Logo

Jak praktycznie wykorzystać przestrzeń na poddaszu?

Projekty domów z poddaszem użytkowym są bardzo popularne – dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bowiem zyskać dodatkową powierzchnię użytkową, a nawet niskie poddasze nadaje się na sypialnię. Warto jednak wszystko dobrze zaplanować, by móc stworzyć idealną aranżację. Jak zagospodarować skosy na poddaszu?

Gabinet na poddaszu - pracownia

Dlaczego wnętrza na poddaszu tak trudno zaaranżować?

Aranżacja niskiego poddasza nie jest łatwa– jeśli chcemy, by zamiast strychu w naszym domu znalazło się więcej pokoi, powinniśmy się bardzo dobrze zastanowić, jak wykorzystać dostępną przestrzeń. Trudności wynikające z wyposażenia takich wnętrz wynikają z ograniczonego miejsca pod skosami – wymuszają one korzystanie z rozwiązań kompromisowych, takich jak specjalne meble pod skosy.

Do takich pomieszczeń na pewno nie wstawimy regałów czy szaf, a także będziemy musieli dobrze przemyśleć umiejscowienie biurka. Wiele jednak będzie zależało od powierzchni, jaką będziemy mieli pod dachem, oraz od wysokości poddasza użytkowego.

Jak obliczyć powierzchnię pod dachem dwuspadowym?

Użytkową powierzchnię poddasza oblicza się zgodnie z normą PN ISO 9836 z 1997 r., która mówi, że zalicza się do niej jedynie ta część pod dachem, która ma 1,9 m lub więcej wysokości – wszystko, co jest niższe, zalicza się tylko do powierzchni pomocniczej.

Przestrzeń sypialna na poddaszu

Warto jednak wiedzieć, że istnieje także druga, starsza norma PN-70/B-02365 – choć przeważnie za oficjalną uznaje się nowszą, starsza nigdy nie została zdezaktualizowana, a zatem w świetle prawa nadal może być używana. Przyjmuje ona, że powierzchnię, której wysokość poddasza użytkowego jest równa lub wyższa niż 2,20 m, liczy się w 100%, od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%, a poniżej 1,4 m nie wlicza się.

Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu?

Planowanie wykończenia strychu zacznijmy od rozważań, jak zagospodarować skosy na poddaszu. Zastanówmy się, które rozwiązania uda nam się zastosować, a które będą nietrafione.

  • Pod skosem z powodzeniem możemy ustawić łóżko – nawet na niskim poddaszu sypialnia może okazać się dobrym pomysłem, pod warunkiem, że przy łóżku będzie się można wyprostować.
  • Szafki pod skosem to także dobry wybór, musimy jednak zadbać o to, by były one idealnie dopasowane do kąta nachylenia dachu.
  • W pomieszczeniach, w których skosy sięgają posadzki, nie jesteśmy skazani na porażkę – w takich miejscach możemy zrobić schowki, jednak przechowujmy w nich rzeczy, których używamy rzadko lub sezonowo.
  • A może WC pod skosem? To dobry wybór, pod warunkiem, że pozwala nam na to wysokość ścianki kolankowej.
Łazienka na poddaszu aranazacja

Jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń pod ścianką kolankową?

Ścianka kolankowa stanowi oparcie dla dachu – im jest wyższa, tym więcej miejsca zyskujemy do zagospodarowania. Najlepiej, jeśli ma więcej niż 80 cm wysokości, wówczas możemy pomyśleć o jej funkcjonalnym wykorzystaniu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie zabudowy z płyt g-k – dzięki temu nie musimy szukać idealnie pasujących mebli, a jesteśmy w stanie zapewnić sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania. To świetny wybór w szczególności podczas aranżacji niskiego poddasza.

Meble modułowe i pod wymiar na poddasze – półki czy szuflady?

Szukając mebli pod skosy, możemy rozważyć zakup mebli modułowych lub na wymiar – te pierwsze, choć tańsze, o wiele trudniej dopasować idealnie do potrzeb pomieszczeń pod dachem. W przypadku szafek pod skosy na wymiar mamy natomiast pewność, że w 100% zagospodarujemy dostępną przestrzeń.

Drugą kwestią, jaką musimy rozważyć, jest wybór sposobu przechowywania w szafkach pod skosami – lepiej sprawdzą się tutaj półki czy szuflady? Druga opcja okaże się znacznie praktyczniejsza.Meble pod skosami mogą bowiem sięgać głęboko, w szczególności w dolnych partiach. Aby je maksymalnie wykorzystać, wybierzmy długie szuflady, które dadzą nam łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów.

Meble modułowe na poddaszu

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami w sypialni?

Decydując się na sypialnię na niskim poddaszu, przemyślmy ustawienie łóżka i innych elementów wyposażenia.

  • Łóżko – z powodzeniem może znaleźć się pod ścianą ze skosem, ponieważ podczas spania nie potrzebujemy dużej wysokości poddasza użytkowego. Wystarczy tyle, by w czasie wstawania nie uderzać głową o sufit.
  • Komoda –to idealna szafka pod skosy – niska i wyposażona w szuflady. Stworzy miejsce na ubrania i inne przedmioty. Zanim jednak ją kupimy, upewnijmy się, że gdy ustawimy ją pod ścianą, będziemy mogli przy niej wygodnie stanąć.
  • Garderoba – jeśli pomieszczenie sypialni na niskim poddaszu jest duże, możemy pokusić się także o zrobienie garderoby – warto w niej wykorzystać modułowe rozwiązania w postaci półek pod skosy, szuflad i drążków na odzież.

Przestrzeń pod skosami w pokoju dziecięcym – jak ją zaaranżować?

Co zrobić z przestrzenią pod skosami w pokoju dziecięcym? To idealne miejsce na duże kufry, w których nasze pociechy mogą trzymać swoje ulubione zabawki, a ponieważ same są niewysokie, będą bezpiecznie korzystały z tej przestrzeni. Dla większych dzieci ściana ze skosem to idealne miejsce na biurko, w szczególności wtedy, gdy w pokoju są lukarny – wówczas dodatkowym atutem będzie widok na niebo w czasie nauki. Dziecięcy pokój wymaga również sporej liczby mebli na ubrania, zabawki, gadżety czy hobbystyczne kolekcje – półki pod skosy i szafki na wymiar to najlepsze wyjście.

Meble wypoczynkowe na poddaszu

Czy pod skosem da się zaaranżować funkcjonalną garderobę? Sprawdź funkcjonalny projekt mieszkania na poddaszu

Poddasze to bardzo wdzięczne miejsce do stworzenia garderoby – umiejscowiona obok sypialni zapewni nam komfort i wygodę podczas codziennego szykowania się do wyjścia z domu. Aby ułatwić sobie aranżowanie takiej przestrzeni na niskim poddaszu, skorzystajmy z gotowego projektu domu z poddaszem użytkowym i zaplanowaną garderobą. Oto kilka z nich:

Absynt II 194,89 m²,

Jak widać, funkcjonalną garderobę na poddaszu można zaplanować także w domu, którego powierzchnia użytkowa ma mniej niż 100 m². Więcej projektów domów z poddaszem użytkowym na naszej stronie.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść