Logo

Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki

Kategorie: Blog elektryczna

Trudno wyobrazić sobie dom bez prądu. Tymczasem montaż instalacji elektrycznej kosztuje, i to całkiem sporo. Sprawdzamy, jak wygląda kładzenie instalacji elektrycznej krok po kroku, jakie materiały są do tego niezbędne oraz ile to kosztuje.

Z czego składa się instalacja elektryczna w budynku jednorodzinnym?

Zanim skupimy się na układaniu instalacji elektrycznej oraz cenach takich usług, najpierw musimy wyjaśnić, jakie elementy składają się na elektrykę w domu. Przede wszystkim są to przyłącza, złącza oraz rozdzielnica główna.

  • Przyłącze – odcinek linii elektrycznej łączący operatora energetycznego ze złączem znajdującym się w budynku. Rozróżniamy przyłącza napowietrzne (przewody montowane na zewnątrz budynku, do których doprowadza się przyłącze) i kablowe (tzw. układ magistralny, kabel przyłącza jest wprowadzany do budynku i przedłużany dalej).
  • Złącze – element łączący instalację elektryczną z przyłączem. Musi się ono znajdować w ogólnodostępnym miejscu, zwykle wewnątrz budynku, rzadziej na jego zewnętrznej ścianie.
  • Rozdzielnica główna – agregat urządzeń i podzespołów elektroenergetycznych. Rozdziela energię elektryczną między pomieszczenia w budynku. Rozdzielnica musi spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli jest zamykana na klucz.

Od czego zależy cena całej instalacji?

Większość z nas nie wie, jak zrobić elektrykę w domu. Najważniejsze, aby domowe instalacje elektryczne były bezpieczne. Jako że na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać, układanie kabli elektrycznych należy zlecić specjalistom. Źle wykonana instalacja elektryczna może bowiem skutkować porażeniem lub pożarem.

Sam koszt montażu instalacji elektrycznej w domu zależy od kilku czynników. Duże znaczenie mają wielkość budynku, liczba znajdujących się w nim pomieszczeń oraz liczba obwodów i punktów elektrycznych do zamontowania. Na koszt wpływa też zakup niezbędnych materiałów (m.in. przewody, gniazdka, łączniki, kostki, puszki, włączniki, rozdzielnica). Różne są też ceny robocizny. Każdy fachowiec ma swój własny cennik wykonania instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy domu, dopasowując go indywidualnie do zlecenia.

Co to jest punkt elektryczny i jaki jest jego koszt?

Przy projektowaniu obwodów elektrycznych i tworzeniu kosztorysu najczęściej pojawia się termin punktu. Zasada jest prosta: im więcej punktów elektrycznych, tym wyższy jest koszt układania instalacji elektrycznej w domu.

Niestety, punkt elektryczny jest różnie definiowany. Najczęściej jest rozumiany jako pojedynczy element sieci elektrycznej (np. gniazdko, włącznik, zasilanie gniazda siłowego, oświetlenie sufitowe, wypust pod kinkiet). Należy jednak zauważyć, że poszczególne elementy mogą być rozmaicie punktowane, chociażby będąc liczonymi jako trzy punkty (np. zasilanie gniazda siłowego 400 V, ułożenie do 7 m przewodu trójfazowego).

Koszt jednego punktu jest zróżnicowany, zależny między innymi od stopnia skomplikowania prac i wielkości instalacji. Rozbieżności w najniższej i najwyższej cenie za punkt elektryczny są bardzo duże i wahają się od 50 do 130 zł.

Instalacja elektryczna w domu krok po kroku: rozprowadzenie instalacji elektrycznej wraz z kuciem i osłonięciem w tynku

Jeżeli planujemy instalacje elektryczne w domu, internetowy poradnik nie wystarczy, aby wykonać wszystkie prace. Pewne roboty możemy jednak wykonać osobiście, chociażby rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Kable mogą znaleźć się pod tynkiem lub na wierzchu.

Układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem to standard w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Wprawdzie kucie tynków to sporo pracy, ale możemy ją sobie ułatwić, chociażby korzystając z bruzdownicy. Pod tynkiem możemy układać przewody we wnętrzach suchych i ogrzewanych, najlepiej stosując osprzęt podtynkowy (np. rurki lub listwy instalacyjne). Montuje się je drutem wiązałkowym, małymi gwoździami, gipsem lub zaprawą betonową.

Inaczej wygląda to w pomieszczeniach wilgotnych. W tym przypadku przy układaniu przewodów elektrycznych normą jest osadzanie ich na wierzchu ścian. Takie prowadzenie kabli jest też zalecane przy dość drogim osprzęcie (np. system inteligentnego zarządzania budynkiem). Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku przewodów odległość instalacji gazowej od elektrycznej to przynajmniej 2 cm. Same odcinki instalacji gazowej powinny być natomiast oddalone od urządzeń elektrycznych co najmniej o 60 cm.

Pamiętajmy, że prawidłowe prowadzenie przewodów elektrycznych to ułożenie ich równolegle do krawędzi ścian i sufitów (poziomu lub pionowo), nigdy na ukos. Niezależnie od wersji instalacji – podtynkowa, wtynkowa lub natynkowa – puszki zawsze osadza się w otworach wykutych w ścianie. Głębokość ich osadzenia wyznacza powierzchnia ściany po otynkowaniu. Zewnętrzna krawędź puszki powinna być zlicowana z powierzchnią tynku.

Zainstalowanie gniazd, punktów i wypustów oraz oświetlenie

Jeżeli nawet wiemy, jak położyć instalację elektryczną w domu i oszczędzimy na rozprowadzeniu kabli, pewne prace należy zostawić fachowcom. Znają oni zasady montażu instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych i wykonują swoje działania zgodnie z normą N SEPE 002.

Przykładowo obwody oświetleniowe muszą być wykonane przewodami miedzianymi o przekroju przynajmniej 1,5 mm2, a liczba wypustów dla jednego obwodu nie może przekraczać 20. Z kolei do obwodów gniazd wtyczkowych należy wykorzystać przewody miedziane o przekroju 2,5 mm2. Ich liczba zależy od powierzchni mieszkania oraz charakteru znajdujących się w nim odbiorników, uwzględniając, że każdy odbiornik o mocy ponad 2 kW powinien być zasilany z osobnego obwodu odbiorczego. W przypadku gniazd wtyczkowych powinny one tworzyć obwód pierścieniowy, z maksymalną liczbą 10 gniazd na obwód.

W zależności od sposobu rozprowadzenia przewodów wyróżniamy instalacje z puszkami odgałęźnymi (połączenia wykonywane są w puszkach odgałęźnych), puszkami przyłączeniowymi (w puszkach wyłączników) i z centralną skrzynką odgałęźną, kiedy przewody każdego obwodu rozprowadza się oddzielnie.

Instalacja elektryczna – montaż i podłączenie rozdzielni

Podłączenie kabli elektrycznych instalacji domowej jest zadaniem dla elektryków. Zajmą się oni montażem tablicy rozdzielczej na szynie i stworzą rozdzielnię, najczęściej 26- lub 36-modułową.

W pierwszej kolejności podłącza się przewód główny, biegnący od licznika energii, następnie poszczególne obwody zabezpieczone oddzielnymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi, czyli tzw. korkami. Oprócz tego można zainstalować inne zabezpieczenia (np. ochronniki przeciwprzepięciowe, ograniczenie poboru mocy, wyłącznik różnicowoprądowy). Już po podłączeniu sprawdza się, czy wszystko działa właściwie, bez ryzyka wystąpienia zwarcia.

Orientacyjne ceny instalacji elektrycznej w domu

Nie ma jednej, stałej ceny, jaką uiszcza się fachowcom za wykonywanie instalacji elektrycznych. Cena zawsze jest indywidualna, zależna od prac instalacyjnych, montażowych czy ziemnych. W projekcie poza instalacjami doprowadzającymi energię do odbiorników są też inne (np. domofonowa, dzwonkowa, alarmowa, komputerowa, telefoniczna czy telewizji kablowej). W końcu to koszt pracy, a niekiedy dodatkowe pomiary elektryczne.

Jesteśmy jednak w stanie podać przybliżone ceny dla budynków o wskazanym metrażu. Tak więc dla małej parterówki w I kwartale 2021 roku to ok. 5 tys. zł i ewentualnie 2,5 tys. przy adaptacji poddasza. Przy budynku z użytkową górką o metrażu 120 m2 jest to ok. 19 tys., przy powierzchni 140 m2ok. 23 tys. zł. Nawet 33 tys. zł może kosztować układanie przewodów elektrycznych i cała instalacja dla dużego domu piętrowego. Na ogół piętrówki pod tym względem wychodzą najdrożej.

Podsumowując, błędy w instalacji elektrycznej w najlepszym wypadku mogą skutkować kosztownymi usterkami, w najgorszym – pożarem lub groźnym porażeniem prądem. Dlatego najważniejsze, aby zlecić je specjalistom o dużym doświadczeniu. Jeżeli nawet wiemy, jak położyć kable elektryczne w domu, sam montaż przewodów należy pozostawić osobom z odpowiednimi uprawnieniami. Koszty instalacji powinny być ostatnim czynnikiem, na jaki zwracamy uwagę przy wyborze wykonawcy. Najważniejsze, aby instalacja została wykonana dobrze i pracowała bez zarzutu przez kilkadziesiąt lat.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść