Logo

Jak łączyć style w urządzaniu wnętrz? Połączenie starego stylu z nowoczesnym ...

Nowoczesny, skandynawski, retro, a może klasyczny? Wybór stylu, w jakim chcemy urządzić dom, nigdy nie jest prosty. Okazuje się jednak, że nie musimy ograniczać się do jednego z nich – łączenie stylów to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Jak jednak zrobić to dobrze?

Jak łączyć style? Paleta kolorystyczna i podobne materiały

Najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać podczas łączenia stylów, jest stonowana baza – i to bez względu na to, czy urządzamy salon, czy szukamy pomysłu na wystrój kuchni. Mowa przede wszystkim o kolorach ścian i sufitów, czyli płaszczyznach dominujących w każdym pomieszczeniu. By były dobrym tłem, zdecydujmy się na biel, beż albo szarość. To ponadczasowe, a przy tym neutralne barwy, które będą bardzo dobrą podstawą dla dalszych aranżacyjnych eksperymentów.

Dobierając style w urządzaniu wnętrz, warto jednak mieć na uwadze, by miały one coś wspólnego – a najprościej osiągniemy to, stawiając na podobną kolorystykę. Przykładowo, style skandynawski i prowansalski są oparte na jasnych barwach: białym, beżowym czy kremowym, oraz modnych od kilku sezonów odcieniach pastelowych. Bardziej nasycone i intensywne kolory wyróżniają natomiast styl pop-art czy retro.

Dobrym punktem wspólnym będą również podobne materiały. Drewniane meble i elementy wykończeniowe oraz naturalne tkaniny obecne na dekoracjach można odnaleźć w kilku pozornie odmiennych stylach – np. skandynawskim, toskańskim czy prowansalskim. Z kolei tworzywa sztuczne albo niebanalne, innowacyjne materiały cechują m.in. style modern, awangardowy i nowoczesne oblicze glamour.

Łączenie stylów w wnetrzach

Jakie style pasują do nowoczesnego wnętrza? Przykłady zestawiania stylów

W ostatnich latach wyjątkową popularnością cieszy się styl nowoczesny. Urządzone w ten sposób pomieszczenia są piękne w swej prostocie, przejrzyste, przestronne, a zarazem nie brakuje w nich ciekawych i pomysłowych rozwiązań. Nowoczesne wnętrza są dobrą bazą dla co najmniej kilku stylów, które można do nich wprowadzić: retro, industrialnego czy klasycznego.

Połączenie starego stylu z nowoczesnym często określane jest jako modern classic. Tak zaaranżowany dom będzie zachwycał klasycznym urokiem i przyciągał uwagę meblami czy dodatkami nawiązującymi do współczesnych trendów.

Jak jeszcze można zestawiać style? Sprawdzone duety to:

  • styl skandynawski i glamour – niebanalne, kontrastujące połączenie, w którym do bazujących na naturalnych materiałach i neutralnych barwach wnętrz wprowadza się eleganckie tkaniny i dodatki w kolorach srebrnym, złotym czy miedzianym;
  • styl skandynawski i prowansalski – oba oparte są na podobnej palecie barw, naturalnych materiałach i wrażeniu przytulności. To idealna propozycja dla osób, którym zależy na zestawieniu wzajemnie uzupełniających się stylów;
  • styl industrialny i vintage – niezawodny przepis na niezwykle oryginalne wnętrze, w którym surowe industrialne wpływy ocieplają meble, dodatki i drobne akcenty „z duszą”.
Styl glamore

Oryginalne dekoracje i motywy zdobnicze do salonu – poznaj ciekawe ozdoby ścienne i podłogowe

W łączeniu stylów aranżacyjnych bardzo istotne jest zachowanie właściwych proporcji – tylko jeden z nich może być bowiem tym przodującym. I dotyczy to również dużych przestrzeni, pełniących kilka funkcji, np. salonów połączonych z kuchnią i strefą jadalnianą. Najczęściej zaleca się, by zestawiając dwa style, kierować się zasadą 80:20, co pozwoli utrzymać we wnętrzu równowagę.

Wspomniane 20 proc., które powinien zajmować styl dopełniający, warto przeznaczyć na dodatki i dekoracje. To jeden z prostszych sposobów na pomieszanie różnych stylów we wnętrzu, a zarazem wyznaczenie wyraźnej granicy między nimi i uzyskanie harmonii.

Podstawowy styl i stonowaną bazę przełamią oryginalne obrazy, grafiki czy plakaty. Niezawodne są też ciekawe tekstylia. Ozdobne poduszki, pledy i zasłony ułatwią nam umiejętne wprowadzenie drugiego stylu do pomieszczenia. Ciekawy efekt osiągniemy też, stawiając na utrzymane w danej stylistyce lampy, świeczniki, dekoracyjne lampiony, kwiaty czy doniczki.

Ozdoby kwiatowe w stylu skandynwskim

Skandynawskie ozdoby i modne dekoracje kwiatowe zawsze w modzie

Styl skandynawski jest ceniony przede wszystkim za doskonały balans między estetyką a funkcjonalnością. Możemy się nim inspirować, dobierając nie tylko kolory ścian, podłóg czy elementy wyposażenia, ale i ozdoby, które często mają również praktyczne zastosowanie.

Świetną ozdobą w stylu skandynawskim jest narzuta. Najlepiej, by była ona wykonana z naturalnych materiałów i utrzymana w jasnym, neutralnym kolorze, dzięki czemu stworzy atmosferę komfortu w sypialni czy salonie. Doskonale sprawdzą się także poduszki czy drewniane skrzynie, które mogą pełnić funkcję stolika, a zawieszone na ścianie – półki na książki. W skandynawską stylistykę wpisują się ponadto wiklinowe koszyki i osłonki na doniczki oraz metalowe lampy.

Idealnym dopełnieniem każdej aranżacji są dekoracje kwiatowe, w których wyczuwalne są wpływy holenderskie. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, mogą to być zarówno kwiaty czy rośliny zielone, jak i same gałęzie drzew. Ważnym elementem każdej kompozycji są naczynia, w których umieścimy rośliny. Słoiki, buteleczki, flakony czy szklane kule będą fantastycznie prezentować się w każdym pomieszczeniu – nawet małej kuchni.

Nowoczesne style aranżacji w kuchni

Łączenie stylów we wnętrzach może wydawać się wyzwaniem – szczególnie jeśli urządzamy dom po raz pierwszy. Jednak znajomość kilku podstawowych zasad i sprawdzonych rozwiązań, a także odrobina odwagi, pozwalająca na stylizacyjne eksperymenty, pomogą nam stworzyć wyjątkową aranżację.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść