Logo

Lodówka wolnostojąca lub do zabudowy – najważniejsze informacje

Kategorie: Blog

Lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD do domu – to właśnie dzięki niej możemy bezpiecznie przechowywać żywność przez dłuższy czas. Jakie są dostępne rodzaje lodówek i na jakie funkcje lodówek powinniśmy zwrócić uwagę, szukając idealnego sprzętu do własnej kuchni?

Kupujemy lodówkę. Na co zwracać szczególną uwagę?
Kupujemy lodówkę. Na co zwracać szczególną uwagę?

Rodzaje lodówek – co warto wiedzieć?

Wybór lodówki przy tak ogromnej ofercie sprzętów AGD nie jest prosty. Dlatego należy zdobyć niezbędną wiedzę o tego typu urządzeniach, by podjąć właściwą decyzję zakupową. Na początek warto dowiedzieć się, jakie rodzaje lodówek są dostępne na rynku i co je charakteryzuje – najpierw dowiedzmy się, jakie lodówki wyróżniamy pod względem sposobu montażu:

  • Lodówki wolnostojące – to najpopularniejszy rodzaj lodówek. Ich montaż ogranicza się do wstawienia urządzenia w wybrane miejsce w kuchni i podłączenia do sieci elektrycznej. Prostota instalacji to jedna z największych zalet tego typu sprzętów, ale dla wielu istotny może okazać się też ich wygląd. Wśród lodówek wolnostojących z powodzeniem znajdziemy wiele modeli nowoczesnych, ale popularne są także lodówki designerskie utrzymane w stylu retro.
  • Lodówki pod zabudowę – tego typu urządzenia przeznaczone są do wykończenia meblowymi frontami pasującymi do pozostałych mebli kuchennych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie spójnego charakteru otoczenia. Jak wybrać lodówkę pod zabudowę? W tym przypadku wygląd nie ma znaczenia, ponieważ i tak zostanie on przysłonięty – warto skupić się na wymiarach i funkcjonalności urządzenia. Więcej o zabudowie kuchennej w artykule: Nowoczesna zabudowa kuchenna – złote zasady aranżacji mebli kuchennych.

Szukając idealnego rodzaju lodówki do własnych potrzeb, spotkamy się również z urządzeniami o zróżnicowanej konstrukcji:

  • Lodówki jednodrzwiowe – są to najmniejsze rodzaje lodówek, stworzone do kawalerek, apartamentów i mieszkań, w których nie przechowuje się większych ilości jedzenia.
  • Lodówki dwudrzwiowe – to najpopularniejsze chłodziarko-zamrażarki wyposażone w dwie komory. Najczęściej mniejsza – zamrażarkowa – umieszczona jest na dole, a większa na górze, choć nie jest to normą.
  • Lodówki side by side – w tego rodzaju lodówkach zamrażarka i chłodziarka umieszczone są obok siebie, a zatem otwierają się jak dwuskrzydłowe szafki. Nieraz takie lodówki są czterodrzwiowe, co pozwala na jeszcze łatwiejsze organizowanie produktów spożywczych.
Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV - oznaczenia A+, A+++
Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV - oznaczenia A+, A+++

Funkcje dodatkowe lodówek – które są najważniejsze?

Skoro już znamy najpopularniejsze rodzaje lodówek, zastanówmy się, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania sprzętu AGD. Na pewno istotne okażą się najważniejsze funkcje lodówek:

Lodówki z No Frost

Jedna z ważniejszych cech nowoczesnych lodówek, bo pozwalająca zapomnieć o konieczności odmrażania zamrażarki i odszraniania chłodziarki. Dzięki niej lód nie zbiera się na ściankach komór, wilgoć jest z nich na bieżąco odprowadzana.

Lodówki z komorą świeżości

Osobne, zamykane półki lub szuflady stworzone do przechowywania warzyw i owoców lub mięs i ryb. Są one szczególnie ważne, by zachować świeżość ulubionych produktów – warzyw i owoców, które potrzebują wyższej wilgotności od innych produktów, czy też wędlin, które najlepiej trzymać w niższych temperaturach.

Rodzaje lodówek wolnostojących - lodówki dwudrzwiowe

Lodówka z dwoma agregatami

Osobne agregaty dla chłodziarki i zamrażarki dadzą nam pełną kontrolę nad komorami – możemy łatwo sterować temperaturą w obu komorach. Co więcej, mamy też możliwość wyłączenia jednego z agregatów, np. na czas urlopu – wystarczy, że przeniesiemy żywność z chłodziarki do zamrażarki.

Funkcja wakacje

Jeśli wybieramy się na wycieczkę, przyda nam się też tryb wakacyjny w lodówce, który pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na czas naszej nieobecności, ale bez konieczności odłączania lodówki od prądu. Dzięki temu po powrocie nie spotka nas nieprzyjemny zapach z chłodziarki.

Powłoka antybakteryjna

Wnętrze lodówki pokryte taką powłoką pozwoli nam na jeszcze dłuższe zachowanie świeżości jedzenia. Brak bakterii i innych niechcianych drobnoustrojów zahamuje proces psucia się żywności.

Kostkarka

Upalne lato stanie się mniej uciążliwe z kostkarką do lodu umieszczoną na drzwiach zamrażarki. Dzięki niej możemy cieszyć się ulubionymi zimnymi drinkami bez ograniczeń.

Dystrybutor wody

Często w parze z kostkarką występuje też dystrybutor zapewniający stały dostęp do zimnej, orzeźwiającej wody.

Funkcja szybkiego chłodzenia i zamrażania

Ta funkcja pozwoli uniknąć mocnych wahań temperatur wewnątrz komór, nawet jeśli do lodówki włożymy spore ilości jedzenia w temperaturze pokojowej. Urządzenie błyskawicznie je schłodzi lub zmrozi, nie dopuszczając do popsucia się znajdującej się już w nim żywności.

W pełni funkcjonalna lodówka jest urządzeniem ułatwiającym codzienne życie – warto więc sięgnąć po model, który zadba o nasz komfort.

Lodówki dwudrzwiowe: chłodziarko – zamrażarki

Najprzydatniejsze akcesoria do lodówki

Wyposażenie lodówek najczęściej jest standardowe – znajdziemy w nich szklane półki w chłodziarce i szuflady w zamrażarce, a do tego pojemnik na jajka i do robienia kostek lodu. Niektórzy producenci rozszerzają swoją ofertę, dodając do lodówek dodatkowe akcesoria, takie jak podwieszana półka na butelki – zapewnia ona sporą oszczędność miejsca w komorze chłodziarki. Ciekawe okazują się także półki na drzwiach urządzenia, które można dowolnie przestawiać i dopasowywać do potrzeb, lub wysuwane szklane półki, gwarantujące łatwiejszy dostęp do żywności przechowywanej przy tylnej ściance chłodziarki.

Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV

Kolejnym aspektem, który powinien nas zainteresować podczas kupowania sprzętu AGD do kuchni, jest klasa energetyczna lodówki. Do tej pory największą energooszczędnością cechowały się urządzenia oznaczone klasą A+++, jednak od 1 marca 2021 roku ich odpowiednikiem stała się litera C. Zmiana ta wynika z ciągłego postępu technologicznego, dzięki któremu możliwa jest produkcja coraz to ekonomiczniejszych sprzętów kuchennych. Zgodnie z nowymi wytycznymi tylko nieliczna grupa urządzeń oznaczana jest literą B, świadczącą o bardzo wysokiej oszczędności energetycznej, a na sprzęty w klasie A musimy jeszcze poczekać – aż powstaną urządzenia o jeszcze mniejszym rocznym zużyciu prądu.

Wymiary i pojemność lodówek

Wysokość i głębokość lodówki powinna być za każdym razem dopasowana po pierwsze do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować, a po drugie do naszych potrzeb. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy rozmiar lodówki w kuchni, warto się na niego zdecydować, szczególnie jeśli żyjemy w sporym gospodarstwie domowym. Umieszczając lodówkę w kuchni, pamiętajmy o zachowaniu zasady trójkąta roboczego, który ułatwi nam codzienne przygotowywanie posiłków.

Szybkie zamrażanie i szybkie chłodzenie
Szybkie zamrażanie i szybkie chłodzenie oraz łatwe rozmrażanie

Dodatkowa zamrażarka w spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym czy piwnicy – czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli chcemy, by nasza kuchnia była urządzona w modnym stylu, a w pomieszczeniu została zachowana wolna przestrzeń, być może będziemy musieli zdecydować się na mniejszy model lodówki, niż początkowo zakładaliśmy. Jednak nic straconego – nadal możemy cieszyć się pełnym komfortem przechowywania żywności. W takiej sytuacji zdecydujmy się na wstawienie dodatkowej zamrażarki w przykuchennej spiżarni lub innym pomieszczeniu gospodarczym – dzięki temu unikniemy zagracenia wnętrza i zachowamy przestrzeń potrzebną do swobodnego przechowywania posiłków, a nie będziemy musieli rezygnować z większych zakupów dla całej rodziny.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ