Projekty domów drewnianychh

(12 projektów) zwiń opisy

Domy drewniane mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tzw. technologii “tradycyjnych”, którymi określa się często budynki murowane. Nazewnictwo to może dziwić, zważywszy na fakt że budownictwo drewniane było praktykowane w Europie od tysięcy lat. Mówimy tutaj jednak głównie o konstrukcjach szkieletowych, spopularyzowanych najbardziej na kontynencie amerykańskim.
Prezentowane przez nas budynki drewniane zostały przewidziane jako projekty domów letniskowych lub sezonowych. Mogą one jednak z powodzeniem służyć jako niewielkie mieszkanie całoroczne. Dostępne są również drewniane garaże oraz altany ogrodowe. Dzięki swojej niewielkiej powierzchni, na ogół nie przekraczającej 60 m², są one doskonałym wyborem na mniejsze działki, czy też jako garaż zewnętrzny lub budynek pomocniczy/gościnny przy domu.

Budynki wykonane z drewna posiadają niewątpliwy urok. Domy przynależne tej kategorii są kameralne, łatwe w utrzymaniu i przyjazne swym użytkownikom. Projekty te zawierają taki rozkład pomieszczeń, by zapewnić najwyższy komfort i wygodę nawet przy ograniczonej przestrzeni. Wyposażone zostały w podstawowe pomieszczenia, takie jak kuchnia połączona zazwyczaj z jadalnią (kuchnia w formie aneksu), pokój dzienny, łazienka i pokój sypialny. Mniej wyraźnie, niż w większych domach oddzielone są od siebie części nocne i dzienne. Dodatkowym atutem bywa obecne w naszych projektach przynajmniej jedno pomieszczenie gospodarcze. Może być zagospodarowane w formie spiżarni czy pomieszczania na różnego rodzaju sprzęty i rzeczy, których nie używa się na co dzień.
Z kolei o ergonomii oraz energooszczędności świadczy wykorzystanie najnowszych technologii budowlanych, technik izolacyjnych i odpowiednich wysokiej jakości materiałów.
Czy wybór pada na dom drewniany, czy jakikolwiek inny, należy pamiętać o standardach budowlanych wynikających z Planu zagospodarowania przestrzennego i Warunków zabudowy. Istotna jest bowiem odległość budynku od granicy działki. Równie ważne są takie kwestie, jak umiejscowienie okien na określonych ścianach i orientacja domu względem stron świata. Przemyślenie wszystkich powyższych kwestii zagwarantuje, że sam proces budowy, jak i późniejsze użytkowanie domu będzie przyjemnym i rozwijającym doświadczeniem.