Logo

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe – kiedy potrzebne są zbiorniki wody grzewczej w instalacji C.O.?

Układ buforowy to system wykorzystywany w instalacji grzewczej do tego, aby udoskonalić jej działanie. Minimalizuje straty energii i paliwa, a także powstawanie ewentualnych zanieczyszczeń związanych z paleniem w kotle. Kiedy zbiorniki buforowe lub akumulacyjne są potrzebne?

Instalacja boilera w zbiorniku akumulacyjnym

Zbiornik akumulacyjny w domu – jak działa bufor ciepła?

Zbiorniki buforowe do C.O. działają na zasadzie akumulowania ciepła, które może być potem pobierane w ilości i czasie dostosowanym do potrzeb domowników. W tzw. buforze magazynuje się ciepła woda podgrzana przez piec, a dopiero stamtąd rusza ona dalej – do grzejników. W ten sposób możliwe jest ekonomiczne i funkcjonalne sterowanie ogrzewaniem w domu.

W instalacjach grzewczych bez układów buforowych zauważa się znaczne straty energii i paliwa, a to dlatego, że prawidłowo działający piec powinien pracować, wykorzystując swoją moc nominalną (czyli pełną). Jeśli powierzchnia do ogrzania jest niewielka, a dom czy mieszkanie dobrze ocieplone, temperatura szybko wzrośnie i praca pieca zostanie przerwana. W ten sposób będzie on musiał uruchamiać się kilka razy w ciągu doby i zużyje bardzo dużo energii (i paliwa) do ponownego rozpalenia się.

Dzięki buforowi wody system grzewczy może działać o wiele sprawniej – kocioł pracuje nieprzerwanie aż do pełnego nagrzania wody, wykorzystując moc nominalną, i włącza się dopiero wtedy, gdy zostanie ona zużyta. Może to stać się dopiero po upływie doby, a nawet kilku dni – w zależności od rodzaju pieca i pojemności zbiornika buforowego do C.O. W podobny sposób, oparty jednak na zasilaniu elektrycznym, działa ogrzewanie za pomocą pieca akumulacyjnego.

Kiedy potrzebne są zbiorniki akumulacyjne?

Instalacja C.O. z układem buforowym to rozwiązanie optymalne w większości przypadków. Nie trzeba jej stosować do ogrzewania dużych, starych i źle ocieplonych domów, w których wykorzystuje się instalację o sporej pojemności i grzejniki pracujące w wysokich temperaturach. Z buforów mogą również zrezygnować ci, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazem ziemnym lub pelletem, jako że kotły do ich spalania są łatwo sterowalne i nie wymagają systemów akumulacyjnych. Instalacje grzewcze z buforem ciepła są szczególnie polecane w przypadku ogrzewania kotłem zasypowym i kominkiem z płaszczem wodnym.

Kiedy potrzebne są zbiorniki akumulacyjne?

Zbiorniki akumulacyjne pozwalają dodatkowo wykorzystać ciepło z wielu źródeł. Jeśli w instalacji grzewczej zastosujemy dwa rozwiązania, np. ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, układ buforowy jest wręcz konieczny. Zbiornik akumulacyjny będzie również niezbędny, gdy do instalacji grzewczej jest podłączony kocioł na paliwo stałe oraz kominek z płaszczem wodnym. Tradycyjne grzejniki również wymagają wsparcia w postaci bufora. Większość sposobów na ogrzewanie będzie wydajniejsza i ekonomiczniejsza z buforami wody.

Bufor ciepła w instalacji grzewczej – jakie korzyści przynosi?

Dzięki zastosowaniu zbiorników buforowych do centralnego ogrzewania podnosi się jakość działania instalacji grzewczej. Dlaczego? Oto, na co wpływa układ buforowy:

  • czystość spalania,
  • efektywność spalania,                                
  • częstotliwość włączania się pompy ciepła,
  • żywotność pompy ciepła (im rzadziej się włącza, tym mniej zużywa),
  • optymalny przepływ wody w instalacji grzewczej – zapewnia jej wymagany minimalny przepływ, co wpływa pozytywnie odpowiednie funkcjonowanie układu,
  • możliwość korzystania z dwóch różnych taryf energetycznych i zminimalizowanie zużycie prądu.

Dziękizbiornikowi akumulacyjnemu z wężownicą CWU możliwe jest także ogrzanie wody za pomocą wybranej instalacji grzewczej. W takim wypadku posiadanie jednego kotła na paliwo stałe może być całkowicie wystarczające zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i ogrzewania mieszkania. Jednak przed pokuszeniem się o taką instalację należy upewnić się co do warunków, które musi spełnić kotłownia na paliwa stałe.

Zasobnik wody grzewczej jako wymiennik ciepła – ile można zyskać?

Dzięki zastosowaniu zbiorników buforowych i akumulacyjnych można nie tylko zyskać na czystszym spalaniu i mniejszym zużyciu pieca, ale również znacznie zaoszczędzić na paliwie i energii oraz czasie spędzanym w kotłowni.

Odbiór instalacji grzewczej cwu w domu

Podczas gdy prawidłowo działający kocioł zasypowy bez układu buforowego jest zdolny osiągnąć jedynie 30-50% rocznej średniej sprawności grzania, przy współpracy ze zbiornikiem akumulacyjnym jego wydajność wzrośnie przynajmniej do 70%. To, ile można zyskać na zainstalowaniu zbiornika buforowego do C.O.,zależy od dotychczasowej metody palenia. Nawet jeśli nie uda się znacznie zmniejszyć ilości spalanego paliwa, wizyty w kotłowni staną się o wiele rzadsze.

Instalacje grzewcze wyposażone w bufor wodny stanowią jedne z bardziej ekonomicznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Podobny system ogrzewania zapewnia kocioł kondensacyjny. Chcąc zainstalować zbiornik buforowy w domu, najlepiej jest zaplanować to już na etapie jego projektowania, a to dlatego, że zajmie on sporo miejsca. Czy warto je wygospodarować?

WadyZalety
Cena zbiornika i instalacji – 1000-litrowy, prosty zbiornik kosztuje około 2 000 zł, znacznie droższa będzie instalacja solarna czy CWU wymagająca wężownicy.Koszty instalacji i kupna zbiornika zwracają się nawet w 2 lata.
Wielkość zbiornika, wymagająca adaptacji sporej ilości miejsca. W domu do 150 mkw. powinno się korzystać przynajmniej z 1000- lub 2000-litrowego zbiornika. Mała kotłownia może nie poradzić sobie z takim olbrzymem.Można kupić dowolny zbiornik i przerobić go na bufor ciepła – taka metoda jest znacznie tańsza.
Gotowe i tanie zbiorniki buforowe mogą być kiepsko ocieplone.Moc kotła współpracującego z układem buforowym może być dowolnie wysoka (co przekłada się na jego żywotność i wydajność). Oznacza to, że można w takiej instalacji zastosować kocioł tańszy z wyższą mocą, co jest sporą oszczędnością.
Jeden zbiornik buforowy może pełnić funkcję bojlera CWU, magazynować ciepło podczas tańszej taryfy prądowej i stanowić zbiornik do kolektorów słonecznych.
Stabilna temperatura wody w instalacji grzewczej i równomierne ogrzewanie domu.
Oszczędność energii i paliwa.

Zbiorniki buforowe do C.O. i CWU warte są choćby rozważenia na etapie projektowania domu. Wybierając gotowy projekt, zwróćmy uwagę na zaplanowanie kotłowni i jej powierzchnię. Zanim w ogóle przystąpimy do budowy, należy poważnie zastanowić się nad rodzajem ogrzewania, np. olejowym lub gazowym, a w dalszej kolejności – nad typem pieca.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść