Logo

Wyłaz na strych – rodzaje, ich funkcje i montaż: przegląd popularnych rozwiązań i ceny

Kategorie: dach

Nieużytkowany strych służy nam najczęściej za domową graciarnię. Prowadzą do niego wyłazy strychowe, które są mało wygodne, ale za to zajmują niewiele miejsca. Sprawdzamy, jakie schody strychowe wybrać, jak je zamontować i ile kosztuje takie rozwiązanie konstrukcyjne.

Schody strychowe - łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe
Schody strychowe - łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe

Rodzaje składanych schodów strychowych na poddasze

Jako że strych nie jest pomieszczeniem reprezentatywnym, nie wymaga pięknych schodów, które są w części użytkowej naszego domu. Najważniejsze, aby były to schody praktyczne i składane. Wyróżniamy kilka rodzajów takich konstrukcji, a w tym:

  • Schody składane – złożone z trzech lub czterech segmentów połączonych ze sobą zawiasami. Najczęściej są wykonane z drewna, ale mogą być też aluminiowe lub stalowe. Schody z drewna kosztują od 200 do 600 zł, metalowe – od 500 do 1000 zł.
  • Schody rozsuwane – zbudowane podobnie do schodów składanych, aczkolwiek bez zawiasów, zamiast których zamontowano okucia. Plusem takich schodów jest dopasowanie ich do niższych i wyższych pomieszczeń, z wysokością przystosowania do 3,3 m. Zajmują też mniej miejsca niż schody strychowe składane. Mogą to być na przykład rozsuwane schody segmentowe z drewnianą drabinką, choć barierka może być też metalowa. Jako że ich rozsunięcie wymaga użycia większej siły, nie są zalecane do domów, gdzie przebywają seniorzy i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Ich cena to 600-900 zł.
  • Schody nożycowe – wykonane z metalu z harmonijkowym systemem składania. Są mniej komfortowe, ale pozwalają na regulację długości. Zajmują też niewiele miejsca podczas otwierania i zamykania, mają mechanizm odciążający i możemy je ustawiać pod dowolnym kątem. Największą wadą jest ich wysoka cena. Kosztują od 600 do 1200 zł.
Rodzaje składanych schodów strychowych na poddasze
Rodzaje składanych schodów strychowych na poddasze

Z jakiego materiału wybrać schody strychowe?

Schody strychowe prowadzące na strych czy poddasze mogą być drewniane lub metalowe. Ewentualnie wykorzystuje się połączenie tych dwóch materiałów, na przykład drewniane schody segmentowe z metalową drabinką.

  • Strychowe schody drewniane – ich zaletą jest niższa cena, ale mają mniejszą wytrzymałość i trwałość. Są bardziej eleganckie od schodów metalowych i łatwiej wkomponować je w stylistykę wnętrza. Wykonuje się je z surowego buku, sosny lub świerku. Dlatego warto je zaimpregnować i pokryć preparatem barwiącym.
  • Strychowe schody metalowe – droższe oraz mniej eleganckie od schodów drewnianych, ale wykazujące większą trwałość i wytrzymałość. Są wykonane z metalu lub odlewanego ciśnieniowo aluminium. Nie musimy ich dodatkowo zabezpieczać, łatwo też o utrzymanie ich w czystości i regulację ich wysokości. Nie musimy się więc wówczas zastanawiać, jak przyciąć schody strychowe. Zaleca się je do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.
Konstrukcja i obciążenie schodów strychowych
Konstrukcja i obciążenie schodów strychowych

Jaki otwór pod schody strychowe? Ile miejsca na wyłazy strychowe?

Każdy wyłaz ma skrzynię z ruchomą klapą. Jej szerokość to 60-70 cm, długość – 70-130 cm, wysokość – 13-31 cm. Najlepiej, kiedy otwór na schody strychowe wykonamy na etapie budowy domu.

Najprościej otwór na wyłaz wykonać w stropie betonowym. Gorzej, kiedy strop jest drewniany. W takim przypadku skrzynia wyłazu musi odpowiadać rozstawowi belek. Jeśli decydujemy się na sufit podwieszany z płyt g-k, grubość skrzyni musi być na tyle duża, żeby przymocowana do belek sięgała spodniej krawędzi profili. Przy tynkowanym stropie betonowym skrzynia powinna być zbliżona do jego grubości. Wybór jest jednak na tyle szeroki, że każdy powinien znaleźć schody optymalnie dopasowane do danego budynku.

Z jakiego materiału wybrać schody strychowe?
Z jakiego materiału wybrać schody strychowe?

Jak zamontować schody strychowe w stropie betonowym? Jak montowane są wyłazy na strych?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy montować schody strychowe, najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Dlatego optymalnie jest je zamontować przed wykończeniem i ociepleniem stropu. Dzięki temu możemy dobrze zaizolować przestrzeń montażową, po czym wykonać podłogę na poddaszu.

Czy możemy zrobić to osobiście? Jak najbardziej. Jeśli nie wiemy, jak wstawić schody strychowe, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Oczywiście kluczowe jest ich właściwe dobranie względem wymiarów otworu na strych. Co najważniejsze, wyłazy strychowe sprzedaje się w kompletnych zestawach składających się ze skrzyni, drabinki i elementów montażowych. Dodatkowo powinniśmy zainwestować w akcesoria, czyli listwy wykończeniowe, poręcz czy zestaw izolacyjny.

Gdzie można zamontować schody strychowe?
Gdzie można zamontować schody strychowe?

Jak ocieplić schody strychowe?

Bardzo ważne jest też ocieplenie klapy wyłazów na strych. Klapy bez termoizolacji najczęściej są wykonane z płyt HDF. Należy je montować wyłącznie w pomieszczeniach nieogrzewanych.

Ocieplone klapy schodów mają ramę z drewna litego z płytami MFP ułożonymi obustronnie. Materiałem izolacyjnym jest tutaj styropian. Najlepiej zdecydować się na klapy o grubości powyżej 8 cm, które mają więcej materiału termoizolacyjnego. Dodatkowo zwróćmy uwagę na uszczelki obwodowe w klapie. Dzięki nim ciepło nie ucieka szparami między skrzynią i ramą.

Możemy postawić na schody ocieplone lub nabyć akcesoria do termoizolacji osobno. Poza tym zalecane są schody i drzwiczki ognioodporne. To produkty wyglądem zbliżone do klap ocieplonych styropianem, ale wykonane z innego materiału. Skrzynia jest obłożona odporną na ogień płytą MDF. Do termoizolacji stosuje się izolację z lnu lub innego niepalnego materiału. Specjalne są także uszczelki, które pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją i nie przepuszczają dymu.

Jakie akcesoria może wybrać do składanych schodów strychowych?
Jakie akcesoria może wybrać do składanych schodów strychowych?

Jak widzimy, schody strychowe na poddasze mogą być bardzo różne, co ma bezpośredni wpływ na ich cenę. Jest ona zależna od ich rodzaju, materiału wykonania czy producenta. Najtańsze wyłazy strychowe kosztują ok. 200 zł. Niezależnie od rodzaju na pewno zmieścimy się w kwocie ok. 1200-1500 zł, choć oczywiście nie jest to ich górna granica. Za te najlepsze zapłacimy nawet ok. 4500 zł (na przykład specjalistyczne, profesjonalne, ognioodporne, sterowane pilotem schody supertermoizolacyjne Fakro czy Termo).

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść