Logo

Kominek na tarasie – przytulne i ciepłe miejsce do relaksu

Kategorie: Otoczenie

Kominek na tarasie znakomity pomysł na wygodne urządzenie tarasu - kominek zewnętrzny inspiracje

Taras niezmiennie kojarzy się letnim z miejscem odpoczynku – upalne dni i ciepłe noce sprzyjają wypoczynkowi na zewnątrz. Jednak dzięki kominkowi zewnętrznemu możemy wydłużyć sezon na relaks na świeżym powietrzu i cieszyć się nim nawet do późnej wiosny. Co warto wiedzieć o kominku na tarasie?

kominek zewnętrzny

Gdzie powinien być ulokowany kominek zewnętrzny na tarasie?

Gdy myślimy o kominkach, wyobrażamy sobie przede wszystkim tradycyjny kominek umieszczony w salonie, często z płaszczem wodnym zapewniającym ogrzewanie całego domu. Coraz większą popularnością cieszą się również kominki elektryczne i biokominki, jednak prawdziwym hitem ostatnich lat okazują się kominki zewnętrze na tarasach i w altanach.

Gdzie powinniśmy umiejscowić taki element?

  • Kominek na tarasie powinien znaleźć się w miejscu osłoniętym od wiatru i chronionym przed deszczem. Najlepiej, jeśli umieścimy go pod zadaszeniem – wówczas będziemy mogli z niego korzystać nie tylko podczas sprzyjającej aury, ale również w czasie ulewnych, lecz ciepłych wieczorów.
  • Kominek zewnętrzny świetnie sprawdzi się w centralnej części tarasu. Dzięki temu w chłodniejsze dni będzie się mogła wokół niego zgromadzić cała rodzina, ciesząc się ciepłem i świeżym powietrzem nawet w listopadzie.
  • Kominek w ogrodzie wcale nie musi znajdować się… na tarasie – równie dobrze możemy ustawić go w altanie lub innej zadaszonej części ogrodu.

Dwa kominki – jeden w salonie, drugi na tarasie

Jeśli planujemy zbudować dwa kominki – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, najlepiej zróbmy to jednocześnie! Wówczas możemy bez trudu podłączyć je do jednego komina. Ale uwaga! Każdy z nich powinien mieć osobny kanał grzewczy. Mimo to ustawienie dwóch kominków „plecami” względem siebie pozwoli nam oszczędzić, gdyż nie musimy budować dodatkowego komina, co ma znaczenie również ze względu na wygląd całej bryły budynku.

Więcej na temat kominków piszemy w artykułach: Kominek w domu – czy można go użyć do ogrzewania oraz Jaki kominek wybrać do domu.

Zadaszony taras z kominkiem w rogu

Kominek na tarasie – otwarty czy zamknięty?

Kolejną kwestią, którą musimy rozważyć, jest rodzaj kominka zewnętrznego. Możemy się bowiem zdecydować na model zamknięty lub otwarty. Pierwsze z nich są najczęściej stosowane wewnątrz budynku, gdzie zapewniają większe bezpieczeństwo i lepszą wydajność cieplną, która jest potrzebna do dodatkowego ogrzania mieszkania.

Te drugie zaś bez zastrzeżeń mogą być wykorzystane na zewnątrz – otwarty kominek tarasowy ma optymalny dostęp do tlenu potrzebnego do spalania drewna, gwarantuje poczucie przytulności, a także pozwala się ogrzać zgromadzonym wokół niego osobom. Co więcej, sprawdzi się także jako kominek tarasowy z grillem – jeśli nałożymy na niego ruszt na odpowiedniej wysokości i rozpalimy na palenisku węgiel, możemy na nim przygotowywać ulubione potrawy.

kominek z kamienia na zewnątrz taras

Jak i z czego zbudować kominek na tarasie?

Tarasowe projekty z kominkiem otwartym można zrealizować we własnym zakresie. Należy jednak wiedzieć, z jakich elementów powinna składać się cała konstrukcja i jakie materiały będą do niej odpowiednie:

  • Tylna ściana kominka na tarasie połączona ze ścianą budynku powinna być wykonana z cegły szamotowej, podobnie zresztą jak jego ścianki.
  • Palenisko kominka w altanie lub na tarasie powinno być nieco wysunięte do przodu i wykonane z materiału charakteryzującego się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornego na wilgoć oraz wysoką i niską temperaturę. Tutaj najlepiej sprawdzi się klinkier lub kamień naturalny.
  • Przestrzeń robocza kominka w ogrodzie jest już gotowa – teraz przejdźmy do konstrukcji odpowiedzialnej za odprowadzanie dymu. Należy wykonać gardziel, przez którą dym będzie przechodził z paleniska do komina, ale i nadproże, dzięki któremu nie będzie się on wydostawać na taras. Ważne jest też stworzenie półki przy gardzieli, dzięki której spadająca sadza będzie skutecznie zatrzymywana.

Kominek i grill murowany na tarasie to konstrukcja o sporym ciężarze, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie osadzenie jej na posadzce. Konieczne jest wykonanie solidnego fundamentu, który zapewni całości trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

kominek przenosny na zewnatrz

Ważne jest też samo wykończenie posadzki wokół kominka zewnętrznego – koniecznie obłóżmy ją niepalnym materiałem, np. kamieniem, by czuć się bezpiecznie, ale i nie martwić się nieestetycznymi, przypalonymi śladami na podłodze.

Uwaga – decydując się na taras z kominkiem, musimy pamiętać o tym, aby murować wszystkie elementy mające kontakt z dymem tak, by były całkowicie szczelne i nie zagrażały ulatnianiem się dymu do naszej przestrzeni wypoczynkowej.

Jak urządzić kominek zewnętrzny na tarasie?

Kominek zewnętrzny z cegły szamotowej, a może wykańczany płytami kamiennymi? W stylu klasycznym, a może z nowoczesnym zacięciem? Kominek na tarasie możemy łatwo dopasować do wystroju otoczenia, dbając o spójność jego wystroju.

Co mamy do wyboru?

Kominek tarasowy z czerwonej cegłyPasuje do rustykalnych stylizacji tarasów, dobrze komponuje się z drewnem, ale może też stanowić ciekawy kontrast dla ciemnych barw w nowoczesnych wystrojach.
Kominek zewnętrzny wyłożony jasnym kamieniemBeżowe, jasnobrązowe i kremowe płytki kamienne umożliwią stworzenie przytulnego tarasu o klasycznym charakterze. Warto zestawiać je z kamieniem naturalnym w innych odcieniach.
Ciemna płytka na kominku w ogrodzieStrzał w dziesiątkę w przypadku tarasów, w których stawia się na nowoczesną elegancję i prostotę.
Kominek zewnętrzny imitujący betonCoraz popularniejsze stają się stylizacje industrialne – również na tarasach. Beton pięknie je uzupełni, podkreślając ich surowy, minimalistyczny charakter.

Taras z kominkiem możemy wykończyć tak, jak chcemy, o ile zadbamy o to, by otoczenie samego paleniska było odpowiednio zabezpieczone przed temperaturą i ogniem. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by podczas aranżacji wykorzystać drewno, kompozyt czy kamienne płytki elewacyjne, a nawet marmur. Starannie zaplanowany wystrój sprawi, że nasz taras stanie się przestrzenią, w której chętnie będzie przebywała cała rodzina.

Przeczytaj także: Świąteczny klimat w nowym domu – projekty domów z kominkiem oraz Piec typu koza (piec wolnostojący) – tańsza i funkcjonalna alternatywa kominka.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ