Logo

Komfort cieplny na poddaszu: jak zadbać o optymalną temperaturę?

Kategorie: ogrzewanie

Wyjątkowy klimat i możliwość ciekawej aranżacji wnętrza to z pewnością atuty mieszkania na poddaszu. Wiele osób obawia się jednak zbyt wysokich temperatur w lecie i zbyt niskich w zimie. Wykorzystanie odpowiednich materiałów pozwala rozwiązać ten problem i zwiększyć komfort cieplny na poddaszu. zaizolowane poddasze Wybór domu z poddaszem użytkowym to korzystniejsza oferta cenowa i funkcjonalny układ pomieszczeń, które można rozlokować na powierzchni użytkowej poddasza. Wielu właścicieli domów tego rodzaju szuka odpowiedzi na pytanie: jak obniżyć temperaturę na poddaszu w miesiącach letnich?

Jak zadbać o optymalną temperaturę na poddaszu?

Lato to czas, który kojarzy się z komfortowym wypoczynkiem. Jednak mieszkańcy lokali na poddaszu często inaczej postrzegają tę porę roku. Choć ich marzeniem jest chłodne poddasze latem, to panująca tam w upalne dni zbyt wysoka temperatura, skutecznie zabiera im radość z ciepłych miesięcy. docieplanie pomiędzy płytami a stropem Jak zatem poradzić sobie z przegrzewaniem poddasza i obniżyć tam temperaturę latem? Z pewnością sprawdzoną i skuteczną metodą jest zamontowanie systemu klimatyzacji. Jednak często bywa to dość kosztowne, nie tylko przy zakupie, ale i w późniejszym użytkowaniu. Nie wszyscy też dobrze się czują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Więcej o wentylacji poddasza pisaliśmy w tym artykule. Z kolei w zakresie konstrukcji bardzo ważna jest odpowiednia termoizolacja dachu.

Rekomendowana grubość wełny na poddaszu układana w dwóch warstwach

O ile na nie ma większego znaczenia to, jaka temperatura panuje na poddaszu nieużytkowym, to na pewno ma to znaczenie w używanym na co dzień pomieszczeniu. Aby temperatura panująca na zewnątrz nie miała zbyt dużego wpływu na to, ile stopni Celsjusza będzie wewnątrz, zwłaszcza w pomieszczeniach na poddaszu, konieczne trzeba pomyśleć o dobrym ociepleniu całego budynku, w tym obszaru poddasza. całość rur rekuperatora Choć najczęściej stosuje się tu wełnę izolacyjną o grubości 15 cm, fachowcy radzą, aby w przypadku pomieszczeń znajdujących się pod samym dachem użyć warstwy ocieplenia o grubości 25-30 cm. Pozwoli to rozwiązać problem przegrzewania się mieszkania latem. Jaką wełnę wybrać na poddasze, pisaliśmy w tym artykule.

Zasłony na oknach dachowych od zewnątrz – sposoby niwelowanie nasłonecznienia na poddaszu

Jak więc zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? Z pewnością w obniżeniu temperatury na poddaszu spowodowanej zbyt dużym nasłonecznieniem może pomóc zastosowanie rolet zewnętrznych. Rolet te, zarówno w lecie, jak i podczas pozostałych okresów w roku, zapewniają optymalną temperaturę we wnętrzu. Jest to możliwe, ponieważ prawie całkowicie redukują przedostawanie się do mieszkania promieni słonecznych. Gdy natomiast na zewnątrz jest chłodno, pozwalają zatrzymać ciepło we wnętrzu, gdyż skutecznie podnoszą izolacyjność okna. instalacja rekuperatora na poddaszu To wszystko sprawia, że temperatura na strychu latem i zimą może zostać utrzymana na komfortowym poziomie. W dodatku pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd potrzebny do działania klimatyzacji lub ogrzewania. Z kolei dla osób, które cenią sobie prywatność, z pewnością atutem będzie również fakt, że przy użyciu takich rolet możliwe będzie uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia.

Jak obniżyć latem temperaturę na poddaszu i wyeliminować problem przegrzewanie się poddasza latem?

W każdym wnętrzu istotne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Odpowiednia wentylacja jest niezbędna w każdym projekcie domu. Wentylacja usuwa z wnętrz zanieczyszczenia, m.in. dwutlenek węgla oraz nadmiar wilgoci, a wraz ze świeżym powietrzem dostarcza tlen. Jej działanie doceniają szczególnie osoby, które zastanawiają się, co zrobić, żeby na poddaszu było chłodniej. Zwłaszcza że na tej kondygnacji instalacja wydajnej wentylacji może być utrudniona, przez co bywa tam duszno i gorąco. rozłożenie rur do rekuperatora Warto uzupełnić stosowaną tu najczęściej wentylację grawitacyjną, która dzięki ciągowi kominowemu wymienia zużyte ciepłe powietrze na świeże i chłodniejsze, o tzw. wywiewki. Choć nie są one tak skuteczne jak kominy, to odczuwalnie poprawiają wymianę powietrza na poddaszu.

Jakie rośliny trzymać na poddaszu?

Dla utrzymania świeżego powietrza na poddaszu znaczenie mają także hodowane tam rośliny. W ciągu dnia pochłaniają one dwutlenek węgla, a nocą wytwarzają tlen. Poza tym dzięki parowaniu wody z liści i podłoża nawilżają też powietrze. W przypadku mieszkania na poddaszu warto zainteresować się tymi gatunkami, które mają szczególne właściwości oczyszczające. Wówczas nie tylko efektownie ozdobią mieszkanie, lecz także sprawią, że to, co wdychamy, będzie dla nas znacznie zdrowsze. Według naukowców trzy duże lub sześć małych kwiatów doniczkowych może zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu. Do najskuteczniejszych w tym zakresie należą: skrzydłokwiat, paprotka, trzykrotka, nefrolepis, bluszcz pospolity, palma kencja, epipremnum złociste i dracena. montaż rekuperacji na poddaszu Dzięki nim wnętrze z pewnością zyska wyjątkowy klimat na wielu płaszczyznach. Odpowiednie rośliny szczególnie polecane są jako ważny element aranżacji sypialni na poddaszu. Wbrew pozorom ściany na poddaszu można ciekawie zagospodarować, tworząc przytulną i funkcjonalną przestrzeń. ocieplone poddasze przykryte plytami Zastosowanie wymienionych sposobów na upał na poddaszu z pewnością sprawi, że mieszkanie tam stanie się prawdziwą przyjemnością. Pozwoli również tam czuć całkowicie komfortowo bez względu na porę roku.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść