Logo

Kostka brukowa: rodzaje, wzory i wymiary. Jak wycenia się układnie kostki brukowej?

Kategorie: Otoczenie

Podjazdy, ścieżki ogrodowe, tarasy – różne rodzaje kostek brukowych pozwalają nam tworzyć estetyczne i trwałe powierzchnie zewnętrzne. Jednak oferta kształtów, kolorów i wzorów kostki brukowej jest tak szeroka, że warto najpierw przyjrzeć się dostępnym opcjom, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

dobinanie młotkiem gumowym bruku

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa?

Kostka brukowa znajduje zastosowanie w wielu miejscach w naszych ogrodach i na podwórkach. Solidny i w pełni funkcjonalny podjazd, na którym będziemy parkować auta, powinien być wykonany na dobrze utwardzonym fragmencie podwórka – do tego celu kostka nadaje się wprost idealnie. Układanie kostki brukowej to także dobry sposób na stworzenie pasujących do domu i ogrodu ścieżek – naturalnych i eleganckich zarazem.

Niektórzy decydują się nawet na wyłożenie posadzki tarasu lub altany za pomocą kostek brukowych, a różne melanże kolorystyczne i odcienie pozwalają na aranżowanie wymarzonych stylizacji otoczenia. Wykorzystamy je również, by wykonać miejsca parkingowe przed domem – tym sposobem unikniemy też przypadkowego przejechania rabat przez naszych gości.

Rodzaje kostki brukowej – materiały

Spośród dostępnych rodzajów kostki brukowej do wyboru będziemy mieli przede wszystkim modele kamienne i betonowe. O ile na te pierwsze trzeba mieć konkretny pomysł, by pasowały do otoczenia, o tyle te drugie sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Kostki kamienne wykonywane są z kamienia polnego i często mają nieregularne kształty. Ma to swój urok, jednak nie każdemu musi się taki design podobać.

alejka chodnikowa z kostki brukowej 6cm

Z kolei betonowe kostki brukowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • jednowarstwowe – wykonane z jednego rodzaju betonu, przez co cechujące się niższymi właściwościami wytrzymałościowymi;
  • dwuwarstwowe – obie warstwy wymieszane są ze wzmacniającym kruszywem – jedna zapewnia kostce brukowej trwałość, druga zaś odpowiada za efekt dekoracyjny.

Kostka brukowa – kształty i ich nazwy

Rodzaje kostek brukowych i ich nazwy często pochodzą od kształtu pojedynczych elementów. I tak możemy spotkać się z następującymi modelami:

  • Kość – jedna z najpopularniejszych kostek brukowych – jej kształt przypomina kość lub rzymską cyfrę 1. Najczęściej stosuje się ją na przyulicznych chodnikach i w innych miejscach sfery publicznej.
  • Trapez – podłoża użyte z wykorzystaniem kostki brukowej w tym kształcie są niezwykle efektowne i przypominają fantazyjne mozaiki. Jednak układanie takiej kostki brukowej nie należy do najprostszych.
  • Cegła – prostokątne kostki brukowe, które mogą być efektowne i łatwe w układaniu jednocześnie.
  • Fala – dawniej bardzo popularny kształt kostki brukowej o pofalowanych krawędziach. Dziś ten design nie jest już doceniany.
  • Młotek – bardzo oryginalne kostki składające się z dwóch kwadratów – mniejszego i większego. Daje to efekt kształtu młotka, który można później wykorzystać na bardzo wiele sposobów.
układanie kostki burkowej na posesji

Kostka brukowa przemysłowa i szlachetna – kolory i faktury

Znaczenie ma także sposób produkcji kostki brukowej – z tego względu wyróżniamy jej dwa rodzaje: przemysłową i szlachetną. Jak można się łatwo domyślić, ta pierwsza jest tańsza, prostsza i zazwyczaj ma nieskomplikowany kształt i podstawowy, szary kolor. W przypadku tej drugiej możemy już liczyć na więcej.

Szlachetna kostka brukowa to rodzaj, który daje spory wybór w zakresie wykończenia. Popularne są tu np. modele płukane (gdzie wyeksponowane są ziarna kruszywa, a powierzchnia przez to antypoślizgowa), łupane (przypominające kamień łupany), postarzane (szczególnie popularne są wzory kostki brukowej starobruk), czy też strukturalne (imitujące kamień i inne materiały szlachetne).

W zakresie kolorów mamy natomiast do czynienia z kostkami brukowymi jednolitymi – barwionymi na jeden odcień – oraz melanżowymi – utrzymanymi w dwóch, trzech, a nawet większej liczbie barw – takie wzmocnienie kolorystyczne może nadać nawierzchniom ogrodowym niepowtarzalny charakter.

zagęszczanie kostki burkowej

Grubość kostki brukowej a wytrzymałość

Do wykonywania ścieżek i alejek w ogrodzie, po których będziemy chodzić lub jeździć rowerami, z powodzeniem wystarczy najcieńsza kostka brukowa o grubości 4 cm. 6-centymetrowe nadają się już do jeżdżenia samochodem osobowym, więc będą odpowiednie do wykonania podjazdu. Kostki brukowe 8-centymetrowe sprawdzają się nawet w przypadku jeżdżenia aut ciężarowych, a grubsze modele mogą być wykorzystywane także do tworzenia miejsc do składowania ciężkich sprzętów i materiałów budowlanych.

Wzory kostki brukowej

Układanie kostki brukowej we wzory może być świetnym sposobem na stworzenie mozaiki o wyjątkowym, niepowtarzalnym charakterze. Pamiętajmy jednak, że inne możliwości da nam kostka młotek, a inne cegła. Wzory układania kostki brukowej prostokątnej także mogą być ciekawe, jeśli odpowiednio je zaprojektujemy – np. będziemy łączyć krótszy bok z dłuższym, lub nawet używali kostek kwadratowych i prostokątnych jednocześnie.

układanie chodnika z kostki cena

Ile kosztuje układanie kostki brukowej – ceny za m²

Układanie kostki brukowej we wzory i fugowanie nawierzchni dla niektórych z nas może okazać się świetną zabawą, dla innych jednak mordęgą. Dlatego też warto, byśmy poznali ceny wykonywania brukowanych powierzchni:

UsługaCena za m²
Układanie kostki brukowej przemysłowej40-52 zł
Układanie kostki brukowej szlachetnej45-61 zł
Układanie kostki brukowej we wzory71-86 zł
Koszt układania kostki brukowej przed domem

Ceny układania kostki brukowej mogą różnić się w zależności od rejonu – z najwyższymi cenami muszą liczyć się mieszkańcy województwa mazowieckiego, z najniższymi zaś lubelskiego. Dlatego też warto rozważyć, czy nasze umiejętności nie pozwolą nam zająć się tym zadaniem samodzielnie, a przy tym sporo oszczędzić.

Dowiedz się także, jak usuwać plamy z kostki brukowej i co zrobić, gdy pojawi się na niej biały nalot oraz Nawierzchnia wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść