Budowa domu 100 m² a 140 m² – zestawienie kosztów i cen budowy

Dodano: 2019-04-02

Decydując się na budowę domu, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Warto przede wszystkim określić dokładnie własny budżet, który pozwoli nam na wniesienie budynku o określonym metrażu. Do najpopularniejszych rozwiązań na polskim rynku budowlanym należą obecnie domy o powierzchni 100 i 140 m². Na jakie koszty trzeba się przygotować w przypadku obu tych wariantów?

 

Porównanie kosztów budowy domow 2 wariantów domów

Budowa domu z roku na rok coraz droższa

Budowa domu jest marzeniem wielu Polaków. Część prywatnych inwestorów musi jednak odłożyć swoje plany w czasie ze względu na stale rosnące koszty. Osoby, które zdecydują się obecnie na budowę domu, muszą liczyć się z tym, że zapłacą niemal 10% więcej niż ci, którzy wznosili budynek jednorodzinny w 2018 roku. Średni koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m² w 2019 roku szacuje się na ok. 253 tys. zł netto (wzrost względem 2018 roku o ponad 9%), a budynku piętrowego o powierzchni 140 m² na ok. 298 tys. zł netto (wzrost względem 2018 roku o ponad 8%)*.

 

Czy taki stan rzeczy może dziwić? Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tendencja rosnąca ma miejsce na polskim rynku budowlanym już od kilku lat. Wpływa na to ma m.in. wciąż rozwijający się rynek deweloperski, który może się pochwalić rekordową liczbą sprzedaży mieszkań. Duże znaczenie mają też stale rosnące koszty usług budowlanych – należy mieć na względzie to, że niewielu inwestorów prywatnych ma czas i umiejętności, by choć część robót wykonać we własnym zakresie, szczególnie jeśli w grę wchodzą prace murarskie, izolacyjne, elewacyjne, elektryczne czy hydrauliczne. Droższe są również materiały, które w zgodzie z przepisami prawa budowlanego muszą być lepsze jakościowo, co dotyczy obecnie zwłaszcza elementów ocieplania, ogrzewania i okien.

Czy warto więc czekać z budową domu?

Póki co nic nie wskazuje na to, by koszty te miały maleć. Wręcz odwrotnie. Wystarczy wziąć tutaj jedynie pod uwagę fakt, że w 2021 roku w życie wejdą rygorystyczne przepisy dotyczące parametrów izolacyjnych budynku – te zostaną zwiększone względem aktualnej normy aż o 35%! Jak nietrudno się domyślić – wymusi to na budujących poniesienie kolejnych dodatkowych kosztów związanych z najwyższymi jakościowo materiałami. Nic nie wskazuje również na to, by dynamicznie rozwijający się rynek deweloperski wyhamował. Poza tym możemy mieć do dyspozycji coraz mniej dobrych ekip budowlanych, ponieważ pracujący w Polsce fachowcy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Wydaje się, że jeśli budować dom – to jak najszybciej.

 

Etap budowy domu stawianie wieźby dachowej

Co składa się na koszt budowy domu?

Chcąc precyzyjnie określić koszt budowy konkretnego domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę kilka etapów prac. Są to przede wszystkim: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski. Każdy z nich określa wykonanie poszczególnych elementów budynku:

 

  • stan surowy otwarty oznacza wykonanie ław fundamentowych, ścian nośnych i działowych, stropów, schodów oraz dachu;
  • stan surowy zamknięty poza wyżej wymienionymi elementami oznacza wykonanie okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej;
  • stan deweloperski uwzględnia dodatkowo wykonanie ocieplenia, elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, sufitów, tynków i parapetów (zewnętrznych i wewnętrznych).

 

Warto pamiętać o tym, że gotowe projekty nowoczesnych domów, nie uwzględniają najczęściej ostatniego etapu budowy, czyli wykończenia i wyposażenia wnętrz. Głównie ze względu na dużą rozpiętość cenową materiałów wykończeniowych i indywidualny charakter pomieszczeń. Jest to też etap wznoszenia domu jednorodzinnego, podczas którego inwestor jest w stanie nieco zaoszczędzić, jeśli zdecyduje się na wykonanie poszczególnych prac we własnym zakresie. Nie wliczy kosztów robocizny np., jeśli samodzielnie położy płytki na podłodze i pomaluje ściany czy też wykona montaż drzwi wewnętrznych. Przeczytaj więcej o etapach budowy domu jednorodzinnego.

 

Budowa domu jednorodzinnego o powierzchni 100 - 140 m2

 

Pamiętajmy również o tym, że na całkowity koszt budowy domu wpływa też zakup działki, który jest uzależniony w dużej mierze od regionu i miejsca budowy, a także zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku, które jest często traktowane jako osobny, odkładany najdalej w czasie etap.

Koszty wykonania dachu i stolarki

Jednym z najtrudniejszych i zarazem najdroższych etapów budowy domu jest wykonanie dachu, który jest ostatnim elementem stanu surowego otwartego. Koszty związane z tym przedsięwzięciem warto podzielić na wykonanie stolarki dachowej i jej wykończenie wybranym materiałem pokryciowym oraz wykonanie prac dodatkowych. W tym pierwszym przypadku mówimy o zakupie i wykonaniu więźby dachowej, zakupie i wykonaniu poszycia z membrany oraz zakupie i montażu warstwy wykończeniowej, np. dachówki ceramicznej lub blachodachówki. W drugim przypadku mówimy zaś o zakupie i montażu rynien, docieplenia i podbitki okapu, a także wykonaniu wyłazu dachowego.

 

Całkowity koszt wykonania dachu jest zależny przede wszystkim od jego powierzchni, bryły oraz cen poszczególnych komponentów wybranych przez inwestora. Dach jest zazwyczaj najdroższym etapem budowy w przypadku domów parterowych. Dla przykładu średni koszt przy wznoszeniu domu parterowego o powierzchni 100 m² wyniesie tutaj ok. 51 tys. zł netto, kiedy przy budowie domu piętrowego o powierzchni 140 m² będzie to jedynie ok. 44 tys. zł netto*.

Koszt doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego

Dysponując budynkiem w stanie surowym zamkniętym, możemy przystąpić do wykonania ocieplenia i elewacji domu, wykonania instalacji wewnętrznych oraz posadzek, sufitów, tynków i parapetów, czyli wszystkiego, co składa się na stan deweloperski. Im większa powierzchnia budynku, tym bardziej kosztowne będzie doprowadzenie domu ze stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego. Najbardziej kosztownym etapem prac jest tutaj zakup i wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych – elektrycznych, hydraulicznych i grzewczych. W przypadku domu parterowego o powierzchni o 100 m² za sam stan deweloperski zapłacimy obecnie średnio ok. 96 tys. zł netto, w przypadku domu piętrowego o powierzchni 140 m² średnio ok. 123 tys. zł netto*.

Analiza wydatków na budowę domu w zestawieniu dwóch wielkości domów

Jak już wspomnieliśmy – średni koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m² wyniesie obecnie ok. 253 tys. zł netto, a domu o powierzchni 140 m² ok. 298 tys. zł netto.

 

Porównanie budowy domów 100 m2 oraz 140 m2
Koszt budowy do stanu Wariant domu do 100 m2 Wariant domu do 140 m2
Stan surowy otwarty 136 tys. zł 148 tys. zł
Stan surowy zamknięty 21 tys. zł 27 tys. zł
Stan deweloperski* 96 tys. zł 123 tys. zł
Całkowity koszt budowy 253 tys. zł netto 298 tys. zł netto

 

Do wyżej wymienionych wydatków należy doliczyć również indywidualne koszty związane z zakupem i uzbrojeniem działki budowlanej, zakupem projektu (gotowego lub wykonywanego na zlecenie), zakupem i montażem materiałów wykończeniowych oraz zakupem podstawowego wyposażenia. Inwestor powinien uwzględnić też koszty związane z zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynku – mowa tutaj o m.in. o aranżacji tarasu, wykonaniu ścieżek ogrodowych, posadzeniu drzew i roślin czy stworzeniu ogrodzenia wraz z bramą i furtką.

 

Poza tym jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych ze stanem surowym otwartym każdy inwestor musi liczyć się z kosztami dotyczącymi dokumentacji budowlanej, jak i tymi związanymi z doprowadzeniem do działki przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu. Koszty te są w dużej mierze zależne od miejsca, w jakim znajduje się działka budowlana.

Koszt budowy domu a cena za m²

Należy pamiętać o tym, że powyższe koszty budowy domu są jedynie średnimi dla budynków wznoszonych w całej Polsce. Aby określić dokładnie niezbędny budżet, a co za tym idzie – dobrze oszacować wysokość zaciągnięcia kredytu, jak również nie mieć problemów z tempem prowadzonych prac oraz realizacją płatności za materiały i robociznę, należy precyzyjnie określić swoje potrzeby. Na tej podstawie należy wykonać dobry projekt, nie zapominając o uwzględnieniu wszystkich możliwych kosztów, począwszy od zakupu działki, na umeblowaniu domu kończąc. Średni koszt budowy domu można uwzględnić, nie tylko bazując na koszcie całościowym, ale także cenie za 1 m². Jest to praktyka często stosowana zarówno przez samych inwestorów, jak i banki udzielające im kredytów. Należy pamiętać jednak o tym, że cena za m² jest w tym przypadku uzależniona od wielu czynników: lokalizacji nieruchomości, cen materiałów i robót w danym regionie, przyjętego projektu oraz technologii budowy. Dobrze obrazuje koszta budowy domu kosztorys inwestorski - zobacz przykładowy dla domu o pow. 120 m2

 

* Źródło danych: https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia