Logo

Jak wykończyć klatkę schodową – wybieramy materiały na schody i drzwi wewnątrzklatkowe

Wykończenie klatki schodowej powinno być trwałe i estetyczne, a nade wszystko – zapewniać nam maksymalne bezpieczeństwo. Ważny jest tu zarówno projekt czy rodzaj schodów, jak i zastosowane materiały. Jak można wykończyć klatkę w domu? Sprawdźmy.

Jak bezpiecznie wykończyć schody na piętro

Schody wewnątrzklatkowe – wybór

Jedną z pierwszych kwestii, o których trzeba zdecydować przy aranżacji klatki schodowej, jest sama konstrukcja schodów. Łączenie poziomów można wykonać na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim schody dzielą się na:

 • zbiegowe,
 • proste,
 • spiralne.

Aby wybrać odpowiednie schody wewnętrzne na piętro, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. To de facto jedno z najtrudniejszych zadań dla architekta. Jeśli nie zaplanuje on odpowiednio miejsca na schody oraz sposobu na połączenie pięter, stworzenie i wykończenie funkcjonalnej konstrukcji może być kłopotliwe.

Dzięki gotowym projektom domów piętrowych unikniemy takich błędów, jak:

 • zbyt strome schody,
 • za długie korytarze,
 • puste przestrzenie wokół schodów, które trudno wykorzystać,
 • niefunkcjonalna forma schodów (wąskie stopnie, niewygodne zakręty itd.).

Co sprawdzi się najlepiej na wykończenie schodów wewnątrzklatkowych?

Najczęstszą i najbardziej funkcjonalną praktyką jest wylewanie schodów z żelbetonu już na etapie budowania domu. Piętra są wtedy od początku połączone, co ułatwia przemieszczanie się robotnikom. Takie schody wewnątrzklatkowe wykonane z betonu powinny być jednak starannie wylane – tak, żeby można je było potem wykończyć dowolnym materiałem, np. drewnem czy płytkami ceramicznymi.

Schody wewnętrzne z betonu

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej do wykończenia powierzchni klatki schodowej? Na same stopnie powinno użyć się takiego pokrycia, które będzie nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale również bezpieczne w użytkowaniu. Schody wewnątrzklatkowe nie powinny być śliskie, więc materiał, którym chcemy je wykończyć, nie może być całkowicie gładki. Oto konkretne rozwiązania wykończeniowe klatek schodowych wykonanych z betonu.

Jak poradzić sobie ze śliskimi schodami – jak je zabezpieczyć?

Stopnie wykończone zarówno drewnem, jak i płytką ceramiczną mogą być śliskie. W przypadku drewna, które musi być odpowiednio obrobione, tj. zeszlifowane i pokryte olejem bądź lakierem, najlepszym rozwiązaniem może być dodatkowe pokrycie stopni wykładziną dywanową. Można ją położyć jedynie na fragmencie powierzchni, nie zawsze jednak będzie to wykończenie w naszym guście. Zamiennikiem mogą być deski ryflowane, które dzięki specjalnym żłobieniom zyskują bardziej przyczepną powierzchnię.

Wykończenie klatki schodowej płytkami ceramicznymi jest bardzo funkcjonalne, szczególnie dlatego, że łatwo jest utrzymać ją wtedy w czystości. Aby jednak zapewnić sobie maksymalną antypoślizgowość powierzchni schodów, wybierzmy płytki ryflowane i chropowate.

Schody wewnetrzne obłożone płytkami

Gotowe schody drewniane – czy warto?

Zamiast połączonych z konstrukcją budynku schodów betonowych można wybrać drewniane schody wewnętrzne na piętro. W takim wypadku zazwyczaj sięga się po gotowe konstrukcje samonośne. Rozwiązanie to jest praktycznie nieodzowne w domach szkieletowych. Tego rodzaju schody można wpasować do wielu gotowych projektów, konieczne będzie jednak ich właściwe wybranie i dopasowanie. Więcej o rodzajach schodów drewnianych i ich funkcjonalności w artykule Zabiegowe czy proste? Modułowe, ażurowe czy klasyczne? Wybieramy schody drewniane.

Klatka w domu piętrowym ze schodami wykonanymi z drewna, szczególnie tymi ażurowymi, będzie wyglądała lekko i nada wnętrzu nieco rustykalny lub górski charakter. Drewniane stopnie mogą być jednak dość śliskie, rozważmy zatem ich obicie wykładziną. W przypadku gotowych konstrukcji istnieje również prawdopodobieństwo, że będą one niewygodne – zbyt strome, lub zajmą zbyt wiele miejsca, jeśli okaże się, że będziemy mogli wybrać jedynie schody proste.

Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnątrzklatkowe na piętro?

Jeśli klatka schodowa znajduje się w domu wielorodzinnym, istotną kwestią jest odpowiedni dobór drzwi wewnątrzklatkowych. Powinny mieć one nie tylko odpowiednie zabezpieczenia, ale również zapewniać optymalną izolację. Przy ich wyborze należy kierować się:

 • wymiarami, które powinny być odpowiednio dobrane do projektu i otworów w ścianach,
 • rodzajem ościeżnicy i materiałem jej wykonania – mogą one być stałe i regulowane, jednak w klasycznych domach wielorodzinnych zazwyczaj wystarczą te pierwsze;
 • grubością, która musi być dopasowana zarówno do grubości murów, jak i ościeżnicy,
 • materiałem wykonania, który nie tylko zapewnia odpowiednią izolację akustyczną i cieplną, ale również reguluje poziom antywłamaniowy, a także ma znaczenie estetyczne i funkcjonalne,
 • liczbą zamków, która zazwyczaj w przypadku drzwi wewnątrzklatkowych w domach wielorodzinnych powinna wynosić przynajmniej dwa.
jak wybrać drzwi wewnątrzklatkowe do domu

Przykładowe wymiary (podane w centymetrach) otworów i klasycznych modeli drzwi w przypadku gotowej podłogi.

Szerokość drzwiSzerokość ościeżnicyWysokość ościeżnicySzerokość otworu w ścianieWysokość otworu w ścianie
8090,5207,592,5208,5
90100,5207,5102,5208,5

Drzwi wewnątrzklatkowe – konstrukcja, uszczelnienie i prawidłowy montaż na ościeżnicy

Oprócz wykończenia klatki schodowej i jej oświetlenia istotne są także kwestie związane z konstrukcją, uszczelnieniem i montażem na ościeżnicy drzwi wewnątrzklatkowych. Nie powinny one np. otwierać się na zewnątrz, szczególnie w przypadku ciasnej klatki schodowej, ponieważ jest to niebezpieczne dla jej użytkowników.

Solidną konstrukcję drzwi wewnątrzklatkowych zapewnia m.in. ościeżnica. Może być wykonana z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Jaką ościeżnicę do drzwi wewnątrzklatkowych wybrać? Więcej na ten temat w artykule Czym jest ościeżnica i jak ją dobrać.

Drzwi na klatce schodowej powinny być także prawidłowo uszczelnione, w przeciwnym razie do mieszkania będą wpadać chłód i wszelkie sąsiedzkie odgłosy.

Wykończenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym jest z pewnością łatwiejsze niż w budynku z kilkoma mieszkaniami. W obu przypadkach możemy jednak skorzystać z gotowych projektów z przykładami aranżacji, które pomogą nam dokonać odpowiedniego wyboru w drodze do stworzenia funkcjonalnych i bezpiecznych przestrzeni.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść