Logo

Nowoczesne trendy w budownictwie – jakie rozwiązania cieszą się popularnością?

Branża budowlana nieustannie się rozwija. Z każdym rokiem przybywa innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają wydajność energetyczną budynków oraz ich funkcjonalność. Czym wyróżniają się projekty domów tanich, łatwych w utrzymaniu i nowoczesnych?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne - jakie panują trendy w branży
Współczesne domy rozwiązania energooszczędne i ekonomiczne

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne – jakie trendy panują w branży?

Wybierając projekt, inwestorzy kierują się nie tylko wrażeniami wizualnymi, lecz przede wszystkim praktycznym charakterem budynku. Nowoczesny dom ma być funkcjonalny, łatwy do umeblowania, a także oszczędny. W budownictwie cenione są nowoczesne technologie i rozwiązania takie jak odzysk ciepła z rekuperacji, kolektory słoneczne, fotowoltaika, materiały niskoemisyjne, a także systemy zdalnego sterowania wszystkimi instalacjami w domu.

Coraz częściej zależy nam na ograniczeniu zużycia energii, tak by obniżyć wysokość rachunków oraz żyć bardziej ekologicznie. Popularnością cieszą się domy pasywne o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię niezbędną do ogrzania wnętrza. Pojawiła się nawet idea konstruowania domów plusenergetycznych, które wykazują znikome koszty eksploatacji, a nawet produkują nadwyżki energii.

Inwestorzy chętnie decydują się na projekty domów tanich i łatwych w utrzymaniu, które wyróżniają się mniejszym metrażem. Niewielki budynek to niższe koszty związane z wykończeniem wnętrza, ogrzewaniem i energią elektryczną. W ostatnich latach rośnie popularność projektów domów parterowych. Prosta, zwarta bryła i funkcjonalne wnętrze to największe atuty tego typu konstrukcji.

Nowoczesne odzyskiwanie ciepła z rekuperatora : filtracja bez strat ciepła
Nowoczesne odzyskiwanie ciepła z rekuperatora : filtracja bez strat ciepła

Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Aby budynek rzeczywiście był energooszczędny, powinien spełniać szereg warunków technicznych. Bardzo ważne jest stosowanie nowoczesnych technologii budowlanych i materiałów o korzystnych właściwościach. Wybierajmy te o niskim współczynniku przenikania ciepła, zapewniające dobrą izolacyjność termiczną. Osiągnięcie oczekiwanego standardu energetycznego budynku wiąże się z wyższymi kosztami budowy, jednak w szerszej perspektywie pozwala obniżyć koszty eksploatacji.

Podczas budowy nowoczesnego domu jednorodzinnego korzystajmy z wysokiej klasy materiałów, które pojawiają się na rynku obok swoich tradycyjnych odpowiedników. Do budowy ścian zewnętrznych można wykorzystać silikaty, keramzytobeton lub pustaki ceramiczne. Izolację termiczną wykonajmy z wysokoefektywnych płyt o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Dobre parametry materiału pozwalają na zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia. Innowacyjnym rozwiązaniem są panele próżniowe o grubości zaledwie kilku centymetrów, które zapewniają doskonałą izolacyjność termiczną – próżnia jest najlepszym znanym izolatorem.

Jakie materiały warto zastosować w nowoczesnym budownictwie?
Jakie materiały warto zastosować w nowoczesnym budownictwie?

Fotowoltaika i inne rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii

Jak osiągnąć tak pożądaną przez inwestorów energooszczędność budynku? Dobór materiałów o dobrych parametrach to nie wszystko. Wśród nowych technologii stosowanych w budownictwie jednorodzinnym nie może zabraknąć rekuperacji. Rekuperator połączony z systemem wentylacji pozwala na ogrzewanie powietrza dostarczanego do wnętrza budynku za pomocą energii cieplnej powietrza wywiewanego. Rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względów ekonomicznych, lecz także zdrowotnych. Zastosowanie dobrych filtrów pozwala na oczyszczenie powietrza w całym domu.

W projektach domów energooszczędnych bardzo często uwzględnia się montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można czerpać zyski z energii słonecznej i znacząco obniżyć rachunki za prąd. Liczne programy dofinansowania fotowoltaiki zachęcają do zastosowania tego rozwiązania w swoim gospodarstwie domowym.

Panele słoneczne zainstalowane na dachu domu pokrytego dachówką w Europie na tle błękitnego nieba
Instalacja elektryczna, również z własnego źródła: wytwarzanie prądu z wykorzystaniem systemu fotowoltaiki

System grzewczy w nowoczesnym budownictwie domów – kolektory słoneczne i pompa ciepła

Wykorzystanie energii ze słońca jest jedną z najnowocześniejszych metod ogrzewania domu. Kolektory słoneczne zamontowane na południowej stronie dachu akumulują ciepło i mogą być wykorzystane do ogrzewania wody i dogrzewania domu. Warto zauważyć, że kolektory w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie pozwalają na przetwarzanie energii cieplnej w elektryczną.

Korzystnym rozwiązaniem technologicznym jest montaż pompy ciepła, która odzyskuje energię ze środowiska (powietrza, gruntu, ścieków, źródeł geotermalnych), przetwarza ją i pozwala na dystrybucję ciepła w naszym domu. Ta innowacyjna technologia stosowana coraz chętniej w budownictwie jest wciąż rozwijana i udoskonalana – celem jest efektywny system o wysokiej opłacalności.

Nowoczesne budownictwo ze sterowaniem wszystkimi instalacjami w jednym

Inteligentny dom – system sterowania instalacjami

Dopełnieniem nowoczesnych technologii budowlanych powinien być zintegrowany system zarządzania budynkiem. Warto zdecydować się na układ typu „inteligentny dom”, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, roletami, alarmem i innymi instalacjami w budynku. Sprawną pracę wszystkich elementów układu zapewniają specjalne czujniki, które przekazują informacje do centrali.

Rolety lub markizy mogą być wyposażone w czujniki nasłonecznienia, temperatury, wiatru i opadów atmosferycznych, które pomagają uzyskać optymalne zacienienie wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż siłowników, które umożliwiają zdalne zamykanie okien. Gdy wychodzimy z domu, centrala alarmu wydaje polecenie domknięcia skrzydeł. Za bezpieczeństwo w zaawansowanym technologicznie budynku odpowiadają także czujniki wykrywające dym, ulatniający się gaz lub wyciek wody. Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie lub awarii instalacji może nawet uratować nam życie.

Nowoczesny ekologiczne system grzewczy - kolektory słoneczne i pompa ciepła
Nowoczesny ekologiczne system grzewczy - kolektory słoneczne i pompa ciepła

Nowoczesne technologie w budownictwie ułatwiają konstruowanie budynków efektywnych energetycznie i tanich w utrzymaniu. Doskonała izolacja termiczna oraz zastosowanie kolektorów, paneli słonecznych, pompy ciepła, rekuperacji i systemu sterowania instalacjami pozwala na stworzenie domu funkcjonalnego i wygodnego w codziennym użytkowaniu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść