Logo

Mały ogród: sprytne sposoby na urządzenie oryginalnego ogrodu na wiosnę

Kategorie: Otoczenie

Aranżacja małego ogrodu powinna uwzględniać podział na strefy o różnej funkcji, a także wyróżniać się spójnym stylem. Podpowiadamy, jak urządzić miejsce do relaksu wśród zieleni, i co zrobić, by roślinna kompozycja prezentowała się imponująco.

Jak urządzić mały ogród? Podział na strefy o różnej funkcji

Niewielki ogród przy domu szeregowym lub jednorodzinnym warto dobrze rozplanować. Najprostszym sposobem na wprowadzenie ładu przestrzennego jest wydzielenie stref o różnej funkcji – wypoczynkowej, reprezentacyjnej i użytkowej. Jeśli mamy dzieci, wyznaczmy także bezpieczne miejsce do zabawy. Warto przygotować projekt małego ogrodu, na którym rozrysujemy poszczególne obszary wraz z rozmieszczeniem roślin, mebli i innych elementów małej architektury. Aby oddzielić od siebie strefy, można postawić niskie płoty, murki ogrodowe, posadzić krzewy lub ustawić donice z kwiatami.

oranżeria małego przydomowego ogrodu
Główna funkcję ogrodu - ogród botaniczny czy schludna przestrzeń do aktywizacji

Strefę wypoczynkową warto wydzielić w pobliżu drzwi tarasowych, tak by stanowiła przedłużenie salonu. Podłogę najlepiej wykończyć przyjemnym w dotyku drewnem lub naturalnym kamieniem dekoracyjnym. Ciekawy pomysł na aranżację małego ogrodu to przeniesienie miejsca do relaksu w bardziej odosobnioną część działki. Na końcu ogrodu możemy zbudować niewielką altankę, pergolę lub zawiesić hamak. Relaks w otoczeniu roślinności przyniesie mnóstwo satysfakcji.

Jeśli chcemy zająć się uprawą warzyw i ziół, wyznaczmy w części ogrodu strefę użytkową. Można zbudować estetyczne podwyższone grządki wzdłuż ogrodzenia lub w oddalonej części ogródka. Warto zadbać o drewnianą skrzynię na narzędzia ogrodnicze, by były zawsze pod ręką. Projekt małego ogrodu musi uwzględniać także ciągi komunikacyjne w postaci ścieżek wykonanych z kamienia, płytek, drewna lub wysypanych żwirem.

mały ogród z oczkiem wodnym
Jak określić właściwy styl ogrodu

Wybieramy styl ogrodu: japoński, śródziemnomorski czy nowoczesny?

Urządzając mały ogród, warto skupić się na jednym wybranym stylu, tak by uzyskać spójną, przyjemną dla oka kompozycję. Można na przykład postawić na prostotę i harmonię charakterystyczną dla ogrodu w stylu japońskim. Żwirowe ścieżki, kamienne latarnie i skały rozrzucone między krzewami iglastymi to charakterystyczne elementy tego stylu. Warto zasadzić także pięknie kwitnącą magnolię lub klon japoński o czerwonych liściach. Inspirujący ogród w stylu zen nie może obyć się bez oczka wodnego. Wybrane elementy japońskie można także wprowadzić do ogrodu nowoczesnego.

mały ogród w stylu japonskim
jak urządzić mały ogród? Podział ogrodu na strefy

Styl śródziemnomorski to kolejny pomysł na aranżację małego ogrodu. Przestrzeń inspirowana architekturą południowoeuropejskich krajów jest pełna słońca i kojarzy się z wakacjami. Taras wykończony naturalnym piaskowcem, kwiaty wylewające się z glinianych donic, różowe krzewy bugenwilli, a także cyprysy i drzewa oliwne pomogę wprowadzić do ogrodu śródziemnomorski klimat.

Rozmieszczenie roślin w małym ogrodzie: pnącza, drzewa i krzewy

Wydzielenie stref i wybór stylu aranżacji to nie wszystko. Bardzo ważną kwestią jest rozmieszczenie wybranych roślin. Jak urządzić ogródek, by roślinność miała właściwe warunki do wzrostu? Przede wszystkim trzeba uwzględnić wymagania każdego gatunku – niektóre najlepiej rosną w pełnym słońcu, inne w cieniu.

Ważny jest także pokrój roślin. Pnącza najlepiej sprawdzą się jako zielone tło aranżacji – pozwólmy im piąć się po ogrodzeniu, altance lub pergoli. Przed nimi powinny znaleźć się drzewa (na niewielkiej działce najlepiej wyglądają miniaturowe odmiany), następnie wybrane krzewy do ogrodu, a dopiero potem niskie byliny. Wśród nich warto wymienić funkię, brunnerę, bergenię, kocimiętkę czy ozdobną jeżówkę o dużych, imponujących kwiatach.

budowa małego ogrodu
Rośliny o niewielkim pokroju, które można przycinać oraz jednoroczne

Dobrym sposobem na wprowadzenie zieleni na przydomowy taras jest posadzenie roślin w pojemnikach. Za pomocą dekoracyjnych donic i skrzyń można tworzyć kaskadowe kompozycje. Warto wspomnieć, że konstruowanie w niewielkim ogrodzie różnych poziomów (np. za pomocą platform i wgłębień) to świetny sposób na urozmaicenie aranżacji.

Wyposażenie, dekoracja i oświetlenie małego ogrodu

Małe przydomowe ogrody mogą okazać się przytulną strefą relaksu i w ciepłe dni pełnić funkcję dodatkowego pokoju. Aby domownicy chętnie spędzali czas na zewnątrz, potrzebne są wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe. Komplet wypoczynkowy z technorattanu lub drewna, ławka ustawiona pod drzewem, hamak, stół z kompletem krzeseł, a może huśtawka? Możliwości jest mnóstwo – warto wybrać swój ulubiony sposób na relaks.

Aby wypoczynek był możliwy także wieczorem, zamontujmy dobre oświetlenie. Mogą to być kinkiety elewacyjne lub lampy osadzone wzdłuż ścieżek. Przytulną atmosferę zapewnią dodatkowe lampki i latarenki. Na etapie dekorowania tarasu i jego okolic dobierzmy ciekawe ozdoby i akcesoria do ogrodu. Łapacz snów, girlanda świetlna, a także przytulne tekstylia podkreślą niepowtarzalny charakter aranżacji.

mały ogród na tyle domu - wyposażenie i dekoracja
Ciekawy sposoby na ogród: rośliny w pojemnikach

Ogród przed domem – pomysły na aranżację

Część ogrodu znajdująca się od strony wejścia najczęściej pełni funkcję reprezentacyjną. Jak zaprojektować ogródek przed domem, by cieszył oko i robił dobre wrażenie na gościach? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by styl aranżacji komponował się z architekturą domu. Do nowoczesnej bryły budynku będzie pasował harmonijny ogród z miniaturowymi drzewami iglastymi, starannie przystrzyżonym trawnikiem, płytami z kamienia i równym rzędem lamp. W przypadku starych domów warto wybierać efektowne kwitnące rośliny i pnącza, wprowadzając sielski klimat.

aranżacja ogrodu przydomowego - sposoby na usytuowanie
Mały ogród - duże wyzwanie! Pomysły i dekoracje do ogrodu przed domem i za

Dobry projekt ogrodu pomaga w rozsądnym zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Zaaranżowanie strefy relaksu, użytkowej, reprezentacyjnej czy przeznaczonej dla dzieci pozwala cieszyć się każdym metrem kwadratowym przydomowego ogródka.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ