Logo

Jaka technologia budowy domu będzie dla Ciebie najlepsza – jaką wybrać, żeby nie żałować?

Kategorie: Konstrukcja Finanse

Technologia budowy domu ma bez wątpienia istotny wpływ na koszty całej inwestycji, które idą przecież w setki tysięcy złotych. Tradycyjna technologia budowlana to oczywiście tylko jedna z opcji. Coraz częściej decydujemy się na alternatywne technologie budowy domu. Sprawdzamy, która z nich jest najlepsza.

Technologie budowy domu – porównanie

Jeśli podjęliśmy decyzję o budowie domu, musimy się dobrze zastanowić nad jego metrażem, liczbą kondygnacji czy technologią wzniesienia budynku. Zwłaszcza że ma ona wpływ na koszty inwestycji, czas realizacji i trwałość budynku. Oprócz wciąż najpopularniejszej technologii murowanej wśród alternatywnych technik wyróżniamy technologię modułową, budowę domów ze styropianu czy domy drewniane szkieletowe/bali.

Najważniejsze technologie budowy domów jednorodzinnych
Najważniejsze technologie budowy domów jednorodzinnych

Technologia budowy domu murowanego

Tradycyjna metoda wznoszenia budynku, kiedy wykorzystujemy cegły, bloczki lub pustaki łączone zaprawami. W zależności od wymagań i preferencji możemy zdecydować się na ścianę jedno-, dwu- lub trójwarstwową. Budynek wzniesiony w technologii murowanej jest odporny na czynniki zewnętrzne i trwały. Czas budowy to nawet cały rok.

Technologia budowy domu szkieletowego

Domy szkieletowe są też nazywane kanadyjskimi. To metoda zalecana dla każdego, kogo interesuje szybka budowa domu, gdyż budynek powstaje z ciągu maksymalnie 4 miesięcy. Materiałem budowlanym jest tutaj drewno, a w zasadzie gotowe elementy konstrukcyjne przygotowane wcześniej w fabryce i dostarczone na plac budowy. W porównaniu z domami wzniesionymi w technologii tradycyjnej konstrukcje szkieletowe charakteryzują się słabszą trwałością oraz mniejszą izolacyjnością akustyczną. Charakteryzuje je również mniejsza pojemność cieplna. Łatwiej je nagrzać, jednak szybciej zmieniają temperaturę i wychładzają/nagrzewają gdy system ogrzewania/chłodzenia nie pracuje.

Stawianie drewnianej zabudowy technologie budowy domu
Jakie są najważniejsze korzyści domów szkieletowych?

Technologia budowy domu z bali

Piękne domy drewniane, które stylistyką nawiązują do zabudowań wiejskich. Ważne, aby wykorzystać tu drewno o odpowiednim poziomie wilgotności (8-12 proc. dla okładzin ścian wewnętrznych, sufitów i poddaszy, 19 proc. dla bali o grubości minimum 15 cm). Poza tym potrzebna jest doświadczona i specjalistyczna ekipa budowlana, która ma wprawę w precyzyjnym wznoszeniu takich konstrukcji. Co zaskakujące, technologia budowy domu drewnianego oznacza także krótki czas realizacji. Fachowcy stawiają dom z bali nawet w 2 miesiące.

Technologia modułowa budowy domu

Podobnie jak technologia budowy domu o szkielecie drewnianym, również w tym przypadku mamy do czynienia z gotowymi prefabrykatami, choć wykonanymi najczęściej z betonu lub keramzytu. To zdecydowanie najszybsza budowa domu. Wzniesienie budynku zajmuje do 3 tygodni. Jako że stosowane są gotowe prefabrykaty, zwykle musimy korzystać z projektów z oferty producenta, choć zachodzi możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu. Oczywiście podnosi to koszt inwestycji i wydłuża czas realizacji projektu.

Technologia budowy domu ze styropianu

Nowoczesna technologia budowy domu, w której materiałem budowlanym są pustaki styropianowe wypełnione betonem, najczęściej o wymiarach 30 × 100 cm. Dużą zaletą tej metody jest łatwy montaż kolejnych bloczków. Poza tym jest to materiał budowlany o wysokim stopniu izolacyjności termicznej, niewymagający dodatkowego ocieplania na przykład styropianem.

Dzięki temu pustaki styropianowe sprawdzą się również przy domach pasywnych, a zwłaszcza energooszczędnych.

Jaki system budowy domu jest najtańszy – porównanie kosztów i czasu realizacji

Metoda Czas realizacji Koszt
Technologia budowy domu murowanego do 12 miesięcy niski
Technologia budowy domu szkieletowego 3–4 miesiące niski
Technologia budowy domu z bali 1–2 miesiące średni
Technologia modułowa budowy domu 2–3 tygodnie wysoki
Technologia budowy domu ze styropianu 3–4 miesiące wysoki
Czas realizacji różnymi metodami budowy domu

Niewątpliwie technologia budowy domu ma duży wpływ na koszty inwestycji. Najtańsze są domy wznoszone metodą tradycyjną i budynki szkieletowe. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy tutaj od sposobu wykończenia. W poszczególnych częściach kraju różne są też ceny robocizny. Najtaniej jest wznieść dom murowany metodą gospodarczą, czyli wykonując wszystkie lub przynajmniej część prac we własnym zakresie. Otrzymamy wówczas nawet zerowy koszt robocizny, aczkolwiek ryzykujemy popełnieniem błędów. Wiąże się to także z poświęceniem dużej ilości czasu. Najczęściej będzie to również oznaczało budowę metodą tradycyjną. Murowanie nie wymaga tak wysokich kwalifikacji, a materiałów edukacyjnych jest na ten temat najwięcej (oczywiście mówimy tutaj o języku polskim).

Technologie budowlane - najpopularniejsze: technologia tradycyjna, czyli murowana
Technologie budowlane - najpopularniejsze: technologia tradycyjna, czyli murowana

Technologia budowy domu pasywnego i energooszczędnego

Jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, powinniśmy rozważyć budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Mimo iż oba terminy są często używane zamiennie, pomiędzy domami energooszczędnymi i pasywnymi występuje pewna różnica wynikająca z zastosowanych materiałów i ich grubości.

Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na izolację ścian zewnętrznych i dachu, którędy na zewnątrz wydostaje się najwięcej ciepła. Zapotrzebowanie na energię cieplną domów energooszczędnych i pasywnych wynosi:

  • dla domów energooszczędnych – do 70 kWh/m² rocznie;
  • dla domów pasywnych – do 30 kWh/m² rocznie.

Oznacza to, że koszty eksploatacyjne domu niskoenergetycznego (pasywnego) będą niższe. Jeśli jednak kierujemy się kosztem budowy, niższe nakłady finansowe pochłonie budynek energooszczędny. Co jednak kluczowe, obie technologie są przyjazne środowisku. W obu możemy też ubiegać się o dotacje, na przykład na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (np. pompy ciepła, paneli słonecznych).

Jako materiał konstrukcyjny domów energooszczędnych i pasywnych często stosuje się beton. Do izolacji możemy wykorzystać wtedy m.in. Neopor, Peripor czy Styropor. Można wykorzystać również nowe technologie budowy domu, np. sięgając po pustaki styropianowe wypełnione betonem.

Technologia budowy prefabrykowanych, energooszczędnych domów na bazie konstrukcji żelbetowej
Technologia budowy prefabrykowanych, energooszczędnych domów na bazie konstrukcji żelbetowej

Oczywiście ważne jest też zastosowanie odpowiednich produktów z zakresu stolarki drzwiowej i okiennej oraz ich tzw. ciepły montaż. Liczy się także właściwe usytuowanie domu względem słońca. Projekt budynku powinien zakładać usytuowanie części dziennych z dużymi przeszkleniami, od strony południowej, by absorbował jak największą ilość energii słonecznej. Warto nadmienić, że z takim podejściem nie wolno przesadzić, gdyż wiąże się ono z nadmiarem energii i koniecznością chłodzenia w okresach letnich (a klimatyzacja to koszt instalacyjny i energetyczny). Z tego powodu wydajniejsze energetycznie są budynki z dużym okapem. Chroni on wnętrze budynku przed światłem "wysokim" w okresach najcieplejszych (Słońce w zenicie latem). Wpuszcza "niskie" zimowe.

Jaka technologia budowy domu jest najlepsza?

Widzimy więc wyraźnie, że jest wiele różnych technologii wznoszenia budynków, dzięki czemu powinniśmy wśród nich znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, aby była to decyzja dogłębnie przemyślana, zwłaszcza że pytań jest mnóstwo.

Oczywiście pod uwagę musimy wziąć koszty, ale ważne są też inne czynniki, w tym trwałość budynku. Na przykład, o ile dom w technologii tradycyjnej posłuży naszym dzieciom i wnukom, budynek szkieletowy ma trwałość kilkudziesięciu lat. Zastanówmy się ponadto, czy interesuje nas dom tani w budowie, czy może niedrogi w eksploatacji dom pasywny lub energooszczędny.

Przed ostatecznym wyborem powinniśmy przeanalizować wszystkie wady i zalety kolejnych technik, w tym koniecznie nowe technologie budowy domu. Pamiętajmy jednak, że technologia budowy domu z drewna przy użyciu bali, podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych technologii, wymaga zatrudnienia specjalistów. Warto więc wcześniej rozeznać się w rynku i sprawdzić, czy w naszej okolicy są firmy budowlane specjalizujące się w budowie domów w wybranej przez nas technologii.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść