Logo

Lodówka wolnostojąca lub do zabudowy – najważniejsze informacje

Kategorie: Blog

Lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD do domu – to właśnie dzięki niej możemy bezpiecznie przechowywać żywność przez dłuższy czas. Jakie są dostępne rodzaje lodówek i na jakie funkcje lodówek powinniśmy zwrócić uwagę, szukając idealnego sprzętu do własnej kuchni?

Kupujemy lodówkę. Na co zwracać szczególną uwagę?
Kupujemy lodówkę. Na co zwracać szczególną uwagę?

Rodzaje lodówek – co warto wiedzieć?

Wybór lodówki przy tak ogromnej ofercie sprzętów AGD nie jest prosty. Dlatego należy zdobyć niezbędną wiedzę o tego typu urządzeniach, by podjąć właściwą decyzję zakupową. Na początek warto dowiedzieć się, jakie rodzaje lodówek są dostępne na rynku i co je charakteryzuje – najpierw dowiedzmy się, jakie lodówki wyróżniamy pod względem sposobu montażu:

  • Lodówki wolnostojące – to najpopularniejszy rodzaj lodówek. Ich montaż ogranicza się do wstawienia urządzenia w wybrane miejsce w kuchni i podłączenia do sieci elektrycznej. Prostota instalacji to jedna z największych zalet tego typu sprzętów, ale dla wielu istotny może okazać się też ich wygląd. Wśród lodówek wolnostojących z powodzeniem znajdziemy wiele modeli nowoczesnych, ale popularne są także lodówki designerskie utrzymane w stylu retro.
  • Lodówki pod zabudowę – tego typu urządzenia przeznaczone są do wykończenia meblowymi frontami pasującymi do pozostałych mebli kuchennych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie spójnego charakteru otoczenia. Jak wybrać lodówkę pod zabudowę? W tym przypadku wygląd nie ma znaczenia, ponieważ i tak zostanie on przysłonięty – warto skupić się na wymiarach i funkcjonalności urządzenia. Więcej o zabudowie kuchennej w artykule: Nowoczesna zabudowa kuchenna – złote zasady aranżacji mebli kuchennych.

Szukając idealnego rodzaju lodówki do własnych potrzeb, spotkamy się również z urządzeniami o zróżnicowanej konstrukcji:

  • Lodówki jednodrzwiowe – są to najmniejsze rodzaje lodówek, stworzone do kawalerek, apartamentów i mieszkań, w których nie przechowuje się większych ilości jedzenia.
  • Lodówki dwudrzwiowe – to najpopularniejsze chłodziarko-zamrażarki wyposażone w dwie komory. Najczęściej mniejsza – zamrażarkowa – umieszczona jest na dole, a większa na górze, choć nie jest to normą.
  • Lodówki side by side – w tego rodzaju lodówkach zamrażarka i chłodziarka umieszczone są obok siebie, a zatem otwierają się jak dwuskrzydłowe szafki. Nieraz takie lodówki są czterodrzwiowe, co pozwala na jeszcze łatwiejsze organizowanie produktów spożywczych.
Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV - oznaczenia A+, A+++
Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV - oznaczenia A+, A+++

Funkcje dodatkowe lodówek – które są najważniejsze?

Skoro już znamy najpopularniejsze rodzaje lodówek, zastanówmy się, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania sprzętu AGD. Na pewno istotne okażą się najważniejsze funkcje lodówek:

Lodówki z No Frost

Jedna z ważniejszych cech nowoczesnych lodówek, bo pozwalająca zapomnieć o konieczności odmrażania zamrażarki i odszraniania chłodziarki. Dzięki niej lód nie zbiera się na ściankach komór, wilgoć jest z nich na bieżąco odprowadzana.

Lodówki z komorą świeżości

Osobne, zamykane półki lub szuflady stworzone do przechowywania warzyw i owoców lub mięs i ryb. Są one szczególnie ważne, by zachować świeżość ulubionych produktów – warzyw i owoców, które potrzebują wyższej wilgotności od innych produktów, czy też wędlin, które najlepiej trzymać w niższych temperaturach.

Rodzaje lodówek wolnostojących - lodówki dwudrzwiowe

Lodówka z dwoma agregatami

Osobne agregaty dla chłodziarki i zamrażarki dadzą nam pełną kontrolę nad komorami – możemy łatwo sterować temperaturą w obu komorach. Co więcej, mamy też możliwość wyłączenia jednego z agregatów, np. na czas urlopu – wystarczy, że przeniesiemy żywność z chłodziarki do zamrażarki.

Funkcja wakacje

Jeśli wybieramy się na wycieczkę, przyda nam się też tryb wakacyjny w lodówce, który pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na czas naszej nieobecności, ale bez konieczności odłączania lodówki od prądu. Dzięki temu po powrocie nie spotka nas nieprzyjemny zapach z chłodziarki.

Powłoka antybakteryjna

Wnętrze lodówki pokryte taką powłoką pozwoli nam na jeszcze dłuższe zachowanie świeżości jedzenia. Brak bakterii i innych niechcianych drobnoustrojów zahamuje proces psucia się żywności.

Kostkarka

Upalne lato stanie się mniej uciążliwe z kostkarką do lodu umieszczoną na drzwiach zamrażarki. Dzięki niej możemy cieszyć się ulubionymi zimnymi drinkami bez ograniczeń.

Dystrybutor wody

Często w parze z kostkarką występuje też dystrybutor zapewniający stały dostęp do zimnej, orzeźwiającej wody.

Funkcja szybkiego chłodzenia i zamrażania

Ta funkcja pozwoli uniknąć mocnych wahań temperatur wewnątrz komór, nawet jeśli do lodówki włożymy spore ilości jedzenia w temperaturze pokojowej. Urządzenie błyskawicznie je schłodzi lub zmrozi, nie dopuszczając do popsucia się znajdującej się już w nim żywności.

W pełni funkcjonalna lodówka jest urządzeniem ułatwiającym codzienne życie – warto więc sięgnąć po model, który zadba o nasz komfort.

Lodówki dwudrzwiowe: chłodziarko – zamrażarki

Najprzydatniejsze akcesoria do lodówki

Wyposażenie lodówek najczęściej jest standardowe – znajdziemy w nich szklane półki w chłodziarce i szuflady w zamrażarce, a do tego pojemnik na jajka i do robienia kostek lodu. Niektórzy producenci rozszerzają swoją ofertę, dodając do lodówek dodatkowe akcesoria, takie jak podwieszana półka na butelki – zapewnia ona sporą oszczędność miejsca w komorze chłodziarki. Ciekawe okazują się także półki na drzwiach urządzenia, które można dowolnie przestawiać i dopasowywać do potrzeb, lub wysuwane szklane półki, gwarantujące łatwiejszy dostęp do żywności przechowywanej przy tylnej ściance chłodziarki.

Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV

Kolejnym aspektem, który powinien nas zainteresować podczas kupowania sprzętu AGD do kuchni, jest klasa energetyczna lodówki. Do tej pory największą energooszczędnością cechowały się urządzenia oznaczone klasą A+++, jednak od 1 marca 2021 roku ich odpowiednikiem stała się litera C. Zmiana ta wynika z ciągłego postępu technologicznego, dzięki któremu możliwa jest produkcja coraz to ekonomiczniejszych sprzętów kuchennych. Zgodnie z nowymi wytycznymi tylko nieliczna grupa urządzeń oznaczana jest literą B, świadczącą o bardzo wysokiej oszczędności energetycznej, a na sprzęty w klasie A musimy jeszcze poczekać – aż powstaną urządzenia o jeszcze mniejszym rocznym zużyciu prądu.

Wymiary i pojemność lodówek

Wysokość i głębokość lodówki powinna być za każdym razem dopasowana po pierwsze do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować, a po drugie do naszych potrzeb. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy rozmiar lodówki w kuchni, warto się na niego zdecydować, szczególnie jeśli żyjemy w sporym gospodarstwie domowym. Umieszczając lodówkę w kuchni, pamiętajmy o zachowaniu zasady trójkąta roboczego, który ułatwi nam codzienne przygotowywanie posiłków.

Szybkie zamrażanie i szybkie chłodzenie
Szybkie zamrażanie i szybkie chłodzenie oraz łatwe rozmrażanie

Dodatkowa zamrażarka w spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym czy piwnicy – czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli chcemy, by nasza kuchnia była urządzona w modnym stylu, a w pomieszczeniu została zachowana wolna przestrzeń, być może będziemy musieli zdecydować się na mniejszy model lodówki, niż początkowo zakładaliśmy. Jednak nic straconego – nadal możemy cieszyć się pełnym komfortem przechowywania żywności. W takiej sytuacji zdecydujmy się na wstawienie dodatkowej zamrażarki w przykuchennej spiżarni lub innym pomieszczeniu gospodarczym – dzięki temu unikniemy zagracenia wnętrza i zachowamy przestrzeń potrzebną do swobodnego przechowywania posiłków, a nie będziemy musieli rezygnować z większych zakupów dla całej rodziny.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść