Logo

Ty myślisz dom, my mówimy Alfa! ABC wyboru dobrego projektu domu

Dobrze zaprojektowany dom powinien być funkcjonalny, dostosowany do potrzeb i stylu życia rodziny, a przy tym atrakcyjny wizualnie. Jak jednak wśród tysięcy różnych propozycji znaleźć tę jedyną? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę i jakimi kryteriami się kierować.

Plan powierzchni domu w planie budynku

Projekt dostosowany do stylu życia rodziny i zasobności portfela inwestora

Wielu inwestorów wciąż wybiera projekt domu, mając na uwadze wyłącznie jego walory wizualne. Niestety nie zawsze fakt, że dom nam się podoba, oznacza, że będzie on również funkcjonalny. Dom, owszem, powinien wpisywać się w nasz gust, ale przede wszystkim musi być dopasowany do stylu życia, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także zasobności portfela inwestora.

Adaptacja projektu: dostosowanie konstrukcji do warunków panujących na działce

By uzyskać pozwolenie na budowę, wybrany projekt domu należy adaptować do działki. W praktyce oznacza to, że musi on zostać dostosowany do warunków lokalnych terenu, na którym ma być zbudowany, z uwzględnieniem:

  • wymiarów działki,
  • strefy wiatrowej, śniegowej i przemarzania,
  • ułożenia względem stron świata,
  • wytycznych określonych przez właściwy urząd gminy.

Architekt adaptujący projekt musi wykonać plan zagospodarowania terenu, czyli mapę działki z obrysem domu, przyłączami i instalacjami, małą architekturą czy zielenią. Na tym etapie można też wykonać zmiany w projekcie, wynikające zarówno z potrzeb inwestora, jak i konieczności dopasowania budynku do panujących warunków.

Rozplanowanie pomieszczen w domu

Warunki zabudowy a kubatura – jaka wysokość, szerokość i długość domu oraz kąt nachylenia dachu?

Jednym z kluczowych etapów wyboru odpowiedniego projektu domu jest także analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy, które są ustalane przez gminę. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego najlepiej sprawdzić jeszcze przed zakupem działki, gdyż może on narzucać zasady kształtowania ładu przestrzennego oraz warunki zabudowy danego terenu, w tym:

  • linię zabudowy,
  • maksymalną powierzchnię zabudowy działki,
  • bryłę, geometrię i kąt nachylenia dachu oraz układ połaci dachowych,
  • wysokość i liczbę kondygnacji budynku,
  • szerokość elewacji frontowej,
  • kolor dachu i elewacji.

Jeśli dla danej gminy plan miejscowy nie został uchwalony, niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla konkretnej działki.

Na jakie pytania należy odpowiedzieć przy wyborze właściwego projektu domu?

Po zmaganiach z planem miejscowym możemy skupić się już na wyborze projektu. W tym celu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak właściwie od niego oczekujemy? To najwyższy czas, by zastanowić się, jaką powierzchnię i ile kondygnacji ma mieć dom, jakie pomieszczenia mają się w nim znajdować czy jaki kształt powinna mieć bryła budynku.

Plan zagospodarowania domu na rzucie działki

Jaki typ domu: parterowy czy piętrowy?

Każdy typ domu – parterowy i piętrowy – ma swoje zalety. Domy parterowe są idealne dla osób, którym zależy na umieszczeniu wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie oraz prostym układzie komunikacyjnym i funkcjonalnym.

Do atutów tego rozwiązania zalicza się również odpowiednio niższe koszty wykończenia domu oraz z reguły krótszy czas budowy. Pamiętajmy jednak, że umieszczenie na jednej kondygnacji wszystkich pomieszczeń może wiązać się z koniecznością zakupu większej działki.

Z kolei w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym zaletą jest wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Taki układ jest uznawany za optymalny ze względu na funkcjonalność i komfort przyszłych mieszkańców oraz liczne możliwości rozplanowania pomieszczeń.

Szczególnie chętnie wybierane są projekty domów z poddaszem użytkowym. Są one ekonomiczne w budowie, nie wymagają tak dużej działki i mają mniejszą powierzchnię dachu – a to przekłada się na niższe koszty całego przedsięwzięcia.

Czy rozwiązanie domu z garażem jest dla nas priorytetem?

Kolejny aspekt to wybór między projektem domu z garażem a bez niego. Za pierwszym z nich przemawiają przede wszystkim względy praktyczne. Garaż w bryle budynku pozwala zaoszczędzić miejsce na działce i uniknąć konieczności przechodzenia z domu do stojącego na zewnątrz samochodu, więc niestraszne nam będą deszcz, śnieg czy mróz. Garaż może też służyć jako dodatkowe pomieszczenie, służące np. do przechowywania opon, rowerów czy narzędzi.

Plan pomieszczeń w domu

Dom bez garażu jest natomiast lepszym rozwiązaniem dla właścicieli małych działek lub takich o nietypowym kształcie. Niekiedy ograniczenia mogą wynikać również z miejscowego planu zagospodarowania. Taki projekt jest także naturalnym wyborem dla osób, które chcą, by garaż znajdował się w osobnym budynku lub – w wersji ekonomicznej – jego funkcję pełniła wiata garażowa.

Jaka powierzchnia domu? Dla ilu mieszkańców?

Funkcjonalność domu, a tym samym wygoda mieszkańców, w znacznej mierze zależy od powierzchni budynku. Jednak o ile przestronne wnętrza to niewątpliwa zaleta, wybierając metraż, miejmy na uwadze to, że duży dom z reguły generuje większe koszty związane choćby z jego bieżącym utrzymaniem czy ogrzewaniem.

Ogólnie przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny łączna powierzchnia domu powinna wynosić około 120-150 m². Przy rodzinie pięcio- i sześcioosobowej optymalny metraż to 150-250 m². Pamiętajmy jednak, że to, czy dom będzie wygodny i funkcjonalny, jest determinowane nie tylko przez jego powierzchnię, ale też właściwy układ pomieszczeń.

Przeczytaj: Jak wybrać odpowiedni projekt domu do 100 metrów kwadratowych?

Jaki kształt bryły budynku?

Najprostszy, a zarazem najlepszy wybór to budynek na planie kwadratu lub prostokąta. Dlaczego? W tym przypadku powierzchnia przegród zewnętrznych będzie niewielka w stosunku do kubatury domu parterowego czy piętrowego. To z kolei wpływa na obniżenie kosztów budowy domu, jak i późniejszych opłat wynikających z eksploatacji budynku.

Projekt domu Alfa 3 - rzut kondygnacji

Ile jesteśmy w stanie oszacować w kosztach budowy domu?

Budowa domu to przedsięwzięcie pochłaniające nie tylko czas, ale i pieniądze. Nic więc dziwnego, że zastanawiamy się, jaki dokładny kosztorys jesteśmy w stanie przygotować i na czym ewentualnie możemy zaoszczędzić. By uniknąć przykrych niespodzianek, powinniśmy rozsądnie zaplanować poszczególne etapy budowy.

Koszty związane z budową domu zmieniają się od kilku do kilkunastu procent w każdym roku, niemniej bez względu na ich wysokość w kosztorysie ująć należy:

  • cenę działki,
  • koszt uzbrojenia terenu,
  • ceny materiałów budowlanych,
  • koszt robót budowlanych,
  • standard i stan wykończenia budynku,
  • koszty dodatkowe: ekspertyzy, dokumentacje, opłaty notarialne.

Dlaczego projekt domu Alfa 3 to dobre rozwiązanie?

Alfa 3 to projekt domu nowoczesnego, energooszczędnego, a zarazem taniego w budowie. To niewielki, parterowy budynek z garażem oraz możliwością adaptacji poddasza. Wyróżniają go prosty, bezpretensjonalny design, dobrze zaprojektowane izolacje termiczne oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła, co sprzyja optymalizacji kosztów budowy i eksploatacji.

Projekt domu Alfa 3 98.35m² - wizualizacja frontu

Z parteru, którego metraż wynosi blisko 100 m², komfortowo mogą korzystać 2-3 osoby. Natomiast poddasze o powierzchni prawie 60 m² może zostać zaaranżowane na cele użytkowe lub gospodarcze. Pozwala to na dostosowanie projektu domu do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Projekt domu Alfa 3 98.35m² - wizualizacja tarasu

Trafny wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem. Zakładając jednak, że budujemy dom na całe życie, należy wziąć pod uwagę wszystkie istotne kwestie, porównać dostępne warianty, a przede wszystkim na podjęcie decyzji poświęcić odpowiednio dużo czasu.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść