Logo

Nowoczesny dom spełniający standardy – sprawdź rozwiązania które warto wykorzystać

Kategorie: Technologie

Przeglądając projekty nowoczesnych domów parterowych i piętrowych, można dostrzec wiele ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Minimalistyczna bryła, duże przeszklenia i funkcjonalność to nie jedyne cechy, na które warto zwrócić uwagę.

Nowoczesny dom – co musi znaleźć się w projekcie?
Nowoczesny dom – co musi znaleźć się w projekcie?

Nowoczesny dom – co to znaczy?

Styl modernistyczny narodził się ponad sto lat temu i doczekał wielu wybitnych realizacji na całym świecie. Jego wpływy wyraźnie widać również we współczesnej architekturze. Architekci cenią modernizm przede wszystkim za funkcjonalność i prostotę. Dziś modernistyczne inspiracje możemy obserwować w projektach domów nowoczesnych, które cieszą się ogromną popularnością wśród osób planujących budowę własnego lokum.

Charakterystyczną cechą nowoczesnych domów piętrowych i parterowych jest minimalizm. W realizacjach tego typu uwagę zwraca prosta bryła budynku z dachem jednospadowym, pulpitowym lub dwuspadowym. Ciekawy efekt daje zastosowanie systemu zamaskowanych rynien i rur spustowych, dzięki któremu dachem bez okapu prezentuje się minimalistycznie. Nowoczesne domy z płaskim dachem to dziś komfortowe wille, w niczym nieprzypominające charakterystycznych „domów-kostek” z okresu PRL-u.

Forma i układ przestrzenny budynku nowoczesnego

Nowoczesne domy parterowe i piętrowe – najciekawsze projekty i realizacje

Przyjrzyjmy się, jak postulaty modernistycznej architektury przekładają się na rzeczywiste projekty. Nowoczesne domy piętrowe i parterowe pozbawione są ozdobników i najczęściej utrzymane w stonowanej kolorystyce – króluje biel, szarość i czerń. Pojawiają się elementy stalowe, aluminiowe i ceglane elewacje. Często można zaobserwować duże przeszklenia, które doświetlają wnętrze budynku i podkreślają jego modernistyczny charakter.

Wśród modnych projektów wyróżniają się domy w stylu nowoczesnej stodoły. Budynek na planie prostokąta, prosta bryła i dwuspadowy dach bardzo często pozbawiony okapów to charakterystyczne cechy nowoczesnych stodół. Elewacja wykończona drewnem lub cegłą nawiązuje do tradycji, jednak panele słoneczne umieszczone na dachu i inne pomysłowe rozwiązania nie dają złudzeń, że budynek jest ultranowoczesny. Warto zwrócić uwagę także na ciekawe projekty domów parterowych. Prosta bryła i płaski dach połączony z wysokim zadaszeniem tarasu mogą tworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję.

Jak wybrać projekt domu, by spełniał nasze oczekiwania

Funkcjonalny układ pomieszczeń to podstawa, by wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni

Wybierając projekt swojego wymarzonego domu, zwracajmy uwagę nie tylko na jego kształt. Ważne, by nowoczesne budynki były wygodne w codziennym użytkowaniu, a umeblowanie i aranżacja wnętrza nie sprawiała trudności. Istotne są takie kwestie jak funkcjonalny układ komunikacyjny, podział na strefę dzienną (z salonem, kuchnią, jadalnią, toaletą i gabinetem) i nocna, w której znajdą się sypialnie, garderoba i łazienka. W przypadku budynków piętrowych strefa nocna najczęściej znajduje się na piętrze. W projektach nowoczesnych domów parterowych z biurem sypialnie zlokalizowane są po przeciwnej stronie budynku co pokój dzienny.

Nowoczesny i ekonomiczny dom - jak wybrać projekt?

Układ pomieszczeń warto rozplanować, uwzględniając dostęp do światła słonecznego. Od strony południowej i zachodniej, gdzie światła jest najwięcej, powinny znaleźć się pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu – salon, sypialnia i pokoje dziecięce. Od południa dobrze jest także umieścić największe przeszklenia, by maksymalnie wykorzystać doświetlenie wnętrza.

Izolacja termiczna i energooszczędność w nowoczesnym domu – najważniejsze technologie

Jeśli cenimy ekonomiczne rozwiązania, zwróćmy uwagę na projekty domów tanich w budowie i eksploatacji. Niewielki metraż (nieprzekraczający 140 m2) oznacza mniejszą powierzchnię do ogrzania, a w rezultacie niższe rachunki za prąd, gaz czy materiał opałowy. Dobrym pomysłem jest wybór gotowych projektów małych domów o energooszczędnym charakterze, w których wykorzystano dostępne technologie izolacyjne i instalacyjne dla uzyskania jak najbardziej ekonomicznego efektu. Nowoczesne domy parterowe do 120 m2 wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji i są idealne dla małej rodziny lub pary.

Materiały i technologie umożliwiające oszczędzanie energii i komfortowe życie
Materiały i technologie umożliwiające oszczędzanie energii i komfortowe życie

Projekty domów energooszczędnych uwzględniają dobrą izolację budynku i zlikwidowanie miejsc, w których mogłyby powstać tak zwane mostki termiczne powodujące straty ciepła. Dotyczy to nie tylko ścian i podłóg, ale także nadproży, ościeży czy podwalin. Oprócz otworów okiennych i drzwiowych newralgicznym punktem jest także styk płyt balkonowych ze ścianą. To dlatego w projektach energooszczędnych domów rzadko pojawiają się balkony. Ważnym elementem projektów nowoczesnych domów jest rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Rekuperator ogrzewa świeże powietrza dostarczane do pokoi energią cieplną powietrza wywiewanego.

Wykorzystanie technologii sprzyjających ograniczeniu strat ciepła i maksymalnemu wykorzystaniu energii
Wykorzystanie technologii sprzyjających ograniczeniu strat ciepła i maksymalnemu wykorzystaniu energii

Rozwiązania polecane do nowoczesnych domów

Warto zadbać, by nowoczesny dom parterowy był nie tylko elegancki, ale także bezpieczny i funkcjonalny. Warto zadbać o stworzenie inteligentnego systemu zarządzania budynkiem opartego na łączności bezprzewodowej Wi-Fi. W ramach automatyki domowej możemy zastosować takie rozwiązania jak:

  • sterowanie oświetleniem,
  • sterowanie ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń,
  • ochrona mienia – monitoring i system alarmowy,
  • sterowanie wentylacją i klimatyzacją, a także monitorowanie jakości powietrza,
  • system przeciwpożarowy,
  • sterowanie bramami i roletami,
  • możliwość zdalnego odtwarzania multimediów,
  • kontrola nad pracą sprzętów AGD (np. odkurzacza lub pralki)
Modern House: nowoczesne, proste, kubiczne kształty
Modern House: nowoczesne, proste, kubiczne kształty oraz pompa ciepła na pokładzie

Projekty domów piętrowych z systemem „inteligentny dom” mogą więc uwzględniać rozwiązania, takie jak sterowanie kotłem gazowym na podstawie danych czujnika temperatury, włączanie światła lub odsłanianie rolet o określonej godzinie.

Projekty małych nowoczesnych domów i modernistycznych willi łączy funkcjonalność, prostota i minimalizm. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym można uzyskać budynek o eleganckim charakterze, który będzie jednocześnie wygodny dla mieszkańców.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ