Logo

Jak sporządzić kosztorys budowlany do kredytu dla banku? Najważniejsze informacje, wzór

Kategorie: Finanse

Starając się o kredyt na budowę domu, wraz z odpowiednim wnioskiem musimy złożyć do banku szereg dokumentów. Jednym z nich jest kosztorys inwestorski. Podpowiadamy, jak go zrobić.

kosztorys do banku

Kosztorys budowlany jako podstawowy dokument ukazujący skalę wydatków poszczególnych etapów prac

Kosztorys budowlany to rozpiska wszystkich etapów budowy domu, wraz ze wskazaniem ich kosztów. Tworzy się go po to, by zaplanować koszty przyszłej budowy domu. W przypadku, gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny, kosztorys służy wskazaniu, na co dokładnie bank pożycza nam środki. To ważne, ponieważ pożyczka tego rodzaju może być wydana na określony cel. W kosztorysie budowy na potrzeby banku wskazujemy poszczególne etapy robót (przygotowanie terenu, położenie fundamentów, wzniesienie ścian, wylanie posadzek itd.) oraz określamy koszt każdego z nich.

Nie stosuje się jednego formalnego wzoru kosztorysu budowy domu, choć wiele banków udostępnia własny format tego dokumentu. Niezależnie, z jakiego wzorca korzystamy, w kosztorysie budowy składanym do banku należy uwzględnić stan docelowy budynku (np. stan surowy zamknięty). W dokumencie wyszczególniamy poszczególne etapy robót oraz konkretne czynności, które w ramach tych etapów wykonamy. Każdą czynność skrótowo opisujemy, uwzględniając robociznę, niezbędne materiały i sprzęt. Wskazujemy cenę każdej pozycji, na koniec całość sumujemy. W jednym z naszych artykułów opisaliśmy przygotowanie kosztorysu na przykładzie domu o powierzchni 120 m².

Fragment kosztorysu inwestorskiego przygotowanego dla naszego projektu domu Wróbelek wygląda tak:

Kosztorys projektu domu Wróbelek

Sporządzanie kosztorysu budowy domu pod kredyt hipoteczny

Od czego zacząć przygotowanie kosztorysu budowy na potrzeby banku? Przede wszystkim należy poznać aktualne ceny materiałów i stawki ekip budowlanych. Dzięki temu wskazane w kosztorysie ceny będą adekwatne do sytuacji rynkowej. Pozwoli to uniknąć problemów wynikających np. z niedoszacowania inwestycji na wstępnym etapie, a przez to trudności w dokończeniu budowy w założonym budżecie. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i jednocześnie uwzględnić pewien zapas na okoliczność ewentualnego wzrostu cen wybranych materiałów.

sporządzanie kosztorysu dla banku

Na podstawie przedstawionego przez nas kosztorysu bank decyduje o wielkości i czasie wypłacenia poszczególnych transz kredytu. Z tego powodu kosztorys budowlany dołączany do wniosku o kredyt hipoteczny musi wykazywać kolejność wykonywanych robót wraz ze wskazaniem kosztów dla każdej ich części. Środki na wykonanie kolejnych etapów bank będzie udostępniał nam po zakończeniu prac na etapach wcześniejszych. Więcej o przygotowaniu się do budowy oraz o niezbędnych formalnościach pisaliśmy w artykule Budowa domu krok po kroku.

Kto może sporządzić kosztorys budowy domu dla banku?

Kosztorys budowy dla banku możemy przygotować samodzielnie, jednak rekomenduje się powierzenie tej czynności specjalistom. Większość osób, które decydują się na budowę domu, nie zna realiów rynku budowlanego, przez co łatwo o błędy. Jeśli jednak zdecydujemy się przygotować kosztorys samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy dostępnych w Internecie programów i kalkulatorów, wspomagających wyliczenia budowlane. Mimo wszystko warto rezultat tych wyliczeń skonsultować z doświadczoną osobą. Trzeba także pamiętać, że niektóre banki wymagają, by pod wyliczeniami podpisał się kosztorysant z uprawnieniami.

kosztorys budowy domu

Na co uważać podczas sporządzania kosztorysu dla banku? Co powinno się w nim znaleźć, a czego nie należy wpisywać?

Przede wszystkim należy zadbać o wskazanie kosztów zgodne z cenami rynkowymi i uwzględnić ich ewentualny wzrost. Nie powinniśmy wpisywać cen minimalnych czy promocyjnych, ponieważ w trakcie prac budowlanych może okazać się, że są one niedoszacowane. Warto zapoznać się z kilkoma ofertami wykonawców czy producentów materiałów i na tej postawie wyciągnąć miarodajną średnią.

Do kosztorysu nie należy wpisywać pozycji związanych z wykończeniem mieszkania, a także elementów ruchomych, czyli mebli, sprzętów AGD czy RTV. W kalkulacji wymieniamy tylko elementy, które składają się na dom w stanie deweloperskim, a więc przede wszystkim te konstrukcyjne: fundamenty, ściany, posadzki, okna, drzwi, dach i instalacje, oraz wszelkie prace, które należy wykonać, by je zrealizować (np. przygotowanie gruntu, zagospodarowanie terenu).

Kosztorys budowy domu w 2020 roku – WZÓR

Do każdego projektu zakupionego w pracowni Domowe Klimaty dołączamy przedmiar robót, czyli dokładne zestawienie prac, które należy wykonać, jednak bez wskazania konkretnych cen. Na życzenie klienta, w ramach dodatkowej usługi, możemy opracować pełen kosztorys, zawierający precyzyjne wyliczenie kosztów inwestycji.

kosztorys budowy domu do kredytu hipotecznego

Więcej na temat możliwych wariantów budowy oraz wzory kosztorysów dla banku aktualne w 2020 roku, a także przykładowy przedmiar, można znaleźć w naszym artykule Koszty budowy domu – zakres kosztorysu i jak jest on liczony. Osoby kupujące lub sprzedające nieruchomość na rynku wtórnym będą zaś miały do czynienia z innym rodzajem wyceny nieruchomości, czyli operatem szacunkowym.

Na stronach poszczególnych projektów naszej pracowni publikujemy także szacunkowy kosztorys budowlany, w którym wyszczególniamy:

  • etap robót, uwzględniający kolejność prac związanych z budową domu,
  • koszt budowy metodą gospodarczą, tzn. taką, która zakłada wykonanie części prac przez inwestora,
  • koszt budowy w systemie zleconym (ze wskazaniem średniego zakładanego kosztu oraz kosztu minimalnego).
Kosztorys budowy domu w 2020 roku – projektu wrobelek

Tego rodzaju wstępny kosztorys zakłada wykonanie domu w stanie deweloperskim, tzn. budynku wykończonego z zewnątrz, wraz ze wszystkim i instalacjami oraz otynkowaniem wewnątrz. Podane ceny nie uwzględniają podatku VAT, ponieważ jego stawki są różne w zależności od wybranej formy współpracy (kompleksowa lub wykonanie w systemie gospodarczym).

Na cenę budowy domu wpływa przede wszystkim metraż. Im większa bryła budynku, tym więcej materiałów będziemy musieli wykorzystać. W jednym z naszych artykułów porównaliśmy koszty domów o powierzchni 100 i 140 m². W naturalny sposób całościowy koszt podnoszą także dodatkowe elementy, takie jak garaż czy zaadaptowany strych.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść