Logo

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe – kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji C.O.?

Układ buforowy to system wykorzystywany w instalacji grzewczej do tego, aby udoskonalić jej działanie. Minimalizuje straty energii i paliwa, a także powstawanie ewentualnych zanieczyszczeń związanych z paleniem w kotle. Kiedy zbiorniki buforowe lub akumulacyjne są potrzebne?

Instalacja boilera w zbiorniku akumulacyjnym

Zbiornik akumulacyjny w domu – jak działa bufor ciepła?

Zbiorniki buforowe do C.O. działają na zasadzie akumulowania ciepła, które może być potem pobierane w ilości i czasie dostosowanym do potrzeb domowników. W tzw. buforze magazynuje się ciepła woda podgrzana przez piec, a dopiero stamtąd rusza ona dalej – do grzejników. W ten sposób możliwe jest ekonomiczne i funkcjonalne sterowanie ogrzewaniem w domu.

W instalacjach grzewczych bez układów buforowych zauważa się znaczne straty energii i paliwa, a to dlatego, że prawidłowo działający piec powinien pracować, wykorzystując swoją moc nominalną (czyli pełną). Jeśli powierzchnia do ogrzania jest niewielka, a dom czy mieszkanie dobrze ocieplone, temperatura szybko wzrośnie i praca pieca zostanie przerwana. W ten sposób będzie on musiał uruchamiać się kilka razy w ciągu doby i zużyje bardzo dużo energii (i paliwa) do ponownego rozpalenia się.

Dzięki buforowi wody system grzewczy może działać o wiele sprawniej – kocioł pracuje nieprzerwanie aż do pełnego nagrzania wody, wykorzystując moc nominalną, i włącza się dopiero wtedy, gdy zostanie ona zużyta. Może to stać się dopiero po upływie doby, a nawet kilku dni – w zależności od rodzaju pieca i pojemności zbiornika buforowego do C.O. W podobny sposób, oparty jednak na zasilaniu elektrycznym, działa ogrzewanie za pomocą pieca akumulacyjnego.

Kiedy potrzebne są zbiorniki akumulacyjne?

Instalacja C.O. z układem buforowym to rozwiązanie optymalne w większości przypadków. Nie trzeba jej stosować do ogrzewania dużych, starych i źle ocieplonych domów, w których wykorzystuje się instalację o sporej pojemności i grzejniki pracujące w wysokich temperaturach. Z buforów mogą również zrezygnować ci, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazem ziemnym lub pelletem, jako że kotły do ich spalania są łatwo sterowalne i nie wymagają systemów akumulacyjnych. Instalacje grzewcze z buforem ciepła są szczególnie polecane w przypadku ogrzewania kotłem zasypowym i kominkiem z płaszczem wodnym.

Kiedy potrzebne są zbiorniki akumulacyjne?

Zbiorniki akumulacyjne pozwalają dodatkowo wykorzystać ciepło z wielu źródeł. Jeśli w instalacji grzewczej zastosujemy dwa rozwiązania, np. ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, układ buforowy jest wręcz konieczny. Zbiornik akumulacyjny będzie również niezbędny, gdy do instalacji grzewczej jest podłączony kocioł na paliwo stałe oraz kominek z płaszczem wodnym. Tradycyjne grzejniki również wymagają wsparcia w postaci bufora. Większość sposobów na ogrzewanie będzie wydajniejsza i ekonomiczniejsza z buforami wody.

Bufor ciepła w instalacji grzewczej – jakie korzyści przynosi?

Dzięki zastosowaniu zbiorników buforowych do centralnego ogrzewania podnosi się jakość działania instalacji grzewczej. Dlaczego? Oto, na co wpływa układ buforowy:

  • czystość spalania,
  • efektywność spalania,                                
  • częstotliwość włączania się pompy ciepła,
  • żywotność pompy ciepła (im rzadziej się włącza, tym mniej zużywa),
  • optymalny przepływ wody w instalacji grzewczej – zapewnia jej wymagany minimalny przepływ, co wpływa pozytywnie odpowiednie funkcjonowanie układu,
  • możliwość korzystania z dwóch różnych taryf energetycznych i zminimalizowanie zużycie prądu.

Dziękizbiornikowi akumulacyjnemu z wężownicą CWU możliwe jest także ogrzanie wody za pomocą wybranej instalacji grzewczej. W takim wypadku posiadanie jednego kotła na paliwo stałe może być całkowicie wystarczające zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i ogrzewania mieszkania. Jednak przed pokuszeniem się o taką instalację należy upewnić się co do warunków, które musi spełnić kotłownia na paliwa stałe.

Zasobnik wody grzewczej jako wymiennik ciepła – ile można zyskać?

Dzięki zastosowaniu zbiorników buforowych i akumulacyjnych można nie tylko zyskać na czystszym spalaniu i mniejszym zużyciu pieca, ale również znacznie zaoszczędzić na paliwie i energii oraz czasie spędzanym w kotłowni.

Odbiór instalacji grzewczej cwu w domu

Podczas gdy prawidłowo działający kocioł zasypowy bez układu buforowego jest zdolny osiągnąć jedynie 30-50% rocznej średniej sprawności grzania, przy współpracy ze zbiornikiem akumulacyjnym jego wydajność wzrośnie przynajmniej do 70%. To, ile można zyskać na zainstalowaniu zbiornika buforowego do C.O.,zależy od dotychczasowej metody palenia. Nawet jeśli nie uda się znacznie zmniejszyć ilości spalanego paliwa, wizyty w kotłowni staną się o wiele rzadsze.

Instalacje grzewcze wyposażone w bufor wodny stanowią jedne z bardziej ekonomicznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Podobny system ogrzewania zapewnia kocioł kondensacyjny. Chcąc zainstalować zbiornik buforowy w domu, najlepiej jest zaplanować to już na etapie jego projektowania, a to dlatego, że zajmie on sporo miejsca. Czy warto je wygospodarować?

WadyZalety
Cena zbiornika i instalacji – 1000-litrowy, prosty zbiornik kosztuje około 2 000 zł, znacznie droższa będzie instalacja solarna czy CWU wymagająca wężownicy.Koszty instalacji i kupna zbiornika zwracają się nawet w 2 lata.
Wielkość zbiornika, wymagająca adaptacji sporej ilości miejsca. W domu do 150 mkw. powinno się korzystać przynajmniej z 1000- lub 2000-litrowego zbiornika. Mała kotłownia może nie poradzić sobie z takim olbrzymem.Można kupić dowolny zbiornik i przerobić go na bufor ciepła – taka metoda jest znacznie tańsza.
Gotowe i tanie zbiorniki buforowe mogą być kiepsko ocieplone.Moc kotła współpracującego z układem buforowym może być dowolnie wysoka (co przekłada się na jego żywotność i wydajność). Oznacza to, że można w takiej instalacji zastosować kocioł tańszy z wyższą mocą, co jest sporą oszczędnością.
Jeden zbiornik buforowy może pełnić funkcję bojlera CWU, magazynować ciepło podczas tańszej taryfy prądowej i stanowić zbiornik do kolektorów słonecznych.
Stabilna temperatura wody w instalacji grzewczej i równomierne ogrzewanie domu.
Oszczędność energii i paliwa.

Zbiorniki buforowe do C.O. i CWU warte są choćby rozważenia na etapie projektowania domu. Wybierając gotowy projekt, zwróćmy uwagę na zaplanowanie kotłowni i jej powierzchnię. Zanim w ogóle przystąpimy do budowy, należy poważnie zastanowić się nad rodzajem ogrzewania, np. olejowym lub gazowym, a w dalszej kolejności – nad typem pieca.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść