Logo

Tynk strukturalny – właściwości, rodzaje, wzory i cena

Należący do grupy tynków ozdobnych tynk strukturalny to masa tynkarska o szczególnych właściwościach, pozwalających na uzyskanie wyjątkowego efektu dekoracyjnego. Można stosować go zarówno do wykończenia wnętrza, jak i podczas tynkowania elewacji budynku. To uniwersalne rozwiązanie, łączące względy estetyczne z praktycznymi.

Nakladanie tynku przez pracownika budowlanego na elewacji budynku

Tynk strukturalny – co to?

Tynk strukturalny należy do większej grupy produktów określanych mianem tynków ozdobnych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest otrzymanie oryginalnej faktury na ścianie bądź suficie – pozwala on na uzyskanie różnorodnych wzorów i struktur.

Tynki strukturalneto masy tynkarskie, które różnią się między sobą takimi parametrami jak ziarnistość i gęstość. Ich ogromna różnorodność umożliwia osiągnięcie wielu ciekawych efektów i wybranie tego, który najlepiej pasuje do konkretnego wnętrza (sprawdź również, czym jest tynk mozaikowy).

Zastosowanie tynku strukturalnego ma wiele zalet. Jest to produkt niezwykle uniwersalny, nadający się zarówno do wnętrz, jak i do tynkowania elewacji. Sprawdza się świetnie w pomieszczeniach i budynkach o różnym stylu. Co więcej, dzięki dużej trwałości i odporności nadaje się do użycia także w miejscach narażonych na częste powstawanie zabrudzeń – nie jest trudno utrzymać go w czystości.

Wśród tynków strukturalnych wyróżnić możemy m.in. tynki akrylowe, silikonowe, mineralne bądź na bazie wapna gaszonego.Koszt zakupu tego rodzaju produktów nie jest bardzo wysoki, jednak przy pokrywaniu bardzo rozległej powierzchni może okazać się dla części osób sporym obciążeniem finansowym. Oczywiście cena tynku strukturalnego w dużej mierze zależy od konkretnego rodzaju wykorzystanej masy tynkowej – przykładowo najtańszy okazuje się tynk akrylowy (ok. 15-20 zł za wykończenie 1 m2), nieco więcej zapłacimy, używając tynku wapiennego czy barwionej pasty strukturalnej.

Tynk strukturalny – baranek czy kornik?

Podczas wykańczania elewacji najczęściej sięga się po tynki cienkowarstwowe, które mogą mieć zróżnicowaną strukturę. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy zastosowanie tynku strukturalnego typu baranek bądź kornik.

Tynk strukturalny baranek wyróżnia się specyficzną fakturą – pod cienką warstwą tynku znajdują się małe grudki kruszywa o okrągłym kształcie. Masę tynkową zaciera się poprzez wykonywanie kolistych ruchów, co pozwala na uzyskanie charakterystycznego wzoru. To zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o elewacje budynków.

W przypadku tynku typu kornik faktura jest znacznie mniej trójwymiarowa. W masie znajdują się wprawdzie drobiny kruszywa okrągłego i kanciastego, jednak ściana jest pokrywana niemal na gładko – widoczne są tylko specyficzne rowki, przypominające nieco te drążone przez korniki. Kształt rowków zależy od metody zacierania tynku – można zrobić to na wiele różnych sposobów, zarówno ruchami kolistymi, jak i pionowymi bądź poziomymi.

Tynki strukturalne: czy wielkość kruszywa ma znaczenie?

Wzory tynku strukturalnego mogą być bardzo zróżnicowane. Ogromną rolę odgrywa tu rodzaj kruszywa zastosowanego w danej masie tynkowej, a w szczególności jego wielkość. To właśnie od wielkości ziaren kruszywa zależy efekt trójwymiarowości – większe ziarno oznacza wyraźniejszy i bardziej przestrzenny wzór.

Do najpowszechniej wykorzystywanych należą tynki strukturalne o uziarnieniu 1,5 mm – są mało wyraziste, a tym samym bardziej uniwersalne. Na rynku znajdziemy jednak również propozycje o uziarnieniu np. 2 czy nawet 3 mm.

Tynk -strukturalny różne rodzaje tynku

Jak kłaść tynk strukturalny?

Samodzielne położenie tynku strukturalnego nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Na początku należy starannie zabezpieczyć otoczenie za pomocą folii malarskiej. Dotyczy to głównie okien, a w przypadku tynku strukturalnego wewnętrznego także podłóg, mebli itp.

Następnym etapem jest dokładne oczyszczenie ściany – pozbywamy się zabrudzeń i kurzu. Teraz przychodzi moment na zagruntowanie tynkowanej powierzchni. Należy cierpliwie poczekać, aż zagruntowana ściana całkowicie wyschnie.

Kiedy ściana będzie sucha, przystępujemy do bardzo dokładnego wymieszania masy tynkowej. Gdy będzie gotowa, nakładamy ją równomiernie na zagruntowaną ścianę, tworząc warstwę o grubości zgodnej z zaleceniami producenta.

Nałożoną masę formujemy w dowolny sposób. Możemy nadać pożądaną fakturę czy wzór poprzez użycie różnego rodzaju narzędzi np. wałka, szczotki czy gąbki. Na koniec czeka nas malowanie (o ile tynk nie jest barwiony) – musimy z tym jednak poczekać, aż masa całkowicie wyschnie.

Nakladanie kleju na elewacji - cokół

Zmiana koloru tynku strukturalnego – czy to możliwe?

Zmiana koloru tynku strukturalnego jest możliwa, jednak nie zawsze będzie łatwym zadaniem. Trudności dotyczą zwłaszcza przemalowywania tynków elewacyjnych o grubym uziarnieniu.

Po kilku latach elewacja budynku często wymaga odświeżenia, nieraz po prostu chcemy zmienić kolor na inny. Trzeba jednak pamiętać, że popularne tynki strukturalne typu baranek wymagają bardzo starannego oczyszczenia przed położeniem nowej warstwy farby. Im grubsze ziarno kruszywa w masie tynkowej, tym trudniejsze będzie usunięcie zabrudzeń i ponowne malowanie. Przy dużym uziarnieniu konieczne jest zwykle użycie pędzla lub wałka z długim włosiem, czy też zorganizowanie malowania natryskowego.

Tynk strukturalny to prosty sposób na niebanalne wykończenie wnętrza lub ozdobienie elewacji. Dzięki dostępności produktów o różnej ziarnistości i zastosowaniu prostych technik dekoracyjnych możliwe jest uzyskanie niemal dowolnego efektu, dopasowanego do charakteru konkretnego budynku lub pomieszczenia. Więcej porad na temat wykończenia ścian wewnętrznych i elewacji znajdziesz w naszej czytelni, w której przeczytasz porównanie tynku tradycyjnego oraz gipsowego.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść