Logo

5 pomysłów na oddzielenie przestrzeni w otwartych pomieszczeniach

Duża przestrzeń w mieszkaniach i domach jest w cenie, jednak nie zawsze wiemy, jak ją wykorzystać. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na strefy, tak by dodać mu funkcjonalności. Warto to jednak zrobić z głową, by mieszkanie nie stało się przytłoczone. Jak zatem efektywnie podzielić pokój?

Podział ściankami w stylu japonskim

Podzielenie pomieszczenia za pomocą nowoczesnych technologii budowlanych

Najprostszym sposobem na oddzielenie stref pokoju, jest ustawienie w nim ścianki działowej. Na szczęście można to łatwo zrobić we własnym zakresie, korzystając z nowoczesnych technologii budowlanych – tutaj z pomocą przychodzi sucha zabudowa, dzięki której nie musimy sięgać po ciężki sprzęt i skomplikowane narzędzia, by ustawić w pełni funkcjonalną ściankę.

Jak podzielić pokój na dwie części, korzystając ze ścianki działowej? Wykorzystajmy do tego celu płyty gipsowo-kartonowe, które możemy bardzo łatwo dostosować do potrzeb i dopasować do aranżacji wnętrza. Z powodzeniem możemy je tynkować, gładzić i malować, więc nie będą się wyróżniały na tle pozostałych ścian.

Scianka rozdzielająca salon z kuchnią

5 wyjątkowych pomysłów na podział wnętrza na strefy

Ścianka działowa z płyty gipsowo-kartonowej jest funkcjonalna i dość łatwa w montażu, jednak istnieją także inne sposoby na wydzielenie stref w otoczeniu. Jak oddzielić pokój?

  1. Podzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi – to bardziej zaawansowana wersja wykorzystania ścianki działowej. Wstawienie w nią drzwi przesuwnych daje możliwość całkowitego wydzielenia dwóch pokoi, tak by można było stworzyć np. osobne sypialnie dziecięce.
  2. Jak podzielić pokój meblami – wysokie półki i regały od podłogi do sufitu pozwolą stworzyć specyficzne ścianki, które jednocześnie będą pełniły funkcję miejsca na nasze książki lub inne przedmioty. To jednak niejedyne meble, które sprawdzą się w czasie dzielenia pokoju na dwie części.
  3. Parawan w pokojujak oddzielić pokój od garderoby? Tutaj doskonałym sposobem okaże się zastosowanie parawanu.
  4. Jak podzielić pokój luksferami – bardzo ciekawym i nowoczesnym sposobem na wydzielenie stref w przestrzeni jest zastosowanie szklanych pustaków. Więcej pomysłów w artykule: Przeszklone ściany działowe ze szprosami, przesuwne lub gładkie - wady i zalety takich rozwiązań.
  5. Antresola – doskonały sposób na powiększenie przestrzeni w pomieszczeniach o wysokich sufitach.
Antresola na półpiętrze

Pokój dzienny: jak wydzielić strefy w otwartej przestrzeni?

Duży salon daje spore możliwości aranżacyjne i zagospodarowanie przestrzeni tak, by pełniła jednocześnie dwie funkcje – np. wypoczynkową i jadalną. Jak podzielić pokój, by wyraźnie zaznaczyć obie strefy? Czasami wystarczą detale, takie jak położenie dywanu tylko w jednej części pomieszczenia, albo też ustawienie meblościanki pomiędzy nimi. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto zapoznać się z zasadami projektowania pokoju dziennego.

Funkcjonalne podzielenie mieszkania o niewielkim metrażu – jak się do tego zabrać?

Dużym wyzwaniem zawsze okazuje się wykończenie kawalerki – w takich mieszkaniach znajduje się zazwyczaj jedno duże pomieszczenie, które ma pełnić jednocześnie funkcję salonu, sypialni, a nieraz i biura. Jak podzielić taki pokój na strefy?

Przede wszystkim dobrym pomysłem może okazać się zbudowanie antresoli – takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w starym budownictwie, gdzie sufity w pomieszczeniach są odpowiednio wysokie, jednak warto stworzyć nawet niską antresolę, która będzie nam służyła jedynie do spania. Tym sposobem zyskamy nieco miejsca użytkowego w kawalerce.

Podział kuchni z salonem

Wyznaczanie stref w salonie za pomocą kolorów

Jak podzielić pokój? Prostym sposobem, który nie wymaga większych remontów czy budowy ścianek, jest wykorzystanie kolorów do wyznaczenia stref o różnym przeznaczeniu. Ściany w salonie znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kącika telewizyjnego pomaluj jednym kolorem, a inny zastosuj w strefie jadalnej lub przy komplecie wypoczynkowym ze stolikiem kawowym. Dzięki temu zachować sporą przestrzeń w pomieszczeniu, a jednocześnie zyskasz efekt podzielnia pokoju na strefy.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Mieszkania z otwartą kuchnią mają wiele zalet i cieszą się ogromną popularnością w nowoczesnym projektowaniu wnętrz. Czasami jednak warto choć symbolicznie oddzielić salon od miejsca, w którym przygotowywane jest jedzenie. Do tego warto wykorzystać proste rozwiązania w postaci barku lub wyspy kuchennej. Pomysłowe okaże się także zastosowanie niskich ścianek działowych z płyt g-k, które po odpowiednim obudowaniu będą pełniły funkcję ciekawej lady, do której dostawimy hokkery.

Podział salonu z kuchnią za pomocą ścianki

Funkcjonalne mieszkanie: podział na strefy za pomocą mebli

Ogromne pole do działania w zakresie podziału pokojów na strefy dają meble. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim wysokie i szerokie półki i regały, które dają dość dużo intymności w każdej ze stref, ale czasami nie ma konieczności budowania pozornych ścian, by uzyskać pożądany efekt. Ustawienie narożnika na środku pomieszczenia sprawi, że to, co znajdzie się przed nim, będzie tworzyło strefę wypoczynkową, a przestrzeń za nim będziemy mogli wykorzystać, jako miejsce do pracy czy kącik czytelniczy.

Jak podzielić pokój dziecięcy na strefy do zabaw i nauki?

Bardzo ważne jest także wydzielenie stref w pokoju dziecięcym – nie tylko dorośli potrzebują rozgraniczenia pomiędzy pracą a życiem prywatnym. To samo dotyczy maluchów, które chcą odetchnąć po długich godzinach nauki. Zadbajmy więc o to, by po odrobieniu lekcji przy biurku, mogły przenieść się do innej części wnętrza i poświęcić wolny czas zabawie – skorzystajmy z jednego z wyżej wymienionych pomysłów. Wybierzmy ten sposób na podzielenie pokoju, który najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ