Logo

Kostka brukowa: rodzaje, wzory i wymiary. Jak wycenia się układnie kostki brukowej?

Kategorie: Otoczenie

Podjazdy, ścieżki ogrodowe, tarasy – różne rodzaje kostek brukowych pozwalają nam tworzyć estetyczne i trwałe powierzchnie zewnętrzne. Jednak oferta kształtów, kolorów i wzorów kostki brukowej jest tak szeroka, że warto najpierw przyjrzeć się dostępnym opcjom, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

dobinanie młotkiem gumowym bruku

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa?

Kostka brukowa znajduje zastosowanie w wielu miejscach w naszych ogrodach i na podwórkach. Solidny i w pełni funkcjonalny podjazd, na którym będziemy parkować auta, powinien być wykonany na dobrze utwardzonym fragmencie podwórka – do tego celu kostka nadaje się wprost idealnie. Układanie kostki brukowej to także dobry sposób na stworzenie pasujących do domu i ogrodu ścieżek – naturalnych i eleganckich zarazem.

Niektórzy decydują się nawet na wyłożenie posadzki tarasu lub altany za pomocą kostek brukowych, a różne melanże kolorystyczne i odcienie pozwalają na aranżowanie wymarzonych stylizacji otoczenia. Wykorzystamy je również, by wykonać miejsca parkingowe przed domem – tym sposobem unikniemy też przypadkowego przejechania rabat przez naszych gości.

Rodzaje kostki brukowej – materiały

Spośród dostępnych rodzajów kostki brukowej do wyboru będziemy mieli przede wszystkim modele kamienne i betonowe. O ile na te pierwsze trzeba mieć konkretny pomysł, by pasowały do otoczenia, o tyle te drugie sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Kostki kamienne wykonywane są z kamienia polnego i często mają nieregularne kształty. Ma to swój urok, jednak nie każdemu musi się taki design podobać.

alejka chodnikowa z kostki brukowej 6cm

Z kolei betonowe kostki brukowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • jednowarstwowe – wykonane z jednego rodzaju betonu, przez co cechujące się niższymi właściwościami wytrzymałościowymi;
  • dwuwarstwowe – obie warstwy wymieszane są ze wzmacniającym kruszywem – jedna zapewnia kostce brukowej trwałość, druga zaś odpowiada za efekt dekoracyjny.

Kostka brukowa – kształty i ich nazwy

Rodzaje kostek brukowych i ich nazwy często pochodzą od kształtu pojedynczych elementów. I tak możemy spotkać się z następującymi modelami:

  • Kość – jedna z najpopularniejszych kostek brukowych – jej kształt przypomina kość lub rzymską cyfrę 1. Najczęściej stosuje się ją na przyulicznych chodnikach i w innych miejscach sfery publicznej.
  • Trapez – podłoża użyte z wykorzystaniem kostki brukowej w tym kształcie są niezwykle efektowne i przypominają fantazyjne mozaiki. Jednak układanie takiej kostki brukowej nie należy do najprostszych.
  • Cegła – prostokątne kostki brukowe, które mogą być efektowne i łatwe w układaniu jednocześnie.
  • Fala – dawniej bardzo popularny kształt kostki brukowej o pofalowanych krawędziach. Dziś ten design nie jest już doceniany.
  • Młotek – bardzo oryginalne kostki składające się z dwóch kwadratów – mniejszego i większego. Daje to efekt kształtu młotka, który można później wykorzystać na bardzo wiele sposobów.
układanie kostki burkowej na posesji

Kostka brukowa przemysłowa i szlachetna – kolory i faktury

Znaczenie ma także sposób produkcji kostki brukowej – z tego względu wyróżniamy jej dwa rodzaje: przemysłową i szlachetną. Jak można się łatwo domyślić, ta pierwsza jest tańsza, prostsza i zazwyczaj ma nieskomplikowany kształt i podstawowy, szary kolor. W przypadku tej drugiej możemy już liczyć na więcej.

Szlachetna kostka brukowa to rodzaj, który daje spory wybór w zakresie wykończenia. Popularne są tu np. modele płukane (gdzie wyeksponowane są ziarna kruszywa, a powierzchnia przez to antypoślizgowa), łupane (przypominające kamień łupany), postarzane (szczególnie popularne są wzory kostki brukowej starobruk), czy też strukturalne (imitujące kamień i inne materiały szlachetne).

W zakresie kolorów mamy natomiast do czynienia z kostkami brukowymi jednolitymi – barwionymi na jeden odcień – oraz melanżowymi – utrzymanymi w dwóch, trzech, a nawet większej liczbie barw – takie wzmocnienie kolorystyczne może nadać nawierzchniom ogrodowym niepowtarzalny charakter.

zagęszczanie kostki burkowej

Grubość kostki brukowej a wytrzymałość

Do wykonywania ścieżek i alejek w ogrodzie, po których będziemy chodzić lub jeździć rowerami, z powodzeniem wystarczy najcieńsza kostka brukowa o grubości 4 cm. 6-centymetrowe nadają się już do jeżdżenia samochodem osobowym, więc będą odpowiednie do wykonania podjazdu. Kostki brukowe 8-centymetrowe sprawdzają się nawet w przypadku jeżdżenia aut ciężarowych, a grubsze modele mogą być wykorzystywane także do tworzenia miejsc do składowania ciężkich sprzętów i materiałów budowlanych.

Wzory kostki brukowej

Układanie kostki brukowej we wzory może być świetnym sposobem na stworzenie mozaiki o wyjątkowym, niepowtarzalnym charakterze. Pamiętajmy jednak, że inne możliwości da nam kostka młotek, a inne cegła. Wzory układania kostki brukowej prostokątnej także mogą być ciekawe, jeśli odpowiednio je zaprojektujemy – np. będziemy łączyć krótszy bok z dłuższym, lub nawet używali kostek kwadratowych i prostokątnych jednocześnie.

układanie chodnika z kostki cena

Ile kosztuje układanie kostki brukowej – ceny za m²

Układanie kostki brukowej we wzory i fugowanie nawierzchni dla niektórych z nas może okazać się świetną zabawą, dla innych jednak mordęgą. Dlatego też warto, byśmy poznali ceny wykonywania brukowanych powierzchni:

UsługaCena za m²
Układanie kostki brukowej przemysłowej40-52 zł
Układanie kostki brukowej szlachetnej45-61 zł
Układanie kostki brukowej we wzory71-86 zł
Koszt układania kostki brukowej przed domem

Ceny układania kostki brukowej mogą różnić się w zależności od rejonu – z najwyższymi cenami muszą liczyć się mieszkańcy województwa mazowieckiego, z najniższymi zaś lubelskiego. Dlatego też warto rozważyć, czy nasze umiejętności nie pozwolą nam zająć się tym zadaniem samodzielnie, a przy tym sporo oszczędzić.

Dowiedz się także, jak usuwać plamy z kostki brukowej i co zrobić, gdy pojawi się na niej biały nalot oraz Nawierzchnia wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść