Logo

Płytki strukturalne: modna dekoracja z efektem 3D – inspiracje na trójwymiarową ścianę

Kategorie: Blog

Jeszcze niedawno w nowoczesnych aranżacjach prym wiodły perfekcyjnie gładkie, minimalistyczne formy, dziś jednak coraz częściej można zauważyć we wnętrzach zabawę formą. Zobaczmy, jakie strukturalne efekty możemy osiągnąć, wykorzystując płytki z widoczną fakturą.

Płytki strukturalne nad blatem w kuchni

Ściana ze strukturą drewna symbolem nowoczesnego wnętrza

Choć nie brakuje zalet wykańczania wnętrz naturalnym drewnem i wiele współczesnych stylów chętnie sięga po ten surowiec, niestety istnieją miejsca, w których lepiej go unikać ze względu na możliwość szybkiej utraty estetyki. Tak jest chociażby w przypadku łazienek i innych wilgotnych pomieszczeń, w których nietrudno o zalanie.

Nie musi się to jednak równać rezygnacji z używania drewnianej stylistyki w tym pomieszczeniu, do którego zresztą perfekcyjnie pasuje. Dobrym wyborem będzie zastąpienie tego budulca trwalszym rozwiązaniem, czyli płytkami o strukturalnej fakturze, które do złudzenia przypominają ten surowiec i to nie tylko wyglądem, lecz również w dotyku. Przesuwając po nich ręką, poczujemy bowiem nieregularne wypukłości i wklęsłości charakterystyczne dla naturalnego usłojenia drewna.

Choć takie płytki strukturalne najczęściej znajdują miejsce w nowoczesnych łazienkach, mogą się również sprawdzić w salonie. Wykończona nimi posadzka czy ściana doda wnętrzu przytulnego, ciepłego wyrazu – zupełnie jak „prawdziwe” drewno.

Płytki strukturalne w łazience

Efektowny duet: płytki ceramiczne 3D z podświetleniem LED

Wypukłe płytki dają nam też okazję do wykorzystania iluzji optycznych tworzonych przy użyciu światła i cienia – aby „podkręcić” efekt trójwymiarowości i dodać aranżacji głębi. Podświetlenie takiego wykończenia sprawia, że ściana „ożywa” i urasta do rangi obrazu, który wygląda zupełnie inaczej w zależności od tego, z jakiej strony na niego patrzysz. To też dobry sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Aby uniknąć przesady, która mogłaby przytłoczyć wnętrze o małym metrażu, do podświetlania LED-ami wybierajmy raczej stonowane faktury. Godne rozważenia są chociażby gres lub glazura o strukturze przypominającej splot lnu, ażurową plecionkę albo te przedstawiające lekko wypukłe fale. Wyeksponowane poprzez silny strumień światła, zyskają na wyrazistości.

Heksagonalne płytki w kuchni

Czarno-białe płytki strukturalne, czyli monochromatyczny akcent

Duet czerni i bieli to połączenie ponadczasowe oraz o wszechstronnym zastosowaniu, które – w zależności od doboru dodatków – doskonale sprawdzi się w przypadku niemal każdego stylu. Pozostawione w monochromacie, stworzy surowe, minimalistyczne wnętrze. Ocieplone odrobiną szarości i pasteli, zmieni się w przytulną, skandynawską aranżację. Jeśli dodać do niego detale w energetyzujących barwach – zyska nowoczesny charakter.

Jak wykorzystać we wnętrzu czarno-białe płytki strukturalne? Możemy stworzyć z nich monochromatyczną aranżację łazienki, która, choć bazuje na tylko dwóch barwach, nie jest wizualnie monotonna. Dlaczego? Wprowadzenie strukturalnych efektów przełamuje nudę. Co więcej, taki projekt łazienki jest wyjątkowo uniwersalny i umożliwia ekspresową zmianę wystroju, gdy już nam się opatrzy – wystarczą nowe detale, by biało-czarne tło zmieniło się nie do poznania.

Nowoczesne płytki dekoracyjne do łazienki

Aby monochromatyczne wnętrze zyskało na dynamizmie, możemy postawić na kontrast nie tylko pod względem koloru, lecz również faktury. Zamiast stosować strukturalne płytki ceramiczne na całej powierzchni ścian, czyli na obu odcieniach, niech pojawią się tylko na czarnych fragmentach. Połyskująca biel w gładkim wariancie będzie z nimi jeszcze silniej kontrastować i zwracać na siebie uwagę.

Geometryczne płytki o strukturalnej fakturze – gdzie się sprawdzą?

Nie da się ukryć, że najpopularniejsze ceramiczne płytki strukturalne to te prostokątne i kwadratowe, które najłatwiej połączyć w spójną całość. Możemy jednak zabawić się formą i postawić na wyraźną fakturę zastosowaną na płytkach o bardziej nietypowym kształcie – chociażby heksagonalnym, który jest jednym z największych odkryć wnętrzarskich ostatnich kilku sezonów. Tak wyrazisty efekt pomoże nam np. wizualnie oddzielić od siebie dwie strefy, budując między nimi symboliczną, niemożliwą do przeoczenia granicę. To ciekawy sposób na uporządkowanie dużej, otwartej przestrzeni.

Geometryczne płytki ze strukturą 3D będą się najciekawiej prezentować w wariancie rektyfikowanym, czyli z zeszlifowanymi pod kątem krawędziami. Taki sposób obróbki sprawia, że można je układać z minimalną fugą, a to z kolei pozwala na uzyskanie perfekcyjnie gładkiej, jednorodnej powierzchni, na której niemalże nie widać spoin. W efekcie z pewnego oddalenia całość wygląda tak, jak gdyby stanowiła jeden duży panel.

Płytki ceglane białe w łazience

Płytki ze strukturą 3D inspirowane naturą

Już od kilku sezonów można zauważyć w trendach wnętrzarskich zorientowanie na naturalność i piękno przyrody. Objawia się to również w deseniach ceramicznych, strukturalnych płytek, wśród których coraz częściej można spotkać te o wyglądzie inspirowanym naturą. Poza wcześniej wspomnianymi, o wyczuwalnej w dotyku fakturze drewna, możemy postawić na takie do złudzenia przypominające naturalny kamień, marmur czy cegłę. Takie okładziny ścienne sprawdzą się przede wszystkim w aranżacjach ściany telewizyjnej w salonie, jak również w przedpokoju.

Ryflowane płytki w łazience

Zastosowanie płytek przestrzennych pozwoli wprowadzić do aranżacji element zaskoczenia, a tym samym ją ożywić i przełamać rutynę. Co istotne, nie przytłoczy jej mnogością barw i nie zepsuje jej minimalistycznego charakteru. Dzięki pełnej dynamizmu fakturze uzyskany efekt będzie jednocześnie spektakularny i na tyle uniwersalny, by pasować do każdego stylu wnętrzarskiego.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść