Logo

Utwardzenie podwórka, dróg przejazdowych i placów manewrowych. Poradnik

Kategorie: Otoczenie

Utworzenie stabilnego terenu wokół posesji, na parkingu czy drodze wymaga przeprowadzenia odpowiednich etapów prac. Ważna jest podbudówka oraz nakładany kamień czy też kostka. Na jakie czynniki zwrócić uwagę, wykonując utwardzenie terenu? Ile kosztuje utwardzanie terenu pod drogę bądź podwórka?

podjazd utwardzanie

Niestabilna droga dojazdowa, miękki podjazd czy grząskie podwórko spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi posesji. Utwardzenie terenu staje się koniecznością, ale wiąże się z nakładami finansowymi czy ewentualnymi pozwoleniami na prace budowlane. Przygotowanie gruntu, położenie kostki lub kamienia nie wymaga jednak dużych inwestycji finansowych i w większości wypadków wnioskowania o udzielenie pozwolenia na prace budowlane.

Utwardzenie terenu przed wjazdem na posesję

Jak utwardzić wjazd na działkę lub posesję? Do utwardzenia gruntu można wykorzystać kruszywo – tłuczeń, gruz betonowy, żwir lub kamień naturalny, taki jak gnejs. Kamienie naturalne są bardzo wytrzymałe i stosuje się je jako podkład przy utwardzaniu drogi. Utwardzanie podjazdu jest ważne, ponieważ podczas opadów deszczu lub śniegu samochód nie ugrzęźnie w błocie. Dobrym materiałem wykończeniowym jest kostka brukowa o różnych kształtach i kolorach. Stosunkowo niedroga, pozwala ułożyć twardy i estetyczny podjazd. Szeroka paleta wzorów przeznaczona jest dla osób miłujących nienaganny styl. Do utworzenia twardego podjazdu wykorzystać można także bruk klinkierowy, który jest odporny na czynniki atmosferyczne, mechaniczne oraz na substancje chemiczne (oleje, smary i benzynę).

Projekt domu Dwa Światy II, wizualizacja 1

Dwa Światy II 239.01m²

Jakich formalności wymaga utwardzenie gruntu?

W zależności od miejsca utwardzanie gruntu wymagać może nawet pozwolenia na roboty budowlane. Przepisy nie definiują pojęcia całościowo, dlatego w wyjaśnieniach warto zapoznać się także z orzecznictwem sądowym. W przypadku wysypywania kruszywa betonowego lub kamienia, czyli utwardzania podjazdu, nie są wymagane żadne pozwolenia. Stanowisko sądu WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 25.09.2013 r. o sygnaturze II SA/Po 555/13. Na działce budowlanej utwardzanie terenu nie wymaga się ani pozwolenia na budowę, ani zgłaszania prac, o czym stanowi tak art. 29 ust. 2 pkt 5 i art. 30 ust. 1 prawa budowlanego.

Kiedy nie można uniknąć formalności? Pozwolenie jest wymagane, gdy przeprowadzone prace mają wpływ na środowisko lub zlokalizowane są na obszarach chronionych dokumentem „Natura 2000” (program sieci obszarów chronionych, siedlisk i gatunków zwierząt na terenie Unii Europejskiej). Pozwolenie jest wymagane także wtedy, gdy utwardzeniu zostaje poddany teren wpisany do rejestru zabytków. Wszelkie dokumenty wnioskujące o wydanie pozwolenia składa się do oddziału architektoniczno-budowlanego. Zazwyczaj pozwolenie wydaje starosta, który w ciągu 21 dni od złożenia wniosku może zażądać wyjaśnień. Jeśli w tym terminie nie zostaną złożone zastrzeżenia, można rozpocząć roboty budowlane.

Czym utwardzić podwórze?

Podwórko wokół domu można utwardzić żwirem, który jest łatwy w rozprowadzaniu, ale także najtrudniejszy w utrzymaniu go w dobrym stanie. Sam żwir co jakiś czas trzeba przesiewać, wyrównywać i uzupełniać. Alternatywą jest kratka trawnikowa, która wzmacnia i utwardza podłoże, a do tego umożliwia porost trawy. Ażurowe stelaże są na tyle wytrzymałe, że stosuje się je na skarpach czy nasypach. Dodatkowym atutem kratek trawnikowych jest zabezpieczenie terenu przed kretami. Na ich powierzchni spokojnie można również kosić trawę, bez obawy o zniszczenie kosiarki. Bardzo dobrym rozwiązaniem utwardzającym podwórko jest kamień naturalny. Wytrzymały na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, ma również ogromne właściwości aranżacyjne. Szeroka paleta kształtów, kolorów, wzorów umożliwia utwardzenie alejek ogrodowych lub drogi dojazdowej w stylu rustykalnym.

kładzenie kostki brukowej

Utwardzenie terenu bez przed układaniem kostki

Układnie kostki jest ostatnim etapem utwardzania podjazdu lub terenu posesji. Grunt należy najpierw utwardzić, aby podłoże kostki było stabilne. Utwardzenie piaskiem stanowi idealną podbudowę pod kostkę brukową, jednak aby była ona efektywna, kolejne warstwy należy ubijać i wyrównywać wibratorem. Nakładane pasy piasku muszą mieć ok. 10 cm grubości maksymalnie i zostać ubite. Dlaczego? Źle wykonana podbudówka spowoduje powstawanie kolein, szczelin, a nawet zapadanie się kostki. Ważna również jest grubość utwardzenia piaskiem – dla ruchu pieszego stosuje się warstwę o grubości 10–20 cm, natomiast dla podjazdów i parkingów o dużym natężeniu ruchu kołowego – 25–40 cm. Istotnym elementem podbudówki i jej każdej warstwy jest użycie żwiru lub kamieni, które umożliwią odpływ wody do gruntu. Przemieszanie pasów piasku rzadkim materiałem nie dopuści do zatrzymania wody i podmycia kostki lub jej wysadzenia przez mróz.Trwałość nawierzchni zależy również od poprawnego wykonania spoin oraz fugowania kostki brukowej.

Utwardzenie drogi tanim kosztem – czym i jak?

Podbudówkę drogi dojazdowej tanim kosztem można uzyskać, wykorzystując żwir, tłuczeń drogowy lub kamień naturalny. Żwir jest tanim materiałem podsypkowym – jego cena to ok. 60 zł za tonę. Tłuczeń drogowy jest jeszcze tańszy i sprawdza się równie dobrze, co żwir. Jego cena to ok. 30 zł za tonę. Do utwardzania dróg można wykorzystać kamień, np. mieszankę granitową, grys czy miał kamienno-granitowy.

utwardzanie drogi tanim kosztem

Jaka jest cena utwardzania za metr kwadratowy? Ceny poszczególnych mieszanek wahają się w granicach 30–45 zł za tonę. Najtańszą opcją jest gruz betonowo-ceglany. Cena materiału to 10 zł za tonę. Jeśli chcemy dodatkowo wzbogacić drogę kostką brukową lub betonową, wiąże się to z kolejnym wydatkiem. Cena kostki przemysłowej to 30–40 zł/m2. W przypadku kostki betonowej szlachetnej ceny wahają się w granicach 35–48 zł/m2, a granitowej – 54–120 zł/m2 (źródło: https://jakbudowac.pl/).

Koszty utwardzenia gruntu lub drogi mocno zależą od użytej podbudówki i materiału nawierzchniowego bądź jego braku. Drogi kamień albo kostka granitowa znacząco podnoszą koszty utwardzenia drogi lub parkingu. Najtańszą opcją jest utwardzenie terenu samym gruzem, żwirem lub mieszanką kamienną.

Przeczytaj także artykuł o Nawierzchni wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść