Logo

Ozdobne trawy i kwiaty ogrodowe - wszystko o sadzeniu wiosennych kwiatów cebulowych oraz traw niskich i wysokich

Kategorie: Blog Otoczenie

Stworzenie atrakcyjnego ogrodu w dużej mierze opiera się na odpowiednim doborze roślin ozdobnych. Dwoma szczególnie ciekawymi grupami roślin są trawy ozdobne do ogrodu i wiosenne kwiaty cebulowe. Sprawdźmy więc, jak je sadzić i uprawiać, by mogły jak najdłużej cieszyć nasze oczy.

aranyacja ogrodu z trawami wysokimi

Pielęgnacja i uprawa traw ozdobnych – przydatne wskazówki

Projektowanie ogrodu warto zacząć od wyboru roślin, które chcemy w nim uprawiać. Jeśli jest to nasz pierwszy sezon z własną działką, musimy wiedzieć, że dobór roślin ogrodowych przebiega nieco inaczej niż w przypadku tych domowych czy kwiatów na balkon. Do mieszkań najchętniej wybieramy kwiaty o ograniczonych możliwościach rozwoju czy rośliny oczyszczające powietrze, w ogrodach natomiast mamy dużo większą swobodę.

Dlatego też warto rozważyć trawy ozdobne do ogrodu. Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed zasadzeniem traw:

 • Trawy ozdobne w ogrodzie mają wiele zastosowań– świetnie sprawdzają się jako tło dla kwietnych rabatek, ale możemy je także sadzić jako solitery (szczególnie te rodzaje traw ozdobnych, które tworzą gęste kępy).
 • Wysokie trawy ozdobnez powodzeniem można wykorzystać do stworzenia żywopłotu, czyli naturalnego ogrodzenia domu.
 • Z kolei niskie trawy ozdobne w ogrodzie mogą pełnić funkcję okrywową lub stać się dekoracją skalniaków.
 • Warto poznać właściwości traw ozdobnych przed ich zakupem, ponieważ niektóre gatunki mogą się znacznie rozrastać, przez co zajmują sporo cennego miejsca w ogrodzie.
trawy wysokie w ogrodzie i na tarasie

Przycinanie traw ozdobnych w ogrodzie

Pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodziejest bardzo prosta, a jedynym zabiegiem, który można wykonywać, jest ich przycinanie. Choć i to nie jest obligatoryjne. Kiedy ciąć trawy ozdobne i jak to zrobić? Przycinanie warto zaplanować na wiosnę, choć wiele osób decyduje się na ten krok już jesienią. Jednak jak wielu ogrodników słusznie zauważa, zeschnięte trawy pokryte szronem lub śniegiem prezentują się przepięknie, a także tworzą schronienie dla drobnych zwierząt.

Warto zatem przesunąć ten zabieg na marzec. Kiedy pogoda zaczyna zmieniać się na wiosenną, większość traw ozdobnych w ogrodzie należy przyciąć na wysokość ok. 10 cm – w przypadku starszych, wyrośniętych roślin może to być 20 cm. Do cięcia wybierzmy sekator i uważajmy, by nie uszkodzić młodych pędów trawy.

5 najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych

Jeśli zdecydowaliśmy się na ozdobienie naszych ogrodów tymi pięknymi roślinami, poznajmy najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych:

 • Trawa pampasowa jest ceniona za swój dekoracyjny charakter. Dorasta do 2-3 metrów, wyróżnia się gęstymi liśćmi, a na jesień zdobi otoczenie dużymi, różnobarwnymi kwiatostanami. Ma jednak spore wymagania uprawy – potrzebuje ciepłego i zacisznego miejsca, żyznej i lekko kwaśnej ziemi, regularnego nawożenia oraz osłonięcia na zimę.
 • Trawa czerwona Red Baron to kolejny popularny rodzaj trawy ozdobnej. Dorasta do 40-50 cm, a zatemsadzenie trawy na rabatach i skalniakach to doskonały pomysł. Preferuje żyzne i wilgotne gleby, ale dobrze toleruje suszę. Gatunek ten jest mrozoodporny, jednak młode rośliny warto okrywać na zimę.
 • Miskant chiński, czyli trawa słoniowa, to wysoka trawa ozdobna sięgająca nawet do 3 m wysokości. Liczne odmiany miskanta chińskiego pozwalają na łatwe dobranie idealnej rośliny do ogrodu. Roślina dobrze czuje się w słońcu lub półcieniu w stale wilgotnej glebie.
 • Rozplenica japońska to inaczej popularna piórkówka. Ta niska trawa ozdobna do ogrodu dorasta do ok. 1 m wysokości i świetnie prezentuje się na obwódkach rabat. Warto sadzić ją na słońcu, obficie podlewać i regularnie, ale ostrożnie nawozić.
 • Kostrzewa sina, zwana też niebieską trawą, świetnie sprawdza się na pełnym słońcu i toleruje okresowe susze. Co więcej, właśnie w trudnych warunkach jej liście zyskują intensywnie niebieskie zabarwienie. Jest więc mało wymagająca i bardzo atrakcyjna. Uwaga – kostrzewa sina nie lubi podcinania!

Kolorowe rośliny cebulowe – jak wybrać pierwsze kwiaty wiosny?

Jeśli chcemy, by nasz ogród już od pierwszych miesięcy roku rozkwitł wiosennymi kwiatami cebulowymi, cebulki musimy wsadzić do ziemi pomiędzy wrześniem a październikiem. Wówczas możemy liczyć na piękne, kolorowe kwiaty na trawnikach i rabatach już w marcu i kwietniu.

sadzenie kwiatow na wiosne

Które z wiosennych roślin cebulowych zakwitną tak szybko? Będą to:

 • cebulica,
 • hiacynt,
 • irys cebulowy,
 • krokus,
 • narcyz,
 • puszkinia,
 • rannik,
 • tulipan,
 • zawilec.

Jak dobrać kwiaty ogrodowe do otoczenia domu, by kwitły do jesieni?

Jeśli chcemy, by kwiaty cebulowe zdobiły nasz ogród przez cały sezon, musimy postawić na odpowiednie gatunki. Które rośliny wybrać, by zapewnić kwitnienie na rabatkach od lutego aż do października? Podpowiedź w poniższej tabeli.

LutyPrzebiśnieg
Marzec Krokusy
KwiecieńTulipan
Maj Hiacynt
CzerwiecIrys
LipiecLilia
SierpieńDalia
WrzesieńMieczyk
PaździernikZimowit

Kwiaty cebulowe, których nie trzeba wykopywać

Niektóre z roślin cebulowych są wyjątkowo łatwe w uprawie, ponieważ mogą zimować w gruncie i nie ma konieczności ich wykopywania i przechowywania w odpowiednich warunkach w mieszkaniu. Do takich kwiatów cebulowych należy m.in. cebulica syberyjska, hiacynt wschodni, kosaciec żyłkowany, lilia czy śnieżnik lśniący. Dzięki nim pielęgnacja naszego kwietnego ogrodu stanie się łatwiejsza.

wysokie trawy ogrodowe

Ile kosztują trawy ozdobne do ogrodu oraz wiosenne rośliny cebulkowe?

Zarówno wiosenne kwiaty cebulowe, jak i trawy ozdobne do ogrodu w ogromnym stopniu wpłyną na efektowny wygląd naszej działki. Ile musimy za nie zapłacić, by móc na co dzień cieszyć oczy ich widokiem? W przypadku różnych rodzajów traw ozdobnych najtańszą opcją jest kupno nasion i samodzielne hodowanie sadzonek. Taka opcja wymaga jednak czasu i cierpliwości, a na dekoracyjny efekt będziemy musieli dłużej poczekać.

Dlatego też warto rozpatrzyć wybranie gotowych sadzonek, które najczęściej kosztują od kilku do kilkunastu złotych w zależności od wysokości i rodzaju trawy ozdobnej.

Cebulki wiosennych kwiatów to stosunkowo niewielki wydatek – za jedną sztukę zapłacimy od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Ceny mocno różnią się w zależności od gatunku wybranej rośliny, jednak najczęściej warto kupować większe paczki cebulek – wówczas cena za sztukę jest nieco niższa.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść