Logo

Nowoczesne domy o prostej bryle, czyli projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Współczesna architektura hołduje rozwiązaniom efektownym i funkcjonalnym zarazem – dowodem na to są chociażby domy w stylu nowoczesnej stodoły, których prosta bryła i energooszczędna charakterystyka doskonale wpisują się w ten nowoczesny nurt. Co warto wiedzieć o budynkach tego typu?

Nowoczesna architektura domu w stylu stodoly

Czym charakteryzują się parterowe domy energooszczędne?

Parterowe domy energooszczędne zyskują na popularności – są zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać domownikom wysoki komfort i odpowiednie ciepło niezależnie od pogody. Wpływ na to ma przede wszystkim prosta architektura na równi z nieskomplikowanym kształtem dachu, w przeciwieństwie do popularnych dachów namiotowych, co finalnie przekłada się na wysoką termoizolacyjność takiego domu. Nie znajdziemy w nich zatem balkonów i tarasów będących najczęstszą przyczyną niskiej szczelności. Warto pamiętać, że dom pasywny jest również ekologiczny, ponieważ dzięki takiej konstrukcji jest łatwiejszy do ogrzania zimą.

Nowoczesny dom typu stodoła z dachem bez okapów

Dom w stylu stodoły doskonale spełnia wymagania architektury energooszczędnej. Świadczy o tym bardzo prosta bryła oraz najczęściej obecność jedynie parteru i poddasza. Najlepszym przykładem nowoczesnej stodoły jest dom z dachem bezokapowym, choć do tej stylistyki pasuje również dach uskokowy, zwany także łamanym, lub dach kolebkowy o nieco bardziej fantazyjnym, zaokrąglonym kształcie. Skupmy się jednak na dachu bezokapowym, który wyróżnia się tym, że nie wystaje poza obrys budynku. Jakie ma zalety?

Dwuspadowy, ale nowoczesny, czyli oszczędnie i nowocześnie – poznaj zalety dwuspadowych dachów bez okapu!

Najbardziej energooszczędne są projekty dachów jednospadowych, jednak i dwuspadowy dach bezokapowy znacznie poprawia termoizolacyjność budynku. To nie koniec jego zalet. Przede wszystkim Taki dom typu stodoła parterowy świetnie się prezentuje – minimalistycznie i nowocześnie. Do tego nie zaciemnia on pokojów na parterze, ogranicza straty ciepła, nie pozwala na przenikanie wilgoci i owadów do wewnętrznych części dachu i daje nowe możliwości architektoniczne projektantom, pozwalając wyróżnić dom spośród innych.

Podjazd do przeszklonego domu w stylu stodoły

Nowoczesne domy o konstrukcji stodoły – minimalizm i funkcjonalność

Nowoczesna stodoła to rozwiązanie dla tych, którzy chcą, by ich dom nawiązywał do tradycyjnej formy budynków, ale jednocześnie miał znamiona nowoczesności wraz z jej najważniejszymi cechami – pełnią funkcjonalności. Za minimalistyczną fasadą takiego domu będą się bowiem kryły na wskroś praktyczne rozwiązania. Parter stanowić będzie strefę dzienną z salonem i kuchnią, na poddaszu zaś stworzone zostaną sypialnie dla wszystkich mieszkańców. Wszystko to zamknięte za niewielką powierzchnią ścian w odniesieniu do kubatury wnętrz, dzięki czemu budynek jest maksymalnie energooszczędny.

Nowoczesne projekty dla odważnych – jakie trendy w projektowaniu na 2019?

W projektach z 2019 roku coraz popularniejsze stają się pomysły wprowadzane stopniowo w latach ubiegłych. Jeśli chodzi o wnętrza, bardzo ciekawe są domy stodoły z antresolą – mają bardzo niewielką kubaturę, ale zapewniają podobną powierzchnię użytkową do tradycyjnych budynków mieszkalnych z piętrem. Z zewnątrz nowoczesnych stodół można natomiast zaobserwować ekspansję szkła – szerokie okna lub witryny, a nieraz i całe przeszklone ściany nadają projektom swoistej lekkości i pięknie dekorują elewację domu. Co więcej, szkło sprzyja ekonomicznemu ogrzewaniu domu, ponieważ pozwala na wykorzystanie naturalnego ciepła promieni słonecznych.

Dach pulpitowy – konstrukcja pulpitowa z jednospadowym dachem

Innym pomysłem na wykończenie domu w stylu stodoły jest wykorzystanie projektu dachu jednospadowego, zwanego również pulpitowym. To kolejne rozwiązanie hołdujące minimalizmowi, a przy tym bardzo praktyczne. Pozwala ograniczyć kąt nachylenia dachu, a przez to ułatwić urządzanie pomieszczeń na poddaszu. W zależności od wizji bryły budynku zdecydować się można również na dach pulpitowy dwuspadowy – warto jednak pamiętać, że przy niewielkim nachyleniu dachu problemem może okazać się zalegający śnieg, który należy regularnie usuwać, by nie obciążał konstrukcji domu. Sporym ułatwieniem tutaj może okazać się zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego, który będzie ogrzewał dach i topił zalegające na nim pokrywy.

Nowoczesne systemy orynnowania – montaż rynien

Wracając do dachów pozbawionych okapu – w takich domach należy bardzo starannie przemyśleć kwestię orynnowania, bez którego niemożliwe byłoby odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Rezygnacja z okapów wbrew pozorom wcale nie utrudnia tego zadania, ale pozwala na zastosowanie bardziej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, np. wykorzystanie zamaskowanych rynien i rur spustowych. Dzięki temu dom z dachem okapowym jeszcze lepiej wpisze się w stylistykę nowoczesnego minimalizmu i nie będzie miał wystających elementów, niweczących zaplanowany efekt estetyczny.

Energooszczędne domy szeregowe w stylu stodoły

Odprowadzenie deszczówki z dachu bez okapu

Czy odprowadzanie wody deszczowej z dachu bez okapu będzie równie skuteczne co w tradycyjnych orynnowaniach? Zazwyczaj rury wykorzystane w takich systemach mają kwadratowy przekrój, dzięki czemu są równie, a nawet bardziej wydajne od standardowych rynien okrągłych. Nieprawdą jest także, że konserwacja takiego orynnowania jest trudniejsza, ponieważ najczęściej rury ukryte są pod specjalnymi maskownicami łatwymi w demontażu.

Nowoczesne stodoły, czyli najczęściej domy z dachem bezokapowym, to budynki, które coraz częściej pojawiają się w naszym otoczeniu. Wynika to zarówno z ich efektownego wyglądu, jak i praktycznych korzyści, jakie można z nich czerpać – obniżenia rachunków za ogrzewanie i ochrony środowiska.

Poniżej prezentujemy wizualizacje projektu architektonicznego w stylu nowoczesnej stodoły

Projekt domu Akord VIII 153.15 m²
Projekt domu Eskulap 2 – 112 m²
Projekt domu Kajtek - 122.61 m²

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść