Logo

Idealne łóżko do sypialni – jak je wybrać?

Jak zadbać o maksymalny komfort nocnego wypoczynku? Warto wybrać solidne łóżko do sypialni, które zapewni naszemu ciału wygodę, a głowie pozwoli oderwać się od codziennych problemów. Jaki mebel okaże się najlepszy zarówno pod kątem praktycznym, jak i dekoracyjnym? Sprawdźmy!

Komfort snu – najważniejsza rola łóżka do sypialni
Komfort snu – najważniejsza rola łóżka do sypialni

Komfort snu – jakie łóżko do sypialni wybrać?

Na nasz komfort codziennego snu będzie się składało wiele elementów, z czego najważniejszym jest oczywiście wybór wygodnego, nowoczesnego łóżka do sypialni. Do kluczowych aspektów wpływających na nasz wypoczynek należą wielkość mebla, twardość materaca i wysokość, na jakiej jest on ułożony. Nie bez znaczenia dla naszego snu okaże się także miejsce, w którym ustawimy łóżko.

Ponadto kompletne łóżko do sypialni powinno być zwyczajnie atrakcyjne wizualnie i dopasowane do charakteru wystroju otoczenia. Zwróćmy też uwagę na jego funkcjonalność – obecność wezgłowia czy skrzyń do przechowywania pościeli. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, wybór idealnego – wygodnego i solidnego – łóżka do sypialni zdaje się skomplikowane. Przekonajmy się, czy jest tak w rzeczywistości!

Optymalne wymiary łóżka do sypialni

Wymiary łóżka do sypialni bez trudu dopasujemy do własnych potrzeb – oferta mebli jest tak duża, by bez trudu spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Szerokość łóżka może być mniejsza (ale nie musi!), jeśli planujemy sypialnię dla jednej osoby. W przypadku łóżek małżeńskich wygodniejsze z pewnością okażą się większe meble.

Łóżko do sypialni a piękne wnętrze
Łóżko do sypialni a piękne wnętrze

Komfort snu dwóm osobom zapewni już łóżko do sypialni 160 × 200 cm, choć jeśli mamy w pomieszczeniu dość miejsca, warto zastanowić się nad wyborem większego modelu – 180 × 200 cm, a nawet 200 × 200 cm! Szerokość łóżka pojedynczego wynosi ok. 80-120 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by do sypialni singla wstawić obszerniejszy, a tym samym wyjątkowo wygodny mebel.

Szukając idealnego wymiaru łóżka do sypialni, weźmy też pod uwagę wielkość samego pomieszczenia. Czasami może się ono okazać zwyczajnie za małe, by wstawić do niego największy mebel do spania, wówczas powinniśmy poszukać innego, kompromisowego, ale zapewniającego optymalny komfort, rozwiązania tej sytuacji.

Kompletne łóżko do sypialni czy osobno rama i materac?

Najpopularniejszym rozwiązaniem podczas dobierania najlepszego łóżka do sypialni jest samodzielne kompletowanie jego poszczególnych elementów – mianowicie ramy i materaca. Ma to ogromne zastosowanie praktyczne, ponieważ szukając stelaża, możemy kierować się jedynie jego estetyką i perfekcyjnie dopasować go do wystroju naszej sypialni. Z kolei materac ma pełnić funkcję użytkową – tutaj ważna będzie jego twardość, która w ogromnej mierze wpływa na jakość naszego snu. Do wyboru mamy materace z wkładem sprężynowym kieszeniowym, wykonane z piany termoelastycznej lub piany wysokoelastycznej, czy też w pełni antyalergiczne wkłady lateksowe. Więcej o wyborze materaca w artykule: Wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac to podstawa w urządzaniu sypialni – jaki rodzaj i wielkość wybrać.

Materac jako najważniejszą częścią łóżka - rodzaje materacy
Materac jako najważniejszą częścią łóżka - rodzaje materacy

Alternatywą dla kupowania osobno ramy i materaca są kompletne łóżka do sypialni – inaczej zwane łóżkami kontynentalnymi. Są to meble gotowe, a więc składające się z zabudowanego stelaża i zintegrowanego z nim materaca. Takie łóżka wyróżniają się luksusowym charakterem – najczęściej są tapicerowane, obszerne i dość wysokie, co ma ułatwiać zmienianie pozycji z leżącej na stojącą np. osobom starszym czy kobietom w ciąży.

Dodatkowe elementy – wezgłowia i pojemniki na pościel

Jakie łóżko do sypialni zapewni nam idealną wygodę na co dzień, nie tylko podczas snu? Warto zastanowić się nad wyborem modelu z wezgłowiem. Element ten nie jest niezbędny do komfortowego zasypiania, ale zdecydowanie przydaje się wtedy, gdy przed snem lubimy poczytać książki w pozycji siedzącej lub oglądać filmy i seriale. Co więcej, taki zagłówek stanowi ochronę ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, a więc pozwala zachować estetykę pomieszczenia na dłużej.

Warto także zdecydować się na łóżko do sypialni z pojemnikiem na pościel. Nawet jeśli nasza sypialnia przez cały dzień jest zamknięta i nie czujemy potrzeby codziennego chowania kołder i poduszek, z pewnością docenimy dodatkowe miejsce do przechowywania. Okaże się idealne na czyste poszewki, które będziemy mieć zawsze pod ręką, gdy zechcemy odświeżyć nasze miejsce spania.

Ustawienie łóżka w sypialni dostęp z obu stron
Ustawienie łóżka w sypialni dostęp z obu stron

Jeśli natomiast kupujemy łóżko do sypialni z materacem, przyjrzyjmy się ramie i znajdującemu się w niej stelażowi – niektóre modele pozwalają na dwu-, trzypoziomową regulację jego wysokości, abyśmy mogli w razie potrzeby podwyższyć lub obniżyć położenie materaca.

Jakie łóżko do sypialni – wybieramy stylistykę mebla

Wymarzona sypialnia w romantycznym stylu? Minimalistyczny design skandynawski? A może czerpiący z nowoczesnych form wystrój industrialny? Naszą sypialnię możemy urządzić tak, jak chcemy, a pomoże nam w tym szeroka dostępność łóżek o rozmaitym wyglądzie.

Do wyboru mamy ramy wykonane z różnych materiałów. Nowoczesne łóżko do sypialni będzie miało bardzo prostą, pozbawioną zdobień konstrukcję, natomiast to mające nadawać otoczeniu przytulny charakter wyróżni się dekoracyjną formą metalowej, zdobionej ramy lub ciepłego wyglądu drewnianych materiałów. Oryginalnym pomysłem jest także stworzenie ramy łózka z palet – z pewnością przypadnie on do gustu osobom lubiącym majsterkować i szukającym tanich i ekologicznych rozwiązań. Do sypialni w stylu glamour dobrym wyborem mogą się natomiast okazać łóżka tapicerowane – dzięki temu, że są wykończone miękkimi, luksusowymi tkaninami, będą otwarcie zachęcały do codziennego wypoczynku.

Wygląd łóżka - łóżek tapicerowane czy kontynentalne
Wygląd łóżka - łóżek tapicerowane czy kontynentalne

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Jak zaprojektować wygodną sypialnię? To zadanie może okazać się wyzwaniem, szczególnie jeśli nasza sypialnia jest mała lub znajduje się na poddaszu.

Łóżko w sypialni powinno być ustawione tak, by widoczne z niego były drzwi do pomieszczenia – zapewni nam to komfort psychiczny podczas wypoczynku. Dodatkowo nie powinno być ustawione tuż pod oknem ani zaraz przy ścianie – po obu stronach łóżka musi być zachowana przestrzeń, by możliwe było wygodne wchodzenie do niego, a także znalazło się miejsce na szafkę nocną. W sypialni na poddaszu możemy natomiast ustawić mebel tak, by wezgłowie znajdowało się pod skosem – jednak tylko pod warunkiem, że nie będziemy uderzali głową o sufit podczas pobudki o poranku.

Teraz wybór idealnego łóżka do sypialni nie powinien być już tak skomplikowany. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim ustalenie naszych oczekiwań i zwrócenie uwagi na pełną funkcjonalność wymarzonego mebla. Tym sposobem możemy stworzyć przestrzeń do spania, która będzie nie tylko komfortowa, ale też zachwyci nas swoim designem.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść