Logo

Projekty nowoczesnych domów z pięknym tarasem w roli głównej

Decydując się na budowę domu, chcemy wybrać taki projekt, dzięki któremu będziemy mogli się cieszyć komfortem nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Dom z dużym tarasem otworzy przed nami nowe możliwości spędzania wolnego czasu i sprawi, że każde lato będzie przyjemniejsze.

Projektowanie domu z tarasem od północy widok kreślarski

 

Optymalne wielkość i kształt tarasu – jak zaplanować funkcjonalny taras?

Aby taras spełniał nasze oczekiwania, powinien być odpowiednio duży. Jeśli będziemy na nim w stanie ustawić tylko jeden fotel z małym stolikiem, będziemy rozczarowani brakiem przestrzeni. Dlatego zadbajmy, by swobodnie mieścił się na nim zestaw mebli wypoczynkowych, ale też by pozostało na nim miejsce do wygodnego poruszania się pomiędzy ogrodem a domem. Najlepszym rozwiązaniem będzie rzecz jasna postawienie domu z dużym tarasem – im większy, tym lepiej będziemy mogli go zagospodarować. Jeśli jednak musimy ograniczyć metraż, zadbajmy, bynie był on mniejszy niż 10 m². Optymalnym wyborem będzie natomiast stworzenie przestrzeni o wielkości ok. 15 m².

Kształt tarasu musimy dopasować natomiast zarówno do budynku, jak i do działki. Najlepiej postawić jednak na projekt domu z zadaszonym tarasem w kształcie kwadratu, półokręgu lub szerokiego prostokąta – na wąskim prostokącie mamy mniejsze możliwości, jeśli chodzi o ustawianie rozmaitych sprzętów.

Taras jako naturalne przedłużenie salonu i jadalni

Projekt domu z salonem z wyjściem na taras to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku budynków jednorodzinnych. Dzięki takiemu zaplanowaniu budynku możemy się bowiem cieszyć z możliwości przestrzeni wypoczynkowej na świeżym powietrzu w pełni. Zamiast jeść posiłki w salonie lub jadalni, z powodzeniem możemy na okres letni przenieść nasze rodzinne spotkania przy stole na zewnątrz, korzystając z pięknej pogody. Jednocześnie jednak możemy w dowolnym momencie wrócić do mieszkania – np. gdy popsuje się pogoda.

Usytuowanie tarasu względem stron świata

Dla codziennego życia domowników ogromne znaczenie ma ulokowanie domu tak, by słońce mogło towarzyszyć im przez cały dzień. Po której stronie świata najlepiej zatem umieścić taras? Świetnie sprawdzi się dom z tarasem od południa i południowego zachodu, ponieważ to właśnie tam w ciągu dnia będzie najlepsze oświetlenie. Wybierzmy tę stronę, nawet jeśli miałoby się okazać, że musimy zbudować dom z tarasem z boku – dzięki temu będziemy mogli w pełni czerpać od natury to, co najlepsze. Jednocześnie jednak pamiętajmy, by nie przebywać na pełnym słońcu i stworzyć odpowiednie zadaszenie tarasu.

Piękny taras z drewnianym zadaszeniem i dużym ogrodem - ustuowanie tarasu względem stron świata a jego nasłonecznienie

 

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Najważniejszą częścią tarasu jest rzecz jasna podest, jednak i zadaszenie tarasu odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu – stanowiochronę przed palącym słońcem, ale też pozwala na przebywanie na zewnątrz w czasie deszczu. Zastanówmy się więc, czy chcemy postawić na dom parterowy z dużym, zadaszonym tarasem, czy chcemy stworzyć zacienienie, korzystając z balkonu w budynku piętrowym. Możemy też ustawić prostą, drewnianą konstrukcję, która po uzupełnieniu płytami poliwęglanowymi będzie piękna, trwała i skuteczna.

Z kolei taras bez zadaszenia również może okazać się funkcjonalny. Kiedy zechcemy się opalać, stworzy nam do tego najlepsze warunki. Jeśli natomiast będziemy chcieli osłonić nasze miejsce wypoczynku, zastosujemy duży parasol, zacieniający żagiel albo też rozkładaną markizę.

Domy z tarasem nad garażem

Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie płaskiego dachu garażu przylegającego do domu jednorodzinnego – można na nim zrobić bardzo komfortowy taras, na który wchodzi się z pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Domy z tarasem nad garażem trzeba odpowiednio przygotować – taką przestrzeń wypoczynkową należy otoczyć solidnymi barierkami, aby zapewniały bezpieczeństwo przebywających w niej osób. Zadowalający będzie na pewno metraż – garaże najczęściej mają powyżej 15 m². Dom z tarasem na dachu garażu pozwoli też zaoszczędzić miejsce w ogrodzie – wykorzystamy je zatem na rabatki lub grządki z warzywami.

Projekt domu Andromeda, wizualizacja 1

 

Jakie materiały wykończeniowe wykorzystać do budowy tarasu?

Warto zastanowić się, jak szybko i dobrze wybudować trwały taras - na pewno najważniejsze będą tutaj materiały zastosowane do jego postawienia. Dom z tarasem drewnianym to zawsze dobry wybór – wykorzystamy je zarówno do zrobienia podestu, jak i solidnego zadaszenia. Drewno jest modne, piękne i trwałe, ale wymaga regularnej konserwacji – warto się więc zastanowić, czy drewniany taras to dobry wybór. Inną opcją jest wyłożenie posadzki tarasu kompozytem lub gresem – materiały te cechuje trwałość i odporność na czynniki zewnętrze. Stelaż zadaszenia wykonamy także z metalowych konstrukcji, a o nasz komfort zadbają zamontowane na nim płyty z poliwęglanu.

Projekt domu z tarasem – jak zadbać o prywatność?

Jeśli chcemy czuć się na tarasie komfortowo, koniecznie zadbajmy o swoją prywatność. Zrezygnujmy z domu z werandą z przodu zróbmy taras z tyłu budynku, gdzie będzie nas widziało mniej wścibskich par oczu. Jeśli zadaszenie tarasu zrobione jest na słupkach, możemy pomiędzy nimi rozciągnąć także płócienne kotary lub ustawić tamkratki, na które puścimy pnącza.

Okna i drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Wybierając drzwi i okna tarasowe, pamiętajmy, że obecnie panuje moda na duże przeszklenia, które wpuszczają do mieszkania więcej światła, ale też czynią bryłę budynku bardziej nowoczesną. Na pewno świetnym wyborem będą drzwi tarasowe uchylno-przesuwne, które sprawdzą się o wiele lepiej od tradycyjnych, podwójnych skrzydeł – dzięki nim możemy otworzyć salon na podwórko w wygodny i efektowny sposób.

Inspirujące projekty domów z tarasem

Szukając idealnych projektów domu z dużym tarasem, z pewnością natkniemy się na domu z tarasem z boku, takie jak Akord III lub nowość w naszych propozycjach projektów Akord V bis na wizualizacji poniżej.

Projekt domu Akord V bis, wizualizacja 2

Ciekawe możliwości zaaranżowania strefy wypoczynkowej na zewnątrz daje także dom w literę L, taki jak Pasat, ponieważ pozwala na stworzenie naprawdę dużego, osłoniętego tarasu.

Projekt domu Pasat, wizualizacja 1

Z kolei taras na dachu garażu efektownie zaaranżujemy np. w projekcie domu Cyprys. Po dokonaniu wyboru i wykończeniu naszego tarasu będziemy mogli się w pełni cieszyć z wiosennych i letnich dni na własnym podwórku.

Projekt domu Cyprys, wizualizacja 3

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść