Logo

Mały ogród: sprytne sposoby na urządzenie oryginalnego ogrodu na wiosnę

Kategorie: Otoczenie

Aranżacja małego ogrodu powinna uwzględniać podział na strefy o różnej funkcji, a także wyróżniać się spójnym stylem. Podpowiadamy, jak urządzić miejsce do relaksu wśród zieleni, i co zrobić, by roślinna kompozycja prezentowała się imponująco.

Jak urządzić mały ogród? Podział na strefy o różnej funkcji

Niewielki ogród przy domu szeregowym lub jednorodzinnym warto dobrze rozplanować. Najprostszym sposobem na wprowadzenie ładu przestrzennego jest wydzielenie stref o różnej funkcji – wypoczynkowej, reprezentacyjnej i użytkowej. Jeśli mamy dzieci, wyznaczmy także bezpieczne miejsce do zabawy. Warto przygotować projekt małego ogrodu, na którym rozrysujemy poszczególne obszary wraz z rozmieszczeniem roślin, mebli i innych elementów małej architektury. Aby oddzielić od siebie strefy, można postawić niskie płoty, murki ogrodowe, posadzić krzewy lub ustawić donice z kwiatami.

oranżeria małego przydomowego ogrodu
Główna funkcję ogrodu - ogród botaniczny czy schludna przestrzeń do aktywizacji

Strefę wypoczynkową warto wydzielić w pobliżu drzwi tarasowych, tak by stanowiła przedłużenie salonu. Podłogę najlepiej wykończyć przyjemnym w dotyku drewnem lub naturalnym kamieniem dekoracyjnym. Ciekawy pomysł na aranżację małego ogrodu to przeniesienie miejsca do relaksu w bardziej odosobnioną część działki. Na końcu ogrodu możemy zbudować niewielką altankę, pergolę lub zawiesić hamak. Relaks w otoczeniu roślinności przyniesie mnóstwo satysfakcji.

Jeśli chcemy zająć się uprawą warzyw i ziół, wyznaczmy w części ogrodu strefę użytkową. Można zbudować estetyczne podwyższone grządki wzdłuż ogrodzenia lub w oddalonej części ogródka. Warto zadbać o drewnianą skrzynię na narzędzia ogrodnicze, by były zawsze pod ręką. Projekt małego ogrodu musi uwzględniać także ciągi komunikacyjne w postaci ścieżek wykonanych z kamienia, płytek, drewna lub wysypanych żwirem.

mały ogród z oczkiem wodnym
Jak określić właściwy styl ogrodu

Wybieramy styl ogrodu: japoński, śródziemnomorski czy nowoczesny?

Urządzając mały ogród, warto skupić się na jednym wybranym stylu, tak by uzyskać spójną, przyjemną dla oka kompozycję. Można na przykład postawić na prostotę i harmonię charakterystyczną dla ogrodu w stylu japońskim. Żwirowe ścieżki, kamienne latarnie i skały rozrzucone między krzewami iglastymi to charakterystyczne elementy tego stylu. Warto zasadzić także pięknie kwitnącą magnolię lub klon japoński o czerwonych liściach. Inspirujący ogród w stylu zen nie może obyć się bez oczka wodnego. Wybrane elementy japońskie można także wprowadzić do ogrodu nowoczesnego.

mały ogród w stylu japonskim
jak urządzić mały ogród? Podział ogrodu na strefy

Styl śródziemnomorski to kolejny pomysł na aranżację małego ogrodu. Przestrzeń inspirowana architekturą południowoeuropejskich krajów jest pełna słońca i kojarzy się z wakacjami. Taras wykończony naturalnym piaskowcem, kwiaty wylewające się z glinianych donic, różowe krzewy bugenwilli, a także cyprysy i drzewa oliwne pomogę wprowadzić do ogrodu śródziemnomorski klimat.

Rozmieszczenie roślin w małym ogrodzie: pnącza, drzewa i krzewy

Wydzielenie stref i wybór stylu aranżacji to nie wszystko. Bardzo ważną kwestią jest rozmieszczenie wybranych roślin. Jak urządzić ogródek, by roślinność miała właściwe warunki do wzrostu? Przede wszystkim trzeba uwzględnić wymagania każdego gatunku – niektóre najlepiej rosną w pełnym słońcu, inne w cieniu.

Ważny jest także pokrój roślin. Pnącza najlepiej sprawdzą się jako zielone tło aranżacji – pozwólmy im piąć się po ogrodzeniu, altance lub pergoli. Przed nimi powinny znaleźć się drzewa (na niewielkiej działce najlepiej wyglądają miniaturowe odmiany), następnie wybrane krzewy do ogrodu, a dopiero potem niskie byliny. Wśród nich warto wymienić funkię, brunnerę, bergenię, kocimiętkę czy ozdobną jeżówkę o dużych, imponujących kwiatach.

budowa małego ogrodu
Rośliny o niewielkim pokroju, które można przycinać oraz jednoroczne

Dobrym sposobem na wprowadzenie zieleni na przydomowy taras jest posadzenie roślin w pojemnikach. Za pomocą dekoracyjnych donic i skrzyń można tworzyć kaskadowe kompozycje. Warto wspomnieć, że konstruowanie w niewielkim ogrodzie różnych poziomów (np. za pomocą platform i wgłębień) to świetny sposób na urozmaicenie aranżacji.

Wyposażenie, dekoracja i oświetlenie małego ogrodu

Małe przydomowe ogrody mogą okazać się przytulną strefą relaksu i w ciepłe dni pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Aby domownicy chętnie spędzali czas na zewnątrz, potrzebne są wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe. Komplet wypoczynkowy z technorattanu lub drewna, ławka ustawiona pod drzewem, hamak, stół z kompletem krzeseł, a może huśtawka? Możliwości jest mnóstwo – warto wybrać swój ulubiony sposób na relaks.

Aby wypoczynek był możliwy także wieczorem, zamontujmy dobre oświetlenie. Mogą to być kinkiety elewacyjne lub lampy osadzone wzdłuż ścieżek. Przytulną atmosferę zapewnią dodatkowe lampki i latarenki. Na etapie dekorowania tarasu i jego okolic dobierzmy ciekawe ozdoby i akcesoria do ogrodu. Łapacz snów, girlanda świetlna, a także przytulne tekstylia podkreślą niepowtarzalny charakter aranżacji.

mały ogród na tyle domu - wyposażenie i dekoracja
Ciekawy sposoby na ogród: rośliny w pojemnikach

Ogród przed domem – pomysły na aranżację

Część ogrodu znajdująca się od strony wejścia najczęściej pełni funkcję reprezentacyjną. Jak zaprojektować ogródek przed domem, by cieszył oko i robił dobre wrażenie na gościach? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by styl aranżacji komponował się z architekturą domu. Do nowoczesnej bryły budynku będzie pasował harmonijny ogród z miniaturowymi drzewami iglastymi, starannie przystrzyżonym trawnikiem, płytami z kamienia i równym rzędem lamp. W przypadku starych domów warto wybierać efektowne kwitnące rośliny i pnącza, wprowadzając sielski klimat.

aranżacja ogrodu przydomowego - sposoby na usytuowanie
Mały ogród - duże wyzwanie! Pomysły i dekoracje do ogrodu przed domem i za

Dobry projekt ogrodu pomaga w rozsądnym zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Zaaranżowanie strefy relaksu, użytkowej, reprezentacyjnej czy przeznaczonej dla dzieci pozwala cieszyć się każdym metrem kwadratowym przydomowego ogródka.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść