Logo

Całoroczny czy sezonowy domek letniskowy? Ile kosztuje budowa domku letniskowego i działkowego bez pozwolenia?

Lokatorzy mieszkań często odczuwają brak własnego ogródka. Doskonałym rozwiązaniem są ogródki działkowe lub działka letniskowa poza miastem. Aby komfortowo spędzać czas, niezbędny będzie domek. Jak wyglądają procedury związane z budową takiej nieruchomości i jak wygląda budowa domku na działce?

Domek letniskowy - jaki to koszt?

Domek letniskowy – jakie warunki musi spełniać w myśl przepisów?

Prawo budowlane nie definiuje obiektu pod nazwą domek letniskowy. W artykule 29 znajdziemy informację o tym, że domek bez pozwolenia to budynek rekreacji indywidualnej. Oznacza to, że obiekt przeznaczony jest do sezonowego odpoczynku. Idąc tym tropem, dowiadujemy się, że zarówno domek letniskowy, jak i dom całoroczny nie mogą przekroczyć wymiarów 35 m2 w podstawie. Dzięki takim wymiarom budowa domku letniskowego nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia budowy w starostwie powiatowym.

Tego typu obiekty przeznaczone są do użytkowania tymczasowego, w szczególności latem. Wynika to z faktu, że nie mają one instalacji grzewczej. Na zgłoszenie możemy także wznieść domek całoroczny. Jeśli chodzi o dom letniskowy całoroczny, definicja, jak sama nazwa wskazuje, mówi o tym, że to budynek, który budowany jest w technologii pozwalającej użytkować go bez względu na porę roku.

Domek letniskowy – czy i kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Domek o wymiarach 35 m2 w podstawie nie wymaga składania dokumentacji o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak wartość ta zostanie przekroczona, to bez względu na to, czy w grę wchodzi budowa domku letniskowego czy całorocznego, bez izolacji, instalacji elektrycznej i sanitarnej, to taki obiekt uznaje się za budynek mieszkalny. Oznacza to, że do jego wzniesienia niezbędne jest pozwolenie na budowę. To niezwykle ważna różnica, która wiąże się ze znacznie większą ilością dokumentów, formalności i dłuższym czasem oczekiwania na decyzję.

Biały domek sezonowy z obszernym tarasem i rabatką

Domek letniskowy – jak zgłosić budowę domu letniskowego?

Jeśli zamierzamy budować domek letniskowy na zgłoszenie,projekt możemy wybierać od razu, ponieważ cała procedura nie potrwa zbyt długo. Zgodnie z prawem budowlanym dokumenty dotyczące zgłoszenia budowy należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Wzór zgłoszenia budowy domku letniskowego z łatwością znajdziemy w Internecie lub na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Do zgłoszenia potrzebnych będzie kilka dodatkowych dokumentów:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością;
  • projekt domku z określeniem wymiarów oraz otworów okiennych i drzwiowych;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapkę działki;
  • dodatkowe dokumenty wymagane indywidualnie.

Zgłoszenia należy dokonać, zanim rozpocznie się budowa domku letniskowego krok po kroku. Urząd ustawowo ma 21 dni na odpowiedź. Jeśli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu lub nie poprosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów, można zaczynać.

Budowa bez zezwolenia, czyli projekty domów do 35 m2

Budowa bez pozwolenia do 35 m2 daje mnóstwo możliwości, ponieważ wbrew pozorom na tych kilkudziesięciu metrach jesteśmy w stanie zmieścić funkcjonalną przestrzeń na weekendy czy kilkudniowe wypady na działkę. Szeroki wybór projektów domów drewnianych pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do oczekiwań i potrzeb wszystkich użytkowników. W zależności od konkretnej lokalizacji, a tym samym zagospodarowania terenu, domy letniskowe mogą być parterowe lub piętrowe. Jedynym zastrzeżeniem jest fakt, że nie powinny one przekraczać 5 m wysokości.

Projekt domu Przygoda 2 D, wizualizacja 1
Projekt domu Przygoda 2 D 34.67m²

Domek letniskowy w konstrukcji szkieletowej

Jeśli zależy nam na tym, aby budowa domku z drewna przebiegła sprawnie i szybko, warto rozważyć projekt małego domu kanadyjskiegoBudowa domu w konstrukcji szkieletowej polega na ustawieniu i połączeniu na przygotowanym wcześniej fundamencie gotowych elementów domu. Dzięki czemu domek letniskowy powstaje w kilka dni i praktycznie do razu można się do niego wprowadzać.

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego i jaki jest koszt za metr kwadratowy całorocznego budynku letniskowego?

Na ostateczną wycenę domku letniskowego ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy jest to budynek sezonowy czy domek całoroczny. Dodatkowo na koszt składa się czas budowy, wynagrodzenie dla firmy montującej lub budującej czy wybrany projekt. Prosty domek letniskowy do użytkowania sezonowego ok. 20 m2 z fundamentem, prostymi instalacjami, dachem i tarasem kosztuje ok. 40 000 zł. Kwestia wyceny wygląda zupełnie inaczej w przypadku domu całorocznego. Tutaj za budynek 35 m2 w stanie pod klucz trzeba zapłacić ok. 130 000 zł.

Domek sezonowy na wąskiej działce

Domek letniskowy to doskonała strefa do odpoczynku, spędzenia weekendów poza hałasem miasta czy zorganizowania grilla w gronie przyjaciół. Dodatkowe miejsce na łonie natury docenią szczególnie lokatorzy mieszkań, szczególnie że budowa domku letniskowego do 35 m2 wymaga minimum dokumentów i procedur.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść