Logo

Trawa z rolki, czyli sposób na szybkie założenie trawnika. Zalety i wady trawnika z rolki

Kategorie: Otoczenie

Trawniki to obecnie najpopularniejszy element każdego przydomowego ogrodu, miejskiego zieleńca czy skweru. Oczekiwanie na piękny, gęsty trawnik z siewu bywa zazwyczaj długotrwałe. Znaleziono jednak rozwiązanie tego problemu. Trawa sprzedawana w rolkach to najszybsza metoda na uzyskanie ładnego i zwartego trawnika. Poniżej przedstawimy charakterystykę tego rozwiązania oraz jego zalety i wady.

Układanie trawy z rolki

Trawa w rolkach – charakterystyka

Trawa w rolkach rozpoczyna swój żywot jak każdy inny trawnik. Na odpowiednio przygotowanym podłożu wysiewa się mieszankę nasion i pielęgnuje tak, jak zwykły trawnik, intensywnie nawadniając i często kosząc. Wielu producentów dodatkowo montuje tuż po wysiewie specjalne siatki, które później wzmacniają murawę i ułatwiają jej odcinanie od podłoża. Wycinanie trawy i jej rolowanie jest obecnie zmechanizowane, dzięki czemu odcinane bloki trawy mają jednakową grubość i takie same wymiary. Odcięta od podłoża trawa rolowana jest i przygotowywana do transportu.

W obrocie dostępna jest też trawa uprawiana na folii. Mieszanka nasion wysiewana jest na cienkiej warstwie podłoża umieszczonego na plastikowej folii i pielęgnowana tak samo, jak w przypadku folii odcinanej od gleby. Jednak w czasie przygotowywania rolek jej korzenie nie są podcinane, tylko cała murawa jest zdejmowana z folii i zwijana w rolki. Jest to rozwiązanie o tyle lepsze, że równomiernie przerośnięte korzeniami od spodu podłoże nie jest podatne na rozsypywanie się.

Jak przygotować podłoże do montażu trawnika z rolki?

Prawidłowe przygotowanie terenu pod trawnik z rolki to podstawa utrzymania się go po instalacji. Pierwszym krokiem musi być odpowiednia niwelacja terenu mająca na celu usunięcie wszelkich nierówności terenu, które mogłyby później przeszkadzać w prawidłowym wzroście trawy. Należy zasypać wszelkiego rodzaju dziury i zagłębienia oraz w miarę możliwości „ściąć” wszelkiego rodzaju górki lub hałdy, lub – jeśli planowane jest ich pozostawienie pod przyszły trawnik – wyrównanie ich stoków tak, by pielęgnacja trawnika, a zwłaszcza jego koszenie, w przyszłości nie stanowiła problemu. Niwelację terenu najlepiej prowadzić partiami, wyznaczając pasy terenu, które będą wyrównywane. Konieczne jest unikanie tworzenia dołów, w których mogłaby się gromadzić woda, a spadek terenu musi być poprowadzony „od domu”, by uniknąć zalewania ścian lub fundamentów. Niwelacja to pierwszy krok, ponieważ poszczególne partie gruntu różnią się stopniem rozluźnienia oraz występowaniem różnych kamieni, kawałków korzeni czy kłączy chwastów. Wszystkie te zanieczyszczenia należy usunąć i dopiero po tym fakcie można bezpośrednio przygotować glebę do instalacji trawnika z rolki. Urządzeniem, które ułatwi przygotowywanie gleby, jest glebogryzarka rotacyjna, która płytko wzrusza ziemię, a przy okazji zakopuje wszelkiego rodzaju drobne kamienie lub rośliny, pozostawiając na powierzchni czystą ziemię.

Zwinięta trawa z rolki do układania trawnika

Po obróbce mechanicznej powierzchni gleby konieczne jest jej wyrównanie, które można wykonać np. z użyciem plastikowych grabi zaopatrzonych w dodatkową listwę wyrównująca lub – w przypadku większych powierzchni – z użyciem ciągniętego po powierzchni gleby urządzenia do równania gleby. Można do tego celu użyć też europalety ciągniętej ręcznie lub z użyciem małego ciągniczka. Uzyskuje się wtedy równą powierzchnię. Często gleba wymaga dostarczenia próchnicy, dlatego powierzchnię ziemi przed położeniem trawy z rolki warto wzbogacić odkwaszonym torfem lub przesianym kompostem. Dopiero na tak przygotowane podłoże może być położona trawa z rolki. Podłoże trzeba przygotować wcześniej, by nie dopuścić do sytuacji, że trawa w rolce będzie oczekiwała na przygotowanie terenu.

Kładzenie trawy najlepiej jest rozpoczynać od budynków i kierować się w stronę krawędzi działki. Kolejne rolki rozwija się w tym samym kierunku, pilnując, by ich krawędzie dokładnie stykały się, ale nie nachodziły na siebie. Podczas rozkładania trawy trzeba chodzić po rozłożonej darni, nie wolno wchodzić na rozluźnioną glebę. Poszczególne płaty trawy należy układać tak jak cegły w murze, by darń była jak najlepiej spasowana. W miejscach pochyłych trzeba płaty trawy przytwierdzić do podłoża np. za pomocą wbitych w ziemię kołków. Trawę po montażu trzeba wywałować, by usunąć spod niej powietrze i zapewnić dobry kontakt korzeni w podłożem. Następnie pielęgnacja ogranicza się już do podlewania, zaś nawożenie, szczególnie w przypadku trawników instalowanych jesienią, najlepiej zostawić na następny sezon.

Piękny trawnik ułożony z rolki

Trawa rolowana – zalety i wady

Podstawową zaletą trawy w rolkach jest szybkość, z jaką uzyskuje się piękny, zwarty trawnik, z którego można korzystać znacznie szybciej niż z trawnika sianego. Na dobrze założony trawnik z rolki można wejść po jednym-dwóch tygodniach. Wykorzystanie gotowego materiału daje ponadto trawnik o wyrównanej barwie, wolny od uciążliwych chwastów. Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny, aż do listopada włącznie. Nawet gorące i suche lato nie stanowi przeszkody w zakładaniu trawnika, a jedynym warunkiem powodzenia jest zapewnienie rosnącej trawie odpowiedniej wilgotności podłoża. Inną zaletą trawy w rolce jest to, że z jej użyciem można łatwo założyć równomiernie zazieleniony trawnik na gruntach o dużym stopniu nachylenia.

Wśród nielicznych wad trawy z rolki najważniejszą jest jej cena. Założenie metra kwadratowego trawnika może być nawet dziesięciokrotnie droższe od założenia trawnika z siewu, jednak tę niekorzystną relację zazwyczaj niweluje praktycznie nieistniejące ryzyko niepowodzenia po prawidłowym założeniu takiego trawnika. Trawnik z rolki wymaga takiego samego przygotowania podłoża jak ten z siewu, jednak nie ma ryzyka wymycia nasion czy siewek przez wodę lub wyjedzenia nasion przez ptactwo lub drobne gryzonie.

Przygotowanie gleby pod układanie trawnika  z rolki

Ile kosztuje trawa z rolki?

Koszt zależy od regionu oraz od technologii produkcji. Jeśli wyborem jest trawa z rolki, cena za m2 będzie się wahała od około 10 złotych wzwyż bez kosztów transportu. W przypadku chęci kupna trawy na większą powierzchnię cena za metr kwadratowy będzie odpowiednio niższa. Tańsza jest odcinana od podłoża trawa z rolki – cena jest w tym przypadku niższa niż trawy wyprodukowanej na folii o jakieś 5-10 złotych za metr2. Do kosztu zakupu samej trawy trzeba doliczyć jeszcze transport, który będzie niższy w przypadku kiedy siedziba producenta trawy będzie zlokalizowana niedaleko miejsca inwestycji. Trzeba też doliczyć koszty przygotowania gleby przed położeniem trawnika.

Przeczytaj także:

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść