Logo

Zasady dobierania oświetlenia w domu jednorodzinnym. Prawidłowe oświetlenie łazienki, kuchni i salonu. Jaśniej proszę!

Instalacja oświetleniowa jest jednym z najważniejszych systemów każdego domu jednorodzinnego i mieszkania. Lampy w domu powinny spełniać funkcję praktyczną oraz dekoracyjną, doświetlając wnętrza oraz komponując się z nimi stylistycznie. Jak wybrać lampy łazienkowe, jak zaprojektować oświetlenie w kuchni i które źródła światła najlepiej sprawdzą się w salonie?

Modne oświtlenie salonu

Główne źródło światła a światło do ozdoby – lampy sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe

Każde z domowych pomieszczeń wymaga doświetlania sztucznym światłem. We wszystkich wnętrzach system oświetleniowy obejmuje oświetlenie główne, które może przybrać postać efektownego żyrandola, lampy sufitowej, a nawet świecącego sufitu podwieszanego lub napinanego. Służy ono do ogólnego rozjaśnienia wnętrza, lecz nie sprawdza się np. podczas czytania, gotowania, oglądania telewizji czy wykonywania precyzyjnych czynności. Dlatego najczęściej uzupełniają je dodatkowe źródła światła, takie jak lampy podłogowekinkiety, diody LED czy oprawy podszafkowe, które służą do doświetlenia wybranych stref w pomieszczeniu.

Jak dobrać oświetlenie do charakteru wnętrza?

Wybierając lampy do poszczególnych pomieszczeń w domu, trzeba pamiętać o ich funkcjonalności oraz stylistyce, która powinna nawiązywać do wystroju wnętrza. Klasycznie urządzone pomieszczenia można rozświetlić lampami ze szklanymi, mlecznymi kloszami, natomiast te inspirowane stylem industrialnym czy loftowym najlepiej uzupełnić lampami surowymi w formie, metalowymi lub z ażurowymi, drucianymi kloszami. W stylu glamour świetnie odnajdą się bogato zdobione kryształami żyrandole, a w stylu skandynawskim – lampy z oprawami drewnianymi lub metalowymi oraz z materiałowym albo wiklinowym abażurem.

Aby wybrane oświetlenie spełniało swoje zadanie, należy również zadbać o to, by wyposażyć je w żarówki emitujące światło o odpowiednim natężeniu (wyrażanym w luksach) i barwie (na te parametry nie mamy wpływu, jeśli decydujemy się na zakup lamp LED zintegrowanych ze źródłem światła). Delikatne, ciepłe światło o mniejszym natężeniu polecane jest do wnętrz typowo wypoczynkowych, natomiast chłodniejsze i bardziej intensywne – do wybranych stref kuchni, łazienek czy gabinetów, gdzie zwykle wykonujemy prace wymagające lepszych warunków oświetleniowych.

Oświetlenie ogólneOświetlenie blatu roboczegoOświetlenie do czytaniaOświetlenie stanowiska komputerowegoOświetlenie lustra
Salon100-200 lx300-500 lx500-750 lx
Kuchnia200-300 lx500 lx
Łazienka100-300 lx300-500 lx

Źródło: http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/jakie-powinno-byc-natezenie-oswietlenia-768.html

Diody led w żarowkach energooszczednych

Zasady dobierania oświetlenia do łazienki – jakie lampy wybrać?

Łazienka jest jednym z pomieszczeń, w którym wyznaczone są różne strefy, a to oznacza, że każda z nich powinna być oświetlona osobnymi lampkami. Ponieważ jednak w pomieszczeniu tym oświetlenie narażone jest na wilgoć lub nawet bezpośredni kontakt z wodą, oprawy do łazienki należy wybierać wyłącznie spośród produktów o minimalnym stopniu ochrony IP 44 lub nawet IP 66, w przypadku lamp doświetlających strefę kąpielową.

W łazience dobrze sprawdzi się oświetlenie główne w formie lamp przylegających do sufitu, np. plafonów lub listew z kilkoma źródłami światła, a także kinkiety łazienkowe stosowane najczęściej po bokach lustra zamontowanego nad umywalką. Warto pamiętać, by lampy łazienkowe były wyposażone w oprawy osłaniające żarówki, dzięki czemu światło będzie rozpraszane, a odbijając się lustrze, nie będzie tak uciążliwe. W nowoczesnej łazience można spotkać także oprawy oczkowe, wpuszczane np. w obwód sufitu podwieszanego czy zamontowane w łazienkowych wnękach. Zastosowanie znajdują tu także diody LED, które wykorzystuje się m.in. do podświetlenia wanny – oświetlenie takie spełnia przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Ciekawe inspiracje na oświetlenie łazienki urządzonej w ciemnych kolorach

Ciemnie kolory ścian, posadzki oraz mebli nadają łazience elegancki, niemal luksusowy charakter, jednak w przeciwieństwie do jasnych i subtelnych odcieni, sprawiają, że wnętrze wydaje się ciemne, a nawet wizualnie mniejsze. Prawidłowo dobrane sztuczne oświetlenie jest tu więc niezbędne.

Tak jak w każdej łazience, należy zadbać o oświetlenie główne i oświetlenie lustra, ale istotną rolę grają także dodatkowe punkty świetlne, np. zamontowane w posadzce czy w ścianie w strefie kąpielowej. Duże możliwości dają także taśmy LED RGB pozwalające wyeksponować detale architektoniczne oraz podświetlane elementy wyposażenia, np. takie jak odpływ prysznicowy, panel prysznicowy czy bateria LED.

Oświetlenie kuchni LED. Od czego zacząć?

W oświetleniu kuchni największą rolę odgrywa lampa sufitowa (zastępowana czasem sufitem podwieszanym z zamontowanymi halogenami), a także oświetlenie blatu roboczego. W centralnym punkcie sufitu, w zależności od wystroju wnętrza, sprawdzi się zarówno nowoczesna lampa LED, jak i prosta, pojedyncza wisząca lampa czy żyrandol do kuchni z kilkoma ramionami, stanowiący jednocześnie ozdobę wnętrza – jeśli oprawy zostaną uzupełnione o ledowe żarówki, zachowają sprawność przez wiele lat.

W kuchni szczególnie dobrze sprawdza się także oświetlenie LED w formie taśm z diodami. Zwykle montuje się je u spodu szafek wiszących, gdzie równomiernie doświetlają kuchenną strefę roboczą, czyli blat. Można zastosować je dodatkowo na poziomie cokołu, by efektownie podświetlić zabudowę meblową od dołu.

Lampy do salonu – które wybrać?

Ponieważ pokój dzienny jest przeważnie największym domowym wnętrzem, jedną lampę sufitową można w nim zastąpić kilkoma oprawami, zamocowanymi w jednej linii w równych odległościach od siebie. Efektownie prezentują się tu także sufity podwieszane z podświetleniem na obwodzie i lampą zamontowaną w centralnym punkcie. Dużo możliwości mamy też w przypadku doboru oświetlenia dodatkowego. Popularne kinkiety mocuje się zwykle na ścianie w strefie wypoczynkowej, ale również w miejscach, które chcemy dodatkowo wyeksponować, np. na ścianie o fakturze kamienia lub cegły wykończonej imitującymi je płytkami.

Warto ponadto zwrócić uwagę na lampy podłogowe, które w salonie sprawdzają się szczególnie dobrze – te mobilne źródła światła, często wyposażone w regulowane ramię, mogą doświetlać kącik czytelniczy i stwarzać przyjemne warunki do oglądania telewizji. Efektownie zaprojektowane stanowią także gustowne dekoracje. Jeśli natomiast w salonie znajduje się miejsce przeznaczone do pracy, najlepiej zadbać też o niewielką, stojącą lampę biurkową, która dobrze oświetli blat stolika oraz komputer.

Oświetlenie panelowe w zabudowie

Systemy inteligentnego domu i ściemniacze, czyli pełna kontrola nad oświetleniem

Sterowanie oświetleniem jest obecnie znacznie prostsze dzięki licznym osiągnięciom technologii. Zastosowanie systemów sterowania oświetleniem pozwala na zredukowanie poboru energii i zapewnia użytkownikom maksymalną wygodę. W ramach koncepcji smart home tworzone są całe instalacje, w skład których wchodzą m.in. czujniki ruchu oraz czujniki natężenia światła, samoczynnie uruchamiające lampy wyłącznie w określonych momentach. W warunkach domowych powszechne są również ściemniacze, dzięki którym można swobodnie regulować natężenie światła emitowanego przez poszczególne lampy.

Prawidłowo zaprojektowana instalacja oświetleniowa w domu jest niezbędna dla codziennej wygody domowników – warto więc dobrać lampy oraz źródła światła z dużą starannością, uwzględniając ich funkcjonalność oraz efekt, jaki stworzą we wnętrzu. Zapraszamy do naszej czytelni, gdzie piszemy także o oświetleniu zewnętrznym i innych istotnych kwestiach dotyczących aranżacji wnętrz.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść