Logo

Tablica informacyjna budowy – dlaczego jest potrzebna?

Kategorie: Blog Prawo

Często, gdy przechodzimy obok placu budowy, w oczy rzuca nam się żółta tablica informacyjna budowy. Jest ona jednym z niezbędnych elementów w przypadku stawiania domów, które wymagały uprzedniego zdobycia pozwolenia na budowę. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Tablica informacyjna budowy

4 główne kwestie, o które musimy zadbać przed rozpoczęciem budowy

Zanim budowa naszego wymarzonego domu wystartuje, musimy dopełnić kilku formalności, bez których narazilibyśmy się na kary finansowe i inne konsekwencje. O czym powinniśmy pamiętać?

 • Zanim rozpoczną się roboty budowlane, musimy zgłosić je do inspektoratu nadzoru budowlanego właściwego dla naszego powiatu lub województwa. Do niego konieczne jest dołączenie oświadczenia od kierownika budowy o przejęciu odpowiedzialności za plan bezpieczeństwa i kierowania pracami. Po 7 dniach roboty budowlane będą mogły ruszyć pełną parą!
 • Należy zadbać o socjalne zaplecze dla pracowników budowy – przepisy wymagają ustawienia toalety na budowie, ale potrzebne jest również miejsce, w którym robotnicy mogą się przebrać, zjeść czy odpocząć.
 • Konieczne jest także ogrodzenie terenu budowy w taki sposób, by plac budowy nie stwarzał zagrożenia dla ludzi.
 • Bardzo ważnym punktem jest także tablica informacyjna na budowie – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Wstęp wzbroniony - teren budowy

Tablica informacyjna na budowie – jak powinna wyglądać?

Jaka tablica informacyjna na budowę okaże się odpowiednia? Przede wszystkim musimy zajrzeć do ustawy Prawo Budowlane, by dowiedzieć się, jak powinna wyglądać. Taka tablica na dom musi być odpowiednio duża, by wszystkie zawarte na niej informacje były dobrze widoczne – jej minimalne wymiary wynoszą 90 x 70 cm. Dodatkowo jej kształt powinien być prostokątny, a kolor żółty.

Czytelne napisy nanosimy na nią czarnym kolorem – wybierzmy do tego pisak, który będzie trwały nawet przy kontakcie z wilgocią, np. marker. Litery i cyfry powinny być natomiast wysokie na 4 cm. Pozostaje jedynie kwestia uzupełnienia informacji – jak wypełnić tablicę informacyjną budowy?

Jakie informacje powinna zawierać tablica informacyjna?

Skoro mamy już przygotowaną tablicę informacyjną budowy w odpowiednim kształcie, rozmiarze i kolorze, możemy przystąpić do jej wypełniania. Jakie dane powinny znaleźć się na tablicy na dom?

 • Rodzaj robót budowlanych – pierwsza informacja na tablicy informacyjnej budowy powinna podawać, co właściwie budujemy. W przypadku domu wystarczy określić, że będzie to budynek mieszkalny jednorodzinny.
 • Adres prowadzenia robót.
 • Numer pozwolenia na budowę wraz z adresem i danymi kontaktowymi do organu nadzoru budowlanego.
 • Imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe inwestora – czyli nasze dane.
 • Takie same dane wykonawcy, czyli firmy, której zleciliśmy zbudowanie domu.
 • Dane osób odpowiedzialnych za budowę, czyli kierownika budowy, kierowników robót, inspektora nadzoru inwestorskiego oraz projektantów.
 • Numery telefonów alarmowych, czyli na Policję, Straż Pożarną i Pogotowie.
 • Numer telefonu okręgowego inspektora pracy.
Plac budowy teren z góry z lotu ptaka

Gdzie umiejscowić tablicę informacyjną budowy?

Tablica informacyjna budowy musi znaleźć się w dobrze widocznym miejscu. Co to jednak oznacza? Przede wszystkim nie możemy ustawić jej w głębi placu budowy czy z tyłu, za budowanym domem – musi ona być dobrze wyeksponowana na froncie, zaraz przy ogrodzeniu, koniecznie przy drodze dojazdowej na plac budowy.

Co więcej, nie bez znaczenia jest także wysokość, na jakiej stanie tablica informacyjna budowy – powinny to być minimum 2 metry!

Zobacz także artykuł: Odległość budynku od granicy działki – kompendium wiedzy.

Kara za brak tablicy informacyjnej na budowie

Brak tablicy informacyjnej na budowie może skutkować karą finansową, ale również odpowiedzialnością prawną – jest to bowiem wykroczenie, które może wskazać inspektor nadzoru budowlanego lub upoważniony pracownik Inspektoratu. Co prawda za umieszczenie odpowiedniej tablicy informacyjnej na dom odpowiedzialny jest kierownik budowy i to on poniesie ewentualne konsekwencje niestosowania się do przepisów Prawa Budowlanego, jednak musimy mieć na uwadze, że to przede wszystkim w naszym interesie leży sprawny przebieg prac budowlanych – w końcu od tego zależy, kiedy odbierzemy klucze do naszego wymarzonego lokum.

Budowa domu

Dlatego też warto, abyśmy zapoznali się z przepisami dotyczącymi prawidłowej organizacji placu budowy i dopilnowali ich przestrzegania – wówczas nie musimy się martwić, że budowa będzie się przedłużała w nieskończoność przez nieprawidłowości.

Jak powinien być zagospodarowany plac budowy?

Jeśli chcemy, by budowa naszego domu przebiegła sprawnie, oprócz tablicy informacyjnej budowytoalety na budowie zgodnej z przepisami, ogrodzenia czy zgłoszenia robót do Inspektoratu, powinniśmy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach organizacyjnych, dotyczących zagospodarowania placu budowy:

 • Powinny się na nim znajdować ścieżki, wyjścia i przejścia dla pieszych,
 • Do działki muszą być doprowadzone media, czyli prąd i woda,
 • Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie – tak naturalne, jak i sztuczne,
 • Konieczna jest także dbałość o prawidłową wentylację,
 • Z placem budowy musi być zapewniona łączność telefoniczna,
 • Na placu należy stworzyć składowisko materiałów budowlanych.

Jeśli upewnimy się, że podczas budowania naszego wymarzonego domu, wszystkie te warunki zostaną spełnione, nie musimy się obawiać niezapowiedzianej wizyty inspektora nadzoru budowlanego. Możemy tylko cierpliwie czekać na postęp prac i przekazanie kluczy do naszego nowego lokum.

Kup projekt w domoweklimaty

Zobacz także artykuł: Budowa domu 100 m² a 140 m² – zestawienie kosztów i cen budowy.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść