Logo

Warunki techniczne budynku: jaka moc przyłącza elektrycznego do domu jednorodzinnego?

Moc przyłącza to czynna moc, którą urządzenia elektryczne używane w domu pobierają z sieci elektroenergetycznej. Jej wartość należy podać we wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączy, który składa się do wybranego dostawcy energii. Podpowiadamy, jak oszacować moc przyłączeniową i planowane zapotrzebowanie na prąd.

tablica energetyczna w domu

Jaka moc przyłącza elektrycznego do domu jednorodzinnego?

Zanim uzyskamy dostęp do energii, niezbędne jest złożenie wniosku, a następnie podpisanie umowy z dostawcą. Wcześniej należy oszacować, jakie i ile urządzeń będzie jednocześnie pobierać prąd z instalacji. Moc przyłączeniowa to suma mocy wszystkich sprzętów. W celu dokonania obliczeń przydatny będzie kalkulator mocy przyłączeniowej.

Zwykle przyjmuje się, że dla domu jednorodzinnego, w którym energię elektryczną używa się jedynie do oświetlenia i zasilania urządzeń, moc przyłączeniowa powinna wynosić 10-12 kW. Natomiast w przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego, podgrzewaczy do wody, czajników elektrycznych, kuchenki lub piekarnika na prąd wartość ta musi być odpowiednio wyższa (15-30 kW).

Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie zawyżonej wartości – w razie zwiększenia liczby urządzeń w domu w przyszłości. Jednocześnie warto wiedzieć, że zwiększona wartość mocy zwiększa rachunki za prąd. Dlatego wcześniej dobrze jest przekalkulować, ile kosztuje ogrzewanie i eksploatacja domu.


Przygotowujesz się do budowy domu? Szukasz projektów lub po prostu informacji? Zapraszamy do newslettera!

Przede wszystkim urządzenia grzewcze

Największe zapotrzebowanie na energię mają urządzenia grzewcze, czyli grzejniki i podgrzewacze wody, ale także kuchenka. Aby prawidłowo oszacować przyłącze, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • system grzewczy,
  • powierzchnię domu,
  • izolacyjność ścian oraz okien.

Jeśli mamy dom energooszczędny, w pełni ogrzewany elektrycznie i szczelnie zabezpieczony przed stratami ciepła, to możemy założyć, że potrzebuje on 50-70 W/m2. Tutaj rodzi się pytanie: ile kW potrzeba na dom o powierzchni 100 m2? Prawdopodobnie ok. 8 kW. W takim razie, jaka moc przyłączeniowa do mieszkania będzie odpowiednia?

W mieszkaniu z licznikiem 1-fazowym i standardowymi urządzeniami wystarczy 5 kW, ale już przy liczniku 3-fazowym najlepiej sprawdzi się min. 12 kW. A jaka moc przyłączeniowa na plac budowy? W tym przypadku wystarczy przyłączyć 12 lub 16 kW – w zależności od używanych sprzętów. Różnicę w mocy z pewnością odczujemy w miesięcznych opłatach.

Gniazdka w domu

Przeczytaj także: Czy budowa domu energooszczędnego jest droższa niż standardowego – porównanie w eksploatacji

Tymczasowe i stałe przyłącze

Inwestor ma do wyboru dwie opcje wykonania przyłączy: tymczasowe i stałe. Pierwsze dotyczy osób, którym zależy na czasie i które nie wnioskowały o stałe przyłączenie w odpowiednim momencie. Przyłącze tymczasowe wykonuje się zatem tylko na czas budowy, ponosząc koszty tego przedsięwzięcia. Zanim jednak wykonamy przyłącze, nadal niezbędne będzie złożenie wniosku o warunki przyłączenia placu budowy i podpisanie umowy z operatorem. Po zakończeniu budowy przyłącze musi zostać zdemontowane.

Przyłącze stałe jest docelowe. Jeśli inwestor w porę o nie zawnioskuje, będzie mógł używać go już w czasie budowy. Uniknie tym samym dodatkowych procedur i kosztów. Co ciekawe, prąd zużywany w trakcie budowy jest droższy od tego przeznaczonego na potrzeby gospodarstwa domowego.

Czas oczekiwania na przyłącze energetyczne i koszt przyłączenia

Na przyłącze tymczasowe czeka się 1-2 miesiące, a w przypadku przyłącza stałego czas oczekiwania to ok. 6 miesięcy. Zdarza się, że termin ten wydłuża się nawet do roku. Na koszt przyłącza składają się trzy czynniki:

  • długość przyłącza,
  • moc przyłącza,
  • rodzaj przyłącza.

Opłata za podłączenie prądu do działki jest zryczałtowana i jednorazowa. Natomiast koszt instalacji przyłącza o długości 200 m wyniesie w przypadku przyłącza podziemnego 140-180 zł za kW mocy, a w przypadku przyłącza napowietrznego – 100-130 zł za kW mocy. Jeśli w domu montujemy przyłącze o mocy 15 kW, to wykonanie instalacji będzie nas kosztować 1500-2700 zł, jednak całkowity wydatek zależy od konkretnego dostawcy.

Podłącz energetyczny w domu

Zmiana mocy przyłączeniowej

Obok mocy przyłączeniowej spotkamy się też z innym pojęciem, jakim jest moc umowna. Warto wiedzieć, co oznacza moc umowna a moc przyłączeniowa?. Pierwszą z nich można zamówić na konkretny czas – w zależności od potrzeb odbiorcy. Różnica polega na tym, że moc przyłączeniową wskazuje się i opłaca jednorazowo na etapie inwestycji. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo ją oszacować, ponieważ jeśli zawnioskujemy o zbyt wysoką wartość, będziemy musieli więcej za nią zapłacić.

W przypadku zbyt małego przyłącza czeka nas proces zmiany mocy przyłączeniowej, która wygląda tak samo jak za pierwszym razem. W tym celu należy złożyć wniosek i przejść procedurę zwiększania mocy, często trwającą kilka miesięcy.

Wskazanie prawidłowego zapotrzebowania na energię jest ważne także pod kątem uzyskania świadectwa energetycznego. To dokument, który jest niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.

Licznik energii elektrcznej

Energia elektryczna to niezbędny element współczesnego budownictwa. Szeroka oferta sprzętów gospodarstwa domowego, nowoczesne systemy ogrzewania czy energooszczędne rozwiązania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc przyłącza jest coraz większe. Dlatego tak ważne jest oszacowanie nie tylko obecnych potrzeb, ale i tych przyszłościowych.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść