Logo

Design i funkcjonalność – rodzaje oświetlenia w lampach wewnętrznych

Dobranie odpowiedniego oświetlenia do mieszkania jest jednym z najważniejszych aspektów urządzania pomieszczeń. Rodzaj lampy, jej wygląd, zabarwienie świetlne żarówek i funkcje, jakie mają kinkiety, spoty czy plafony będą decydowały o tym, jak będziemy się czuli w danym wnętrzu.

Jaką lampę dobrać do salonu?

Czym kierować się przy wyborze źródła światła wewnętrznego?

Kupowanie lamp do mieszkaniawbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Zanim zdecydujemy się na konkretne modele, powinniśmy przyjrzeć się kilku aspektom elementów oświetlenia:

  • Rodzaj lampy– a więc to, czy jest przeznaczona do montażu na ścianie, suficie, a może do ustawienia na stole lub podłodze, zmienia ich funkcjonalność, ale jednocześnie zwiększa nasze możliwości zbudowania w pełni praktycznego systemu oświetleniowego w mieszkaniu.
  • Design – nowoczesne plafony czy eleganckie lampy z abażuramiLampy loftowe i industrialne, a możeromantyczne lampki stołowe nocne? Wybierając źródła światła do wnętrz, musimy mieć już określoną wizję ich wykończenia, by móc stworzyć spójną przestrzeń mieszkaniową.
  • Wodoszczelność – ten aspekt dotyczy przede wszystkim wyboru oświetlenia do kuchni, łazienki, kotłowni i innych wnętrz narażonych na okresową zwiększoną wilgotność powietrza.
  • Dodatkowe funkcje – niektóre kinkiety czy domowe plafony wewnętrzne mogą współpracować z fotokomórkami lub ściemnianymi żarówkami.
  • Rodzaj żarówki – wiele zależy także od doboru idealnego źródła światła do wnętrz. Dzięki odpowiedniej żarówce zadbasz o jasność i zabarwienie światła.

Najbardziej podstawowy podział lamp określa miejsce ich montażu. A zatem możemy wybrać lampy sufitowe, ścienne oraz stojące. Dowiedzmy się więcej na temat lamp oraz tego, jak odpowiednio rozplanować punkty oświetlenia w domu.

Montowanie klinkietów zwisajacych lamp

Lampy sufitowe: lampy wiszące, plafony, reflektory sufitowe i spoty

Spośród tej grupy elementów oświetleniowych możemy wyodrębnić o wiele więcej typów lamp. Zacznijmy od popularnych od dziesiątków lat modeli wiszących. Mogą to być lampy z abażurami  lub bez, a obecnie stosuje się też klosze mające zastosowanie czysto dekoracyjne – czyli nie wpływają one na rozpraszanie lub tłumienie światła żarówki, a tylko stanowią efektowne wykończenie lampy. Innym rodzajem lampy zwisającej jest żyrando – w przeciwieństwie do pozostałych modeli ma więcej niż jedno źródło światła.

Nowocześniejszymi rodzajami oświetlenia sufitowego są plafonyreflektory sufitowe i spoty oraz oprawy halogenowe wpuszczane w sufit. O ile domowe plafony wewnętrzne często pełnią funkcję głównego źródła światła w pomieszczeniu, o tyle z pozostałych elementów robi się całe systemy punktowego oświetlenia wnętrza. Dzięki nim można dokładnie doświetlić każdą część pokoju.

Sufitowa lampa jest niezbędna do kuchni, salonu i jadalni – te wnętrza muszą być dobrze doświetlone, ponieważ spędzamy w nich sporo czasu w większej grupie osób. Tam, gdzie przebywamy sami, możemy koncentrować światło w wybrane fragmenty wnętrz.

Lampy do salonu

Lampy ścienne – gdzie sprawdzą się kinkiety?

Szczególną grupą elementów oświetlenia wewnętrznego są kinkiety. Coraz częściej doceniamy ich funkcjonalność, ponieważ pozwalają na dobre doświetlenie poszczególnych miejsc w mieszkaniu. Jednocześnie nie potrzebują przestrzeni do ustawienia na podłodze czy stole, a zatem zupełnie nie zaprzątają naszych myśli podczas meblowania i wyposażania pomieszczeń.

Kinkiety doskonale sprawdzają się w ciągach komunikacyjnych – pięknie doświetlają korytarze, ale nie może ich zabraknąć także podczas oświetlania schodów. W sypialni sprawdzi się jako alternatywa dla stojącej lampki nocnej, a w łazience pozwoli na doświetlenie lustra.

Wybieramy lampę stojącą!

Lampy stojące – podłogowe i biurkowe

Lampy stojące podłogowe cieszą się ogromną popularnością wszędzie tam, gdzie zależy nam na stworzeniu prywatnego kącika wypoczynkowego. Dzięki nim zyskamy odpowiednie warunki do czytania książki, dziergania czy rozwiązywania krzyżówek i będziemy mogli się łatwiej zrelaksować. Co więcej, lampy podłogowe stojącemożemy w każdej chwili przenieść i podłączyć do innego gniazdka, a to z pewnością docenimy w czasie doświetlania remontowanych pomieszczeń czy wykonywania prac naprawczych.

Do lamp stojących zaliczamy także lampy stołowe oraz biurkowe. Ich zadaniem również jest doświetlenie konkretnych stanowisk, a tych może być sporo. Lampy stołowe ustawia się na szafkach nocnych w pobliżu łóżka, ale tego typu lampy idealnie sprawdzają się też na stołach w jadalniach. Z kolei dziecięce lampy biurkowe to niezbędny element stanowiska do nauki, a te bardziej eleganckie warto wykorzystać w domowych gabinetach.

Jakie oświetlenie do kuchni

Stopień szczelności IP w elementach oświetlenia mieszkania

W przypadku dobrania idealnych lamp łazienkowych ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej i bezawaryjnego działania oświetlenia w pomieszczeniu ma wodoszczelność. To samo dotyczy oświetlenia kuchni, szczególnie jeśli chcemy kinkiety do kuchni zamontować w pobliżu strefy gotowania.

Do miejsc, w których istnieje ryzyko bezpośredniego zachlapania lampy czy kinkietu (np. przy prysznicu lub wannie) zaleca się stosowanie urządzeń oznaczonych symbolem IP65. Z kolei w pobliżu umywalek i pozostałych częściach łazienki wystarczą lampy IP44.

Oświetlenie wewnętrzne z czujnikiem ruchu lub ściemniane – gdzie warto je zastosować?

Wspominaliśmy także o dodatkowych funkcjach lamp – szczególną popularnością cieszą się źródła światła z czujnikiem ruchu, które znakomicie sprawdzają się w ciągach komunikacyjnych oraz w systemach oświetlenia zewnętrznego. Dzięki nim nie musimy po ciemku przemierzać korytarzy lub klatek schodowych. Z kolei funkcja ściemniania z pewnością zadowoli nas w aranżacji sypialni i salonu – wnętrz, w których nastawieni jesteśmy na odpoczynek i nieraz potrzebujemy łagodniejszego światła do pełni relaksu.

Oświetlenie nocne w kąciku czytelniczym

Dobór żarówek i ich barw do pomieszczeń

Ostatnim punktem niezbędnym do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu oświetlenia mieszkania jest dobór żarówek. Te mogą mieć zróżnicowane zabarwienie świetlne, a przez to wpływać na nasz nastrój, chęć do pracy, możliwość relaksu itd.

Jak zatem stworzyć odpowiednie warunki do każdego z wnętrz domowych?

MiejsceTemperatura barwowa
Łazienka – światło ogólneok. 2700-3000 K
Łazienka – strefa umywalkowaok. 4000-5000 K
Kuchnia – światło ogólneok. 3000-3500 K
Kuchnia – blat roboczyok. 4500-5000 K
Sypialniaok. 2500-3000 K
Salonok. 2700-3500 K
Pokój dziecięcy – światło ogólneok. 3000-3500 K
Pokój dziecięcy – stanowisko do naukiok. 5000-5500 K

jaką barwe żarowki wybrać?

Trzymając się danych z tabeli, zadbamy, by stworzyć odpowiednie warunki do pracy i relaksu w swoim domu.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść