Logo

Warunki techniczne budynku: jaka moc przyłącza elektrycznego do domu jednorodzinnego?


Moc przyłącza to czynna moc, którą urządzenia elektryczne używane w domu pobierają z sieci elektroenergetycznej. Jej wartość należy podać we wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączy, który składa się do wybranego dostawcy energii. Warunki techniczne są niezbędne, aby ów dostawca wydał zgodę na przyłącz do sieci. Podpowiadamy, jak oszacować moc przyłączeniową i planowane zapotrzebowanie na prąd.

tablica energetyczna w domu

 

Jaka moc przyłącza elektrycznego do domu jednorodzinnego?

Zanim uzyskamy dostęp do energii, niezbędne jest złożenie wniosku, a następnie podpisanie umowy z dostawcą. Wcześniej należy jednak oszacować, jakie i ile urządzeń będzie jednocześnie pobierać prąd z instalacji. Moc przyłączeniowa to suma mocy wszystkich użytkowanych sprzętów. W celu dokonania obliczeń przydatny będzie kalkulator mocy przyłączeniowej. Jest to narzędzie, które pomoże samodzielnie obliczyć moc przyłącza elektrycznego. 

Zwykle przyjmuje się, że dla domu jednorodzinnego, w którym energię elektryczną używa się jedynie do oświetlenia i zasilania urządzeń, moc przyłączeniowa powinna wynosić 10-12 kW. Natomiast w przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego, podgrzewaczy do wody, czajników elektrycznych, kuchenki lub piekarnika na prąd wartość ta musi być odpowiednio wyższa (15-30 kW), w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do przeciążenia instalacji. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie zawyżonej wartości – w razie zwiększenia liczby urządzeń w domu w przyszłości. Jednocześnie warto wiedzieć, że zwiększona wartość mocy zwiększa rachunki za prąd. Dlatego wcześniej dobrze jest przekalkulować, ile kosztuje ogrzewanie i eksploatacja domu


Przygotowujesz się do budowy domu? Szukasz projektów lub po prostu informacji? Zapraszamy do newslettera!

Jaką moc mają urządzenia grzewcze?

Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną mają urządzenia grzewcze, czyli grzejniki i podgrzewacze wody, ale także kuchenka. Aby prawidłowo oszacować przyłącze, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • system grzewczy,
  • powierzchnię domu,
  • izolacyjność ścian oraz okien.

Jeśli mamy dom energooszczędny, w pełni ogrzewany elektrycznie i szczelnie zabezpieczony przed stratami ciepła, to możemy założyć, że potrzebuje on 50-70 W/m2. Tutaj rodzi się pytanie: ile kW potrzeba na dom o powierzchni 100 m2? Prawdopodobnie ok. 8 kW. W takim razie, jaka moc przyłączeniowa do mieszkania będzie odpowiednia?

W mieszkaniu z licznikiem 1-fazowym i standardowymi urządzeniami wystarczy 5 kW, ale już przy liczniku 3-fazowym najlepiej sprawdzi się min. 12 kW. A jaka moc przyłączeniowa na plac budowy? W tym przypadku wystarczy przyłączyć 12 lub 16 kW – w zależności od używanych sprzętów. Różnicę w mocy z pewnością odczujemy w miesięcznych opłatach.

Gniazdka w domu

Przeczytaj także: Czy budowa domu energooszczędnego jest droższa niż standardowego – porównanie w eksploatacji

Tymczasowe i stałe przyłącze

 

Inwestor ma do wyboru dwie opcje wykonania przyłączy: tymczasowe i stałe. Pierwsze dotyczy osób, którym zależy na czasie i które nie wnioskowały o stałe przyłączenie w odpowiednim momencie. Przyłącze tymczasowe wykonuje się zatem tylko na czas budowy, ponosząc koszty tego przedsięwzięcia. Zanim jednak wykonamy przyłącze, nadal niezbędne będzie złożenie wniosku o warunki przyłączenia placu budowy i podpisanie umowy z operatorem. Po zakończeniu budowy przyłącze musi zostać zdemontowane.

Przyłącze stałe jest docelowe. Jeśli inwestor w odpowiednim terminie o nie zawnioskuje, będzie mógł używać go już w czasie budowy. Uniknie tym samym dodatkowych procedur i kosztów. Co ciekawe, prąd zużywany w trakcie budowy jest droższy od tego przeznaczonego na potrzeby gospodarstwa domowego.

Czas oczekiwania na przyłącze energetyczne i koszt przyłączenia

Na przyłącze tymczasowe czeka się 1-2 miesiące, a w przypadku przyłącza stałego czas oczekiwania to ok. 6 miesięcy. Zdarza się, że termin ten wydłuża się nawet do roku. Na koszt przyłącza składają się trzy czynniki:

  • długość przyłącza,
  • moc przyłącza,
  • rodzaj przyłącza.

Opłata za podłączenie prądu do działki jest zryczałtowana i jednorazowa. Natomiast koszt instalacji przyłącza o długości 200 m wyniesie w przypadku przyłącza podziemnego 140-180 zł za kW mocy, a w przypadku przyłącza napowietrznego – 100-130 zł za kW mocy. Jeśli w domu montujemy przyłącze o mocy 15 kW, to wykonanie instalacji będzie nas kosztować 1500-2700 zł, jednak całkowity wydatek zależy od konkretnego dostawcy.

Podłącz energetyczny w domu

Zmiana mocy przyłączeniowej, czyli moc przyłączeniowa a moc umowna

Obok mocy przyłączeniowej spotkamy się też z innym pojęciem, jakim jest moc umowna. Warto wiedzieć, co oznacza moc umowna a moc przyłączeniowa?. Pierwszą z nich można zamówić na konkretny czas – w zależności od potrzeb odbiorcy. Różnica polega na tym, że moc przyłączeniową wskazuje się i opłaca jednorazowo na etapie inwestycji. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo ją oszacować, ponieważ jeśli zawnioskujemy o zbyt wysoką wartość, będziemy musieli więcej za nią zapłacić.

W przypadku zbyt małego przyłącza czeka nas proces zmiany mocy przyłączeniowej, która wygląda tak samo jak za pierwszym razem. W tym celu należy złożyć wniosek i przejść procedurę zwiększania mocy, często trwającą kilka miesięcy.

Wskazanie prawidłowego zapotrzebowania na energię jest ważne także pod kątem uzyskania świadectwa energetycznego. To dokument, który jest niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.

Licznik energii elektrcznej

Energia elektryczna to niezbędny element współczesnego budownictwa. Szeroka oferta sprzętów gospodarstwa domowego, nowoczesne systemy ogrzewania czy energooszczędne rozwiązania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc przyłącza jest coraz większe. Dlatego tak ważne jest oszacowanie nie tylko obecnych potrzeb, ale i tych przyszłościowych.

Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść