Logo

Nowoczesna wiata na drewno – drewutnia: projekt i wykonanie

Kategorie: Blog Otoczenie

Powrót

Wiata na drewno to istotny element przydomowej architektury. Pozwala zaoszczędzić miejsce i gwarantuje dostęp do suchego opału nawet w najbardziej deszczowe miesiące. O czym należy pamiętać, budując własną drewutnię?

mały przydomowy składzik na drewno

Charakterystyka wiat na drewno – jaki rodzaj i wielkość wiaty wybrać?

Przydomową wiatę na drewno możemy wybudować samodzielnie lub skorzystać z bogatej oferty gotowych obiektów tego typu. Najczęściej spotykanymi wariantami są wiaty drewniane, które są praktycznie i jednocześnie bardzo dobrze się prezentują. Dużą popularnością cieszą się także drewutnie metalowe, które przyciągają klientów atrakcyjną ceną i nieskomplikowanym montażem.

Nowoczesne wiaty drewniane buduje się dziś także z nieoczywistych materiałów, np. z gotowych palet lub wykorzystując w tym celu plandekę PVC czy tarcicę. W zależności od tego, jak wiele miejsca mamy w ogrodzie, możemy zdecydować się na drewutnię wolnostojącą bądź kompaktową wiatę przyścienną, przylegającą np. do garażu. Zadaszona drewutnia może mieć ściany obudowane lub też nie, w tym drugim wariancie przechowywany opał jest jednak bardziej narażony na wilgoć i niekorzystne działanie deszczu i śniegu.

wiata na drewno przy wysokim murze

Gdzie składować drewno na opał?

Jaka lokalizacja wiaty na drewno będzie najlepsza? Zgodnie z obowiązującymi przepisami wiatę do 50 mkw. można wnieść bez pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że na działce budowlanej, na której znajduje się budynek mieszkalny, możemy zbudować maksymalnie dwie takie wiaty (chyba że nasza działka ma więcej niż 1000 mkw.).

Wiatę na drewno można postawić minimum 4 metry od granicy działki. Odstęp jest konieczny, ponieważ w drewutni przechowujemy drewno, a więc materiał palny. Jeśli chcemy postawić taki obiekt tuż przy granicy działki, rozwiązaniem może być umieszczenie dodatkowej przegrody z materiału odpornego na ogień.

Wiatę na drewno kominkowe możemy umieścić bezpośrednio przy ścianie domu lub garażu, co warto zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Tego rodzaju budowla charakteryzuje się najczęściej jednospadowym dachem, którego szczyt zbiega się ze ścianą innego budynku. Wiata przydomowa jest stosunkowo tania i prosta w montażu, a jej dodatkowym atutem jest łatwy dostęp do drewna, składowanego tuż obok drzwi wejściowych.

Mała drewutnia z palisadą na bluszcza

Drewniane wiaty ogrodowe – charakterystyka

Najczęściej spotykanym wariantem wiaty jest obiekt wykonany z drewna. Wiaty tego rodzaju ładnie się prezentują i umożliwiają stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania surowca opałowego. Są również trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oczywiście pod warunkiem, że drewno tworzące konstrukcję, zostanie odpowiednio zabezpieczone, między innymi przez impregnację.

Budując wiatę na drewno opałowe, musimy pamiętać o jej najważniejszym zadaniu: powinna utrzymywać przechowywany materiał suchy, niezależnie od warunków wewnętrznych. Pomocny w tym aspekcie jest odpowiedniej jakości dach, ale także zapewnienie przepływu powietrza wewnątrz. W przypadku drewutni z zabudowanymi ścianami warto zadbać o odpowiednie otwory wentylacyjne.

Wielkość szopy na drewno dostosowujemy do indywidualnych potrzeb, warto jednak trzymać się zasady, że powinniśmy w niej zmieścić opał na cały sezon grzewczy, chyba że dysponujemy inną przestrzenią do magazynowania, którą możemy wykorzystać w tym celu.

Jak zbudować wiatę na drewno opałowe krok po kroku?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Wybieramy utwardzone i możliwie równe miejsce. Na tym etapie ważne jest, by nie dopuścić do przechodzenia wilgoci z ziemi do wnętrza drewutni. W tym celu możemy wykonać wylewkę betonową lub utwardzić podłoże w inny sposób, np. przez ułożenie kostki.

Wiata na drewno opałowe - budowa i konstrukcja na podłożu z kostki burkowej

Następnie w wykonanych wcześniej otworach (kotwach) układamy słupy nośne, które na szycie docinamy do kąta nachylenia przyszłego dachu.

W następnym kroku montujemy płatwie oraz ściany boczne. Oprócz tradycyjnych ścian z desek dużą popularnością cieszą się także ściany ażurowe, których atutem jest zwiększenie cyrkulacji powietrza.

Zwieńczeniem prac jest montaż pokrycia dachowego.

Wykończenie drewutni i impregnacja – praktyczne porady

Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest zabezpieczenie wszystkich elementów drewnianych. Dobrze przeprowadzona impregnacja pozwoli nam cieszyć się wiatą na drewno opałowe przez wiele lat.

Kolor impregnatu warto dopasować do innych elementów na działce, takich jak altany, fragmenty elewacji domu czy drewniane tarasy. Impregnat pozwoli zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią, ochroni przed zabrudzeniami, pleśnią i szkodliwą działalnością insektów.

Jeśli zdecydowaliśmy się zastosować jedną lub więcej ścian w formie ażurowej, możemy obsadzić ją roślinami pnącymi, co z pewnością podniesie estetykę całej konstrukcji.

BUDOWA Drewnianej drewutni - składowiska na drewno opałowe

Jak wygląda kosztorys budowy wiaty na drewno?

Koszt budowy wiaty zależy od kilku czynników: wybranych materiałów, gabarytów wiaty i wybranej konstrukcji. Naturalnie, im więcej materiału, tym droższa będzie cała inwestycja. Dlatego też największe koszty musimy ponieść w przypadku wolnostojących obiektów, z całkowicie obudowanymi ścianami. Mniej natomiast będą nas kosztować wiaty przyścienne.

Zasadniczo budowle drewniane są droższe niż metalowe. Ceny gotowych wiat na drewno są bardzo zróżnicowane – proste, stosunkowo niewielkie konstrukcje kupimy już za kilkaset złotych. Za większe obiekty zapłacimy około 1000-2000 zł, duże wielofunkcyjne drewutnie, połączone np. z warsztatem, mogą natomiast kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ