Logo

5 topowych projektów, których budowa kosztuje do 300 tys. zł

Budowa domu to istotny wydatek. Warto jednak wiedzieć, że wybierając odpowiedni projekt, można znacząco zmniejszyć koszty inwestycji. Jaki projekt wybrać i na co zwrócić uwagę? Opisujemy, na co zwrócić uwagę planując dom tani w budowie. Sprawdzamy popularne i ekonomiczne rozwiązania dostępne w naszej ofercie.

jaki projekt do 300 tys zł

Wielu inwestorów zastanawia się: jak zminimalizować koszt budowy domu jednorodzinnego? Od czego zacząć?

Najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego projektu, czyli takiego, którego realizacja nie przekroczy zakładanego budżetu, ale jednocześnie dobrze odpowie na wszystkie nasze potrzeby. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: ile osób docelowo będzie mieszkać w domu, jaki metraż będzie optymalny, jak dopasować bryłę budynku do kształtu działki, czy wystarczy nam dom parterowy, czy potrzebujemy poddasza użytkowego? To tylko niektóre z kwestii wymagających dokładnej analizy przed rozpoczęciem inwestycji.

 

Dom w cenie mieszkania – to możliwe!

Wszystko zależy od naszych wymagań. Oferta gotowych projektów domów jest bardzo szeroka, dlatego nawet dysonując niewielkim budżetem, znajdziemy rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Czy można wybudować dom za 300 tys. złotych? Jak najbardziej. W ofercie Domowych Klimatów znajdują się projekty, których budowa w stanie deweloperskim pozwala nie przekroczyć tej kwoty. Mówimy tutaj o cenie netto, która nie zawiera podatku VAT. Kwota ta nie obejmuje również kosztów zakupu działki oraz wykończenia terenu wokół budynku. To niemałe koszty dodatkowe, ale trzeba mieć na uwadze, że jednocześnie da się znaleźć projekt z kosztorysem opiewającym na kwotę o wiele niższą, niż 300 tys. złotych.

wydajne nowoczesne projekty domów do 300 tysięcy
Dom w cenie mieszkania - to możliwe: wszystko zależy od naszych wymagań

W tym zakresie otrzymujemy zaś sporo, ponieważ stan deweloperski to gotowy budynek z dachem, stolarką zewnętrzną oraz wszystkimi potrzebnymi instalacjami (elektryczną i wodno-kanalizacyjną). Taki dom jest całkowicie wykończony z zewnątrz i ma wykończenie podstawowe wewnątrz, w tym minimalne wykończenie poszczególnych pomieszczeń: wylane posadzki, otynkowane ściany w pomieszczeniach, zamontowane gniazdka i parapety.

By móc zamieszkać w nowym domu, potrzebne będzie jeszcze wykończenie właściwe, którego koszt będziemy musieli uwzględnić na dalszym etapie. Obejmuje ono m.in. położenie podłóg, malowanie ścian i sufitów, montaż drzwi wewnętrznych oraz zakup mebli, urządzeń sanitarnych i sprzętu AGD.

Koszty budowy domu mają ogromne znaczenie przy wyborze projektu

Tak jak wspomnieliśmy, koszt budowy domu wynika w pierwszej kolejności z projektu. Przede wszystkim dlatego, że w projekcie zawarte są rozwiązania architektury oraz konstrukcji budynku, które determinują cenę jego realizacji: wielkość bryły, stopień jej urozmaicenia, wariant dachu i system stropu (konstrukcje na planie kwadratu lub prostokąta z dachem płaskim lub dwuspadowym będą relatywnie tańsze), ilość i wielkość przeszkleń oraz rodzaj stolarki (ta nieraz podnosi cenę) itd.

jaki dom warto wybudować do 300 tys zł
Jakie elementy domu najbardziej podnoszą koszty budowy?

Nie bez znaczenia są także materiały, których użycie nakazuje projekt. Ich zmiana zwykle jest możliwa w pewnym zakresie (zmiana bloczków czy adaptacja stropu - w zależności od tego, jakie ceny narzucają na dane rozwiązanie wykonawcy i hurtownie w danym rejonie), jednak jeżeli przewidziano np. dużo wzmocnień żelbetowych, modyfikacja nie będzie możliwa. By zaoszczędzić, warto wybierać tradycyjne materiały budowlane i ociepleniowe oraz zrezygnować z elementów dekoracyjnych na elewacji (choć i w tym zakresie znajdziemy atrakcyjne wizualnie projekty w stosunkowo niskich cenach).

Warto zawczasu zainteresować się wycenami stropów w naszym regionie - często racjonalny wydaje się wybór stropów gęstożebrowych, jednak to również zależy od projektu. W zależności od podparcia stropu i jego skomplikowania, może się okazać że ilość pracy i dodatkowych materiałów przekroczy korzyści, jakie taki strop wydaje się prezentować w cenie "za metr".

Budowa konstrukcji budynku do 300 tys. zł – podstawowe zasady

Najważniejsze zasady tworzenia konstrukcji budynku, która nie będzie droga, to:

  • prosta bryła na planie kwadratu lub prostokąta,
  • prosta konstrukcja dachu: płaski, dwuspadowy lub czterospadowy,
  • brak elementów dodatkowych, np. podpiwniczenia, garażu,
  • regularne wymiary i typowe umiejscowienie okien, drzwi, schodów, parapetów itd., najczęściej stosowany moduł to 30 cm.
  • tradycyjny rozkład pomieszczeń, ograniczona liczba pomieszczeń dodatkowych,
  • ogólnodostępne, szeroko stosowane materiały budowlane.
Chcesz zbudować dom taniej? Zrezygnuj z garażu, trzymaj się prostej bryły. Wiz: Antares 2.

Dom tani w budowie. Jakie elementy najbardziej podnoszą koszty budowy?

Wzrost kosztów generują wszystkie elementy niestandardowe, takie jak: bryła budynku zawierająca łuki i wykusze, okna o nietypowych rozmiarach, gzymsy czy motywy ozdobne na elewacji. Ze zdobień zwykle można zrezygnować, jednak czy wówczas projekt nadal będzie spełniał nasze oczekiwania estetyczne?

Jeśli chcemy zbudować dom tanio, warto zrezygnować z garażu oraz piwnicy. Te dwa elementy znacząco podnoszą koszty inwestycji. Tańszym rozwiązaniem jest dobudowanie wiaty chroniącej samochód oraz wykonanie pomieszczenia gospodarczego, np. na poddaszu. Oszczędności przyniesie także ograniczenie liczby pomieszczeń dodatkowych, chociażby łazienki przylegającej do sypialni lub osobnej pralni, a także innych udogodnień, np. klimatyzacji.

dom dla rodziny do 300 tys zł
Założenia kosztorysowe: budowa do stanu surowego i deweloperskiego

Wykończenie domu pod klucz – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Załóżmy, że wybraliśmy odpowiedni projekt, który pozwolił nam wybudować dom w stanie deweloperskim poniżej 300 tys. zł. Jak wspomnieliśmy, taki budynek charakteryzuje się podstawowym wykończeniem. Aby móc w nim komfortowo zamieszkać, musimy zająć się wykończeniem pomieszczeń pod klucz. Ile to kosztuje?

Szacuje się, że wykończenie metra kwadratowego domu w typowym, średnim standardzie waha się w 2021 roku między 1200 a 1500 zł. Warto mieć na uwadze, że są to uśrednione kwoty. Możliwe jest urządzenie domu taniej, a także zdecydowanie drożej – szacuje się, że koszt wykończenia pomieszczeń pod klucz w wysokim standardzie to nawet 2500 – 3000 zł za m². Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu: za klasyczne panele podłogowe zapłacimy od 25 zł/m², a za panele premium nawet 150 zł/m² i więcej. Podobnego spektrum możemy spodziewać się także w przypadku mebli czy oświetlenia.

kosztorysy w budowie domu do 300 tys zł
Koszty budowy domu mają ogromne znaczenie przy wyborze projektu - jak wybrać rozważnie?

Najdroższymi wykańczanymi pomieszczeniami będą z pewnością kuchnia i łazienka. Musimy uwzględnić zakup płytek, środków chroniących przed wilgocią, urządzeń sanitarnych oraz sprzętu AGD. Koszt wykończenia łazienki 12 m² to około 20 tys. zł (wraz z robocizną). Podobnie kształtuje się koszt wykończenia kuchni o takim samym metrażu.

Koszt wykończenia salonu o powierzchni 25 m² (w średnim standardzie) to około 18 – 25 tys. zł, uwzględniając koszt mebli oraz sprzętu RTV. Nieco mniejszy będzie koszt wykończenia sypialni lub pokoju dziecięcego.

Tworząc kosztorys, warto pamiętać także o późniejszych kosztach wykończenia terenu wokół domu (w tym przygotowania ogrodu, podjazdu i ogrodzenia). Cena prac wokół domu również będzie zależeć od wybranych rozwiązań.

5 polecanych niskobudżetowych projektów domów do 300 tys. zł

Wiemy już, jakie cechy powinien mieć niskobudżetowy projekt domu, sprawdźmy zatem wybrane projekty budynków, które można wybudować w stanie deweloperskim w kwocie netto oscylującej w okolicach 300 tys. zł.

Oto nasze propozycje:

Projekt domu Mini – z klasycznym, dwuspadowym dachem i jasną elewacją. W domu zaplanowano przeszklenia przy wyjściu na taras oraz praktyczny ganek przed wejściem. Niskie koszty budowy wynikają przede wszystkim z braku pełnych schodów i zastosowania stropu drewnianego nad kondygnacją. Jest to oczywiście również wynik niewielkiego metrażu domku. 

Projekt domu Alfa 8 – prosta, estetyczna bryła z poddaszem użytkowym oraz elementami drewna na elewacji.  Projekt domu Alfa 8
Projekt domu Drops – bardzo prosta bryła, która dobrze wkomponuje się w niewielką działkProjekt domu Drops
 Projekt Drops 2 – rozbudowana wersja projektu Drop 
Projekt domu Mors D – niewielki dom parterowy, w sam raz na małą i wąską działkę. Projekt wyróżnia się dużym, zadaszonym tarasem.  
Projekt domu Mors D

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść