Logo

Rodzaje okapów kuchennych – czym się różnią? Jak wybrać nowoczesny okap?

Okap kuchenny stanowi jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Jego rola jest nieoceniona w trakcie gotowania, gdyż pozwala zachować odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Czy lepiej sprawdzi się okap wertykalny, okap przyścienny czy okap okrągły – sprawdźmy!

Okap nad wyspą

Okap kuchenny – jaką funkcję pełni w kuchni?

Okap kuchenny jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym pomieszczeniu, w którym się gotuje. Dzięki niemu możliwe jest bowiem skuteczne pochłanianie zapachów i odprowadzanie pary wodnej, która wydobywa się z garnków. Za pomocą okapu kuchennego możemy więc zadbać o swój komfort podczas przygotowywania posiłków, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów na sąsiadujące z kuchnią pomieszczenia.

Co więcej, używanie tego sprzętu ma także ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – para wodna po przedostaniu się do wnętrza, może zacząć się skraplać i osadzać na ścianach, co z kolei skutkuje rozwijaniem się szkodliwych dla naszych organizmów grzybów i pleśni. Nie wspominając już o nieestetycznym wyglądzie takich wykwitów. Dlatego też koniecznie zamontujmy takie urządzenie w naszej kuchni – niezależnie od tego, czy wybierzemy okap tubę, okap okrągły czy okap przyścienny.

Najprostszy okap w kuchni

Rodzaje okapów kuchennych

Okapy kuchenne mogą się od siebie różnić ze względu na kształt, sposób montażu oraz stylistykę. Z tej pierwszej grupy możemy wyróżnić m.in.okapy okrągłe, okapy tuby czy okapy skośne, zaś pod kątem stylistyki najpopularniejsze są okapy rustykalne i nowoczesne. Zdecydowanie ważniejszy od wyglądu jest jednak sposób montażu okapu kuchennego – jakie urządzenia możemy wyróżnić?

  • okap podszafkowy, zwany też okapem kuchennym szufladkowym – dostępne są wśród nich okapy do zabudowy,
  • okap przyścienny,
  • okap sufitowy,
  • okap wyspowy,
  • okap blatowy.

Nowoczesny okap przyścienny

Najważniejsze parametry okapów kuchennych – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do wybierania okapu do naszej kuchni, dowiedzmy się, na jakie parametry koniecznie musimy zwrócić uwagę:

  • Moc okapu kuchennego – ten parametr determinuje skuteczność pracy urządzenia. Im moc okapu jest wyższa, tym szybciej będzie mógł pracować wentylator.
  • Szerokość okapu – aby okap kuchenny działał prawidłowo, powinien mieć przynajmniej taką samą szerokość, jak kuchenka pod nim.
  • Wydajność okapu – ten parametr jest bezpośrednio połączony z mocą okapu kuchennego. Wyraża się go w metrach sześciennych na godzinę – liczba znajdująca się obok tego parametru będzie oznaczała, jak wiele powietrza jest w stanie wymienić urządzenie w czasie 60 minut.
  • Głośność pracy – ten parametr będzie decydował o naszym komforcie przebywania w kuchni w trakcie pracy okapu. Niestety trzeba się liczyć w tym przypadku na hałas ok. 60-70 dB.
  • Klasa energetyczna – im wyższa, tym mniej energii elektrycznej w czasie pracy będzie zużywał okap.

Rodzaje okapów kuchennych a ich cena

Sprawdźmy, które rodzaje okapów kuchennych opłaca się kupić najbardziej:

Rodzaj okapuCena
Okap podszafkowyok. 300-1000 zł
Okap przyściennyok. 700-3000 zł
Okap sufitowyok. 2000-7000 zł
Okap wyspowyok. 1000-8000 zł
Okap blatowyok. 2500-20 000 zł

Okap kuchenny przyścienny – nowoczesny wygląd i zastosowanie

Okapy przyścienne skośne są bardzo chętnie wybierane do kuchni – można je łatwo połączyć ze znajdującym się pod tynkiem przewodem kominowym, a jednocześnie zadbać o efektowną aranżację otoczenia. Dzięki niemu nasza kuchnia stanie się funkcjonalna, ale nie straci na atrakcyjności – w szczególności, jeśli dopasujemy urządzenie stylistycznie do wystroju. Warto sięgnąć np. po okap kuchenny rustykalny, który świetnie wpisze się w konwencję wnętrza retro.

Okap wyspowy – niezbędny w otwartej kuchni

Okap wyspowy to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni połączonej z salonem. W takich przestrzeniach najczęściej stawia się bowiem na montaż wyspy dzielącej i zarazem łączącej oba pomieszczenia – w niej często znajduje się kuchenka wraz z płytą, a zatem potrzebny jest również i wyspowy okap. Dzięki niemu nie tylko poradzimy sobie z parą wodną z gotowania, ale również zapobiegniemy przenikaniu intensywnych zapachów do salonu – miejsca wypoczynku.

Warto dowiedzieć się również, jak urządzić funkcjonalną kuchnię z jadalnią.

Okap wyspowy w nie urządzonej kuchni

Okap kuchenny pod zabudowę – kiedy się przyda?

Podszafkowy okap do zabudowy to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zachować integralny charakter starannie zaaranżowanej i wykorzystującej zabudowę kuchenną przestrzeni. Dzięki temu urządzeniu możemy zadbać o właściwe pozbywanie się pary wodnej, ale jednocześnie nie musimy montować na ścianie olbrzymiego, rzucającego się w oczy urządzenia.

Okap kuchenny sufitowy – podwieszany czy zabudowany?

W podobnych sytuacjach przyda nam się okap sufitowy, choć z pewnością jest to już sporo droższe rozwiązanie. Wybór zabudowanego lub podwieszanego powinniśmy uzależnić od tego, jak wysokie jest pomieszczenie. Jeśli dość niskie, wówczas z powodzeniem możemy taki okap sufitowy zabudować, jednak w przypadku wysokiego powinniśmy zadbać o to, by urządzenie znalazło się jak najbliżej kuchenki – a zatem podwiesić je nieco niżej.

Okap z pochłaniaczem metalowy

Okap kuchenny blatowy – nowoczesność w najlepszym wydaniu

Świetnym rozwiązaniem, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki wystroju pomieszczenia, jest okap blatowy. To urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w linii mebli kuchennych, zaraz obok płyty do gotowania. Po włączeniu pochłania on parę wodną z zapachami, zanim jeszcze ta zdąży unieść się do góry. Tym sposobem jesteśmy w stanie w pełni zadbać o nasze pomieszczenie kuchenne.

Warto sprawdzić też, z czego wykonać blat, aby służył na lata.

Okap kuchenny narożny – tam, gdzie jest ciasno

Niezbyt popularnym, ale bardzo przydatnym w niewielkich kuchniach, okazuje się okap narożny. Choć rzadko zdarza się, by dało się go umieścić dokładnie nad płytą kuchenki, pozwala na przynajmniej częściowe oczyszczanie powietrza w miejscach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na montaż jednego z bardziej tradycyjnych okapów kuchennych.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść