Energooszczędne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – jak dobrać najlepszą stolarkę drzwiową?

Dodano: 2020-07-29

W domu energooszczędnym każdy element ma znaczenie. Na wysoką izolacyjność termiczną wpływ mają nie tylko ściany, dach czy fundamenty, ale także stolarka okienna i drzwiowa. Jakie drzwi wybrać, aby uzyskać najwyższe wskaźniki termoizolacyjne?

 

drzwi zewnetrzne stalowe

Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wytrzymałość i trwałość

Budownictwo energooszczędne wiąże się ze specjalnymi wymaganiami konstrukcyjnymi. Podlegają nim także drzwi zewnętrzne, których współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 1,5 W/(m²·K). Od roku 2021 parametr U nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Dlatego wybierając drzwi aluminiowe zewnętrzne, należy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i wytrzymałość, ale przede wszystkim na właściwości termoizolacyjne. Z uwagi na wysoką odporność na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, bardzo często wybór pada na drzwi zewnętrzne aluminiowe.

Drzwi zewnętrzne – jak powinny być ocieplone?

Aby drzwi aluminiowe zewnętrzne spełniały wymagania WT2021, powinny mieć:

  • ciepłe skrzydło z termoizolacją w środku,
  • wypełnienia termiczne w ościeżnicy i progu,
  • przekładki termiczne w profilach ram,
  • ciepłe pakiety szybowe (o ile występują przeszklenia),
  • systemy uszczelek.

 

drzwi rodzaje

Wysoka izolacyjność termiczna – jak uzyskać najwyższe wskaźniki termoizolacyjne?

Wymaganą izolacyjność osiągniemy poprzez zastosowanie w przestrzeniach odpowiednich materiałów wypełniających. Bez względu na to, czy mamy drzwi aluminiowe pełne, czy z przeszkleniami, wnętrze skrzydła drzwiowego wypełniamy styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową.

 

Warstwa izolacji powinna mieć odpowiednią grubość – powyżej 10 cm. Dodatkowo w drzwiach aluminiowych, które dobrze przewodzą ciepło, stosujemy wkładki i przekładki termiczne. Wnętrze większych komór wypełniamy styropianem lub pianką poliuretanową. Między komorami profili ramowych umieszczamy element z materiału nieprzewodzącego ciepła, np. poliamidu.

Drzwi aluminiowe – wymagania dotyczące przeszkleń

Drzwi zewnętrzne nie muszą być całkowicie pokryte aluminium, żeby spełniały wymagania WT2021. Odpowiednią termoizolację zapewnią również drzwi aluminiowe przeszklone. W tego typu stolarce stosuje się specjalne pakiety szybowe, które dorównują właściwościami tym stosowanym w oknach.

 

drzwi na zewnątrz

 

Najlepiej sprawdzą się pakiety trzyszybowe, których komory wypełnione są argonem. Wyposażone są one dodatkowo w ciepłe ramki dystansowe pomiędzy szybami. Takie pakiety osiągają współczynnik przenikania ciepła U 0,5 lub 0,6 W/(m²·K). Mogą zatem stanowić przeszklenie w drzwiach wejściowych.

Dobra dźwiękochłonność drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe powinny nie tylko zapewniać odpowiedni komfort cieplny, ale także akustyczny. Modele aluminiowe doskonale radzą sobie z hałasem zewnętrznym. Przy zastosowaniu prawidłowego wypełnienia drzwi aluminiowe zewnętrzne mogą osiągnąć Rw na poziomie 40 dB, a nawet wyższym. Dla porównania drzwi wewnętrzne osiągają współczynnik Rw na poziomie 15 dB.

 

Aby drzwi zewnętrzne było maksymalnie dźwiękoszczelne, skrzydło wyposaża się w tzw. listwy uszczelniające, zamontowane w dolnej części. Podczas zamykania drzwi uszczelki opadają, zamykając szczelinę między skrzydłem a posadzką.

 

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi zewnętrzne PCV wzmacniane aluminium. Mają one właściwości drzwi aluminiowych, ale są znacznie lżejsze.

Antywłamaniowe drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe to pierwsza przeszkoda w dostaniu się do środka domu. Oprócz właściwości użytkowych warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczają budynek. Drzwi wzmocnione osiągają klasę RC2, a antywłamaniowe RC3 i RC4. W takich drzwiach stosuje się wypełnienia termiczne z najlepiej izolujących materiałów oraz wzmocnienia w postaci prętów lub blach stalowych oraz certyfikowane zamki.

 

drzwi

 

Warto wiedzieć, że wybierając drzwi antywłamaniowe, nie musimy rezygnować z przeszkleń. Dostępne są drzwi zewnętrzne szklane antywłamaniowe, które będą doskonałym zabezpieczeniem przed potencjalnym włamywaczem.

Odpowiedni montaż drzwi w domu

Musimy pamiętać o tym, że żadne drzwi nie osiągną wspomnianych parametrów, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Dotyczy to zarówno drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, bez względu na ich rodzaj.

 

Bardzo często dochodzi do nieprawidłowego założenia uszczelek lub zamocowania progu. Istotną rolę w montażu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych odgrywa równe osadzenie i wyregulowanie drzwi oraz wypełnienie ościeżnicy pianką.

Zwykle zgodnie z wymaganiami w budynku jednorodzinny mamy drzwi zewnętrzne 90 x 200 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drzwi aluminiowe zewnętrzne dwuskrzydłowe. Warto wtedy jeszcze dokładniej sprawdzić wszystkie miejsca montażu, szczególnie jeśli w grę wchodzi produkt droższy o wyższych parametrach użytkowych.

 

Na polskim rynku znajdziemy szeroki wybór drzwi aluminiowych zewnętrznych o znakomitych właściwościach. Koszt tego typu produktów zależy nie tylko od samego modelu, ale także od dodatkowego wyposażenia, typu klamki, progi czy pochwyt. Ceny zaczynają się już od 1000 zł.