Logo

Pawlacz dawniej a dziś – podwieszane półki ścienne i ich wykorzystanie

Urządzając mieszkanie, musimy zadbać o miejsce do przechowywania. Nowoczesny pawlacz będzie do tego celu idealny. Na co zwrócić uwagę, jak go zrobić i gdzie umieścić w domu? Podpowiadamy w tekście.

Pawlacz

Nowoczesny pawlacz – dekoracyjne półki i schowki montowane pod sufitem

Koncepcję pawlacza znamy nie od dziś. Takie przydatne dodatkowe miejsce na ubrania czy akcesoria pojawia się często w naszych domach. Schowek w postaci szafki montowanej pod sufitem – to prosta definicja pawlacza w przedpokoju. Często można go znaleźć w domach z wielkiej płyty czy kamienicach, ale coraz częściej montujemy go też w nowych mieszkaniach.

Co ciekawe, taka przestrzeń na rzeczy sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. Funkcja nowoczesnego pawlacza nie uległa też diametralnej zmianie w stosunku do pierwowzoru. Z jedną różnicą: dziś pawlacze są nie tylko bardziej funkcjonalne, ale przy okazji także ładniejsze i będące prawdziwą ozdobą całej przestrzeni.

Pawlacz w przedpokoju, kuchni, salonie lub holu

Gdzie dziś montujemy nowoczesny pawlacz? Wszędzie tam, gdzie mamy potrzebę gromadzenia i przechowywania rzeczy w domu. Pawlacz najczęściej znajduje się jednak w przedpokoju i holu. Takie rozwiązanie gwarantuje bowiem maksymalne wykorzystanie przestrzeni, która zazwyczaj pozostałaby niezagospodarowana. Pawlacz można tu zabudować wraz z wieszakiem i szafką na buty lub z szafą przesuwną.

Pawlacz nad drzwiami pojawia się też często w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie tam wielu szafek podsufitowych. Mamy do nich dostęp tylko po wejściu na podwyższenie lub drabinkę. Nowoczesne pawlacze trafiają też do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego, a nawet łazienki. Warto podkreślić, że w salonie pełnią często funkcję ozdobną i podobnie jak w nowoczesnej kuchni – są rzędem szafek podsufitowych.

szafk przy wejsciu

Jak zrobić pawlacz, czyli strefa wejścia z półkami w przedpokoju

Strefa wejścia to kluczowa przestrzeń w domu. Warto pomyśleć tu nie tylko o efektownej i cieszącej oko gości, ale i funkcjonalnej zabudowie.Jak zrobić pawlacz w przedpokoju? Samodzielnie, na wymiar lub z gotowych elementów! Rozwiązań jest sporo i wszystko zależy od naszego budżetu i możliwości. Jeśli decydujemy się na własnoręczne wykonanie – wybierzmy ścianę nad drzwiami. Tam umieśćmy podwieszaną szafkę z ażurowymi drzwiczkami.

Jeśli pawlacz będzie częścią większej zabudowy, np. w meblach na wymiar, postarajmy się, aby nie przytłoczył całej (często i tak wąskiej) przestrzeni. Pamiętajmy o jasnych kolorach i lustrach, które optycznie powiększą nawet mały hol. Jeśli potrzebujemy mniejszego pawlacza – umieszczonego nad drzwiami, wybierzmy fronty drzwiczek do pawlacza, które również dodadzą nieco przestrzeni. Biele w połysku lub jasne, ażurowe drewno to dobry pomysł dla tej zabudowy.

Nowoczesny pawlacz – szafka montowana wysoko w pokoju dziennym i salonie

Myśląc o pawlaczu w pokoju i salonie, warto dobrze rozplanować całą przestrzeń. Nowoczesny pawlacz może być np. częścią modułowych mebli wokół telewizora.Często stawia się tu na szklane drzwiczki do pawlacza, które pozwalają urządzić domową biblioteczkę. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie pod pawlaczem dodatkowych systemów świetlnych, tak aby schowek był praktyczny, ale i rozświetlający przestrzeń.

Wejście półki

Jakie są jeszcze rozwiązania na tego typu górne zabudowy dekoracyjne? W pokojach pojawiają się często półki i regały ścienne. Pozwalają one wyeksponować rzeczy, które niekoniecznie musimy mieć cały czas pod ręką – książki, kolekcję płyt czy ulubione wazony. Podwieszane półki mogą być rozmieszczone wzdłuż całego pokoju i tworzyć dobrą przestrzeń do przechowywania.

Jak zrobić pawlacz? Wybierz półki wiszące do pokoju

Aby wykonać pawlacz w pokoju czy salonie, warto wybrać systemy półek wiszących. Są dostępne w popularnych sieciach meblowych, u stolarzy, którzy wykonują je na wymiar, a także jako samodzielne meble do kupienia np. w Internecie. Półki wiszące dają wiele możliwości aranżacji. Mogą być zamykane i chronić nasze rzeczy przed osiadaniem kurzu. Mogą być też całkowicie otwarte, dzięki czemu ustawione na nich przedmioty dekorują wnętrze.

Ciekawym rozwiązaniem jest podwieszenie długiej półki, która będzie okalać większość naszego pokoju. Wystarczy odmierzyć interesującą nas przestrzeń do przechowywania (np. 40 cm od sufitu) i zamontować półkę, przykładowo w kształcie litery L. Taki półko-pawlacz może znajdować się nad drzwiami i przechodzić aż do jednej z prostopadłych ścian. Od nas zależy, czy półka będzie z dodatkowymi ozdobnymi wspornikami, czy bez nich.

wejście do domu szafki

Designerskie pawlacze w przedpokoju do przechowywania – inspiracje

Kiedyś każdy przedpokój w bloku miał pawlacz – dziś ten trend wraca. Co zrobić, aby nasz pawlacz w niczym nie przypominał tego, z lat 80.? Można np. wypróbować pomysł na nowoczesny pawlacz z drzwiami przesuwnymi. W końcu kto powiedział, że pawlacz musi mieć tradycyjne otwierane lub uchylane drzwiczki? System przesuwny nieco odświeży cały projekt, a dla urozmaicenia jedno skrzydło może być tu ażurowe lub mieć zamontowane lustro.

Ciekawym pomysłem na pawlacz w przedpokoju są skrzynie na prowadnicach. Jeśli celem jest maksymalne unowocześnienie przestrzeni, warto wybrać rozwiązanie nietypowe – zamontować na suficie dwie prowadnice i dopasować do nich skrzynie, które będą przestrzenią do pakowania rzeczy. Pawlacz można też wykonać z nowoczesnej płyty plexi, a nawet drewnianych podwieszanych skrzynek.

pawlacz półka nad wejsciem

Nowoczesny pawlacz to ciekawe rozwiązanie na aranżację dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Zajmuje niewiele miejsca, ale dobrze zaprojektowany sprawi, że będziemy mogli spokojnie pomieścić w nim rzeczy, których nie potrzebujemy na co dzień.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść