Logo

Nawierzchnia wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras

Kategorie: Otoczenie

Wybór nawierzchni na podjazd, chodniki i taras ma ogromne znaczenie dla całej aranżacji wokół domu. Estetyka naszej posesji jest uzależniona od tego w ogromnym stopniu, jednak aspekt wizualny nie jest jedynym, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Nawierzchnie wokół domu jednorodzinnego - odpowiednie zaaranżowanie terenu
Nawierzchnie wokół domu jednorodzinnego - odpowiednie zaaranżowanie terenu

Aranżacje wokół domu – projekt nawierzchni

Planowanie wykończenia nawierzchni na własnym podwórku powinniśmy zacząć od wykonania projektu. Starannie rozrysujmy, jaką powierzchnię ma zająć podjazd przed domem, gdzie dokładnie mają biec ogrodowe ścieżki, jaką szerokość ma mieć nowoczesna opaska wokół domu i jaki metraż działki poświęcimy na wykonanie tarasu. Mając taką wiedzę, możemy przejść do kolejnych kroków – wyboru materiałów wykończeniowych oraz policzenia, ile wyniesie nas cała inwestycja. Na tym etapie możemy jeszcze zmienić wszystkie postanowienia, jeśli kosztorys okaże się zbyt wysoki lub przeciwnie – będziemy mieli dodatkowe fundusze do zagospodarowania.

Jak przygotować podłoże pod płyty chodnikowe i inne nawierzchnie – podbudowa

Aby nawierzchnie dookoła domu były doskonale stabilne i cechowały się wysoką trwałością, konieczne jest wykonanie wcześniejszej podbudowy pod podjazd, ścieżki czy taras. Ma to na celu przeniesienie ciężaru z materiału wykończeniowego nawierzchni na grunt rodzimy, a także zapewnienie odpowiedniego rozsączania wód opadowych. Z jakich warstw powinna się składać taka podbudowa?

Bezpośrednio na gruncie rodzimym należy ułożyć kruszywo na grubość ok. 10-20 cm, choć w przypadku podjazdów może to być nawet i 40 cm, i odpowiednio utwardzić podłoże – do tego celu potrzebna będzie zagęszczarka, która ustabilizuje całe podłoże (więcej w artykule: Niezbędne urządzenia i narzędzia przydatne do prac w ogrodzie i wokół domu). Na to warto zastosować podsypkę – z piasku, grysu czy wysiewki kamiennej, zapewniającą odpowiednią przepuszczalność podbudowy. Ostatnią warstwą może być geowłóknina, uniemożliwiająca przemieszczanie się pozostałych warstw i wypłukiwanie kruszywa. Tak przygotowana podbudowa zapewni ścieżkom i podjazdom trwałość na bardzo długi czas.

brukowanie podjazdu
Projektowanie nawierzchni wokół domu - najważniejsze elementy, o których należy pamiętać

Nowoczesny podjazd przed domem – czy warto wykonać podgrzewanie elektryczne?

Na etapie planowania wygodnego podjazdu przed domem warto też wziąć pod uwagę możliwość wykonania pod nim elektrycznego ogrzewania. Kiedy takie rozwiązanie ma sens?

  • Na podjazdach mających spory kąt nachylenia – wjeżdżanie pod górkę po podjeździe pokrytym lodem mogłoby być bardzo trudne, niebezpieczne lub nawet niemożliwe.
  • W miejscach Polski, w których występują surowe zimy z opadami śniegu i utrzymującymi się ujemnymi temperaturami.

Ogrzewanie elektryczne kładzie się nie na całej powierzchni podjazdu, a jedynie w dwóch pasach, na które będziemy najeżdżać kołami naszego auta – więcej nie będzie nam potrzebne, by móc w pełni zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo zimą.

brukowanie wokół domu
Jaka nawierzchnia na chodnik, a jaka na podjazd - parametry techniczne?

Podjazd przed domem, chodniki i taras – najpopularniejsze rozwiązania

Aranżacje wokół domu mogą być tworzone z wykorzystaniem rozmaitych materiałów. Do tych najpopularniejszych należą rzecz jasna kostka brukowa, betonowe płyty chodnikowe, płyty kamienne i kafelki gresowe. Dodatkowo w przypadku wykańczania tarasów można sięgać po rozmaite deski drewniane czy kompozytowe, które nadadzą naszemu miejscu wypoczynku naturalny i przytulny charakter. To, na którą opcję się zdecydujemy, zależy od naszych możliwości finansowych oraz preferencji estetycznych. Sprawdźmy więc, jaka nawierzchnia do ogrodu okaże się trafionym pomysłem.

Kamienne aranżacje wokół domu

Nawierzchnie kamienne to idealny sposób na stworzenie atrakcyjnych aranżacji ogrodu wokół domu. Naturalny charakter takich płyt wprost idealnie pasuje do otaczającej nas przyrody, a nieregularne kształty i niepowtarzalne wzory pozwalają stworzyć podłoża jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego więc tego typu nawierzchnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kamień dekoracyjny do ogrodu jest materiałem bardzo drogim, a wyłożenie nim tak dużych powierzchni, jak podjazdy, ścieżki czy nowoczesne opaski wokół domu kosztowałoby nas krocie. Dlatego zarezerwujmy ten materiał na mniejsze tereny – zróbmy z nich efektowną posadzkę tarasu lub wyłóżmy kamieniem niewielkie powierzchnie wokół altany.

okładanie płyt tarasowych kamiennych
Wytrzymała i odporna nawierzchnia wokół domu dopasowana do elewacji domu

Aranżacja kostki przed domem

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ogrodowych nawierzchni jest stworzenie aranżacji z kostki brukowej przed domem. Nic w tym dziwnego – takie podłoża mają wiele zalet:

  • Ich odporność na wszelkie uszkodzenia jest wyjątkowa, dlatego na długi czas zachowują swój elegancki charakter.
  • Kostkę brukową nie tylko łatwo się kładzie, ale też bez trudu można ją zdemontować. Kiedy więc znudzi nam się aranżacja kostki przed domem, możemy w prosty sposób zmienić ją na inną.
  • Kostka brukowa jest materiałem o wyjątkowo niskiej nasiąkliwości, więc nie zaszkodzi jej częsty i długi kontakt z wodą.
  • Podłoża ułożone z kostki w prawidłowy sposób wzorcowo odprowadzają wodę opadową, więc na podjazdach przed domem nie powstają kałuże. Kostka brukowa okazuje się więc wymarzonym materiałem na podjazd przed domem.
  • Kostka brukowa dostępna jest w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu za jej pomocą można realizować nawet najbardziej fantazyjne aranżacje wokół domu.

Więcej o kostce brukowej w artykule: Kostka brukowa: rodzaje, wzory i wymiary. Jak wycenia się układnie kostki brukowej?.

ogrodowe płyty aranżacja
Ważna podbudowa: zabezpieczenie krawędzi przyszłego tarasu lub ścieżki

Gresowe płyty chodnikowe – efektowna imitacja kamienia

Innym popularnym rozwiązaniem, choć stosowanym głównie na tarasach i ogrodowych ścieżkach, jest wykorzystanie gresowych płyt, do których wyboru zachęca przede wszystkim bogactwo wzorów i kolorów, w jakich dostępne są kafle. Bez trudu możemy za ich pomocą uzyskać niemal każdy pożądany efekt. Jeśli marzy nam się drewniane wykończenie aranżacji wokół domu, które jednak nie będzie wymagało ciągłej impregnacji, albo kamienne dekoracje nawierzchni, płyty gresowe okażą się świetnym wyborem – tańszym, wyjątkowo odpornym na czynniki zewnętrzne, ale przy tym niezwykle efektownym.

Estetyka i wzornictwo są ważnymi aspektami kreowania nawierzchni zewnętrznych
Estetyka i wzornictwo są ważnymi aspektami kreowania nawierzchni zewnętrznych

Betonowe płyty chodnikowe – czy warto je wykorzystać?

Płyty betonowe do ogródka okazują się równie dobrym wyborem co kafle gresowe. Wyłożymy za ich pomocą długie ścieżki w całym ogrodzie, stworzymy podstawy pod baseny i jacuzzi, a także nowoczesny podjazd przed domem. Płyty chodnikowe mogą, podobnie jak gresy, mieć różne kolory i faktury, choć obecnie ogromną popularnością cieszą się betonowe materiały w swojej naturalnej, surowej formie – nadają otoczeniu nowoczesny, nieco industrialny charakter.

Aranżacje kostki brukowej przed domem, płyty chodnikowe do ogródka oraz kafelki gresowe na taras – w ogrodzie z powodzeniem możemy zastosować kilka różnych materiałów wykończeniowych, a mimo to stworzyć spójny wystrój przydomowego otoczenia. Pamiętajmy tylko o tym, by na równi zwracać uwagę na funkcjonalność i atrakcyjność wizualną poszczególnych rozwiązań.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść