Logo

Jakie projekty domów wybierają deweloperzy? Budowa osiedli w zabudowie szeregowej

Projekty domów w zabudowie szeregowej są atrakcyjne dla deweloperów. Jakie korzyści mają inwestorzy z budowy szeregowców? Ile kosztuje budowa domu w zabudowie szeregowej? Sprawdźmy, czy eksploatacja takiego mieszkania jest tańsza od kosztu utrzymania domu wolnostojącego i co sprawia, że domy w zabudowie szeregowej są coraz chętniej kupowane. W poniższym artykule odpowiadamy na powyżej postawione pytania.

Osiedle zabudowy szeregowej z dachami dwuspadowymi

Dlaczego budowa domu w zabudowie szeregowej jest tańsza niż domu wolnostojącego – jakie daje udogodnienia i czemu zyskuje na popularności?

Decydując się na kupno domu, chętnie wybieramy dom pod miastem. Co więcej, często wybór pada na dom w zabudowie szeregowej. Podyktowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze, koszt budowy szeregowca jest znacznie tańszy niż budowy domu wolnostojącego. Dlatego deweloperzy chętnie inwestują w osiedla domków jednorodzinnych składających się z szeregowców. Do zbudowania kilku domów w zabudowie szeregowej nie jest potrzebne tak duża powierzchnia, jak w przypadku domów wolnostojących – przekłada się to na niższą cenę działki.

Ponadto do budowy domów w zabudowie szeregowejnie jest potrzebna tak duża ilość materiałów jak w przypadku wykonania tej samej liczby domów wolnostojących. Deweloperzy, decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, oszczędzają również na kosztach organizacyjnych i projektowych – projekt osiedli domków jednorodzinnych typuszeregowego jest także mniej kosztowny. Koszt budowy szeregowca przekłada się następnie na cenę metra kwadratowego. Dlatego też jest coraz więcej chętnych osób do kupna tego typu domu – w porównywalnej cenie do mieszkania w centrum miasta można nabyć większą i lepiej urządzoną przestrzeń w zabudowie szeregowej. Z tych względów dom w szeregowcu zyskuje na popularności również wśród potencjalnych nabywców.

Domy szeregowe – komfort mieszkania a ograniczenia spowodowane bliskością sąsiedztwa

Zaletą domów szeregowych jest nie tylko ich niższa cena. Zwykle osiedla domków w zabudowie szeregowej tworzą niewielkie społeczności, dzięki czemu wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Nieduże, kameralne osiedle z małą liczbą sąsiadów sprzyja tworzeniu więzi społecznych. Ale życie w małych społecznościach, wśród osób, gdzie wszyscy się znają, rodzi także pewne ograniczenia, takie jak:

  • mniejsza swoboda życia, wynikająca z konieczności adaptacji do sąsiedzkiego środowiska,
  • ograniczenie sfery prywatności,
  • mniej przestrzeni zielonej przed domem – niewielki ogród.
Osiedle domków blizniaków

Rodzinny, piętrowy rozkład pomieszczeń w domach szeregowych

Sięgając po różne projekty domów szeregowych dla deweloperów, zauważamy podobieństwo w układzie pomieszczeń. Domy są zwykle jednopiętrowe, rzadziej dwupiętrowe; przylegają do siebie ścianami zewnętrznymi. Część dzienna – salon z kuchnią – znajduje się na parterze. Bardzo często na poziomie zerowym znajduje się także garaż. Wjazd do niego oraz wejście do domu ulokowane są od frontu. Z kolei sypialnie umieszczone są na piętrach. Część ogrodowa znajduje się zwykle z tyłu budynku. Spójrzmy na wybrany projekt domu szeregowego Orka 7 P.

Piętrowe domy szeregowe z garażem – jakie są koszty utrzymania domu szeregowego?

Koszty utrzymania domu szeregowegoto kolejna z zalet mieszkania w szeregowcu. Koszt eksploatacji mieszkania w szeregowcu jest niższy od domu wolnostojącego. Dzieje się tak, ponieważ ten konkretny typ zabudowy umożliwia deweloperom zastosowanie wspólnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Ponadto społeczność tam mieszkająca zazwyczaj wspólnie korzysta z usług w zakresie wywozu nieczystości i wspólnego ogrzewani. Często usługi wodnokanalizacyjne oraz sieć ogrzewania podłączone są pod sieci miejskiej – w takim układzie koszt utrzymania domu szeregowego jest porównywalny z eksploatacją mieszkania w bloku.

Solidnie sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania budowy osiedli domków jednorodzinnych – dobra działka to podstawa

Wśród projektów dla deweloperów coraz większą popularnością cieszą się projekty domków w zabudowie szeregowej. Niskie koszty zabudowy wynikają nie tylko z możliwości zastosowania wspólnego transportu czy budowy wspólnych ścian, ale przede wszystkim z ceny działek pod tego typu zabudowę. Na podobnej wielkości działce można wybudować znacznie więcej domów w zabudowie szeregowej niż domów wolnostojących – koszt zakupu działki jest więc tańszy od działek pod zabudowę dla niezależnych domów jednorodzinnych. To właśnie w tym obszarze deweloperzy zyskują najwięcej oszczędności, które następnie mogą przeznaczyć na działkę mieszczącą się bliżej centrum, podnosząc w ten sposób jeszcze bardziej wartość tych mieszkań.

Projekt osiedla domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej rozwiązaniem na segmenty domów i mieszkań podmiejskich

Niskie koszty budowy szeregowców przekładające się na niską cenę sprzedaży domków – w stosunku do cen domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku – sprawiają, że projekty domów w zabudowie szeregowej stają się atrakcyjne dla deweloperów. Domy w szeregowcu znajdują także coraz więcej chętnych – osoby decydujące się na ich kupno, w podobnej cenie, co mieszkanie w bloku, pozyskują mieszkanie, w którym warunki życia zbliżone są do warunków w domu wolnostojącym. Z powyższych względów projekty domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej stają się rozwiązaniem i alternatywną dla mieszkań i domów pod miastem. Projekty domów do zabudowy szeregowej to doskonała propozycja dla deweloperów szukających sprawdzonych i popularnych projektów domów np.:

Projekt domu Szpinak 2 G szeregówka - 109.78m²
Projekt domu Szpinak - 102.87m²
Projekt domu Mrówka szeregówka - 73.56m²

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?
Blog
15 Maj 2023
  Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezien
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść