadą tego materiału jest jego wysoka cena. Z tego względu dobrą alternatywą mogą być parapety zewnętrzne z konglomeratu. Jest to specjalna mieszanka drobnych odłamków kamienia naturalnego (granitu, kwarcu, a czasem też marmuru) oraz żywic poliestrowych. Ma właściwości podobne do granitu, oferując niższą cenę. Konglomerat jest równie łatwy w pielęgnacji i ma bogatą paletę wzorów i kolorów w porównaniu z tradycyjnym kamieniem naturalnym.

Parapety zewnętrzne – podstawowe wskazówki montażowe

Parapet musi mieć spadek określony zgodnie z dokumentacją techniczną naszego domu, zazwyczaj jest to ponad 5°. Powinien też wystawać na kilka centymetrów poza obrys fasady budynku, aby chronić elewację przed spływającą wodą.

W zależności od tego, z jakiego materiału będą składać się nasze parapety zewnętrzne, zmieni się też ich montaż. Zakłada się je pod gzyms ościeżnicy lub w przypadku parapetów systemowych występujących w oknach PVC w specjalne rowki montażowe okna.

montaż parapetów zewnętrznych piana

Metalowe lub blaszane parapety „pracują” na słońcu, dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej dylatacji. Konieczne jest też zneutralizowanie szkodliwego mostka termicznego oraz dodatkowe wygłuszenie. W przypadku parapetów z klinkieru ważne jest, by odpowiednio dobrać zaprawę murarską oraz również pamiętać o dylatacji lub zastosowaniu elastycznego uszczelnienia pod oknem.

Porównanie przykładowych cen parapetów wraz z montażem

Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od wybranego materiału, z którego wykonane będą parapety zewnętrzne. Cena za m.b. parapetu blaszanego zaczyna się od około 70 zł. Koszty parapetów wykonanych z PVC są podobne do stalowych lub niewiele wyższe. Dużo kosztowniejszy jest klinkier, za który przyjdzie nam zapłacić minimum 100 złotych za metr bieżący. Najdroższe są natomiast parapety z granitu, których cena zaczyna się od około 500 zł z montażem za m.b. Konglomerat pozwoli zaoszczędzić średnio 100 zł na 1 metrze.

montaż parapetów zewnętrznych osadzanie

Wybierając materiał, weźmy pod uwagę jego estetykę i praktyczność. Czasami warto nieco dopłacić, by cieszyć się pięknym efektem na lata.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść