Logo

Kiedy potrzebujemy geodety? Usługi geodezyjne: zakres obowiązków i ceny

Kategorie: Prawo

Budowa domu wiąże się ze współpracą z wieloma specjalistami. Jednym z nich jest geodeta, który odpowiada m.in. za wytyczenie granic działki i wyznaczenie miejsc przyłączy. Geodeta będzie towarzyszył nam podczas całej inwestycji – od wyboru i zakupu terenu aż po oddanie budynku. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o jego pracy i jaki jest cennik usług geodezyjnych.

usługi geodezyjne cennik

Zawód geodety – do czego jest nam potrzebny geodeta?

Główną działalnością geodety jest dokładny pomiar gruntu oraz analiza tego pomiaru. Zwykle możemy spotkać go przy wyznaczaniu dróg lub chodników, ale jego rola nie ogranicza się do pracy publicznej. Bez geodety nie można ani rozpocząć, ani zakończyć budowy. To on sporządza mapy dla projektantów domów, wyznacza na nich elementy wchodzące w skład działki i dokonuje kontroli podczas oddawania inwestycji.

Geodeta pełni bardzo istotną funkcję podczas większości etapów budowy domu jednorodzinnego. Z jego usług warto skorzystać już na etapie poszukiwania działki, jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy jej granice przebiegają dokładnie tam, gdzie mówi sprzedający. Drugim istotnym momentem skorzystania z pomocy geodety jest budowa ogrodzenia. Sprawdzi on i precyzyjnie wyznaczy jego prawidłowe umiejscowienie. Będzie też niezastąpiony, kiedy musimy wykonać tyczenie budynku na działce, zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki.

Usług geodety nie należy jednak mylić z badaniami geotechnicznymi gruntu. Te polegają na badaniu jakości gruntu, poziomu wód gruntowych oraz ich wpływu na przyszły budynek. Zajmuje się tym wyspecjalizowana firma, która wykonuje odwierty geotechniczne w celu analizy. Im więcej odwiertów, tym badania są dokładniejsze. Za niezbędne minimum przyjmuje się trzy otwory.

tyczenie planów domu przez geodete

Mapa do celów projektowych – najważniejsze informacje

Jednym z najważniejszych dokumentów jest mapa zasadnicza, na której podstawie prowadzi się wszelkie prace projektowe. To na niej wytyczone są granice działki, obrysy budynków, ukształtowanie terenu oraz pomiary. Inwestor przed rozpoczęciem budowy musi zakupić ją w starostwie lub urzędzie gminy (w wydziale geodezji, kartografii i katastru), a następnie udostępnić geodecie, którego zadaniem jest adaptacja mapy, polegająca na sprawdzeniu wymiarów i stanu faktycznego działki oraz naniesieniu ewentualnych zmian.

W ten sposób powstaje mapa do celów projektowych opracowana w skali 1:500. Przedstawiony dokument określa granice i usytuowanie działki, odległość domu od granic, uwzględnia istniejące i planowane budynki, miejsca przyłączy czy sposób odprowadzania ścieków. Mapę od geodety należy przekazać architektowi, który projektuje lub dokonuje adaptacji gotowego projektu domu.

geodetka namierzanie działki

Geodeta na budowie: tyczenie budynku i znaki geodezyjne

Kolejnym etapem inwestycji, podczas którego potrzebna będzie usługa geodezyjna, jest rozpoczęcie budowy. Zadaniem geodety jest wytyczenie osi budynku, punktów głównych i ścian zewnętrznych. Dodatkowo istnieje możliwość wyznaczenia ścian wewnętrznych i tarasu. Koszt wytyczenia budynku to średnio ok. 1500 zł.

Wyznaczenie poszczególnych punktów odbywa się w odniesieniu do wcześniej naniesionych na mapę czterech punktów granicznych, znajdujących się w narożnikach działki. W rzeczywistości to wkopane w ziemię słupki, zwane znakami geodezyjnymi. Geodeta zaznaczy także poziom posadowienia posadzki poprzez wskazanie miejsc, w których należy wbić tyczki.

planowanie budowy domu z geodetą

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza

Na koniec czekają nas jeszcze formalności związane z zakończeniem budowy. Jednym z jej elementów jest wizyta geodety, który zatwierdza i finalizuje proces budowy. Inwentaryzacja geodezyjna jest częścią specjalnego dokumentu, tzw. operatu kolaudacyjnego, który musimy dostarczyć do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Powinien on zawierać:

  • oryginalny dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót,
  • dokumentację powykonawczą,
  • protokoły badań i odbiorów oraz inwentaryzację geodezyjną i powykonawczą budynku i przyłączy.

Podczas inwentaryzacji geodeta dokonuje pomiarów istniejącego domu i przeprowadza kontrolę przyłączy. Powstaje kolejna mapka (powykonawcza) oraz opis budynku w formie tabelki. Ile kosztuje inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza? Inwentaryzacja do czterech punktów to koszt ok. 900 zł, a każdy kolejny punkt wiąże się z dopłatą ok. 150 zł.

zaczęcie budowy prace budowlane

Ile kosztują usługi geodety – cennik 2020

Planując budżet inwestycji, musimy liczyć się z tym, że koszty geodety są wysokie. Samo zaproszenie specjalisty do oceny i sprawdzenia granic działki przed zakupem to wydatek ok. 1000 zł. Tyczenie budynku to wydatek ok. 1400 zł, a koszt mapy do celów projektowych to ok. 1500-1700 zł. Jeśli chodzi o wznowienie granic działki, cennik prezentuje się następująco: od 1200 do 1600 zł.

Choć usługa geodezyjna wiąże się z wysokimi opłatami, to nie ma możliwości, aby z niej zrezygnować. Przygotowane przed geodetę wyliczenia, mapy oraz inwentaryzacja to niezbędne dokumenty do rozpoczęcia i zakończenia budowy. Sprawna współpraca ze specjalistą pozwoli na przyspieszenie procesu budowy.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść