Logo

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Ranking najlepszych oczyszczaczy z funkcją nawilżania

Przez ostatnie lata zyskujemy coraz większą świadomość w zakresie jakości powietrza i tego, jak szkodliwe dla naszych organizmów może się ono okazać w niektórych sytuacjach. Dlatego też warto zadbać, by powietrze w domu było doskonale czyste i odpowiednio nawilżone. Łatwo to osiągniemy, wyposażając mieszkanie w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania!

Oczyszczacz powietrza w domu

Co warto wiedzieć o jakości powietrza w mieszkaniu? Jak o nią dbać?

Zimowa aura coraz rzadziej kojarzy nam się z beztroskimi zabawami w śniegu, przyjemnymi spacerami w zimnie i czasem spędzanym na rześkim i świeżym powietrzu. Teraz obawiamy się, że przebywając w okresie grzewczym na zewnątrz, jedynie sobie zaszkodzimy, a to za sprawą wszechobecnego smogu. Normy powietrza w miastach przekraczane są wielokrotnie i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odbija się to również na jakości powietrza w naszych mieszkaniach. Dlatego też konieczne jest stosowanie domowych oczyszczaczy powietrza.

Jednak jakość powietrza w domach to nie tylko stężenie znajdujących się w nim szkodliwych substancji. Borykamy się także z innym problemami, niestety również w okresie zimowym – ogromnym wrogiem dla naszych organizmów jest suche powietrze. W okresie grzewczym wilgotność powietrza może osiągać wartości nawet poniżej 20%, co może powodować ogromne problemy ze zdrowiem – suchą skórę, wysuszone spojówki i śluzówki, kaszel i większą podatność na zachorowania. Tutaj z pomocą przyjdzie nam z kolei oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.

Jednak musimy pamiętać, żeby poza stosowaniem filtrów do oczyszczania powietrza oraz urządzeń nawilżających, zadbać o jakość powietrza także we własnym zakresie. Jak to zrobić?

Filtr powietrza

Jak oczyścić powietrze w domu?

Pamiętajmy, że w domu dla alergika ważne jest nie tylko odpowiednie utrzymanie porządkuw mieszkaniu, ale też dbałość o jakość powietrza – mowa zarówno o pozbywaniu się smogu, jak i unoszących się w pomieszczeniach alergenów. Z tym wszystkim poradzi sobie najlepszy oczyszczacz powietrza, ale możemy także walczyć o czyste powietrze we własnym zakresie.

Przede wszystkim powinniśmy postawić na możliwie jak najczęstsze wietrzenie – oczywiście w okresie zimowym róbmy to tylko wtedy, gdy na zewnątrz nie ma smogu. Warto to robić także w wietrzną pogodę, gdy zanieczyszczenia są rozwiewane i nie wiszą nad miastem. Innym sposobem, poza stosowaniem filtrów powietrza do domu, jest stworzenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu. Pomoże nam w tym wentylacja mechaniczna lub wentylacja grawitacyjna w domu.

Kwiaty w domu nawilrzanie powietrza

Zadbajmy też o to, by na naszych parapetach stanęły rośliny, które świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza – spośród nich warto wyróżnić np. skrzydłokwiat, rapis wyniosły, paprotkę czy dracenę obrzeżoną.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Nawilżanie powietrza w domu najłatwiej kontrolować, korzystając właśnie z oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Możemy jednak zrobić o wiele więcej!

Przede wszystkim nie bójmy się suszenia prania na grzejnikach – to najłatwiejszy sposób, by dostarczyć powietrzu nieco wilgoci. Możemy też gotować w garnkach bez pokrywek – niech para wodna rozprzestrzenia się po mieszkaniu, szczególnie zimą. Z pewnością pomoże także obecność roślin doniczkowych, a w łazienkach łatwo nawilżymy powietrze podczas gorących kąpieli pod prysznicem. W miarę możliwości otwierajmy też okna – szczególnie podczas opadów.

Oczyszczacz powietrza do domu – co musisz o nim wiedzieć?

 Zanim przejdziemy do wybierana najlepszego oczyszczacza powietrza, dowiedzmy się, jak właściwie działa to urządzenie? Wyposażone jest w szereg filtrów do oczyszczania powietrza – najczęściej do oczyszczania wstępnego, HEPA i węglowego. Taki zestaw sprawia, że z wpływającego do urządzenia powietrza usuwane są zanieczyszczenia i alergeny. W związku z tym z domowego oczyszczacza powietrza warto korzystać przez cały rok – także w okresie pylenia roślin!

Nawilrzacz powietrza w domu

Co powinno wyróżniać domowy oczyszczacz powietrza?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

  • Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania– choć oba urządzenia można kupić osobno, lepiej wybrać jedno, by zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu i dbać o wnętrza kompleksowo.
  • Wydajność – ten parametr mierzony jest w m³/h i określa, ile powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w czasie godziny.
  • Wielkość pomieszczenia – najczęściej na najlepszych oczyszczaczach powietrza znajdziemy informację, do jakiej wielkości pomieszczeń się nadają.
  • Funkcja jonizacji – dzięki niej możliwe jest jeszcze skuteczniejsze usuwanie alergenów z powietrza. Takie urządzenie pomaga też w walce z elektrosmogiem.
  • Czujniki – tutaj najważniejszy jest oczywiście czujnik jakości powietrza, który pozwala na automatyczne uruchamianie oczyszczacza powietrza, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Równie przydatny jest higrometr – gdy wilgotność powietrza zacznie spadać, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza szybko przywróci pożądane wartości.
  • Głośność pracy – ten parametr jest szczególnie istotny, jeśli z oczyszczacza powietrza z nawilżaczem chcemy korzystać w sypialni. Możemy też wybierać urządzenia z trybem nocnym – jest on mniej wydajny od trybu standardowego, ale gwarantuje spokojny sen.
Nawilrzacz jaki?

TOP 5 modeli – ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

Daikin czy Sharp? Samsung czy Philips? A może Xiaomi? Przyjrzyjmy się, który z oczyszczaczy powietrza jest najlepszy:

ModelWydajnośćWielkość pomieszczeniaDodatkowe funkcjeCena
Daikin MC70Ldo 283 m³/hdo 34 m²Jonizator, pilot na podczerwieńok. 1500 zł
Samsung AX90R7080WDdo 701 m³/hdo 90 m²Tryb nocny, sterowanie Wi-Fiok. 2900 zł
Sharp KI-G75EUWdo 450 m³/hdo 56 m²5 różnych czujników, jonizatorok. 4300 zł
Xiaomi Air Purifier Maxdo 1000 m³/h70-120 m²Wyświetlacz OLED, funkcja zatrzymania awaryjnegook. 2000 zł
Philips AC5659/10do 500 m³/hdo 62,5 m²Czujnik PM2,5 i gazów, sterowanie aplikacją mobilnąok. 2500 zł

Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść