Logo

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Ranking najlepszych oczyszczaczy z funkcją nawilżania

Przez ostatnie lata zyskujemy coraz większą świadomość w zakresie jakości powietrza i tego, jak szkodliwe dla naszych organizmów może się ono okazać w niektórych sytuacjach. Dlatego też warto zadbać, by powietrze w domu było doskonale czyste i odpowiednio nawilżone. Łatwo to osiągniemy, wyposażając mieszkanie w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania!

Oczyszczacz powietrza w domu

Co warto wiedzieć o jakości powietrza w mieszkaniu? Jak o nią dbać?

Zimowa aura coraz rzadziej kojarzy nam się z beztroskimi zabawami w śniegu, przyjemnymi spacerami w zimnie i czasem spędzanym na rześkim i świeżym powietrzu. Teraz obawiamy się, że przebywając w okresie grzewczym na zewnątrz, jedynie sobie zaszkodzimy, a to za sprawą wszechobecnego smogu. Normy powietrza w miastach przekraczane są wielokrotnie i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odbija się to również na jakości powietrza w naszych mieszkaniach. Dlatego też konieczne jest stosowanie domowych oczyszczaczy powietrza.

Jednak jakość powietrza w domach to nie tylko stężenie znajdujących się w nim szkodliwych substancji. Borykamy się także z innym problemami, niestety również w okresie zimowym – ogromnym wrogiem dla naszych organizmów jest suche powietrze. W okresie grzewczym wilgotność powietrza może osiągać wartości nawet poniżej 20%, co może powodować ogromne problemy ze zdrowiem – suchą skórę, wysuszone spojówki i śluzówki, kaszel i większą podatność na zachorowania. Tutaj z pomocą przyjdzie nam z kolei oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.

Jednak musimy pamiętać, żeby poza stosowaniem filtrów do oczyszczania powietrza oraz urządzeń nawilżających, zadbać o jakość powietrza także we własnym zakresie. Jak to zrobić?

Filtr powietrza

Jak oczyścić powietrze w domu?

Pamiętajmy, że w domu dla alergika ważne jest nie tylko odpowiednie utrzymanie porządkuw mieszkaniu, ale też dbałość o jakość powietrza – mowa zarówno o pozbywaniu się smogu, jak i unoszących się w pomieszczeniach alergenów. Z tym wszystkim poradzi sobie najlepszy oczyszczacz powietrza, ale możemy także walczyć o czyste powietrze we własnym zakresie.

Przede wszystkim powinniśmy postawić na możliwie jak najczęstsze wietrzenie – oczywiście w okresie zimowym róbmy to tylko wtedy, gdy na zewnątrz nie ma smogu. Warto to robić także w wietrzną pogodę, gdy zanieczyszczenia są rozwiewane i nie wiszą nad miastem. Innym sposobem, poza stosowaniem filtrów powietrza do domu, jest stworzenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu. Pomoże nam w tym wentylacja mechaniczna lub wentylacja grawitacyjna w domu.

Kwiaty w domu nawilrzanie powietrza

Zadbajmy też o to, by na naszych parapetach stanęły rośliny, które świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza – spośród nich warto wyróżnić np. skrzydłokwiat, rapis wyniosły, paprotkę czy dracenę obrzeżoną.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Nawilżanie powietrza w domu najłatwiej kontrolować, korzystając właśnie z oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Możemy jednak zrobić o wiele więcej!

Przede wszystkim nie bójmy się suszenia prania na grzejnikach – to najłatwiejszy sposób, by dostarczyć powietrzu nieco wilgoci. Możemy też gotować w garnkach bez pokrywek – niech para wodna rozprzestrzenia się po mieszkaniu, szczególnie zimą. Z pewnością pomoże także obecność roślin doniczkowych, a w łazienkach łatwo nawilżymy powietrze podczas gorących kąpieli pod prysznicem. W miarę możliwości otwierajmy też okna – szczególnie podczas opadów.

Oczyszczacz powietrza do domu – co musisz o nim wiedzieć?

 Zanim przejdziemy do wybierana najlepszego oczyszczacza powietrza, dowiedzmy się, jak właściwie działa to urządzenie? Wyposażone jest w szereg filtrów do oczyszczania powietrza – najczęściej do oczyszczania wstępnego, HEPA i węglowego. Taki zestaw sprawia, że z wpływającego do urządzenia powietrza usuwane są zanieczyszczenia i alergeny. W związku z tym z domowego oczyszczacza powietrza warto korzystać przez cały rok – także w okresie pylenia roślin!

Nawilrzacz powietrza w domu

Co powinno wyróżniać domowy oczyszczacz powietrza?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

  • Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania– choć oba urządzenia można kupić osobno, lepiej wybrać jedno, by zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu i dbać o wnętrza kompleksowo.
  • Wydajność – ten parametr mierzony jest w m³/h i określa, ile powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w czasie godziny.
  • Wielkość pomieszczenia – najczęściej na najlepszych oczyszczaczach powietrza znajdziemy informację, do jakiej wielkości pomieszczeń się nadają.
  • Funkcja jonizacji – dzięki niej możliwe jest jeszcze skuteczniejsze usuwanie alergenów z powietrza. Takie urządzenie pomaga też w walce z elektrosmogiem.
  • Czujniki – tutaj najważniejszy jest oczywiście czujnik jakości powietrza, który pozwala na automatyczne uruchamianie oczyszczacza powietrza, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Równie przydatny jest higrometr – gdy wilgotność powietrza zacznie spadać, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza szybko przywróci pożądane wartości.
  • Głośność pracy – ten parametr jest szczególnie istotny, jeśli z oczyszczacza powietrza z nawilżaczem chcemy korzystać w sypialni. Możemy też wybierać urządzenia z trybem nocnym – jest on mniej wydajny od trybu standardowego, ale gwarantuje spokojny sen.
Nawilrzacz jaki?

TOP 5 modeli – ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

Daikin czy Sharp? Samsung czy Philips? A może Xiaomi? Przyjrzyjmy się, który z oczyszczaczy powietrza jest najlepszy:

ModelWydajnośćWielkość pomieszczeniaDodatkowe funkcjeCena
Daikin MC70Ldo 283 m³/hdo 34 m²Jonizator, pilot na podczerwieńok. 1500 zł
Samsung AX90R7080WDdo 701 m³/hdo 90 m²Tryb nocny, sterowanie Wi-Fiok. 2900 zł
Sharp KI-G75EUWdo 450 m³/hdo 56 m²5 różnych czujników, jonizatorok. 4300 zł
Xiaomi Air Purifier Maxdo 1000 m³/h70-120 m²Wyświetlacz OLED, funkcja zatrzymania awaryjnegook. 2000 zł
Philips AC5659/10do 500 m³/hdo 62,5 m²Czujnik PM2,5 i gazów, sterowanie aplikacją mobilnąok. 2500 zł

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść