Logo

Czym jest dom hybrydowy? Wady i zalety ekologicznych budynków hybrydowych

Kategorie: Technologie

Domy ekologiczne wybudowane w systemie hybrydowym wyróżniają się zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które przekładają się na wysoką energooszczędność. Są tanie w utrzymaniu, a przy tym przyjazne środowisku i mieszkańcom.

dom z instalacjami hybryda
Domy hybrydowe - ekologiczne i oszczędne

Dom hybrydowy ­­­­– co to takiego?

Nowoczesny dom powinien nie tylko zapewniać bezpieczne i komfortowe warunki do życia. Obecnie istotny jest także wpływ budynku na środowisko i koszty jego eksploatacji. Aby połączyć te wszystkie aspekty, powstała koncepcja domu hybrydowego. Inwestycje tego typu przypominają projekty domów energooszczędnych lub pasywnych zasilanych odnawialnymi źródłami energii.

Kluczowe jest zastosowanie sprawnie działającego układu instalacji takich jak rekuperacja, pompa ciepła, zbiornik na deszczówkę, panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Można także zainwestować w turbinę wiatrową i bio oczyszczalnię. Wszystkie elementy powinny zostać wkomponowane w bryłę budynku już na etapie projektowania, by uzyskać sprawnie działający układ.

Aby efektywnie zarządzać energią pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, konieczne jest zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności termicznej budynku. W tym celu stosuje się między innymi wysokiej klasy prefabrykaty keramzytowe, wełnę skalną czy pasywne okna z aluminiowymi ramami i szkłem niskoemisyjnym.

Domy hybrydowe wpisują się w ekologiczny trend w budownictwie i wychodzą naprzeciw zmianom klimatycznym. Ich zaletą są niskie koszty eksploatacji i komfort użytkowania. Wśród wad trzeba wymienić wysokie koszty budowy związane z nowoczesnymi materiałami i technologiami. Problematyczne może być także znalezienie fachowców, którzy mają doświadczenie w stosowaniu zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Budownictwo przyszłości ekologiczne domy pasywne - zalety i wady

Ile kosztuje dom hybrydowy?

Wybierając budowę domu w systemie hybrydowym, musimy liczyć się z wyższymi kosztami materiałów i instalacji. Inwestujemy w fotowoltaikę, pompę ciepła i wiele innych urządzeń, dzięki którym będziemy pozyskiwać energię i dystrybuować ją w mieszkaniu. Droższe są także wysokiej jakości materiały – niskoemisyjne okna czy izolacja o korzystnych parametrach. Cena domów ekologicznych to około 500-700 tysięcy złotych.

Zwolennicy tańszych rozwiązań mogą zwrócić uwagę na projekty domów tanich w budowie, które również spełniają standardy energetyczne, choć nie wykorzystują pełni możliwości związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Na czym można zaoszczędzić, decydując się na ekologiczny dom?

Choć za projekty hybrydowe trzeba sporo zapłacić, to inwestycja z czasem zaczyna się zwracać. Przyjmuje się, że koszty fotowoltaiki zwracają się po 8-12 latach, dzięki opcji sprzedaży nadwyżek energii do sieci. Systemy hybrydowe przypominają więc projekty domów plusenergetycznych, które nie tylko nie generują kosztów, ale nawet umożliwiają czerpanie pewnych zysków.

Budynek wykazujący minimalne zużycie energii - co ma wspólnego OZE i hybryda?
Budynek wykazujący minimalne zużycie energii - co ma wspólnego OZE i hybryda?

Efektywność energetyczna budynku i korzystanie z odnawialnych źródeł energii przekładają się na bardzo niskie koszty utrzymania ekologicznego domu. Oszczędzamy na takich aspektach jak:

  • prąd – dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki i turbiny wiatrowej będziemy mogli pozyskiwać energię ze słońca i wiatru;
  • gaz – kolektory słoneczne pozwolą na darmowe ogrzewanie wody;
  • opał – dom hybrydowy ogrzejemy pompą ciepła wspomaganą rekuperacją, a niskoemisyjne okna zapobiegną uciekaniu ciepła z wnętrza budynku, obniżając zapotrzebowanie na energię cieplną;
  • woda – zbiornik na deszczówkę umożliwi wykorzystanie wód opadowych np. do podlewania ogrodu;
  • wywóz ścieków – dzięki bio oczyszczalni ograniczymy częstotliwość opróżniania zbiornika na nieczystości.

Produkcja energii i ogrzewanie wody – jak wykorzystać słońce i wiatr?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ekologicznych domach to bardzo ważna kwestia. Na dachu budynku montuje się panele fotowoltaiczne, które umożliwiają przekształcanie energii cieplnej w elektryczną. Fotowoltaika wspierana jest przez turbiny wiatrowe – wolnostojące lub przydomowe.

Jeśli słońca lub wiatru brakuje (na przykład w okresie zimowym), prąd jest pobierany z powszechnej sieci energetycznej traktowanej. Podłączenie do sieci to nie tylko rozwiązanie awaryjne, ale także sposób na sprzedaż nadwyżek energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że dom może nawet przynosić pewne zyski.

Czym tak naprawdę jest dom hybrydowy?

Budowa domu pasywnego czy hybrydowego zakłada także montaż kolektorów słonecznych. Instalacje wyglądają podobnie jak panele fotowoltaiczne i również bazują na wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Nie przekształcają jednak energii cieplnej w elektryczną, dlatego sprawdzają się jako metoda ogrzewania wody użytkowej.

Odzysk ciepła i ogrzewanie w domach hybrydowych

Utrzymanie wysokiego standardu energetycznego jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania budynków hybrydowych. Istotne są dwie kwestie – dobór materiałów budowlanych, które zapewnią doskonałą izolacyjność termiczną, a także przemyślanych metod ogrzewania domu.

Podstawową metodą ogrzewania stosowaną w nowoczesnych domach hybrydowych jest pompa ciepła. Urządzenie pobiera ciepło z gruntu lub powietrza i dystrybuuje je w pomieszczeniach. Wsparciem dla takiej instalacji jest rekuperacja, czyli system odzyskiwania ciepła wytwarzanego podczas działania wentylacji mechanicznej. Inwestorzy zainteresowani budową domu ekologicznego powinni przeczytać, ile można zaoszczędzić na odzysku ciepła z rekuperacji.

Domy hybrydowe budowane są w różnych technologiach
Domy hybrydowe budowane są w różnych technologiach

Domy hybrydowe to prawdziwa przyszłość budownictwa jednorodzinnego. Łączą w sobie technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zachowanie wyśrubowanych standardów energetycznych. Ekologiczny dom jest przyjazny środowisku i mieszkańcom, którzy zyskują komfortowe warunki do życia.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść